Справа № 320/1097/23 Суддя (судді) першої інстанції: Горобцова Я.В.
20 березня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Штульман І.В.
суддів: Файдюка В.В.,
Черпака Ю.К.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року по справі за адміністративним позовом Комунального підприємства "Тетіївтепломережа" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення, -
23 січня 2023 року Комунальне підприємство (далі - КП) "Тетіївтепломережа" (далі - позивач) звернулося в Київський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби (далі - ГУ ДПС) у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 12 грудня 2022 року №12827/0406.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року адміністративний позов КП "Тетіївтепломережа" задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Київській області №12827/0406 від 12 грудня 2022 року. Стягнуто на користь КП "Тетіївтепломережа" за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Київській області судові витрати у сумі 3462,09 гривень.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що КП "Тетіївтепломережа", відправивши на реєстрацію податкові накладні виконало обов'язок щодо своєчасної їх реєстрації, а тому накладення штрафу, згідно зі статтею 121-1 Податкового кодексу України, є протиправним.
Не погоджуючись із рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року, ГУ ДПС у Київській області подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить його скасувати і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що за результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкові накладні позивача, які наведені в акті камеральної перевірки зареєстровані з порушенням термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які визначені у пункті 201.10 статті 201 ПК України, що є підставою для притягнення позивача до відповідальності.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Від позивача відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження.
За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами частини другої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Згідно з частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк - до 19 березня 2025 року.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року, колегія суддів дійшла до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення - без змін, мотивуючи це слідуючим.
З матеріалів справи вбачається, і це правильно встановлено судом першої інстанції, що КП "Тетіївтепломережа" є платником податку на додану вартість.
КП "Тетіївтепломережа" за результатами господарської діяльності склало та зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні:
- 03 березня 2022 року направлено податкові накладні №17 від 18 лютого 2022 року, №18 від 19 лютого 2022 року, №19 від 21 лютого 2022 року, №20 від 22 лютого 2022 року, №21 від 23 лютого 2022 року, №22 від 24 лютого 2022 року, №23 від 25 лютого 2022 року, №24 від 25 лютого 2022 року, №25 від 28 лютого 2022 року, №27 від 28 лютого 2022 року, №28 від 28 лютого 2022 року в інтервал часу з 10:47 до 13:38;
- 11 квітня 2022 року направлено податкові накладні №1 від 01 квітня 2022 року, №2 від 04 квітня 2022 року , №3 від 04 березня 2022 року, №4 від 05 квітня 2022 року, №5 від 06 квітня 2022 року, №6 від 07 квітня 2022 року в інтервал часу з 10:18 до 13:22;
- 14 березня 2022 року направлено податкові накладні №1 від 02 березня 2022 року, №2 від 03 березня 2022 року, №3 від 04 березня 2022 року, №5 від 08 березня 2022 року, №4 від 07 березня 2022, №6 від 09 березня 2022 року, №7 від 10 березня 2022 року, в інтервал часу з 12:05 до 12:17;
- 11 травня 2022 направлено податкові накладні №2 від 02 травня 2022 року, №3 від 03 травня 2022 року, №4 від 04 травня 2022 року, №5 від 05 травня 2022 року, №6 від 06 травня 2022 року, №7 від 09 травня 2022 року, №1 від 01 травня 2022 року в інтервал часу з 10.18 до 10:27;
- 18 квітня 2022 року направлено податкові накладні №7 від 08.04.2022, №8 від 09.04.2022, №9 від 11 квітня 2022 року, №10 від 12.04.2022, №11 від 13 квітня 2022 року, №12 від 14.04.2022, №13 від 15 квітня 2022 року в інтервал часу з 10:51 до 11:04;
- 17 травня 2022 року направлено податкові накладні №8 від 10.05.2022, №9 від 11 травня 2022, №10 від 13.03.2022, №11 від 13.05.2022, №12 від 16.05.2022 в інтервал часу з 16:02 до 16:10;
- 14 березня 2022 року направлено податкові накладні №8 від 11.03.2022, №9 від 12.03.2022, №30 від 28 лютого 2022 року, №32 від 28 лютого 2022 року, №35 від 28 лютого 2022 року, №33 від 28 лютого 2022 року в інтервал часу з 10:25 по 12:22;
- 28 березня 2022 року направлено податкові накладні №11 14 березня 2022 року, №12 від 15 березня 2022 року, №13 від 16 березня 2022 року, №14 від 17 березня 2022 року, №15 від 17 березня 2022 року, №16 від 17 березня 2022 року, №17 від 18 березня 2022 року, №18 від 21 березня 2022 року, №19 від 22 березня 2022 року, №20 від 23 березня 2022 року, №21 від 24 березня 2022 року, №22 від 25 березня 2022 року, №23 від 25 березня 2022 року в інтервал часу з 14:23 по 16:22;
- 23 травня 2022 року направлено податкові накладні №14 від 13 квітня 2022 року, №14 від 18 травня 2022 року, №15 від 19 травня 2022 року, №16 від 20 травня 2022 року, №17 від 21 травня 2022 року, в інтервал часу з 15:09-15:17;
- 28 квітня 2022 року направлено податкові накладні №14 від 13 квітня 2022 року, №15 від 18 квітня 2022 року, №16 від 19 квітня 2022 року, №17 від 20 квітня 2022 року, №18 від 21 квітня 2022 року, №19 від 21 квітня 2022 року, №20 від 21 квітня 2022 року, №21 від 22 квітня 2022 року, №22 від 25 квітня 2022 року, №23 від 26 квітня 2022 року, №24 від 27 квітня 2022 року в інтервал часу з 15:08 по 16:24, а накладні №15, №16, №17, №18, №19, №21, №22, №23,№24 по 15 травня 2022 року включно;
- 01 квітня 2022 року направлено податкові накладні №24 від 28 березня 2022 року, №25 від 29.03.2022, №26 від 30.03.2022, №27 від 31 березня 2022 року, №28 від 31 березня 2022 року, №29 від 30 квітня 2022 року, №30 від 31 березня 2022 року, №31 від 31 березня 2022 року, в інтервал часу з 13:31 по 14:10;
- 04 травня 2022 року направлено податкові накладні №25 від 27 квітня 2022 року, №26 від 28 квітня 2022 року, 26 від 28 квітня 2022 року, №31 від 30 квітня 2022 року, №32 від 30 квітня 2022 року, №34 від 30 квітня 2022 року, №33 від 30 квітня 2022 року, №28 від 30 квітня 2022 року, №30 від 30 квітня 2022 року в інтервал часу з 14:14 по 14:37, а податкові накладні №37 від 31 березня 2022 року, №36 від 31 березня 2022 року, №35 від 31 березня 2022 року, №34 від 31 березня 2022 року, №33 від 31 березня 2022 року, №32 від 31 березня 2022 року, в інтервал часу з 14:57 по 15:06.
Співробітниками ГУ ДПС у Київській області 11 листопада 2022 року проведено камеральну перевірку КП "Тетіївтепломережа", за результатами перевірки складено акт №12851/04-06/24879282 "Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних КП "Тетіївтепломережа" за лютий, березень, квітень, травень 2022 року (далі - акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення позивачем граничного терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеного пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом 12 грудня 2022 року прийнято податкове повідомлення-рішення №12827/0406, яким до КП "Тетіївтепломережа" застосовано штраф у розмірі 213805,77 грн.
Вважаючи оспорюване податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Київській області протиправним та таким, що підлягає скасуванню, КП "Тетіївтепломережа" звернувся до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК) України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341, зі змінами; далі-Порядок №1246).
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 201 ПК України визначений обов'язок продавця товарів/послуг в установлені строки скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пункту 120-1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
За порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, є підставою відповідальності згідно з підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач склав та надіслав податкові накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушень у строку їх направлення, проте не отримав квитанції про реєстрацію, відхилення чи зупинення реєстрації податкових накладних:
03 березня 2022 року направлено податкові накладні №17 від 18 лютого 2022 року, №18 від 19 лютого 2022 року, №19 від 21 лютого 2022 року, №20 від 22 лютого 2022 року, №21 від 23 лютого 2022 року, №22 від 24 лютого 2022 року, №23 від 25 лютого 2022 року, №24 від 25 лютого 2022 року, №25 від 28 лютого 2022 року, №27 від 28 лютого 2022 року, №28 від 28 лютого 2022 року в інтервал часу з 10:47 до 13:38, що в межах операційного дня. Відповідно до норм ПК України кінцевий термін реєстрації зазначених накладних до 15 березня 2022 року включно;
- 11 квітня 2022 року направлено податкові накладні №1 від 01 квітня 2022 року, №2 від 04 квітня 2022 року , №3 від 04 березня 2022 року, №4 від 05 квітня 2022 року, №5 від 06 квітня 2022 року, №6 від 07 квітня 2022 року в інтервал часу з 10:18 до 13:22, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації зазначених податкових накладних до 31 квітня 2022 року включно;
- 14 березня 2022 року направлено податкові накладні №1 від 02 березня 2022 року, №2 від 03 березня 2022 року, №3 від 04 березня 2022 року, №5 від 08 березня 2022 року, №4 від 07 березня 2022, №6 від 09 березня 2022 року, №7 від 10 березня 2022 року, в інтервал часу з 12:05 до 12:17, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації зазначених податкових накладних до 31 березня 2022 року включно;
- 11 травня 2022 року направлено податкові накладні №2 від 02 травня 2022 року, №3 від 03 травня 2022 року, №4 від 04 травня 2022 року, №5 від 05 травня 2022 року, №6 від 06 травня 2022 року, №7 від 09 травня 2022 року, №1 від 01 травня 2022 року в інтервал часу з 10:18 до 10:27, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації зазначених податкових накладних до 31 травня 2022 року включно;
- 18 квітня 2022 року направлено податкові накладні №7 від 08.04.2022, №8 від 09.04.2022, №9 від 11 квітня 2022 року, №10 від 12.04.2022, №11 від 13 квітня 2022 року, №12 від 14.04.2022, №13 від 15 квітня 2022 року в інтервал часу з 10:51 до 11:04, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації зазначених податкових накладних до 30 квітня 2022 року включно, податкової накладної №13 до 15 травня 2022 року включно;
- 17 травня 2022 року направлено податкові накладні №8 від 10.05.2022, №9 від 11 травня 2022, №10 від 13.03.2022, №11 від 13.05.2022, №12 від 16.05.2022 в інтервал часу з 16:02 до 16:10, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації зазначених податкових накладних до 31 травня 2022 року включно;
- 14 березня 2022 року направлено податкові накладні №8 від 11.03.2022, №9 від 12.03.2022, №30 від 28 лютого 2022 року, №32 від 28 лютого 2022 року, №35 від 28 лютого 2022 року, №33 від 28 лютого 2022 року в інтервал часу з 10:25 по 12:22. Кінцевий термін реєстрації податкових накладних №8, №9 до 31 березня 2022 року включно, а накладних №32, №35, №33 до 15 березня 2022 року включно;
- 28 березня 2022 року направлено податкові накладні №11 14 березня 2022 року, №12 від 15 березня 2022 року, №13 від 16 березня 2022 року, №14 від 17 березня 2022 року, №15 від 17 березня 2022 року, №16 від 17 березня 2022 року, №17 від 18 березня 2022 року, №18 від 21 березня 2022 року, №19 від 22 березня 2022 року, №20 від 23 березня 2022 року, №21 від 24 березня 2022 року, №22 від 25 березня 2022 року, №23 від 25 березня 2022 року в інтервал часу з 14:23 по 16:22, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації податкової накладної №11 - 31 березня 2022 року включно, а податкових накладних №12, №13, №14, №18, №19, №20, №16, №17, №18, №19, №20, №21, №22, №23 - 15 квітня 2022 року;
- 23 травня 2022 року направлено податкові накладні №14 від 13 квітня 2022 року, №14 від 18 травня 2022 року, №15 від 19 травня 2022 року, №16 від 20 травня 2022 року, №17 від 21 травня 2022 року, в інтервал часу з 15:09-15:17, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації податкової накладної №14 від 13 квітня 2022 року - 31 травня 2022 року включно, а податкових накладних №14 від 18 травня 2022 року, №15, №16, №17 - 15 червня 2022 року;
- 28 квітня 2022 року направлено податкові накладні №14 від 13 квітня 2022 року, №15 від 18 квітня 2022 року, №16 від 19 квітня 2022 року, №17 від 20 квітня 2022 року, №18 від 21 квітня 2022 року, №19 від 21 квітня 2022 року, №20 від 21 квітня 2022 року, №21 від 22 квітня 2022 року, №22 від 25 квітня 2022 року, №23 від 26 квітня 2022 року, №24 від 27 квітня 2022 року в інтервал часу з 15:08 по 16:24, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації податкової накладної №14 - 30 квітня 2022 року, а накладних №15, №16, №17, №18, №19, №21, №22, №23, №24 по 15 травня 2022 року включно;
- 01 квітня 2022 року направлено податкові накладні №24 від 28 березня 2022 року, №25 від 29.03.2022, №26 від 30.03.2022, №27 від 31 березня 2022 року, №28 від 31 березня 2022 року, №29 від 30 квітня 2022 року, №30 від 31 березня 2022 року, №31 від 31 березня 2022 року, в інтервал часу з 13:31 по 14:10, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації податкових накладних по 15 квітня 2022 року включно;
- 04 травня 2022 року направлено податкові накладні №25 від 27 квітня 2022 року, №26 від 28 квітня 2022 року, 26 від 28 квітня 2022 року, №31 від 30 квітня 2022 року, №32 від 30 квітня 2022 року, №34 від 30 квітня 2022 року, №33 від 30 квітня 2022 року, №28 від 30 квітня 2022 року, №30 від 30 квітня 2022 року в інтервал часу з 14:14 по 14:37, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації податкових накладних 15 червня 2022 року - 04 квітня 2022 року направлено податкові накладні №37 від 31 березня 2022 року, №36 від 31 березня 2022 року, №35 від 31 березня 2022 року, №34 від 31 березня 2022 року, №33 від 31 березня 2022 року, №32 від 31 березня 2022 року, в інтервал часу з 14:57 по 15:06, що в межах операційного дня. Кінцевий термін реєстрації податкових накладних 15 квітня 2022 року.
Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 11 Порядку №1246 передбачено, що після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв'язку, відбувається на автоматичному рівні з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Податковий орган в будь-якому випадку зобов'язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивач в межах операційного дня направив податкові накладні при цьому виконав визначений статтею 201 ПК України обов'язок з її реєстрації (до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому складена податкова накладна).
В процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до Єдиного реєстру податкових накладних є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2)прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до Єдиного реєстру податкових накладних. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.
Встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) у строк, встановлений статтею 201 цього Кодексу.
Враховуючи положення пункту 201.10 статті 201 ПК України, у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання.
Відповідачем не було надіслано квитанцій про прийняття податкових накладних або відмову у їх прийнятті протягом операційного дня (з 8:00 до 20:00), в якому подавались податкові накладні.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу на те, що причини, через які податкові накладні не були доставленні та зареєстровані знаходяться поза волею та можливістю впливу позивача, тобто фактично КП "Тетіївтепломережа" не має вини в невчасній реєстрації податкових накладних, в той час як вина покладається на контролюючий орган, як адміністратора Єдиного реєстру податкових накладних.
Аналогічну правову позицію зайняв Верховний Суд у постановах від 14 лютого 2019 року по справі №809/1040/17, від 30 січня 2018 року по справі №815/2745/17, від 14 серпня 2018 року по справі №803/1583/17, вказавши, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, що сталася не з вини платника податків, не може бути підставою для притягнення до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Для застосування штрафних санкцій обов'язковим є встановлення вчинення податкового правопорушення з урахуванням приписів статті 109 ПК України. При встановленні обставин вчинення особою всіх необхідних дій щодо своєчасної реєстрації податкової накладної, коли її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, відсутній склад податкового правопорушення, і, як наслідок, відсутні підстави для притягнення до відповідальності на підставі статті 120-1 Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції, що невчасна реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, а відтак ця обставина не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних, передбаченого у статті 120-1 ПК України.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28 вересня 2022 року по справі №200/4176/20-а.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції, що податкові накладні подані позивачем на реєстрацію своєчасно, що підтверджується долученими позивачем до матеріалів справи протоколами руху документів/звітів та пов'язаних з ними повідомлень/квитанцій, у яких зазначений час надіслання на реєстрацію податкових накладних.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильними висновки суду першої інстанції про те, що належним і повним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №12827/0406 від 12 грудня 2022 року.
Судовою колегією враховується, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підгоТзДВки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі №320/1097/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Штульман
Судді: В.В. Файдюк
Ю.К. Черпак