Постанова від 19.03.2025 по справі 740/6651/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 740/6651/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Кобаля М.І., Мельничука В.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 січня 2025 року, суддя Олійник В.П., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області з адміністративним позовом, в якому просила скасувати постанову №114 від 21 жовтня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та стягнення штрафу в розмірі 34000,00 грн штрафу.

Відповідно до ухвали Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 19.11.2024 розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Рішенням Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 січня 2025 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_1 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Ніжинського міськрайонного суду та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, не вбачає підстав для задоволення клопотання про вихід із письмового провадження та проведення розгляду апеляційної скарги за участю учасників справи у відкритому судовому засіданні.

В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційої інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини.

Відповідно до постанови №114 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 21 жовтня 2024 року, винесеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , яка працює інспектром з кадрів відділу кадрів СТОВ «Нива», вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст. 210-1 КУпАП, а саме: 18 жовтня 2024 об 11-35 в приміщенні офісу СТОВ «Нива» за адресою: с. Митченки, вул. Центральна, 29Б, як відповідальна особа за ведення військового обліку в СТОВ «Нива», порушила законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме: допустила прийняття на роботу громадян України: ОСОБА_3 , 1981 року народження, ОСОБА_4 , 1985 року народження, ОСОБА_5 1989 року народження, без наявних військово-облікових документів, чим порушила абзац 2 п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 30 грудня 2022 № 1487.

У зв'язку з даним правопорушенням на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 грн.

Із відзиву на позовну заяву убачається, що на підставі постанови КМ України від 30 грудня 2022 № 1487 була проведена перевірка СТОВ «Нива», в ході якої виявлено порушення ведення військового обліку, а саме факти прийняття військовозобов'язаних громадян України на роботу без наявних у них військово-облікових документів актуального зразка, що підтверджується наказами директора СТОВ «Нива» №4 від 06.03.2023, №4 від 26.01.2023.

Зокрема, військово-обліковий документа гр. ОСОБА_3 , прийнятого на роботу 26.01.2023 сформовано 10.07.2023; військово-обліковий документ гр. ОСОБА_5 , прийнятого на роботу 06.03.2024, сфоормований 07.10.2024, військово-обліковий документ гр. ОСОБА_4 , прийнятого на роботу в СТОВ «Нива» 04.02.2021, сформований 10.07.2024.

Окрім того, відповідно до наказу СТОВ «Нива» від 17.10.2022 №36 «Про покладення обов'язків із ведення військового обліку на ОСОБА_1 », з 17.10.2022 покладені обов'язки з ведення військового обліку на зазначеному підприємстві, з встановленням відповідної доплати за виконання таких обов'язків на ОСОБА_1 .

Вищевикладені обставини щодо дати прийняття на роботу ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та щодо покладення обов'язків на ОСОБА_1 відповідно до наказу по СТОВ «Нива» з 17.10.2022 сторони не оспорювали та не спростували.

Відповідно до Постанови КМ України №1487 від 30 грудня 2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ( у редакції на час прийняття постанови) цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Згідно з п. 34. Порядку з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

- перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

- доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

- надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 4);

- оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки і забезпечення їх своєчасного прибуття;

- подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть;

- проведення відповідної роз'яснювальної роботи серед призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виконання ними правил військового обліку;

- забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку;

- взаємодію з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, в яких вони перебувають на військовому обліку;

- внесення у п'ятиденний строк з дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься у таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) змін до списків персонального військового обліку щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади та надсилання щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміну таких облікових даних;

- складення і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6);

- приймання від призовників, військовозобов'язаних та резервістів під розписку у бланках розписок (додаток 7) їх військово-облікових документів для подання таких документів до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з метою їх звіряння з обліковими даними, а також оформлення бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- оформлення документів, необхідних для бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов'язаними та резервістами - правил військового обліку;

- постійне інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;

- ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірки.

Отже, на позивачку, в СТОВ «Нива» покладено відповідні обов'язки з ведення обліку військовозобов'язаних, у т.ч. і тих, які поступають на роботу.

Із долученого до справи наказу №4 від 06 березня 2024 СТОВ «Нива» убачається, що ОСОБА_5 було прийнято на роботу в товариство з 07.03.2023 водієм автотранспортних засобів.

Згідно з наказом №4 від 26 січня 2023 року було прийнято на роботі ОСОБА_3 на посаду тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва.

Окрім того, позивачем долучено до позовної заяви наказ №7 від 29 січня 2021 року про звільнення ОСОБА_4 за згодою сторін.

Проте, як убачається з наданого скріншот Резерв+ ОСОБА_4 , сформованого 10.07.2024, останній проходив 07.10.2008 ВЛК та був визнаний непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, отримав відстрочку до 10.07.2025.

В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що ОСОБА_4 прийнятий на посаду водія СТОВ «Нива» 04.02.2021, а отже вищезазначена постанова КМ України №1487 на нього не розповсюджується.

Наказ про прийняття ОСОБА_4 на роботу позивач до справи не долучила.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що сама скаржник не оспорює, що зазначена особа працює в товаристві з 04.02.2021. Не оспорює даної обставини і відповідач.

Згідно з скріншот Резерв+ 10.07.2023 сформовано військово-обліковий документ на ОСОБА_5 , надана відстрочка до 10.07.2025; 10.07.2024 сфомовано військово-обліковий документ в Резерв+ на ОСОБА_3 , надана відстрочка до 10.07.2025.

Таким чином, станом на день прийняття зазначеної постанови та протягом всього часу її дії, жоден із вищезазначених осіб не перебував на військовому обліку та не мав військово-облікового документу.

До прийняття Постанови КМ України № 1487, діяла постанова КМ України №921 від 07 грудня 2016 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних».

Згідно з п.1 Порядку цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), військовими комісаріатами, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Щодо доводів скаржника про те, що ОСОБА_4 було прийнято на роботу у 2021 році, тобто до прийняття постанови КМ України №1487, колегія суддів зазначає наступне.

Як убачається з оскарженої постанови, остання прийнята відносно позивачки, оскільки вона порушила законодавство про мобілізаційну підготовку, про оборону та облік в СТОВ «Нива», у тому числі допустила прийняття на роботу ОСОБА_4 без наявних військово-облікових документів.

Проте, гр. ОСОБА_6 було прийнято на роботу 04.02.2021, тоді як відповідальність за веденням військового обліку в СТОВ «Нива» на позивачку було покладено з 17.10.2022.

Окрім того, дія самої поставнови №1487 з 30.12.2022.

Отже, ОСОБА_1 не була відповідальною на час прийняття ОСОБА_4 на роботу, а тому підстав для притягнення її до відповідальності за вчинення зазначеного правопорушенння, зокрема прийняття на роботу ОСОБА_4 без військово-облікових документів, не має.

Разом з тим, колегією суддів встановлено, що під час прийняття на роботу інших осіб, зазначених у постанові, позивачка була відповідальною за ведення військового обліку в СТОВ «Нива».

Відповідно до ч. 1, 2 та 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оборону України» посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності:

- виконують передбачені законодавством обов'язки у сфері оборони;

- забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання;

-несуть відповідальність за підготовку підприємств, установ та організацій до виконання мобілізаційних завдань, збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Як вже зазначено колегією суддів вище пунктом 34. Порядку №1487 визначено, що з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

- перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред'являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

- доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

- надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 4);

- оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки і забезпечення їх своєчасного прибуття;

- подання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на їх вимогу відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть, тощо.

В ході апеляційного розгляду справи було встановлено, що відповідальна особа ОСОБА_1 не виконала вимоги п.34 постанови КМ України №1487 щодо перевірки у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, зокрема у громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , а отже вчинила правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Посилання у постанові також на порушення позивачкою під час прийняття на роботу ОСОБА_4 , колегія суддів вважає безпідставним.

Однак, дана обставина не виключає наявності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та не впливає на законність прийнятої начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 постанови №114 від 21 жовтня 2024 року.

Не є підставою для скасування оскаржуваної постанови і подальше бронювання працівників СТОВ «Нива», оскільки притягнуто позивачку до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за порушення нею законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме, допуск до роботи ОСОБА_3 та ОСОБА_7 без наявних військово-облікових документів.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи вчинені (прийняті) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив заяву у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 січня 2025 року.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-283-1, 284-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 271, 272, 286, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 січня 2025 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Кобаль М.І.

Мельничук В.П.