м. Вінниця
20 березня 2025 р. Справа № 120/7307/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представниця позивача зазначила, що 14 травня 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Проте листом від 22 травня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив представницю позивача про те, що 18 травня 2024 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, яким було внесено зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Крім того, 18 травня 2024 року набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560. Пунктами 56 та 57 цього Порядку визначено питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення та передбачено створення спільної комісії у складі керівника районного територіального центру та соціальної підтримки та представників апарату, структурних підрозділів районної держадміністрації (військової адміністрації). Додатком 5 до згаданого вище Порядку визначено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Так, на виконання вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, наразі відбувається створення спільної комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Таким чином, після створення спільної комісії буде розглянуто заяву громадянина ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та направлено відповідь в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
Водночас, на переконання представниці позивача, відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви її довірителя від 14 травня 2024 року, а тому вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 слід зобов'язати розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до чинного на момент звернення позивача законодавства.
Ухвалою від 06 червня 2024 року відкрито провадження у адміністративний справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
21 червня 2024 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи такий, представник відповідача вказав на те, що 14 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як військовозобов'язаному, який має дружину із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи. До вказаної заяви ОСОБА_1 долучив документи, яких, на його думку, достатньо для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Як зазначає представник відповідача далі, під час розгляду заяви ОСОБА_1 встановлено, що його дружині ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності, причиною встановлення якої слугувало загальне захворювання. При цьому згідно з індивідуальною програмою реабілітації інваліда № 487 від 14 березня 2024 року причиною інвалідності є захворювання внутрішніх органів. Водночас, як вказує представник відповідача, в наданому пакеті документів відсутні документи, що підтверджували б наявність у дружини позивача онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів, а тому подані позивачем документи не дають підстав стверджувати про наявність у ОСОБА_1 права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно з пунктом 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", в редакції цього Закону від 18 травня 2024 року (на час розгляду заяви про надання відстрочки).
Таким чином, на переконання представника відповідача, враховуючи положення пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній на момент розгляду заяви), ОСОБА_1 правомірно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з відсутністю підстав для надання відстрочки (згідно з рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31 травня 2024 року протокол № 1). При цьому за результатами розгляду заяви позивача про надання відстрочки ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслано позивачеві повідомлення про причини відмови за вихідним № 3058 від 03 червня 2024 року, що свідчить про недопущення відповідачем протиправної бездіяльності, адже заява ОСОБА_1 розглянута по суті.
За наведених обставин представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
14 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 11 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До вказаної заяви позивачем долучено наступні документи: довідку до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ № 692004 від 14 березня 2024 року; свідоцтво про шлюб; паспорт громадянина України ОСОБА_1 ; паспорт громадянина України ОСОБА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_2 ; військово-обліковий документ ОСОБА_1 ; витяг з реєстру територіальної громади від 09 травня 2024 року; свідоцтво про смерть ОСОБА_3 ; свідоцтво про смерть ОСОБА_4 .
Проте відповідач листом від 22 травня 2024 року повідомив представницю позивача про те, що 18 травня 2024 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, яким внесено зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Крім того, 18 травня 2024 року набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560. Пунктами 56 та 57 цього Порядку визначено питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення та передбачено створення спільної комісії у складі керівника районного територіального центру та соціальної підтримки та представників апарату, структурних підрозділів районної держадміністрації (військової адміністрації). Додатком 5 до згаданого вище Порядку визначено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Так, на виконання вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, наразі відбувається створення спільної комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Таким чином, після створення спільної комісії буде розглянуто заяву громадянина ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та направлено відповідь в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
В подальшому, 31 травня 2024 року комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянула заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та протоколом від 31 травня 2024 року № 1 відмовила у наданні відстрочки у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на відстрочку відповідно до Додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, а саме документів, що підтверджують наявність у дружини онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів та/або причину інвалідності встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів.
03 червня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав на адресу ОСОБА_1 повідомлення про прийняте рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно з частинами 1 та 2 статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII).
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статтею 23 Закону № 3543-XII (в редакції станом на момент подання позивачем заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації).
Згідно з абзацом 11 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.
Відповідно до частин 7 та 8 статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).
Згідно з пунктом 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Оскільки відповідач є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, саме на нього покладено обов'язок щодо прийняття рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації та відмову у наданні відстрочки від призову.
Водночас з 18 травня 2024 року змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, адже були внесені зміни до статті 23 Закону № 3543-XII. Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі - Порядок № 560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до пунктів 56 та 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (пункт 59 Порядку № 560).
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Із системного аналізу приписів Порядку № 560 слідує, що з 18 травня 2024 року повноваження щодо розгляду заяви військовозобов'язаного про надання відстрочки від призову на військову службу покладаються на відповідні комісії, що створюються при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах).
Так, в ході судового розгляду встановлено, що 14 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Листом від 22 травня 2024 року відповідач повідомив позивача про те, що після створення спільної комісії буде розглянуто заяву громадянина ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та направлено відповідь в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
31 травня 2024 року комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянула заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та протоколом від 31 травня 2024 року № 1 відмовила у наданні такої відстрочки.
Відтак встановлені у цій справі обставини свідчать про те, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності щодо нерозгляду поданої заяви, адже за результатами розгляду такої комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято відповідне рішення, що оформлено у вигляді протоколу, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні відповідної відстрочки.
Зважаючи на те, що відповідач за результатами поданої позивачем заяви прийняв акт владно-розпорядчого характеру, тому безпідставно стверджувати про порушення прав позивача бездіяльністю щодо нерозгляду такої заяви.
Отже, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неприйняття належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову або відмову у її наданні є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Як наслідок, відсутні й підстави для задоволення вимоги в частині, що стосуються зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення, адже судом встановлено, що відповідачем все ж прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані представницею позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог відсутні й підстави для відшкодування позивачеві витрат, пов'язаних із сплатою ним судового збору.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_2 )
Рішення суду в повному обсязі складено 20.03.2025
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович