Справа № 134/294/25
3/134/97/2025
Іменем України
18 березня 2025 року с-ще Крижопіль
Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Кантониста О.О., за участю прокурора Цибровського Ю.С. (в режимі відеоконференції), розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка працює на посаді лікаря акушера-гінеколога КНП «Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановила:
ОСОБА_1 , будучи членом резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись згідно п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин лише 14.11.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За виявленим фактом вказаного правопорушення уповноваженою особою Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 12 лютого 2025 року був складений протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, № 229.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала, водночас пояснила, що вона вперше подавала декларацію, тому достеменно не знала про порядок і строки її подання. Наказ про обов'язок подати декларацію до 31 березня 2024 року підписала, не читаючи. Декларацію подала лише 14 листопада 2024 року. Зобов'язується в подальшому своєчасно подавати декларацію. При вирішенні питання про притягнення її до відповідальності просить врахувати, що вона самостійно утримує та виховує малолітню дитину, батько якої трагічно загинув у грудні 2024 року.
Прокурор Цибровський Ю.С. вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення та просить притягнути її до відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши та оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суддя дійшла наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до наказу КНП «Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування» від 15.12.2023 року № 181 «Про створення та порядок роботи позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення медичних оглядів військовозобов'язаних (рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу) у 2024 році» до резервного складу комісії було включено гінеколога діагностично-консультативного відділення ОСОБА_1 .
Відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Отже, ОСОБА_1 , будучи членом резервного складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відтак вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги цього Закону, в тому числі зазначені у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
На виконання вище зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 року.
Водночас за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік 14.11.2024 о 12 год. 40 хв.
Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації судом не встановлено.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у несвоєчасному поданні декларації підтверджена дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, які є належними та достатніми, у своїй сукупності в повній мірі доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Разом з тим, за змістом ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Малозначне правопорушення - це такі дії, які не спричинили або не могли спричинити істотної шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
Обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення свідчать про відсутність реально заподіяної істотної шкоди суспільним чи державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, які охороняються законом, що, на думку суду, суттєво знижує ступінь суспільної небезпеки вчиненого та, як наслідок, призводить до малозначності діяння.
Слід зазначити, що до переліку правопорушень, відносно яких не застосовуються положення ст. 22 КУпАП, не входять правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При цьому суд враховує, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, визнала вину та щиро розкаялася, має на утриманні малолітню дитину.
Таким чином, беручи до уваги дані про особу правопорушниці, її ставлення до вчиненого правопорушення, з урахуванням того, що в результаті вчинення нею адміністративного правопорушення суттєвих негативних наслідків не настало, суд вважає за можливе застосувати до неї положення ст. 22 КУпАП та звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження буде достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КпАП України мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284, 289, 294 КУпАП, суддя -
постановила:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 22 КУпАП від адміністративної відповідальності звільнити, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя