Іменем України
20 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/11673/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві як відокремленого підрозділу ДПС до Національної академії наук України, третя особа Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр Газотермічних покрить Дельта» про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу,-
28.07.2022 Головне управління Державної податкової служби у місті Києві як відокремлений підрозділ ДПС (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної академії наук України (далі-відповідач), третя особа - Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр Газотермічних покрить Дельта», в якому просить звернути стягнення на кошти Національної академії наук України за рахунок погашення податкового боргу Державного підприємства «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр Газотермічних покрить «Дельта» у сумі 373 408,61грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 прийнято адміністративну справу № 640/11673/22 до провадження, визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі, запропоновано Головному управлінню Державної податкової служби у місті Києві протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали надати письмові пояснення щодо доводів НАН України про те, що остання не є належним відповідачем у справі.Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТОВ «Гібсон Інновейшнз Україна» перебуває на обліку в органах ДПС та є платником податків за основним місцем обліку.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2025 у задоволенні клопотання Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про заміну відповідача у справі за позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві як відокремленого підрозділу ДПС до Національної академії наук України, третя особа Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр Газотермічних покрить Дельта» про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу відмовлено, зобов'язано ГУ ДПС у м. Києві надати суду у строк до 19.02.2025 через підсистему «Електронний суд»: докази того, що НАН України станом на дату направлення подання щодо прийняття рішення від 15.04.2021 № 39384/612645-13-02-10 та станом на дату звернення до суду з цим позовом - 28.07.2022, Національна академія наук України є органом управління ДП "ГОСПРОЗРАХУНКОВИЙ НАУКОВО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР ГАЗОТЕРМІЧНИХ ПОКРИТЬ "ДЕЛЬТА"; обґрунтування того, що НАН України є органом виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків, у розумінні пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 зобов'язано Фонд Державного майна України надати суду докази на підтвердження перебування в сфері його управління Державного підприємства "ГОСПРОЗРАХУНКОВИЙ НАУКОВОТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР ГАЗОТЕРМІЧНИХ ПОКРИТЬ «ДЕЛЬТА», а також письмові пояснення щодо залучення Фонду Державного майна України до участі у даній справі у якості відповідача; зобов'язано відповідача у строк до 07.03.2025 надати суду підтверджену належними доказами інформацію щодо направлення станом на дату звернення з цим позовом подання щодо прийняття одного з рішень, визначених пунктом 96.2 Податкового кодексу України, на адресу Фонду державного майна України; надання чи ненадання відповіді Фондом державного майна України на таке подання у разі його направлення.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про заміну відповідача Національної академії наук України на належного - Фонд державного майна України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на обліку в ГУ ДПС у м. Києві перебуває Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково - технологічний центр Газотермічних покрить «Дельта» як платник податків за основним місцем обліку. Засновником є Національна академія наук України.
Станом на момент звернення до суду відповідно до даних інформаційно - телекомунікаційних систем контролюючого органу у ДП ГНТЦГП «Дельта» обліковується податковий борг у розмірі 373 408,61 грн, а саме: з податку на додану вартість у розмірі 190 988,53 грн, в тому числі пеня у розмірі 28 525,78 грн; з податку на прибуток підприємств у розмірі 178 945,08 грн, в тому числі пеня у розмірі 20 307,58 грн, з частини чистого прибутку у розмірі 3475,00 грн.
Про стягнення податкового боргу з ДП ГНТЦГП «Дельта» Окружним адміністративним судом м. Києва прийнято постанову від 05.10.2016 по справі № 826/10618/16 про задоволення адміністративного позову ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві.
З посиланням на пункт 96.2 статті 96, пункт 96.3 статті 96 Податкового кодексу України позивач зазначив, що направив подання до Національної академії наук України щодо прийняття рішення відповідно до пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.
Станом на момент звернення до суду відповідь від НАН України не надходила.
Згідно із Законом України від 13.05.2020 № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших Законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), що набрало чинності 29.05.2020, пункт 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України викладено у новій редакції, згідно з яким на період з 18 березня по останній календарний місяць (включно), в якому завершується дія карантину, встановлено Кабінетом Міністром України на всій території України з метою запобігання поширенню на всій території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПК України.
На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.
10.01.2023 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що положеннями статті 96 Податкового кодексу України суворо регламентовано процедуру стягнення податкового боргу державного підприємства та визначено конкретну послідовність дій та обставин, що передують виникненню у податкового органу права на звернення до суду із вимогами про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне підприємство.
Однак позивачем не надано доказів, які б підтвердили, що ним було здійснено повний перелік дій, визначених законодавством щодо порядку стягнення податкового боргу державного підприємства з державного органу.
НАН України не є ні державним органом, ні органом місцевого самоврядування у розумінні статті 96 Податкового кодексу України.
Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково-технічний центр Газотермічних покрить Дельта» відповідно до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», не віднесено до переліку таких об'єктів.
Таким чином, стаття 96 Податкового кодексу України не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки НАН України не є державним органом, а ДП «ГНТЦГП Дельта» не віднесено законодавством до об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.
Крім того, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2022 № 683-р «Деякі питання управління об'єктами державної власності» вирішено передати єдиний майновий комплекс - Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково - технічний центр Газотермічних покрить Дельта» зі сфери управління уповноважених органів НАН України до сфери управління Фонду державного майна з метою подальшої його приватизації. На виконання вищезазначеного розпорядження КМУ єдиний майновий комплекс Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково - технічний центр Газотермічних покрить Дельта» передано до Фонду державного майна України згідно з актом приймання - передачі від 01.11.2022. З огляду на наведене, НАН України вважає себе неналежним відповідачем у справі.
З огляду на наведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Третя особа правом надання пояснень щодо позову та/або відзиву не скористалася.
На виконання вимог ухвали суду від 20.02.2025 Фондом державного майна України надано пояснення, згідно із якими відповідно до положень законів України «Про управління об'єктами державної власності», «Про Фонд державного майна України», постанов Кабінету Міністрів від 14 квітня 2004 року № 467 «Про затвердження Положення про Єдиний реєстр об'єктів державної власності» України та від ЗО листопада 2005 року № 1121 «Про затвердження Методики проведення інвентаризації об'єктів державної власності» Єдиний реєстр об'єктів державної власності (далі - Реєстр) з 2005 року формується та ведеться Фондом державного майна України згідно з наданою суб'єктами управління інформацією щодо об'єктів державної власності.
Підставою для включення та внесення змін до Реєстру є надходження від суб'єктів управління до Фонду інформації про об'єкти державної власності.
Таким чином, дії Фонду щодо внесення даних до Реєстру залежать від дій суб'єктів управління.
Національною академією наук України/Фондом державного майна України до Реєстру надавалася інформація, що на балансі Державного підприємства «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр газотермічних покрить «Дельта» (код за ЄДРПОУ: 25293090, суб'єкт управління на сьогодні - Фонд державного майна України) відсутнє нерухоме державне майно.
Крім того що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2022 № 683-р «Деякі питання управління об'єктами державної власності» та акта приймання-передачі від 01.11.2022 зі сфери управління Національної академії наук України до сфери управління Фонду було передано функції з управління Підприємства. Відтак на сьогодні саме Фонд є органом управління Державного підприємства «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр газотермічних покрить «Дельта» (код за ЄДРПОУ: 25293090).
Третя особа правом надання пояснень щодо позову/відзиву не скористалася.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ГОСПРОЗРАХУНКОВИЙ НАУКОВО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР ГАЗОТЕРМІЧНИХ ПОКРИТЬ "ДЕЛЬТА", код ЄДРПОУ 25293090, зареєстроване як юридична особа 06.01.1998, № запису 10721200000002158, місцезнаходження: 03142, місто Київ, ВУЛ.КРЖИЖАНІВСЬКОГО, будинок 3, перелік засновників (учасників) юридичної особи: Найменування: НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ Ідентифікаційний код: 00019270 Країна резидентства: Україна Адреса: Україна, 01601, місто Київ, ВУЛИЦЯ ВОЛОДИМИРСЬКА, будинок 54; основний вид економічної діяльності: 25.50 Кування, пресування, штампування, профілювання; порошкова металургія; що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України 21.03.2016 ДП «ГНТЦГП «Дельта» отримано податкову вимогу форми «Ю» від 14.03.2016 № 1196-16 (арк.спр. 9).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2016 у справі № 826/10618/16 стягнуто заборгованість перед бюджетом у розмірі 372 898,61 грн з Державного підприємства «Госпрозрахунковий науково - технологічний центр газотермічних покрить «Дельта» з усіх наявних відкритих рахунків у банках обслуговуючих такого платника податків, а саме: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) -190 988,53 грн; податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності - 178 945,08 грн, частина чистого прибутку господарських організацій - 2965,00 грн (арк.спр. 23-24).
Наявність податкового боргу ДП «ГНТЦГП «Дельта» у загальному розмірі 372 898,61 грн підтверджується інтегрованими картками платника податків (арк.спр. 12-27).
26.04.2021 Національною академією наук України отримано подання ГУДПС у м. Києві № 39384/6126-15-13-02-10 щодо прийняття рішення щодо погашення заборгованості ДП «ГНТЦГП «Дельта», в якому зазначено, зокрема, таке:
«Головне управління ДПС у м. Києві повідомляє, що на податковому обліку в ДПІ у Святошинському районі ГУ ДПС у м. Києві перебуває Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково - технологічний центр газотермічних покрить «Дельта», код ЄДРПОУ 25293090.
Органом управління даного підприємства є Національна академія наук України.
Станом на 29.03.2021, відповідно до даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів, по ДП «ГНТЦГП «Дельта» обліковується податковий борг на загальну суму 372 898,61 грн.
Відповідно до п. 96.2 ст. 96 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями передбачено погашення податкового боргу в частині звернення контролюючого органу до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- Надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;
- Досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;
- Ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
- Виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.
Згідно з п.96.3 ст. 96 Кодексу, відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений законодавством строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно» (арк.спр. 25).
У строк до 26.05.2021 НАН України не надано відповіді на подання, що стало підставою звернення контролюючого органу до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, чуд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.
Нормативно - правові акти застосовуються в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обов'язком платника податку подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням податків і зборів. Та відповідно пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Судом установлено, що подання від 15.04.2021 № 39384/6126-15-13-02-10 направлено НАН України на підставі пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;
96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;
96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до пункту 96.3 статті 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Наявність податкового боргу ДП «ГНТЦГП «Дельта» у загальному розмірі 372 898,61 грн підтверджується інтегрованими картками платника податків (арк.спр. 12-27).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2016 у справі № 826/10618/16 стягнуто заборгованість перед бюджетом у розмірі 372 898,61 грн з Державного підприємства «Госпрозрахунковий науково - технологічний центр газотермічних покрить «Дельта» з усіх наявних відкритих рахунків у банках обслуговуючих такого платника податків, а саме: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) -190 988,53 грн; податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності - 178 945,08 грн, частина чистого прибутку господарських організацій - 2965,00 грн (арк.спр. 23-24).
Позивачем у позовній заяві зазначено, що податковим органом неодноразово вживались заходи щодо списання коштів з рахунків платника шляхом направлення до банківських установ, що обслуговують боржника, інкасових доручень, проте інкасові доручення повернуті банками без виконання.
Разом з тим, доказів на підтвердження направлення інкасових доручень та повернення їх без виконання позивачем не надано.
Відповідно до підпункту 87.3.1 пункту 87.3 статті 87 Податкового кодексу України не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави.
Оскільки на майно, яке перебуває у податковій заставі, накладено арешти (обтяження) органами Державної виконавчої служби, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 05.10.2021 (арк.спр. 27), витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 05.10.2021 (арк.спр. 28), використання такого майна як джерела погашення податкового боргу платника податків є неможливим.
Таким чином, статтями 95-96 Податкового кодексу України регламентовано процедуру стягнення податкового боргу державного підприємства та визначено конкретну послідовність дій, що передують виникненню у податкового органу права на звернення до суду з вимогами про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває державне підприємство.
Суд погоджує доводи відповідача про те, що позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення всього переліку дій, визначених законодавством з метою погашення податкового боргу державного підприємства.
Також суд зазначає, що умовами застосування пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України є внесення державного підприємства - боржника до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації, а також перебування такого боржника в управлінні органу виконавчої влади.
Відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади (стаття 113 Конституції України).
Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації (стаття 118 Конституції України).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» Національна академія наук України є вищою науковою самоврядною організацією України. Національна академія наук України заснована на державній власності і є державною організацією, створеною як неприбуткова державна бюджетна установа.
Національна академія наук України організує і здійснює фундаментальні та прикладні наукові дослідження з найважливіших проблем природничих, технічних, суспільних і гуманітарних наук (абзац перший частини другої статті 17 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»).
Згідно із положеннями частини сьомої статті 17 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність») державне управління науковою та науково-технічною діяльністю Національної академії наук України здійснюється згідно із законодавством, не порушуючи її самоврядності та свободи наукової творчості.
Самоврядність Національної академії наук України полягає у:
1) самостійному визначенні тематики фундаментальних і прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, форм організації та проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, формуванні своєї структури, вирішенні науково-організаційних, господарських, кадрових питань, здійсненні міжнародних наукових зв'язків у частині, що не суперечить цьому Закону;
2) виборності та колегіальності органів управління, здійсненні загальними зборами Національної академії наук України функцій найвищого органу управління.
Відповідно до пункту 1.1 Статуту Національної академії наук України, затвердженого Загальними зборами Національної академії України постановою від 27.05.2021 № 1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України наказом від 21.07.2021 № 2591/5 (далі - Статут), НАН України є вищою науковою самоврядною організацією України, що заснована на державній власності.
Державне управління науковою та науковою- технічною діяльністю НАН України здійснюється згідно із законодавством, не порушуючи її самоврядності та свободи наукової творчості (п.1.9 Статуту).
НАН України є державною організацією, створеною як неприбуткова державна бюджетна установа (п.1.11 Статуту).
Найвищим органом самоврядування НАН України є Загальні збори НАН України (п.4.1 Статуту).
З огляду на наведене, НАН України не є органом виконавчої влади, до сфери управління якого належить платник податків «ГНТЦГП Дельта», що унеможливлює застосування пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України.
Крім того, 20.10.2019 втратив чинність Закон України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», відповідно до якого ДП «Госпорозрахунковий науково - технологічний центр Газотермічних покрить Дельта» не було внесено до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.
Доказів внесення боржника до такого переліку станом на дату звернення з поданням до НАН України та до суду з позовом позивачем не надано.
Натомість, Фонд державного майна України надав інформацію, що ДП «Госпорозрахунковий науково - технологічний центр Газотермічних покрить Дельта» включено до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, відповідно до наказу Фонду від 27.01.2019 № 1501.
При цьому, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2022 № 683-р «Деякі питання управління об'єктами державної власності» та акта приймання-передачі від 01.11.2022 зі сфери управління Національної академії наук України до сфери управління Фонду було передано функції з управління ДП «Госпорозрахунковий науково - технологічний центр Газотермічних покрить Дельта», тому з 26.07.2022 і до теперішнього часу саме Фонд нерухомого майна України є органом управління Державного підприємства «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр газотермічних покрить «Дельта» (код за ЄДРПОУ: 25293090), про що зазначив Фонд державного майна України в поясненнях, наданих на виконання вимог ухвали суду.
Таким чином, оскільки позивачем не надано доказів вжиття повного переліку заходів з метою погашення податкового боргу боржника, визначених Податковим кодексом України; щодо майна ДП «Госпорозрахунковий науково - технологічний центр Газотермічних покрить Дельта» прийнято рішення про приватизацію; НАН України не є органом виконавчої влади, і станом як на дату звернення з позовом, так і на теперішній час не є органом управління підприємства - боржника; подання в порядку пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України, ненадання відповіді на яке стало підставою звернення до суду з цим позовом, застосування положень пункту 96.2 статті 96 Податкового кодексу України неможливо і у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача - суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позову Головного управління Державної податкової служби у місті Києві як відокремленого підрозділу ДПС (код ЄДРПОУ ВП 44116011, 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) до Національної академії наук України (код ЄДРПОУ 00019270, 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 54), третя особа - Державне підприємство «Госпрозрахунковий науково-технологічний центр Газотермічних покрить Дельта» (код ЄДРПОУ 25293090, 02088, м. Київ, вул. Промислова, буд. 10) про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.Г. Секірська