Рішення від 18.03.2025 по справі 500/742/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/742/25

18 березня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грицюка Р.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 85% до 70% під час перерахунку з 01.02.2021 згідно оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2021 № 5к/вих./4.2/2889 від 22.03.2024;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату вже призначеної пенсії в розмірі 85% від грошового забезпечення без обмеження максимальним її розміром з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 5к/вих./4.2/2889 від 22.03.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 з урахуванням виплачених сум.

Позов обґрунтовано тим, що позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) у розмірі 85% грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провело перерахунок пенсії позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Однак, при здійсненні такого перерахунку з 01.02.2021 відповідачем застосовано відсоткове значення розміру пенсії 70% суми грошового забезпечення.

На думку позивача, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, при перерахунку вже призначеної пенсії має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.

Позивач вважає дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення з 01.02.2021 протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 17.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений строк відповідача відзиву не подав, як і будь яких клопотань.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, позивачу з 10.05.2000 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, виходячи з розміру 85% грошового забезпечення.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 у справі №500/3577/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №5к/вих./4.2/2889 від 22.03.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум.

В подальшому рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі № 500/2225/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром із врахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаних рішень суду, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.11.2024. При цьому перерахунок пенсії позивача здійснено, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії в розмірі 85% від грошового забезпечення без обмеження максимальним її розміром з врахуванням раніше виплачених сум з 01 лютого 2021 року згідно оновленої довідки № 5к/вих./4.2/2889 від 22.03.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021.

Розглянувши заяву позивача про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 22.01.2025 №474-192/В-02/8-1900/25 повідомило позивача, що у жовтні 2024 року на виконання рішень Тернопільського окружного адміністративного суду по справі №500/2225/24 від 02.07.2024 та по справі №500/3577/24 від 05.07.2024 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.11.2024 згідно оновленої довідки без обмеження її максимальним розміром, одночасно повідомило що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому підстави для перерахунку пенсії в розмірі 85% відсутні (арк.справи 18).

Вважаючи такі дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.11.2024 у розмірі 70% сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри "80" замінено цифрами "70". Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивачу пенсія була призначена у розмірі 85% грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 дійшла висновку, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Застосування іншого показника (70%) до перерахунку пенсії стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду і на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

При цьому в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС, частини третьої статті 291 КАС України суд враховує такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18.

Таким чином, на підставі викладеного та висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №240/5401/18, враховуючи, що позивачу була призначена пенсія у розмірі 85% грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення позивачу перерахунку та виплати його пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.02.2021 є протиправними.

З метою захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 85% суми грошового забезпечення під час проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 5к/вих./4.2/2889 від 22.03.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 із урахуванням виплаченої суми.

Вказаний спосіб захисту порушених прав позивача є належним, ефективним та достатнім для їх відновлення.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача перерахувати пенсію позивача в розмірі 85% від грошового забезпечення. Спору щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Суд зауважує, що питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром було предметом судового розгляду. Зокрема, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі №500/5158/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області проводити виплату пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром.

Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі №500/5158/23 є обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом під час обчислення розміру пенсійних виплат позивача.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина перша статті 5 КАС України).

Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, то судом не встановлено підстав для зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром на майбутнє, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Окрім того, з долучених позивачем довідок про складові пенсійної виплати станом на 16.10.2024 і 30.12.2024 (а.с. 20, 21) слідує, що розмір пенсійної виплати позивача становить 28 085,06 грн і обмеження максимальни розміром десяти прожиткових мінімумів відповідачем на момент звернення до суду не застосовані.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина перша статті 5 КАС України).

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Хоча позов підлягає задоволенню частково, натомість спір виник через неправомірні дії відповідача. З огляду на наведене, суд приходить до виснову про необхідність відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн, сплачений згідно квитанції від 06.02.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо зменшення з 85% до 70% суми грошового забезпечення під час перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Мінстерства юстиції від 22.03.2024 № 5к/вих/4.2/2889 у розмірі 85% суми грошового забезпечення із врахуванням раніше виплаченої суми.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 18 березня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001 код ЄДРПОУ 14035769).

Головуючий суддя Грицюк Р.П.