3/130/241/2025
130/265/25
18.03.2025 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду
Вінницької області Костянтин Шепель,
розглянувши матеріали справи, що надійшли з Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, - про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області 20 лютого 2025 року після дооформлення надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 574986 від 22 січня 2025 року, складеним старшим інспектором СЮП Жмеринського РВП Вінницькою Л.Д., ОСОБА_1 ухилявся від виконання своїх батьківських обов'язків відносно свого малолітнього сина ОСОБА_2 , 2011 року народження, як наслідок останній 22 січня 2025 року близько 11-08 год вчинив хуліганській дії КЗ «Браїлівський ліцей ім. Забаштанського», чим порушив вимоги статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» та статті 150 Сімейного кодексу України.
Дії ОСОБА_1 автор протоколу кваліфікує за частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, по телефону подав заяву про розгляд справи у його відсутність.
З матеріалів справи встановлено, що суддя Вернік В.М. 3 лютого 2025 року виносить постанову, якою направляє матеріали справи для належного оформлення з підстав того, що у протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано, які саме хуліганські дії були вчинені ОСОБА_2 .
Після належного оформлення матеріали справи містять доповнення до протоколу ВАВ №574986 від 22 січня 2025 року, у якому зазначено, що учень 7 класу КЗ «Браїлівський ліцей ім. Забаштанського» ОСОБА_2 вчинив неправомірні дії відносно учня 6 класу ОСОБА_3 .
Отже, ні з протоколу, ні з доповнення до протоколу так і не встановлено, які саме хуліганські чи неправомірні дії вчинив ОСОБА_4 , і за що має нести відповідальність його батько, тобто не встановлено об'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення - це зовнішні ознаки та обставини, які характеризують адміністративне правопорушення. Іншими словами, це те, на що спрямовано адміністративне правопорушення.
Отже, ознайомившись з протоколом та матеріалами справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з огляду на таке.
Частина перша статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Неналежне виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей означає бездіяльність, у результаті якої ці обов'язки виконуються неякісно, не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання та навчання неповнолітніх дітей. Воно не може бути разовим, така бездіяльність вочевидь має бути неодноразовою, систематичною, щоби можливо було зробити висновок про наявність такого ухилення.
Наприклад, залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т.ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям); незабезпечення дитині безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
І, якщо аналізувати зміст вказаної норми, то ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Про обов'язки, які щодо дітей повинні виконувати батьки, йдеться в статтях 150, 180 Сімейного кодексу України та статті 12 Закону України «Про охорону дитинства».
Зокрема, зі змісту положень статті 150 Сімейного кодексу вбачається, що батьки повинні піклуватися про здоров'я дитини. Тобто, якщо дитина захворіла, а батьки не вживають заходів щодо її лікування, то це є порушенням.
Статтею 180 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Тобто, до 18 років забезпечувати її всім необхідним для життя та розвитку - харчуванням, одягом, тощо.
У статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" зазначено, що виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці... Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону. У разі відмови від надання дитині необхідної медичної допомоги, якщо це загрожує її здоров'ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом.
Автор досліджуваного протоколу робить висновок, що ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов'язків, що виразилось у тому, що його малолітній син вчинив хуліганські дії, однак не досяг віку з якого настає адміністративна відповідальність, тому до відповідальності притягується батько, про що мало б бути зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, проаналізувавши досліджені докази в їх сукупності, слід констатувати, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю в його діях події і складу цього адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 184, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в її діях події і складу цього адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів через Жмеринський міськрайонний суд особою, відносно якої винесена постанова.
Суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ