Постанова від 18.03.2025 по справі 752/465/25

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ,03110

inbox@kia.court.gov.ua

Унікальний номер справи № 752/465/25 Апеляційне провадження № 33/824/1724/2025Головуючий у суді першої інстанції - Токман Ю.Ф. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2024 року місто Київ

Київський апеляційний суд у складі судді Оніщука М.І. розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 , на постанову Голосіївського районного суду міста Києва від 06 лютого 2025 року про притягнення

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головою політичної партії «Україна соборна»

до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Голосіївського районного суду міста Києва від 06.02.2025 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. Також з ОСОБА_1 в дохід держави стягнуто судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, а провадження у справі закрити, зважаючи на малозначність вчинених адміністративних правопорушень.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що висновки, викладені у протоколах НАЗК № 50-33/598, № 50-33/599, № 50-33/600 були сприйняті судом першої інстанції як такі, що не підлягають сумніву, що свідчить про однобокий підхід до справи та неупередженість. Порушення термінів подачі звітів політичною партією «Україна соборна» і терміни їх розгляду були порушені з обох сторін. Зазначає, що інкримінованою статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф. При цьому вказує, що терміни подачі звітів були порушені через ненадання банком інформації про стан рахунків, перебої з електропостачанням та некоректну роботу Електронної системи подачі звітів НАЗК, а також через погіршення стану її здоров'я.

У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала апеляційну скаргу та просила її задовольнити.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Україна соборна», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» порушила строки подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ та ІІІ квартали 2021 року, а саме: звіт партії за ІІ квартал 2021 року подано 31 липня 2024 року, а звіт партії за ІІІ квартал 2021 року подано 01 серпня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Україна соборна», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» порушила строки подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2021 року, а саме: звіт партії за ІV квартал 2021 року подано 02 вересня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Україна соборна», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» порушила строки подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року, а саме: звіт партії за І квартал 2024 року подано 31 серпня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП

Суд першої інстанції дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/598 від 26.12.2024; протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/599 від 26.12.2024; протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/600 від 26.12.2024; інформацію з веб-сайту НАЗК щодо несвоєчасного подання звітів політичними партіями; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2021 року; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2021 року; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2021 року; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1532 від 22.10.2024; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1533 від 22.10.2024; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1553 від 13.11.2024; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1536 від 22.10.2024; копію звернення про створення облікового запису політичної партії в POLITDATA № 14 від 14.07.2021; копію згоди на обробку персональних даних ОСОБА_1 ; копію протоколу 7-го з'їзду політичної партії «Україна соборна» № 7 від 13.11.2016 року; копію статуту політичної партії «Україна соборна»; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань політичної партії «Україна соборна»; копію наказу про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 24/24 від 16.01.2024; копію листа-запрошення ОСОБА_1 про надання пояснень та складання протоколу; копію викликів уповноважених осіб політичних партій станом на 25.12.2024, надавши їм оцінку, дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Положеннями статті 1 КУпАП передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з вимогами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Вимогами статті 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у статтях 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.

Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин і доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Також стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особа, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.

Як убачається зі змісту протоколу № 50-33/598 від 26.12.2024, за результатам перевірки звітів політичної партії «Україна соборна», Національним агентством з питань запобігання корупції було встановлено, що звіти політичної партії за ІІ та ІІІ квартали 2021 року подано з недотриманням строку, встановленого положеннями пункту 6 розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні». Так, звіт партії за ІІ квартал 2021 року підписано 31.07.2024, а звіт партії за ІІІ квартал 2021 року підписано 01.08.2024.

Відповідно до протоколу № 50-33/599 від 26.12.2024, за результатам перевірки звітів політичної партії «Україна соборна», Національним агентством з питань запобігання корупції було встановлено, що звіт політичної партії за ІV квартал 2021 року подано з недотриманням строку, встановленого положеннями пункту 6 розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні», а саме: 02.09.2024.

За вимог п. 6 розділу VI розділу «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в України», звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичних партій, передбачені статтею 17 цього Закону, не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції: протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності. Політичні партії подають такі звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції за квартал або за рік.

26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-ІХ (далі - Закон № 3337-ІХ), який відновив звітування політичних партій.

Таким чином, політична партія «Україна соборна» мала подати звіти за 2021 рік протягом 120 днів з дня набрання чинності Закону № 3337-ІХ, а саме: до 26.04.2024.

Однак, у порушення зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 звіт партії за ІІ квартал 2021 року було подано 31.07.2024, звіт партії за ІІІ квартал 2021 року подано 01.08.2024, звіт партії за ІVквартал 2021 року подано 02.09.2024, що підтверджується наявною в матеріалах справи інформацією щодо підписання вказаних звітів та свідчить про порушення ОСОБА_1 строків подання звітів (а.с. 16, 22, 99).

Також зі змісту протоколу № 50-33/600 від 26.12.2024 вбачається, що за результатами перевірки звітів політичної партії «Україна соборна», Національним агентством з питань запобігання корупції було встановлено, що звіт політичної партії за І квартал 2024 року подано з недотриманням строку, встановленого частиною 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в України».

Відповідно до частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в України», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно п. 3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції, політична партія подає до Національного агентства Звіт за I квартал - до 10 травня, за II квартал - до 09 серпня, за III квартал - до 09 листопада та за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року.

Таким чином, політична партія «Україна соборна» мала подати звіт за І квартал 2024 року до 10 травня наступного за звітним періодом року.

Однак, у порушення зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 звіт партії за І квартал 2024 року подано 31.08.2024, що підтверджується наявною в матеріалах справи інформацією щодо підписання вказаного звіту та свідчить про порушення ОСОБА_1 строку подання звіту (а.с. 175).

Відповідно до частини 20 статті 17 Закону України «Про політичні партії в України», протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/ponad-220-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk/.

До таких списків була внесена інформація про неподання політичною партією «Україна соборна» звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у встановлені строки.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, невчасне подання звітів за ІІ квартал 2021 року, за ІІІ квартал 2021 року, за ІVквартал 2021 року, за І квартал 2024 року є порушенням вимог ст. 17 Закону, за що ст. 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 212-21 КУпАП, порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

До протоколів про адміністративні правопорушення долучено: інформацію з веб-сайту НАЗК щодо несвоєчасного подання звітів політичними партіями; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2021 року; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2021 року; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2021 року; копію звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1532 від 22.10.2024; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1533 від 22.10.2024; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1553 від 13.11.2024; копію висновку про результати перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1536 від 22.10.2024; копію звернення про створення облікового запису політичної партії в POLITDATA № 14 від 14.07.2021; копію згоди на обробку персональних даних ОСОБА_1 ; копію протоколу 7-го з'їзду політичної партії «Україна соборна» № 7 від 13.11.2016 року; копію статуту політичної партії «Україна соборна»; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань політичної партії «Україна соборна»; копію наказу про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 24/24 від 16.01.2024; копію листа-запрошення ОСОБА_1 про надання пояснень та складання протоколу; копію викликів уповноважених осіб політичних партій станом на 25.12.2024.

Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, а отже відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.

Таким чином, на підставі належних та допустимих доказів, суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та наявність підстав для притягнення її до адміністративної відповідальності.

Доводи апеляційної скарги, що ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення апеляційний суд не приймає до уваги, з огляду на наступне.

Статтею 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» передбачено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт за відповідний квартал у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії, який повинен містити інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Відповідно до п. 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315 політичні партії щокварталу, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язані подати до Національного агентства Звіт (за підписами керівника політичної партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку), засвідченими печаткою політичної партії) у паперовій формі та в електронному вигляді.

У ст. 3 Закону України «Про політичні партії» визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про політичні партії» у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.12.2024 ОСОБА_1 зазначено керівником політичної партії «Україна СОБОРНА».

У ст. 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» та п. 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2 передбачено, що відповідний звіт подається за підписом керівника політичної партії.

Зважаючи на те, що зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за вказаною нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія, доводи апеляційної скарги щодо покладення відповідальності на іншу особу є безпідставними. При цьому, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що за подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відповідає керівник, оскільки саме за підписом керівника подається звіт політичної партії.

Також, доводи апелянта про те, що терміни розгляду НАЗК поданих звітів були порушені є необґрунтованими, оскільки з матеріалів справи вбачається, що перевірка поданих звітів була здійснена у строки.

Окрім того, суд апеляційної інстанції не приймає доводи ОСОБА_1 про те, що невчасне подання звітів зумовлено технічними проблемами системи, проблемами з її здоров'ям, відсутністю інформації про стан банківських рахунків, у зв'язку із їх недоведеністю, а тому зазначені підстави не можуть бути визнані поважними причинами несвоєчасного подання звітів, та як наслідок не можуть слугувати підставами звільнення від адміністративної відповідальності.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

Підстав для закриття провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП не вбачається.

Таким чином, постанова суду першої інстанції відповідає вимогам закону, підстав для її скасування суд апеляційної інстанції не вбачає, у зв'язку з чим приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваної постанови - без змін.

Враховуючи викладене, керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Голосіївського районного суду міста Києва від 06 лютого 2025 року відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Максим Оніщук