Справа № 758/3519/25
3/758/2274/25
20 березня 2025 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду м. Києва Якимець О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП -
Відповідно до протоколу про адміністративні правопорушення серії ЕПРІ №255665 від 25.02.2025, 25.02.2025 о 00:30:00 год. за адресою: м. Київ, просп. Василя Порика, 15, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Nissan Rogue, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу, чи у лікаря нарколога відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5. ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання 20.03.2025 з'явився, вину заперечував. Пояснив суду, що оскільки була повітряна тривога спішив додому, їхав від своєї матері, алкоголь не вживав та взагалі не вживає, однак оскільки це вперше його зупинили, не зрозумів що наслідки відмови тягнуть за собою самостійний склад правопорушення; крім того хвилювався через повітряну тривогу та ракетні обстріли, тому і поспішав додому.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суду надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПРІ №255665 від 25.02.2025; диск з відеозаписом; направлення водія на огляд; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно оглянутого відеозапису з бодікамери поліцейського, 25.02.2025 о 00:30:00 год. за адресою: м.Київ, просп. Василя Порика, 15, водій ОСОБА_1 вийшов із припаркованого ним біля будинку транспортного засобу Nissan Rogue, д.н.з. НОМЕР_2 , на запитання працівників патрульної поліції чому їздить у комендантську годину відповів, що був у гостях тому трохи запізнився, проживає у цьому будинку, пред'явив документи на автомобіль та посвідчення водія. Згодом, поліцейський зазначив, що від особи відчувається запах алкоголю, та у нього є підстави вважати, що особа керувала транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, тому запропонував пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Драгер. ОСОБА_1 зазначив, що алкоголь не вживав, однак проходити огляд на місці зупинки за допомогою приладу Драгер не буде (03:23 хв. відеозапису). Працівник патрульної поліції запропонував пройти огляд у лікаря-нарколога (03:25 хв.) та роз'яснив, що відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння це самостійний склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, санкція якого передбачає штраф у розмірі 17000,00 грн та позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік, на що ОСОБА_1 повідомив, що проходити огляд у медичному закладі також не буде (03:49 хв.). Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що наразі триває повітряна тривога і він бажає піти в укриття. Поліцейський не заперечив, та запитав чи після того як вийде з укриття буде проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння, однак ОСОБА_1 відповів, що огляд проходити не буде (04:00 - 04:40 хв.).
У відповідності до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
За положеннями пунктів 1.3, 1.6, 1.7 розділу І і положеннями розділу ІІ «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція) огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, з фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції, із застосуванням технічних засобів відеозапису або у присутності двох свідків, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 3 розділу I цієї Інструкції.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Під час розгляду справи судом не встановлено порушення працівниками патрульної поліції процедури щодо складення матеріалів про адміністративне правопорушення.
Працівники патрульної поліції не заперечували щодо проходження особи в укриття, однак ОСОБА_1 повідомив, що проходити огляд не буде (04:00 - 04:40 хв.).
Таким чином, ОСОБА_1 фактично відмовився від проходження огляду як на місці зупинки, так і у медичному закладі, та ці обставини підтверджені усією сукупністю доказів, що додані до матеріалів справи, та не були спростовані під час розгляду справи.
З урахуванням наведеного, вказані дії ОСОБА_1 оцінюються як ухилення від проходження відповідного огляду, з метою уникнути відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки відповідно до вимог п. 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану зокрема, алкогольного сп'яніння, про що неодноразово працівники патрульної поліції роз'яснювали ОСОБА_1 .
Аналізуючи зазначені докази, вважаю, що вина ОСОБА_1 у порушенні вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України (ПДР України) доведена належними та допустимими доказами у справі.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, внаслідок чого його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, ступінь вини, обставини, які пом'якшують покарання та які обтяжують покарання, його майновий стан та інші вимоги ст.ст.33-35 КУпАП, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36, 40-1, 124, 130, 280, 283, 284, 291 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок та позбавити права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя: О. І. Якимець