Справа № 420/39507/24
20 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
20 грудня 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 20.12.2024 року) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій представник позивача просить суд:
відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст.262 КАС України;
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду заяви від 29 листопада 2024 року, яка була отримана 03 грудня 2024 року, ОСОБА_1 , у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, про надання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ, відповідно якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, так як позивач самостійно виховує та утримує дитину за рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 05 серпня 2014 року по справі № 492/355/14-ц, яким визначено місце проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву від 29 листопада 2024 року ОСОБА_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 та надати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ, відповідно якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, так як ОСОБА_1 самостійно виховує та утримує дитину за рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 05 серпня 2014 року по справі № 492/355/14-ц Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 26.12.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України).
В обґрунтування вимог позову ОСОБА_1 зазначає, що рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 05 серпня 2014 року по справі № 492/355/14-ц, визначено місце проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із ним, батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . На теперішній час його дочка, ОСОБА_2 , повнолітня, має свою сім'ю. Зараз позивач разом з сином мешкає за однією адресою, що підтверджується довідкою від 26 червня 2024 року № 1078. Позивач звернувся з заявою про надання відстрочки через засобами зв'язку до Голови комісії другого відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , яка відповідачем була отримана 03 грудня 2024 року до заяви про надання відстрочки були залучені копії наступних документів копії: рішення Арцизького районного суду Одеської області від 05 серпня 2014 року по справі № 492/355/14-ц; свідоцтва про народження ОСОБА_1 , довідки про склад сім "і, копія паспорта, копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків, (Відповідно до Додаток 5 до Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560). На момент подання позову відповідей на свої заяви позивач не отримав. Таким чином посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинили протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішень за наслідком розгляду заяв 03 грудня 2024 року про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу.
Ухвала суду від 26.12.2024 року доставлена до «Електронного кабінету» відповідача 26.12.2024 року (а.с.35); у встановлений судом строк відзив на позовну заяву надано не було, про поважність причин неподання не повідомлено.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
30.11.2024 року позивач засобами поштового зв'язку направив відповідачу заяву від 29.11.2029 року, в якій зазначив, що він є особою, яка на підставі пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, просив розглянути його заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; про результати розгляду заяви та прийняте рішення просив повідомити його письмово за адресою, що зазначена у заяві (а.с.25-24).
До заяви додано: копію паспорта, копію довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків, копію рішення Арцизького районного суду Одеської області від 05 серпня 2014 року по справі № 492/355/14-ц; копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , довідку про склад сім'ї (а.с.25).
Заява отримана відповідачем 03.12.2024 року, що підтверджується копією відповідного рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.24).
Відповідь на цю заяву ІНФОРМАЦІЯ_5 не надана, доказів зворотнього матеріали справи не містять, відповідачем суду не надані.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його заяви по суті, позивач звернувся до суду з цим позовом, при цьому вимагає ухвалення рішення по суті його заяви, а саме - зобов'язання відповідача надати йому довідку про відстрочку від призову на військову службу по мобілізації.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 1 ЗУ “Про військовий обов'язок і військову службу» у захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.05.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року, №254/2023 від 01.05.2023 року, №451/2023 від 26.07.2023 року, № 734/2023 від 6 листопада 2023 року, № 49/2024 від 5 лютого 2024 року, № 271/2024 від 6 травня 2024 року строк дії воєнного часу продовжувався.
Наразі воєнний стан продовжений до 09.05.2025 року.
Згідно з ч. 10 ст. 1 ЗУ “Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.22 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
Згідно з п.4 ч. 1 ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.23), рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 05 серпня 2014 року по справі № 492/355/14-ц, визначено місце проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Наразі позивач разом з сином мешкає за однією адресою, що підтверджується довідкою від 26 червня 2024 року № 1078 (а.с.14).
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п. 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пп. 8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З урахуванням зазначеного, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивачем дотримано процедуру особистого подання (направлення) документів, що підтверджують (на його думку) право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п.19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п.4 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.
Таким чином, порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом.
Тобто, порушення позивачем вимог правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності, однак це не може бути підставою для нерозгляду по суті його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, що і мало місце в даному випадку.
Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_8 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або відмови у цьому, після отримання поштою заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.
Разом з цим, відповідач не розглянув заяву позивача по її суті, доказів протилежного суду не надано.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення по суті питання, що входить до його виключної компетенції.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це невчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації по суті питання, порушеного заявником.
Оскільки відповідач не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв рішення по суті заяви, суд в контексті спірних правовідносин може зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти рішення, передбачене законодавством по суті порушеного питання.
Отже, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача в даному випаду є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена та не обґрунтована.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково, із відмовою у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача надати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки це на даний час є дискреційними повноваженнями відповідача та станом на день розгляду справи заява ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 не розглянута взагалі.
Позов в цій частині не має законних підстав для задоволення, спрямований на захист права на отримання відстрочки, яке ще не порушено відповідачем, тобто позов в цій частині вимог є передчасним.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20грн., витрати у сумі 968,96грн. суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України, оскільки позов поданий через систему «Електронний суд».
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви від 29 листопада 2024 року, яка була отримана 03 грудня 2024 року, ОСОБА_1 , у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, про надання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ, відповідно якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 листопада 2024 року у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 та прийняти обґрунтоване рішення по суті її вимог.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 968(дев'ятсот шістдесят вісім)грн. 96коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_2 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_3 ).
Суддя М.М. Аракелян