справа №380/17789/24
19 березня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним, скасування наказу та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Школьна Алла Вікторівна, звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, в/ч НОМЕР_1 ), в якому, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просить:
- визнати протиправною діяльність командира в/ч НОМЕР_1 щодо видачі наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» від 14.08.2024 року та пункту 8 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230;
- визнати незаконним та скасувати наказ командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» № 528 від 14 серпня 2024 року;
- визнати незаконним та скасувати пункт 8 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 230 від 14 серпня 2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді старшого офіцера відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 . Наказом командира в/ч НОМЕР_2 (начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») по особовому складу від 30.06.2024 № 127 майора ОСОБА_1 , старшого офіцера відділення підготовки штабу в/ч НОМЕР_1 , звільнено з військової служби у запас за підпунктом «г» пункту 1 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини - перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.
Зазначає, що наказом командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17.07.2024 № 486 «Про створення комісії про здачу посади старшого офіцера відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 та майна, яке за даними обліку закріплено за військовослужбовцем» визначено термін здачі посади та майна, яке за даними обліку закріплені за ОСОБА_1 до 15.08.2024. Вказаний наказ позивач отримав 11.08.2024. Згідно з Актом здачі посади старшим офіцером відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 № 17, затвердженим командиром в/ч НОМЕР_1 26.08.2024, майор ОСОБА_1 справи та посаду здав, станом на 15.08.2024 майно за вказаним офіцером не обліковується.
Вказує, що згідно з п.2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас за сімейними обставинами (перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років) та наказано вважати таким, що 14 серпня 2024 року справи та посаду здав. З 14.08.2024 наказано виключити позивача із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направити на зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Підстава: наказ командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 30.06.2024 № 127, обхідний листок майора ОСОБА_1 (вх. № 6036 від 14.08.2024).
Проте наказом командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.08.2024 № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині», пункт 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230 щодо звільнення майора ОСОБА_1 з військової служби в запас скасовано як нереалізований.
Окрім того, як стало згодом відомо позивачу, наказ командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230 містить п.8, згідно з яким пункт 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230 про звільнення в запас майора ОСОБА_1 скасовано як нереалізований. Підстава: наказ командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.08.2024 № 528, рапорт начальника штабу - заступника командира в/ч НОМЕР_1 (вх. № 6050 від 14.08.2024).
Позивач вважає, що прийняття наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» № 528 від 14 серпня 2024 року та пункт 8 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 230 від 14 серпня 2024 порушує його права та законні інтереси на звільнення із військової служби у зв'язку з наявністю підстав для цього, а діяльність командира в/ч НОМЕР_1 щодо їх видачі - протиправною, тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 23.08.2024 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.
Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою суду від 30.08.2024 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Представник позивача 30.08.2024 (вх. № 65556) подала заяву про вступ у справу як представника.
Позивач 18.09.2024 (вх. № 69639) подав заяву про зміну предмета позову, яку суд ухвалою від 20.09.2024 прийняв до розгляду та продовжив розгляд справ з урахуванням заяви про зміну предмета позову.
Ухвалою від 12.03.2025 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, залишена без руху.
Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою суду від 14.03.2025 розгляд справи продовжено.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету в/ч НОМЕР_1 в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 21.08.2024 - позовну заяву з копіями доданих до неї документів, 30.08.2024 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 30.08.2024 (тобто в той самий день, в який суд постановив ухвалу), 21.09.2024 - ухвалу про прийняття заяви про зміну предмета позову до розгляду та продовження розгляду справи від 20.09.2024.
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до положень частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до витягу з наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 30.06.2024 № 127, майора ОСОБА_1 , старшого офіцера відділення підготовки штабу управління НОМЕР_4 окремої бригади територіальної оборони, відповідно до пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнено з військової служби у запас за підпунктом «г» через сімейні обставини (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу ) - перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. Вказаний наказ надійшов і зареєстрований в/ч НОМЕР_1 за вх. № 4125 від 30.06.2025, що підтверджується відповідною відміткою на ньому.
Згідно з наказом командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17.07.2024 № 486 «Про створення комісії про здачу посади старшого офіцера відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 та майна, яке за даними обліку закріплено за військовослужбовцем» визначено комісійно прийняти посаду старшого офіцера відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 та майно, яке за даними обліку закріплені за майором ОСОБА_1 . Пункт 3 цього наказу містив вимогу - за результатами роботи скласти акт (акти) та надати на затвердження командиру в/ч НОМЕР_1 в термін до 15 серпня 2024 року включно.
Як видно із Подання про вжиття заходів для усунення порушень вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів, причин та умов, що їм сприяли в діяльності посадових осіб військової частини НОМЕР_1 від 05.09.2024 № 674/1/9492, результатом роботи комісії став Акт здачі посади старшим офіцером відділення підготовки штабу в/ч НОМЕР_1 майором ОСОБА_1 № 17 (без дати). Згідно із зазначеним актом, майор ОСОБА_1 справи та посаду здав. Станом на 15.08.2024 майно за вказаним офіцером не обліковується. Акт затверджений командиром в/ч НОМЕР_1 26.08.2024 (далі - Акт здачі посади).
На підставі наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 30 червня 2024 року № 127, обхідного листка майора ОСОБА_1 (вх.№ 6036 від 14.08.2024), згідно з пунктом 2.2.1 витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, у зв'язку зі звільненням в запас майора ОСОБА_1 вважати таким, що 14 серпня 2024 року справи та посаду здав. З 14 серпня 2024 року виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з наказом командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.08.2024 № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині», відповідно до рапорта начальника штабу - заступника командира в/ч НОМЕР_1 (вх. № 6050 від 14.08.2024) та наказу командира в/ч НОМЕР_2 № 298агд від 06.08.2024 (щодо організації здачі посади та майна старшого офіцера відділення підготовки штабу), пункт 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 про звільнення в запас майора ОСОБА_1 скасовано як нереалізований.
На підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14 серпня 2024 року № 528, рапорта начальника штабу - заступника командира в/ч НОМЕР_1 (вх. № 6050 від 14.08.2024), згідно з пунктом 8 витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, пункт 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 про звільнення в запас майора ОСОБА_1 скасовано як нереалізований.
Вважаючи діяльність командира в/ч НОМЕР_1 щодо видачі наказу (з адміністративно-господарської діяльності) № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» від 14.08.2024 та пункту 8 наказу (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, та вказані накази протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні справи суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який надалі продовжувався і діє на час розгляду справи.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 24 Закону № 2232-ХІІ закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Порядок звільнення з військової служби встановлений статтею 26 Закону № 2232-ХІІ.
Відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-ХІІ військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Згідно з пунктом 3 частини 12 статті 26 Закону № 2232-ХІІ військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин під час дії воєнного стану у зв'язку з перебуванням на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Частиною 7 статті 26 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке, зокрема, регулює відносини, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби (далі - Положення № 1153/2008).
Відповідно до пункту 242 Положення № 1153/2008 після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
Як встановив суд, 30.06.2024 до в/ч НОМЕР_1 надійшов наказ начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 30.06.2024 № 127 про звільнення з військової служби у запас позивача.
Згідно з пунктом 9.1.4. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 300 від 16.07.1997 (далі - Положення № 300, в редакції від 25.08.2023, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), для приймання та здавання справ і посади встановлюються такі строки:
- командира військової частини - не більше 10 днів;
- заступника командира військової частини і з'єднання з тилу і їм відповідних посадових осіб - не більше 20 днів:
- начальника служби військової частини і з'єднання - не більше 15 днів;
- начальника клубу військової частини і з'єднання - не більше 15 днів;
- начальника складу, хлібозаводу (хлібопекарні) і їдальні - не більше 10 днів;
- начальника майстерні частини (з'єднання) - не більше 5 днів;
- командира і старшини підрозділу - не більше 5 днів;
- командира взводу - не більше 3 днів.
Строк приймання та здавання справ і посади рахується з моменту прибуття у військову частину (з'єднання) призначеної для прийому справ і посади особи.
Іншим посадовим особам строк приймання і здавання справ і посади визначається старшим начальником (але не більше 10 днів).
На підставі доказів, що містяться у матеріалах справи, суд з'ясував, що 17.07.2024 було видано наказ командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 486 «Про створення комісії про здачу посади старшого офіцера відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 та майна, яке за даними обліку закріплено за військовослужбовцем» визначено комісійно прийняти посаду старшого офіцера відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 та майно, яке за даними обліку закріплені за майором ОСОБА_1 . Пункт 3 цього наказу містив вимогу - за результатами роботи скласти акт (акти) та надати на затвердження командиру в/ч НОМЕР_1 в термін до 15 серпня 2024 року включно.
Аналіз змісту пункту 3 вказаного наказу зумовлює висновок суду про невідповідність такого вимогам п.9.1.4 Положення № 300, оскільки визначений пунктом 3 строк з 17.07.2024 до 15.08.2024 становить 29 днів при максимально визначеному не більше 10 днів.
Відповідно до пункту 2.1.6. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40, у Збройних Силах України створюються такі види документів: наказ, директива, розпорядження, бойовий наказ, бойове розпорядження, окреме доручення (доручення), рішення, протокол, положення, постанова, інструкція, історичний формуляр, формуляр, правила, план, звіт, доповідь, донесення, доручення, акт, звуко- та відеозаписи, програма, алгоритм, рапорт, заява, телефонограма, факсограма, службовий лист, довідка, методичні рекомендації, доповідна та пояснювальна записки, протокол, припис, посвідчення про відрядження, відпускний квиток, графік відпусток, обхідний лист та інші документи, розроблені в установленому порядку.
Обхідний лист - документ, в якому зазначено структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості військовослужбовця (працівника) перед ними.
У матеріалах справи міститься обхідний листок майора ОСОБА_1 вх. № 6036 від 14.08.2024, згідно з яким у позивача відсутня заборгованість перед усіма керівниками структурних підрозділів в/ч НОМЕР_1 .
Окрім того, відповідно до пункту 9.1.7. Положення № 300 приймання та здавання справ посадовими особами, що відають військовим (корабельним) господарством, оформлюється актом (додаток № 8).
Зі змісту Подання про вжиття заходів для усунення порушень вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів, причин та умов, що їм сприяли в діяльності посадових осіб військової частини НОМЕР_1 від 05.09.2024 № 674/1/9492 видно, що утвореною на підставі наказу № 486 від 17.07.2024 комісією, було складено Акт здачі посади старшим офіцером відділення підготовки штабу військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_1 № 17 (без дати). Згідно із зазначеним актом, майор ОСОБА_1 справи та посаду здав, станом на 15.08.2024 майно за вказаним офіцером не обліковується. Акт затверджений командиром в/ч НОМЕР_1 26.08.2024.
Відповідно до пункту 13 розділу II Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 № 280, (далі - Інструкція № 280, в редакції від 24.11.2023, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зарахування особового складу до списків військової частини і виключення із списків (у тому числі продовження дії контрактів із військовослужбовцями, які звільняються, у випадках, визначених законодавством, продовження військової служби та дії контракту військовослужбовцям понад встановлені строки, затвердження військовослужбовців на посади за мобілізаційним планом, присвоєння та позбавлення військового звання у визначених Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153 (далі - Положення), випадках, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, призупинення військової служби або звільнення з військової служби осіб, які проходять строкову військову службу, продовження військової служби та дії контракту, зарахування до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії, періодів проходження військової служби, у тому числі які зараховуються на пільгових умовах, а також до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання військовослужбовцям, військову службу яким було призупинено та стосовно яких судом винесено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження), а також внесення в облікові документи змін, які відбулися в персональних даних особового складу, за виключенням освіти, змін у сімейному стані (шлюб, народження дітей), здійснюються тільки на підставі наказів по стройовій частині.
Наказ по стройовій частині на офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу видається тільки після видання наказу по особовому складу.
Згідно з пунктом 15 розділу II Інструкції № 280, виключення із списків особового складу військової частини проводиться наказом по стройовій частині в такі строки: військовослужбовців, звільнених з військової служби, призначених для проходження військової служби до інших військових частин (у тому числі на посади національного контингенту, як національного персоналу, що не входить до складу національного контингенту, до багатонаціональних органів військового управління, до дипломатичних представництв України, а також направлених на навчання (для підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації) за кордоном та в інших цілях передбачених законами строком понад один рік), зарахованих на навчання до військових навчальних закладів, обраних народними депутатами України, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі, а також направлених для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування),- з дня вибуття.
Виходячи з аналізу положень наведеного законодавства, суд висновує, що виключення зі списків особового складу військової частини відбувається виключно на підставі наказу по стройовій частині, якому передує наказ по особовому складу про звільнення з військової служби. При цьому для виключення зі списків особового складу, військовослужбовець зобов'язаний здати усе наявне у нього військове (інвентарне) майно, яке за ним закріплене, після чого підписується обхідний лист та оформлюється акт.
Як встановлено судом з матеріалів справи, ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас на підставі наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 30.06.2024 № 127. На підставі вказаного наказу та обхідного листка майора ОСОБА_1 (вх.№ 6036 від 14.08.2024) було видано наказ командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, згідно з пунктом 2.2.1 якого, у зв'язку зі звільненням в запас майора ОСОБА_1 вважати таким, що 14 серпня 2024 року справи та посаду здав. З 14 серпня 2024 року виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказане свідчить, що позивач виконав обов'язок щодо дотримання процедури виключення зі списків особового складу військової частини, а відповідач, згідно із пунктом 2.2.1 витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, правомірно здійснив звільнення з військової служби у запас ОСОБА_1 .
Водночас, як встановив суд, згідно з наказом командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.08.2024 № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині», відповідно до рапорта начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 (вх. № 6050 від 14.08.2024) та наказу командира в/ч НОМЕР_2 № 298агд від 06.08.2024 (щодо організації здачі посади та майна старшого офіцера відділення підготовки штабу), пункт 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 про звільнення в запас майора ОСОБА_1 скасовано як нереалізований.
У свою чергу, на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14 серпня 2024 року № 528, рапорта начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 (вх. № 6050 від 14.08.2024), згідно з пунктом 8 витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230, пункт 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 про звільнення в запас майора ОСОБА_1 скасовано як нереалізований.
Згідно з пунктом 1 розділу Х Інструкції № 280 накази по особовому складу є основними документами, які встановлюють, змінюють або припиняють правові відносини військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу. Вони видаються посадовими особами, яким Положенням надано право присвоєння, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення (поновлення) контракту та військової служби тощо на підставі відповідних документів, установлених Міноборони.
Пунктом 2 розділу Х Інструкції № 280 передбачено, що наказами по особовому складу оформлюються такі зміни в службовому становищі військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу: призначення на посади (у тому числі у разі зміни назви посади, військово-облікової спеціальності (крім зміни грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема зміни розміру посадових окладів (тарифних розрядів) та зміни рівня військової освіти за посадою), штатно-посадової категорії) та звільнення з займаних посад, переміщення по службі, зарахування в розпорядження, продовження строків перебування на посадах.
Відповідно до пункту 2.3. «Основні питання, що регламентуються розпорядчими документами, які видаються у Збройних Силах України в межах наданих повноважень» Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40:
2.3.2. Накази по особовому складу видаються з питань щодо:
призначення військовослужбовців на посади відповідно до Номенклатури посад для призначення військовослужбовців;
звільнення військовослужбовців з військової служби відповідно до номенклатури посад для призначення;
2.3.4. Накази по стройовій частині видаються з питань щодо:
прийняття та здавання військовослужбовцями справ і посади;
інших питань, пов'язаних з переміщенням військовослужбовців та працівників (крім державних службовців) протягом доби.
З аналізу п.2.3.5. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40, видно, що накази з адміністративно-господарської діяльності видаються з інших питань, які не пов'язані з призначенням/звільненням військовослужбовця із військової служби.
Згідно з пунктом 2.8.1.6. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40, накази підписує командир (керівник) військової частини (установи), а в разі його відсутності - посадова особа, яка виконує його обов'язки згідно з письмовим наказом. Після підписання наказу (директиви, розпорядження) зміни до нього вносяться лише шляхом видання відповідного розпорядчого документа про внесення змін. Якщо наказом відміняється попередній розпорядчий документ, то в розпорядчій частині зазначається пункт, який має починатися зі слів: «Визнати таким, що втратив чинність,…». Зміни, що вносяться до розпорядчого документа, оформляються окремим документом, у якого має бути такий заголовок: «Про внесення змін до …», із зазначенням дати, номера, назви виду розпорядчого документа, до якого вносяться зміни
Суд звертає увагу, що у зв'язку з вищенаведеним, зміни до наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 могли бути внесені тільки окремим наказом по стройовій частині, а не наказом з адміністративно-господарської діяльності. Такий наказ повинен був мати заголовок «Про внесення змін до наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230», а не «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» та починатися зі слів: «Визнати таким, що втратив чинність пункт 2.2.1. наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230».
Ураховуючи викладене в сукупності, суд висновує, що командир в/ч НОМЕР_1 , видаючи наказ (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.08.2024 № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині», діяв не у відповідності до законодавства, яке регулює спірні правовідносини, відповідно до якого не мав повноважень таким наказом скасовувати пункт 2.2.1 наказу (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 про звільнення в запас майора ОСОБА_1 .
Як наслідок, пункт 8 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 230 від 14.08.2024 про скасування пункту 2.2.1 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 серпня 2024 року № 230 є також протиправним.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем вказаний обов'язок не виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд виснує, що дії командира в/ч НОМЕР_1 щодо видачі наказу (з адміністративно-господарської діяльності) № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» від 14.08.2024 року та пункт 8 наказу (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230 не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду поведінки та рішенню у спірних правовідносинах, тому перша позовна вимога підлягає задоволенню.
Друга і третя позовна вимога є похідними від першої позовної вимоги, а тому наказ командира в/ч НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» № 528 від 14 серпня 2024 року та пункт 8 наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 230 від 14 серпня 2024 є прийнятими не у спосіб, який відповідає критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, встановлених частиною 2 статті 2 КАС України, тому такі необхідно визнати протиправними та скасувати.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної позовної вимоги, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань в/ч НОМЕР_1 понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3 633 грн 60 к., сплаченого згідно з платіжними інструкціями № № 5В79-Х29С-НРС8-Е8Е7 від 16.09.2024 та № 0.0.4245889584.1 від 13.03.2025.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправним, скасування наказу та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною діяльність командира військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо видачі наказу (з адміністративно-господарської діяльності) № 528 «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» від 14.08.2024 року та пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.08.2024 № 230.
Визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про скасування пункту наказу по стройовій частині» № 528 від 14 серпня 2024 року.
Визнати незаконним та скасувати пункт 8 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 230 від 14 серпня 2024.
Стягнути за рахунок бюджетних Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) 3 633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 60 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома