21 березня 2025 рокум. Ужгород№ 260/1145/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши заяву позивача від 10.03.2025 про збільшення розміру позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 після її індексації з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 р. максимальним розміром;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2023 р. з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з 01.03.2024 р. виплачувати пенсію з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження пенсії максимальним розміром;
3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області з 01.07.2021 р. виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн., яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
10 березня 2025 року до суду від позивача надійшла заява, відповідно до якої позивач збільшив позовні вимоги та просив розглядати позовну заяву у такій редакції:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 р., з 01.01.2025 р. та з 01.03.2025 р. максимальним розміром;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2023 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійнім і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; з 01.01.2025 р. без застосування понижуючих коефіцієнтів до суми перевищення, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»; з 01.03.2025 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» і виплачувати пенсію з 01.03.2023 р., 01.03.2024 р., 01.01.2025 р. та з 01.03.2025 р. без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Дослідивши подану до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог в сукупності з матеріалами справи, оцінивши наведені позивачем підстави для прийняття заяви про збільшення розміру позовних вимог, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Суд зазначає, що предмет позову - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої суд має ухвалити рішення. Вказана дефініція дає правильне розуміння того, що позивач, звертаючись до суду, має матеріально-правову заінтересованість захистити своє право.
Під підставами позову розуміють обставини, якими позивач обґрунтовує свою вимогу, а також факти, що підтверджують ці обставини. Такими обставинами можуть бути лише юридичні факти, тобто факти, які зумовлюють певні правові наслідки: виникнення, зміну чи припинення правовідносин. Тому до підстави позову не можуть входити обставини, які виступають доказами в справі. З ними закон не пов'язує виникнення, зміну або припинення прав чи обов'язків. Вони лише підтверджують наявність або відсутність юридичних фактів, які входять у підставу позову.
Під змістом позову розуміють вид (спосіб) судового захисту, що прямо передбачається законом, з яким позивач звертається до суду. Таким чином, предмет позову - це те, що конкретно вимагає позивач; підстава позову - те, чим позивач обґрунтовує свої вимоги; зміст позову - це спосіб захисту порушеного права.
Зміна предмету позову можлива, зокрема, у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред'явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Позивач може змінити або підставу, або предмет позову. Зміна підстав і предмету позову одночасно не допускається. Якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з КАС України.
Зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023, 01.03.2024 року з обмеженням максимального розміру, застосовуючи при цьому ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, та зобов'язання провести з 01.03.2023, 01.03.2024 року перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром 10 розмірами прожиткового мінімуму.
В той же час, зі змісту поданої заяви від 10.03.2025 вбачається, що позивач просить також визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025 та 01.03.2025 року з обмеженням максимального розміру, застосовуючи при цьому понижуючі коефіцієнти до суми перевищення, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та зобов'язання провести з 01.01.2025 та 01.03.2025 року перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром.
З огляду на вищенаведене, на переконання суду, поданою заявою від 10.03.2025 про збільшення позовних вимог позивач фактично доповнює позовні вимоги новою вимогою та одночасно з цим доповнює первісний позов новими підставами позову, оскільки обставини здійснення перерахунку відповідачем є різними, регулюються різними нормативно-правовими актами та cпірні правовідносини виникли у різні періоди.
Відтак, позивачем в заяві про збільшення позовних вимог заявлено позовні вимоги, які мають наслідком дослідження інших обставин, що не є предметом розгляду у даній справі. Таким чином, подана позивачем заява про збільшення розміру позовних вимог не є збільшенням розміру позовних вимог, а фактично є заявою про одночасну зміну як предмета так і підстав позову, що виразилось у заявленні нових позовних вимог, які обґрунтовуються іншими підставами та які мають свій індивідуальний предмет доказування, що в силу приписів ч. 1 ст. 47 КАС України не допускається. Відтак, в прийнятті зазначеної заяви необхідно відмовити.
При цьому суд зазначає, що відмова у прийнятті до розгляду заяви про збільшення позовних вимог не позбавляє позивача права звернутися до суду з такими вимогами, шляхом подання іншої позовної заяви.
Керуючись статтями 44, 47, 243, 248 КАС України, суд -
У прийнятті до розгляду заяви позивача від 10.03.2025 про збільшення розміру позовних вимог в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяМ.М. Луцович