17 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/1086/25
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить наступне.
1. Визнати протиправним (незаконним) Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.09.2024 № 1/4035 щодо відмови у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку.
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про виключення ОСОБА_1 з військового обліку з проставленням у військово-обліковому документі відмітки про виключення з військового обліку.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.09.2024 № 1/4035 щодо відмови у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку, є не обгрунтованим, протиправним та порушує його права.
Від представника позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до Свідоцтва про хворобу №1, долученого Позивачем до позовної заяви, яке видано 21.05.2024 позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , Позивачу був встановлений діагноз.
Згідно вказаного Свідоцтва про хворобу №1 постановою ВЛК про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальністю було прийнято таке рішення: «На підставі статті 64а, графи ІІ Розладу хвороби, Позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що також підтверджується Карткою обстеження медичного огляду військовозобов'язаного від 09.05.2024 №627.».
Відповідно до пункту 3.8. глави 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України - Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК (ЦВЛК м. Київ).
Рішення про виключення з військового обліку повинно бути підтверджене Центральною військово-лікарською комісією, тому на підставі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 виключення з військового обліку є не можливим без підтвердження ЦВЛК.
Медичні документи Позивача, для підтвердження, були направлені на ІНФОРМАЦІЯ_4 , після чого ІНФОРМАЦІЯ_4 за вих..№749 медичні документи військовозобов'язаного Позивача було направлено до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі ЦВЛК).
За результатами опрацювання документів Позивача, ЦВЛК постанову при ІНФОРМАЦІЯ_3 не затверджено (№735/14), через її не відповідність до вимог Положення та методичних рекомендацій щодо організації роботи військово- лікарських комісій в особливий період.
Задля належного опрацювання та усунення виявлених недоліків ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 17.07.2024 за №973 медичні документи Позивача було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з вимогами пункту 3.1 глави 3 розділу II Положення медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_6 на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Про те, що ЦВЛК не затвердив постанову при ІНФОРМАЦІЯ_3 , Позивачу було усно доведено, та запропоновано повторно пройти ВЛК, для повторного направлення на затвердження.
Також додатково 13.09.2024 Позивачем було направлено заяву про виключення з військового обліку на підставі рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На вказану заяву Позивача, ІНФОРМАЦІЯ_8 було надано відповідь від 16.09.2024 за вих..№1/4035 у якій Позивача було поінформовано, про те, що для внесення відомостей про виключення з військового обліку, рішення позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 повинно бути затверджено штатною ВЛК- ЦВЛК.
Перед цим, як зазначалося вище, ІНФОРМАЦІЯ_4 направило документи до ЦВЛК, за результатами якого було не затверджено рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 , через не відповідність вимог, документи повернулися до ІНФОРМАЦІЯ_5 на доопрацювання.
Оскільки у процесі (відправлення, опрацювання та повернення документів до ІНФОРМАЦІЯ_5 ), пройшов вже 10-ти денний строк з дня закінчення медичного огляду. То при поверненні документів до ІНФОРМАЦІЯ_5 , та у відповіді на заяву про виключення з військового обліку, Позивачу було запропоновано (у письмовій формі, та в усній до надходження письмової заяви) подати новий пакет документів (з новими аналізами) та пройти повторно ВЛК.
Від чого Позивач відмовився, та прийняв відповідь на заяву з пропозицією повторно пройти ВЛК, щоб направити його на підтвердження ЦВЛК (в подальшому, виключення з військового обліку у разі підтвердження рішення про непридатність ЦВЛК) - за рішенням про відмову у виключенні з військового обліку. Хоча ніякої відмови не було.
Оскільки Позивач відмовився повторно пройти ВЛК, та не надав актуального ВЛК для його затвердження в ЦВЛК. Позивачу було видано повістку на 29.01.2025 для уточнення даних ( стану здоров'я в тому числі), яку Позивач отримав 20.01.2025.
Відповідно до пункту 17-1 частини 1 статті 7 Закону України «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста (що в свою чергу потрібно уточнювати) відносяться - відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Зважаючи на наведене судом установлено що рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.09.2024 № 1/4035 щодо відмови у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку, винесено у межах своїх повноважень, є обгрунтованим та не підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 19 березня 2025 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ