Справа № 463/6240/24
Провадження № 2/463/420/25
07 березня 2025 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді - Мармаша В.Я.,
з участю секретаря судового засідання - Гавц О.Б.,
представника позивача - Лозинської О.А,,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, зустрічним позовом ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій, -
представник позивача звернулася до суду з позовом. Просить стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії в сумі 4 132,83 грн, та судовий збір 3 028,00 грн. В обґрунтування поданого позову покликається на те, що відповідно до Закону України «Про теплопостачання» Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» є теплопостачальною організацією - суб'єктом господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії, а відповідачі зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , а отже користуються послугами централізованого опалення та гарячого водопостачання. Для здійснення оплати наданих послуг квартири АДРЕСА_2 у вищевказаному будинку відкрито особовий рахунок. Відповідачі за період від 01.12.2021 по 29.02.2024 року не сплачували вартість надання послуг з постачання теплової енергії внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 4 132,83 грн.
Ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 03.07.2024 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд даного позову проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) осіб. Копію ухвали надіслано сторонам для відома.
31.07.2024 на адресу суду від відповідача ОСОБА_1 , треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 надійшов зустрічний позов про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій. Позов мотивує тим, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій з 02.02.2016, а тому нарахування за користування житлово-комунальними послугами мали проводитися у розмірі 25% від нарахованої суми. Однак, дані обставини позивачем не враховано, а тому заперечує розмір зазначеної заборгованості. Внаслідок чого, просив у задоволенні первісного позову відмовити у повному обсязі; визнати дії ЛМКП «Львівтеплоенерго» щодо неврахування 75-відсоткової знижки плати за користування комінальними послугами при їх нарахуванні протиправними; зобов'язати ЛМКП «Львівтеплоенерго» провести перерахунок суми заборгованості з врахуванням 75-відсоткової знижки плати за користування комунальними послугами; звільнити відповідачів від вплати 3 028,00 грн судового збору.
Ухвалою судді від 10.09.2024 прийнято зустрічну позовну заяву відповідача ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій та об'єднано в одне провадження з первісним позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. З метою виконання вимог ч. 1 ст. 189 ЦПК України розпочато підготовче провадження у справі.
20.09.2024 від представника відповідача за зустрічним позовом (представника позивача за первісним позовом) надійшов відзив, у якому просила у задоволенні зустрічного позову відмовити у повному обсязі, з мотивів та підстав, викладених у ньому. Зазначила, що здійсненням нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг здійснює управління соціального захисту Міністерства соціальної політики, яке належить до лише до їх компетенції, а тому вимоги ОСОБА_1 до ЛМКП «Львівтеплоенерго» є безпідставними.
Ухвалою суду від 14.11.2024 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
02.12.2024 від відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) ОСОБА_1 на адресу суду надійшли письмові пояснення, у яких зазначив, що позовні вимоги позивача за первісним позовом є необґрунтованими та безпідставними, позивач за первісним позовом не довів належними, допустимими та достовірними доказами обставин, наведених у позовній заяві, а тому просив у задоволенні первісного позову відмовити.
Представник позивача за первісним позовом в судовому засіданні первісний позов підтримала у повному обсязі, з мотивів та підстав, викладених у ньому. У задоволенні зустрічного позову просила відмовити у повному обсязі, з мотивів та підстав, викладених у відзиві.
Відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) в судовому засіданні у задоволенні первісного позову просив відмовити у повному обсязі, з мотивів та підстав, викладених у письмових поясненнях. Зустрічний позов підтримав у повному обсязі.
Інші відповідачі за первісним позовом в судове засідання не з'явилися, причин неявки суду не повідомили.
Заслухавши пояснення учасників, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, суд вважає, що первісний позов слід задовольнити, а у задоволенні зустрічного позову слід відмовити, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» є теплопостачальною організацією - суб'єктом господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.
Як вбачається із довідки, виданої ЛМКП «Львівтеплоенерго» №1 від 26 червня 2024 року (а.с.11), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Власником квартири зазначено ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власність зобов'язує.
Згідно зі ст.322 ЦК України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
У відповідності до вимог п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Відповідно до ст. 162 ЖК Української РСР плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк (пункт 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, у первинній редакції). Розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк (пункт 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року № 633, чинної з 30 серпня 2017 року).
Якщо договором не встановлений інший термін, то з 21 числа кожного місяця починається період прострочення оплати наданих у попередньому місяці послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а отже, і перебіг позовної давності щодо відповідного щомісячного платежу, за яким споживач допустив прострочення.
Як вбачається із позовної заяви та додатків до неї, позивачем надаються послуги з централізованого опалення за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідачам для здійснення оплати за надані послуги з централізованого опалення був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 , а також щомісячно направлялися повідомлення про нарахування вартості даної послуг з метою її оплати.
Відповідно до ст.12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З представленого позивачем розрахунків заборгованості від 21.06.2024 (а.с.15) вбачається, що відповідачі не вносили плату за надані послуги, внаслідок чого утворилась заборгованість за централізоване опалення за період з 01.12.2021 по 29.02.2024 в загальному розмірі 4 132,83 грн.
Факт надання відповідачам послуг теплової енергії на загальнобудинкові потреби підтверджується також актами включення системи теплопостачання до будинку, актами експлуатації комерційного приладу обліку теплової енергії, даними спожитих гагікалорій будинком.
З урахуванням вищевикладеного, оскільки відповідачі користуючись послугою з централізованого опалення на загальнобудинкові потреби, зобов'язані оплачувати таку, однак вказаного обов'язку належним чином не виконали, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з відповідачів на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» заборгованості в розмірі 4 132,83 грн за оплату послуг з централізованого опалення (теплової енергії). Інші заперечення відповідача за первісним позовом не спростовують зазначених висновків суду.
Що стосується зустрічного позову, слід зазначити наступне.
Як вбачається з копії посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до п. 3-1 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі: до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання); починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.7 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.
З урахуванням вищевикладеного, з аналізу чинного законодавства вбачається, що наявність 75-процентної знижки плати за користування комунальними послугами встановлюється шляхом запровадження компенсаційних заходів держави з підтримки пільгових категорій та не передбачає вимоги для суб'єкту господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії враховувати таку знижку при нарахуванні плати за надані послуги, що відповідно не є підставою для здійснення перерахунку суми заборгованості, а тому у задоволенні зустрічного позову слід відмовити.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за зустрічним позовом у тексті зустрічної позовної заяви викладено клопотання про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .
У свою чергу, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні даного клопотання з огляду на наступне.
Відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Як вбачається зі змісту первісної позовної заяви, предметом позову є стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, що не пов'язане з порушенням права відповідача як учасника бойових дій.
Більш того, сама собою наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати судового збору з усіх категоріях справ.
Як вбачається з ухвали Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі №380/1139/23:
«…вимоги позивача не пов'язані з порушенням його прав саме як учасника бойових дій, а відтак він не звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Тож цей збір має бути сплачений на загальних підставах.
Аналогічна правова позиція щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19) та від 12 лютого 2020 року у справі №545/1149/17 (провадження № 14-730цс19), а також у постановах Верховного Суду від 21 квітня 2021 року у справі № 240/8644/20, від 16 лютого 2022 року у справі № 560/4971/21, від 26 травня 2022 року у справі № 640/14577/20, від 08 березня 2023 року у справі № 701/589/22».
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, відтак з відповідачів на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Керуючись ст.ст.10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-283, 288, 354, 355, суд -
позов Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» заборгованість в розмірі 4 132,83 грн (чотири тисячі сто тридцять дві гривні вісімдесят три копійки).
Стягнути в рівних частках з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» по 1 009,33 грн (одна тисяча дев'ять гривень тридцять три копійки) судового збору.
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга позивачем протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через місцевий суд до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення складено та підписано суддею 07.03.2025.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
позивач: Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго», місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Д.Апостола, 1, код ЄДРПОУ 05506460;
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Суддя: Мармаш В. Я.