вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ,03110
inbox@kia.court.gov.ua
Унікальний номер справи № 761/48335/24 Апеляційне провадження № 33/824/1321/2025Головуючий у суді першої інстанції - Притула Н.Г. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.
18 березня 2024 року місто Київ
Київський апеляційний суд у складі судді Оніщука М.І. розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 , на постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 14 січня 2025 року про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 14.01.2025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. Також з ОСОБА_1 в дохід держави стягнуто судовий збір у розмірі 605,60 грн. (а.с. 115-123).
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судом порушено норми процесуального права стосовно не всебічного дослідження всіх доказів та обставин у справі, а також норми матеріального права в частині строків притягнення до відповідальності, що спричинило порушення його прав. Судом не взято до уваги те, що звіт місцевих організацій підписують їх керівники, а потім звіт підписує голова партії, проте у зв'язку із війною, з цими керівниками відсутній зв'язок. Також безпідставно накладено штраф на керівника партії, а не на керівників місцевих організацій, які порушили порядок подання звіту. Наголошує на тому, що жодної діяльності в цих організаціях не було. Більш того, судом накладено штраф після спливу шести місяців з дня виявлення порушення, оскільки звіт було подано до контролюючого органу 02.07.2024 (а.с. 124, 125).
18.03.2024 до суду від Національного агентства з питань запобігання корупції надійшли пояснення по суті справи, у яких останнє просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
ОСОБА_1 повторно у судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. З огляду на таке, судом визнано за можливе розглянути справу у його відсутність, оскільки його неявка не перешкоджає розгляду справи (ч. 6 ст. 294 КУпАП).
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ст. 212-21 КУпАП настає за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 11.12.2024 на ОСОБА_1 як першого заступника голови політичної партії «Соціально-екологічна партія «Союз.Чорнобиль.Україна» були складені протоколи № 50-33/541 та № 50-33/540, оскільки всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», було порушено порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І та ІІ квартали 2024 року, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 50-33/540 від 11.12.2024, за результатами перевірки державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей, Національним агентством з питань запобігання корупції було встановлено, що у звіті партії за 1 квартал 2024 року неповністю зазначена інформація, що полягає у не відображенні інформації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.
Згідно протоколу № 50-33/541 від 11.12.2024, за результатами перевірки державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей, Національним агентством з питань запобігання корупції було встановлено, що у звіті партії за ІІ квартал 2024 року неповністю зазначена інформація, що полягає у не відображенні інформації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на кінець звітного періоду партія мала 231 місцеву організацію, яка набула статусу юридичної особи.
Однак, до звітів партії за І та ІІ квартал 2024 року не додано інформацію щодо 3 місцевих організацій: Переяслав-Хмельницьку міську організацію Соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна» (ідентифікаційний код 26425694), Марганецька міська організація Соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна» (ідентифікаційний код 26460791), Донецька обласна організація Соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна» (ідентифікаційний код 26416212).
Дослідивши наявні в матеріалах справи, враховуючи строки розгляду справи, визначені ч. 1 ст. 277 КУпАП, суд першої інстанції дійшов висновку про закриття провадження у частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за протоколом № 50-33/540 на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП. При цьому, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для притягнення для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення за протоколом № 50-33/541 про притягнення ОСОБА_1 .
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
При цьому, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 212-21 КУпАП за протоколом № 50-33/541, зважаючи на наступне.
Положеннями статті 1 КУпАП передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Вимогами статті 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у статтях 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.
Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин і доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Як зазначено в ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Також стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особа, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Як встановив суд першої інстанції, з чим погоджується апеляційний суд, Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2024 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Соціально-екологічна партія «Союз. Чорнобиль. Україна» (ідентифікаційний код 26296630, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).
За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії за ІІ квартал 2024 року, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у не відображенні у Звіті Партії відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) станом на кінець звітного періоду Партія має 231 місцеву організацію, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в України», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Водночас у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за ІІ квартал 2024 року зазначено інформацію про 229 місцевих організацій Партії, у т.ч. щодо місцевої організації - Гощанська районна організація Соціально-екологічної партії «Союз.Чорнобиль.Україна», яка утворена 14.10.1987. При цьому, дата державної реєстрації Партії - 11.12.2002.
До Звіту Партії додано відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 229 місцевих організацій.
До Звіту Партії за ІІ квартал 2024 року не додано інформацію щодо таких 3 місцевих організацій: Переяслав-Хмельницька міська організація Соціально-Екологічної партії «Союз. Чорнобиль. Україна» (ідентифікаційний код 26425694); Марганецька міська організація Соціально-екологічної партії «Союз. Чорнобиль. України.» (ідентифікаційний код 26460791); Донецька обласна організація Соціально-екологічної партії «Союз.Чернобиль. Україна» (ідентифікаційний код 26416212), яка знаходиться на тимчасово окупованих територіях відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004.
Листами від 20.03.2024 № 2 та від 10.07.2024 № 1 Партія повідомила про відсутність можливості встановлення всіх місцевих організацій зі статусом юридичної особи у зв'язку з воєнним станом та закритими державними реєстрами.
Керівнику (уповноваженій особі) Партії при формуванні Звітів надається можливість перевірки переліку місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та, за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.
Отже, не відображення у Звіті Партії за ІІ квартал 2024 року відомостей про 3 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, а також подання Звіту Партії за ІІ квартал 2024 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 2 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання Звіту Партії за ІІ квартал 2024 року не знаходилися на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин дев'ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону України «Про політичні партії».
Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 № 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, зазначене є порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.
Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2024 року від 15.08.2024 № 1289, затвердженого наказом Національного агентства від 16.08.2024 № 246/24, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства.
Партія листами від 26.02.2024 № 1 та від 05.03.2024 № 2 надала відомості про ОСОБА_1 як про першого заступника Голови Партії, який відповідно до наказу від 01.09.2020 № 1 виконує обов'язки Голови Партії та відповідальний за подання звітів до Національного агентства (а.с. 40).
Звіт Партії за ІІ квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 02.07.2024 о 09:38 годині та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису першим заступником Голови Партії ОСОБА_1 , отже останній підтвердив достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за ІІ квартал 2024 року.
Відповідно до ст. 212-21 КУпАП, порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суд першої інстанції на підставі наявних в матеріалах справи доказах, дійшов законного та обґрунтованого висновку, що ОСОБА_1 , будучи уповноваженим на виконання обов'язків керівника політичної партії, обіймаючи посаду першого заступника голови політичної партії, порушив порядок подання Звіту, не зазначивши відомості про 3 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, а також без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 2 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання Звіту Партії за ІІ квартал 2024 року не знаходилися на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги, що ОСОБА_1 не є суб'єктом правопорушення апеляційний суд не приймає до уваги, з огляду на наступне.
Статтею 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» передбачено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт за відповідний квартал у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії, який повинен містити інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до п. 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315 політичні партії щокварталу, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язані подати до Національного агентства Звіт (за підписами керівника політичної партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку), засвідченими печаткою політичної партії) у паперовій формі та в електронному вигляді.
У ст. 3 Закону України «Про політичні партії» визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про політичні партії» у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Як убачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.12.2024 ОСОБА_3 зазначено керівником політичної партії «Соціально-екологічна партія «Союз.Чорнобиль.Україна».
У ст. 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» та п. 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2 передбачено, що відповідний звіт подається за підписом керівника політичної партії.
Убачається, що звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2024 року підписав ОСОБА_1 (а.с.26). Також, у листі до НАЗК № 1 від 26.02.2024, ОСОБА_1 зазначив, що голова партії ОСОБА_3 за станом здоров'я склав свої повноваження, а обов'язки керівника виконує перший заступник голови партії - ОСОБА_1 , який буде відповідальний за подання звітів до НАЗК (а.с.40-41).
Зважаючи на те, що зміст статті 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за вказаною нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія, доводи апеляційної скарги щодо покладення відповідальності на іншу особу є безпідставними. При цьому, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що за подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відповідає керівник, оскільки саме за підписом керівника подається звіт політичної партії.
Також, суд апеляційної інстанції не приймає доводи ОСОБА_1 про недосконалість порталу подання звітів, що зумовлює помилки у звітах, оскільки такі підстави не є поважними причинами неподання усієї інформації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії, а також усіх місцевих організацій, відтак не можуть слугувати підставами звільнення від адміністративної від повільності.
Доводи апелянта щодо неможливості подати звіти від місцевих організацій, які знаходяться в стані припинення та з якими немає зв'язку суд апеляційної інстанції також до уваги не приймає, оскільки з огляду на положення ч. 3 ст. 23 Закону України «Про політичні партії», відомості про припинення місцевої організації політичної партії мають бути внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відтак за відсутності відомостей про припинення такої юридичної особи в зазначеному реєстрі, політична партія зобов'язана подавати інформацію до звіту про усі місцеві організації, які входять до складу політичної партії.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для скасування ухваленого судом рішення.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є необґрунтованими та безпідставними.
Таким чином, постанова суду першої інстанції відповідає вимогам закону, підстав для її скасування суд апеляційної інстанції не вбачає, у зв'язку з чим приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваної постанови - без змін.
Враховуючи викладене, керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Шевченківського районного суду міста Києва від 14 січня 2025 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Максим Оніщук