21 березня 2025 рокуСправа №160/34566/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
30.12.2024 ОСОБА_1 (далі - позивач) в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради, щодо не поновлення довідки ВПО ОСОБА_2 з дня звернення для її призначення;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради поновити статус ВПО Гуковій Кароліні Олександрівні з 21.04.2022;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради виплатити ОСОБА_2 допомогу відповідно до п. 3 Постанови №332.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що для виконання рішення в адміністративній справі №160/20223/22 в повному обсязі ОСОБА_1 звернулася до Мінсоцполітики з питаннями щодо уточнення дати подання нею та її дитиною заяви про призначення допомоги ВПО. Після отримання відповіді Мінсоцполітики позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради про поновлення довідки ВПО з моменту звернення про її призначення через застосунок «Дія». На своє звернення від 30.10.2023 позивачем була отримана відповідь №02-08/5511 про неможливість поновлення довідки ВПО з моменту звернення через застосунок «Дія», оскільки відсутня інформація стосовно подання цієї заяви. Позивач вважає дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради не законними, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 відкрито провадження у адміністративній справі; призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
28.01.2025 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що в позовній заяві від 27.12.2024 позивач зазначав, що заява про надання статусу ВПО її дитині була сформована через веб-портал «Дія» 21.04.2024, тому вважає за доцільне здійснення виплати саме з цієї дати. Стосовно цього, управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради, було зроблено ряд запитів до відповідних органів державної влади. Так, було зроблено запит до Міністерства соціальної політики України від 17.08.2023 про уточнення дати взяття на облік ОСОБА_2 , як внутрішньо-переміщеної особи. 30.08.2024 було отримано відповідь стосовно запитуємої інформації. У відповіді Міністерства соціальної політики України щодо дати облікування ОСОБА_2 зазначається інформація, яка отримана від Міністерства цифрової трансформації України та сформована станом на 01.09.2022 стосовно подання заяв через веб-портал «Дія», ОСОБА_2 відсутня в списках по Дніпропетровській області і датою взяття на облік ОСОБА_2 згідно з відомостями, внесеними до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо-переміщених осіб є 10.06.2022. Відповідно до відповіді-листа ДП «Інформаційно-обчислювальний центр міністерства соціальної політики України» від 08.09.2023, ОСОБА_1 зверталася за допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам 21.04.2022, а стосовно малолітньої дитини тільки 22.06.2022.
06.02.2025 позивачем подано відповідь на відзив, в якій вказано, що для підтвердження предмета та підстав позову нею були надані документи, які підтверджують законність вимог, а надані докази представника Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради зводяться к переоцінки доказів, тим самим ставлять під сумнів попередні рішення органів державної влади щодо законності вимог. Вказує, що подаючи заперечення на позов представник позивача намагається ввести в оману суд, а відповідні докази, на які посилається відповідач не можуть бути підставою у відмові в задоволенні позову, оскільки були спростовані відповіддю, яка була надана Національною соціальною сервісною службою України вже після наданих запитів Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради, щодо ставить під сумнів належність наданих доказів відповідача.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України (паспорт № НОМЕР_1 ), РНОКПП НОМЕР_2 .
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 22.04.2022, позивач є матір'ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
21.04.2022 ОСОБА_1 через мобільний додаток Порталу «Дія» до відповідача було подано заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
06.06.2022 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про видачу довідки ВПО в паперовому вигляді та в інтересах своєї доньки ОСОБА_2 з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, де зазначила: «останнє задеклароване/зареєстроване місця проживання внутрішньо переміщеної особи з місця переміщення: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ».
06.06.2022 ОСОБА_1 була видана довідка від 21.04.2022 №1210-7500334999 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до інформації, викладеної у довідці, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .
14.06.2022 ОСОБА_2 була видана довідка від 10.06.2022 №1210-1210-5001747084 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до інформації, викладеної у довідці, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .
14.06.2022 позивач звернулась до відповідача з заявою про надання допомоги ВПО на проживання їй та її дитини.
Рішенням від 20.06.2022 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 було призначено допомогу ВПО в сумі 5000,00 грн (3000,00 грн на дитину та 2000,00 грн на дорослого).
Рішенням від 05.07.2022 про припинення допомоги переміщеним особам на проживання було припинено виплату допомоги переміщеним особам на проживання у зв'язку з виявленням уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомога, та був наданий час для надання документів, які б підтверджували переміщення території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії.
Відповідно до пп. 5 п. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII, Рішеннями від 05.08.2022 про скасування дії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб скасовано дії довідок №1210-5001747058 від 10.06.2022, яка була видана ОСОБА_2 , та №1210-7500334999 від 21.04.2022, яка була видана ОСОБА_1 .
14.09.2022 позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення з заявою щодо відновлення виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Листом від 26.09.2022 №01-16/6822 про розгляд заяви, позивача було повідомлено про те, що 05.07.2022 її було запрошено до Управління праці та соціального захисту населення для з'ясування питання про достовірність інформації щодо фактичного проживання на початок воєних дій та законності призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Проте від надання будь-яких пояснень та документів, які б свідчили про переміщення, підписання та отримання акту позивач відмовилась. Також в листі було зазначено, що питання відновлення виплати допомоги не підлягає повторному розгляду на підставі ст. 8 Закону України «Про звернення громадян».
Також, 19.09.2022 позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення з заявою щодо відновлення виплати допомоги внутрішньо-переміщеним особам, відновлення довідки внутрішньо-переміщеним особам. До заяви позивач долучила акт №54 від 08.09.2022 про фактичне місце проживання особи, де зазначено, що позивач разом з донькою зареєстрована та фактично проживала до початку бойових дій за адресою місця реєстрації: АДРЕСА_1 .
Листом від 21.09.2022 №01-16/6736 про розгляд заяви позивача було повідомлено про те, що на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка». Довідки про взяття на облік внутрішньо перемішених осіб на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 скасовані на підставі пп. 5 п. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо перемішених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII, а саме: особа подала завідомо недостовірні відомості. Також в листі було зазначено, що наданий позивачем як додатковий доказ внутрішнього переміщення акт №54 про фактичне місце проживання особи від 08.09.2022 також свідчить про фактичне місце проживання до початку бойових дій за місцем реєстрації, тобто даний акт підтверджує проживання не за місцем реєстрації на початок бойових дій. А надана позивачем декларація №001-ОН59-ММАО від 06.06.2022 про вибір лікаря ОСОБА_3 . КНП «ЦПМСД№3» КМР на отримання медичної допомоги не підтверджує фактичного проживання за місцем реєстрації в с. Велика Костромка, Криворізький район на початок бойових дій.
На заяву позивача від 10.11.2022 про відновлення виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам було надано інформацію, що її заява від 31.10.2022 знаходиться на розгляді та відповідно розгляду заяви були зроблені запити до державних органів про інформацію, яка б свідчила про фактичне проживання її за адресою реєстрації.
Також, 09.11.2022 Управлінням праці та соціального захисту населення було зроблено запит до закладу охорони здоров'я про інформацію щодо місця проживання ОСОБА_1 з донькою та 29.11.2022 отримано відповідь про фактичне місце проживання і за адресою реєстрації і за адресою фактичного місця проживання (згідно з деклараціями) - інформації щодо відвідувань патронатною сестрою не надано.
02.11.2022 Управлінням праці та соціального захисту населення було зроблено запит до виконавчого комітету Зеленодольської міської ради, щодо уточнення періоду фактичного проживання ОСОБА_1 з донькою та 29.11.2022 було отримано відповідь, що дана особа з донькою проживала за місцем реєстрації до 24.02.2022.
08.11.2022 позивач звернулась з заявою до Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області.
Головним управлінням Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області листом №0004-02-05/330 від 09.11.2022 Управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті було рекомендовано призначити позивачу та її дитині допомогу на проживання відповідно до абзаців 5 та 8 пункту 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», починаючи з травня 2022 року.
Також, листом від 30.11.2022 №01-16/8464 відповідачем було надано відповідь на чергову заяву від 31.10.2022 про відновлення виплати допомоги на проживання, де позивачу пояснили, що інформація, наявна в управлінні праці та соціального захисту населення, не підтверджує переміщення у результаті наслідків збройного конфлікту, що є підставою для надання особі статусу внутрішньо переміщеної особи та виплати допомоги на проживання, як цього вимагає Закон. Інших документів, які б підтверджували внутрішнє переміщення з території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону №1706, позивачем не надано.
Вважаючи дії Управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Покровської у місті ради щодо призупинення статусу ВПО ОСОБА_1 та ОСОБА_2 протиправними, позивачі звернулись до суду з позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 у справі №160/20223/22 адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради від 05.07.2022 року про припинення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради поновити статус внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та призначити (відновити) допомогу на проживання внутрішньо перемішеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ від 20 березня 2022 року №332.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 березня 2023 року в адміністративній справі №160/20223/22 - залишено без змін.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
30.10.2023 позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради зі зверненням з питання поновлення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 .
Листом Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради від 30.10.2023 №02-08/5511 повідомлено, що відповідно до інформації, яка отримана від Міністерства соціальної політики України від 29.08.2023, стосовно подання заяв через портал «Дія», ОСОБА_2 станом на 01.09.2022 відсутня в списках по Дніпропетровській області. Відповідно до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб датою взяття на облік ВПО дитини позивача є 10.06.2022. Враховуючи вищезазначене, видати довідку ВПО дитині позивача з датою від 21.04.2022 немає законних підстав. Додатково повідомлено, що 02.08.2023 на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №160/20223/22 довідки ВПО поновлені: позивачу від 21.04.2022 та дитині позивача від 10.06.2022.
Не погоджуючись з діями Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради щодо не поновлення довідки ВПО ОСОБА_2 з дня звернення для її призначення, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (надалі - Закон №1706-VII).
Відповідно до ст. 1 Закону №1706-VII від 20.10.2014 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на вебсайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Частинами 1, 2 ст. 4 Закону №1706-VII від 20.10.2014 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону №1706-VII від 20.10.2014, адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону №1706-VII від 20.10.2014, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Судом встановлено, що спір у цій справі стосується невірно проведеного відповідачем розрахунку виплати допомоги переміщеним особам на проживання доньці позивача ОСОБА_2 .
Позивач вказує, що допомога переміщеним особам на проживання ОСОБА_2 мала бути виплачена з квітня 2022 року, за дати звернення за призначенням допомоги, проте відповідач вказує, що звернення за призначенням допомоги ОСОБА_2 надійшло лише в червні 2022 року.
В матеріалах справи наявне звернення Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради від 17.08.2023 за вих. №04-05/4338 до заступника Міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, в якій відповідачем зазначено наступне:
- на багаточисельні звернення внутрішньо переміщеної особи (надалі - ВПО) ОСОБА_1 щодо дати взяття на облік ВПО та отримання довідки про взяття на облік ВПО її дитині, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , просило уточнити дату взяття на облік ВПО ОСОБА_2 ;
- зі слів ОСОБА_1 вона 21.04.2022 оформляла довідки про взяття на облік ВЛО через мобільний додаток Порталу «Дія» для себе та для дитини. В Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб по Покровському району м. Кривий Ріг Порталом «Дія» сформована довідка ВПО від 21.04.2022 тільки ОСОБА_1 , довідка ВПО від 21.04.2022 на дитину відсутня;
- 10.06.2022 ОСОБА_1 особисто надала заяву про взяття на облік ВПО її дитину ОСОБА_2 , 10.06.2022 в ЄІБДВПО сформована заява про взяття на облік ВПО ОСОБА_2 та видана довідка ВПО від 10.06.2022;
- 2 вересня з ДІ «ОЦ Мінсополітики України» до управління, захищеними каналами зв'язку, надійшли списки внутрішньо переміщених осіб (надалі - ВПО), які подавали заяви для оформлення довідок про взяття на облік ВПО та на призначення допомоги на проживання ВПО через мобільний додаток Порталу «Дія» до 30.04.2022 і не були повністю ним сформовані або знаходилися в обробці для опрацювання (надалі - списки);
- в списках інформація про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , та її доньку, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , відсутня.
Листом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2023 №2478/0/290-23/19 повідомлено, що Департамент цифрової трансформації, інформаційних технологій та кібербезпеки Міністерства соціальної політики України в межах компетенції розглянув лист Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради про надання інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та повідомляє наступне. Згідно з відомостями, внесеними до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (станом на 28.08.2023), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб. Заява від 10.06.2022 №1210-5001747084, знята з обліку в зв'язку з поданням недостовірних даних. Заява від 10.06.2022 №1210-5002891467, діюча. Додатково зазначено, що в інформації, яка отримана від Міністерства цифрової трансформації України та сформована станом на 01.09.2022 стосовно подання заяв через портал «Дія», ОСОБА_2 відсутня в списках по Дніпропетровській області (1200).
Враховуючи викладене, Міністерством соціальної політики України повідомлено, що датою взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 згідно з відомостями, внесеними до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб є 10.06.2022.
Листом ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України від 08.09.2023 №013-2648 повідомлено, що ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (далі - Заявниця) та її утриманець ОСОБА_2 перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи в Управлінні праці та соціального захисту населення Покровського району в м. Кривий Ріг. 21.04.2022 заявниця звернулася за допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Допомога) через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та стала на облік як внутрішньо перемішена особа. 22.06.2022 заявниця звернулася за допомогою разом зі своїм утриманцем, допомога призначена та виплачена за цей період у встановленому розмірі.
З наданих відповідей Міністерства соціальної політики України та ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України судом встановлено, що звернення ОСОБА_1 про оформлення допомоги внутрішньо переміщеним особам на її доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відбулось у червні 2022 року.
Відповідна інформація підтверджена рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 у справі №160/20223/22, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023, а саме судом встановлено, що:
- 21.04.2022 ОСОБА_1 через мобільний додаток Порталу Дія до відповідача було подано заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- 06.06.2022 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про видачу довідки ВПО в паперовому вигляді та в інтересах своєї доньки ОСОБА_2 з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, де зазначила: «останнє задеклароване/зареєстроване місця проживання внутрішньо переміщеної особи з місця переміщення: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 »;
- 06.06.2022 ОСОБА_1 була видана довідка від 21.04.2022 року № 1210-7500334999 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до інформації, викладеної у довідці, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 ;
- 14.06.2022 ОСОБА_2 була видана довідка від 10.06.2022 року № 1210-1210-5001747084 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до інформації, викладеної у довідці, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 ;
- 14.06.2022 позивач звернулась до відповідача з заявою про надання допомоги ВПО на проживання їй та її дитини;
- рішенням від 20.06.2022 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 було призначено допомогу ВПО в сумі 5000,00 грн. (3000.00 грн. на дитину та 2000,00 грн. на дорослого).
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
ОСОБА_1 погодилась з рішенням суду від 03.03.2023 у справі №160/20223/22, не оскаржувала його в частині невірного зазначення дати звернення за допомогою на доньку ОСОБА_2 , відтак вказані обставини є встановленими та не підлягають додаткового доказування чи встановлення в межах іншої справи.
Позивачем не надано до позовної заяви жодного доказу звернення за призначенням допомогу на доньку ОСОБА_2 у квітні 2022 року, натомість офіційні листи Міністерства соціальної політики України та Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України, а також рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 у справі №160/20223/22, та постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №160/20223/22 свідчать про звернення за призначенням допомоги на ОСОБА_2 у червні 2022 року.
На виконання рішення суду у справі №160/20223/22 листом Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради від 30.10.2023 №02-08/5511 повідомлено, що довідки ВПО поновлені: позивачу від 21.04.2022 та дитині позивача від 10.06.2022.
Відтак, у суду відсутні підстави для визнання незаконними дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Покровської у місті ради, щодо не поновлення довідки ВПО ОСОБА_2 з іншого дня звернення для її призначення, аніж тої дати, яка зазначена в листі Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради від 30.10.2023 №02-08/5511.
Стосовно виплати допомоги, судом встановлено, що листом Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області від 0004-02/900 від 05.11.2024 повідомлено, що в результаті перевірки інформації про нарахування допомоги в базах даних Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - ЄІССС) з'ясовано, що позивачу нараховано допомогу жовтень 2023 у сумі 85000,00 грн (з червня 2022 по жовтень 2023 у сумі по 5000,00 грн щомісячно на позивача та дитину ОСОБА_2 ), з листопада 2023 по лютий 2024 у сумі 5000,00 грн щомісячно на розрахунковий рахунок, відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_1 .
Відповідно до абз. 2 п. 28 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 №709) «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», (далі - Порядок №332), починаючи з 1 серпня 2023 р. проводиться перевірка фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб територіальними органами Нацсоцслужби.
Відповідно до абз. 3 п. 28 Порядку №332, перевірка фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб проводиться не пізніше ніж протягом 10 робочих днів з моменту, коли керівник (заступник керівника) територіального органу Нацсоцслужби встановив підставу для цього та прийняв рішення про проведення перевірки. Особі, яку перевіряють, повинно бути повідомлено про перевірку не менш як за три календарних дні до її проведення телефоном або за допомогою іншого доступного засобу зв'язку, який забезпечує фіксацію повідомлення або виклику. Якщо особа повідомила про свою відсутність у зв'язку з перебуванням у родичів або у відпустці тощо, перевірка відкладається на два тижні, а в разі проходження військової служби перевірка не проводиться за умови підтвердження сплати військовою частиною (роботодавцем) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування шляхом проведення обміну даними Пенсійного фонду України із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для призначення державної соціальної допомоги або наданої довідки про проходження служби у військовій частині (з використанням засобів поштового/електронного зв'язку) та Мінсоцполітики.
Відповідно до абз. 6 п. 28 Порядку №332, підставами для права надання перевірки є отримання територіальними органами Нацсоцслужби повідомлень від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про зміну фактичного місця проживання/перебування отримувача. Відповідно до абзацу 11 пункту 28 Порядку № 332, до перевірок Нацсоцслужба/територіальний орган Нацсоцслужби можуть за згодою залучати посадових осіб органів соціального захисту населення та/або територіальних громад. Обласні та Київська міська військові адміністрації сприяють забезпеченню здійснення організаційних заходів щодо проведення перевірок. У такому разі складений акт передається органу соціального захисту населення за місцем перебування на обліку отримувача та копія акта надсилається територіальному органу Нацсоцслужби.
На підставі листа від Виконавчого комітету Покровської районної у місті ради м. Кривий Ріг (вхідний від 12.08.2024 №1291) про зміну фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб позивача та дитини позивача ОСОБА_2 т.в.о керівника Головного управління встановлено підставу для цього та прийнято рішення про проведення перевірки (наказ Головного управління від 13.08.2024 №245).
Враховуючи наведене та на підставі наказу Головного управління від 13.08.2024 №245, а також враховуючи віддаленість адреси проживання внутрішньо переміщеної особи від місцезнаходження Головного управління, листом від 13.08.2024 №643 було залучено до проведення перевірки спеціалістів Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради (за згодою).
20.08.2024 спеціалістами Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради було здійснено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 та дитини ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 .
За результатом перевірки складені акти щодо відсутності за фактичним місцем проживання/перебування АДРЕСА_2 та залишено повідомлення (меcсенджер Viber) про необхідність протягом чотирнадцяти робочих днів прибути до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем перебування на обліку.
В листі Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області №0004-02/900 від 05.11.2024 проінформовано, що за період 2023-2024 року до Головного управління надійшло 2 повідомлення щодо необхідності здійснення перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб на території Покровського району м. Кривий Ріг та складено 3 відповідних акта щодо перебування/неперебування внутрішньо переміщених осіб, які були передані до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради для прийняття відповідних рішень.
Листом Головного управління від 23.08.2024 №Г.106/108 позивачу було запропоновано надати адресу для листування, враховуючи відсутність за адресою АДРЕСА_2 .
Станом на 05.11.2024 позивач не повідомила фактичну адресу проживання, за телефоном не відповідала, з чого зроблено висновок, що позивач не перебуває на території України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2024 №94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб» з 01.03.2024 внесено зміни до Порядку №332.
Відповідно до п. 132 Порядку №332 допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, за умови відповідності вимогам Порядку.
Відповідно до п. 4 Порядку №332 для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі - заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики. Під час подання заяви внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа заповнює опитувальник щодо потреби (чи відсутності потреби) у послузі з догляду за дитиною “муніципальна няня» за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Підстав для призначення грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з березня 2024 року у ОСОБА_1 відсутні, оскільки нею не подано заяву у відповідності до чинного законодавства.
Таким чином, судом під час розгляду справи не встановлено протиправних дій відповідача щодо непоновлення виплати доньці позивача ОСОБА_2 допомоги на проживання, вказана допомога виплачена в повному обсязі в межах періоду, коли неповнолітня ОСОБА_2 мала право на відповідну виплату.
Стосовно зазначення в листі Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області №0004-02/900 від 05.11.2024 про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 взято на облік внутрішньо переміщених осіб з 21.04.2022, суд зазначає, що вказана інформація в листі не підтверджена жодними доказами, та спростовується наявними в матеріалах справи документами та встановленими обставинами: листом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2023 №2478/0/290-23/19, листом ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства соціальної політики України від 08.09.2023 №013-2648, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 у справі №160/20223/22, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №160/20223/22, та рішенням від 20.06.2022 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 , яким було призначено допомогу ВПО в сумі 5000,00 грн (3000,00 грн на дитину та 2000,00 грн на дорослого).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак на підставі викладеного, суд робить висновок, що позовна заява є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Судові витрати розподілу не підлягають, у зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору та відмовою у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Покровської районної в місті ради (вул. Федора Караманиць, буд. 37В, м. Кривий Ріг, 50096, код ЄДРПОУ 03192326) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський