Справа № 420/21179/24
19 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправною діяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 04.07.2024 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області що полягає у проведенні перерахунку (індексації) з 01 березня 2024 року пенсії призначеної ОСОБА_1 з застосуванням пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, що явно суперечить діючому законодавству;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок (індексацію) з 01 березня 2024 року призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185, а обмеження підвищення пенсії згідно з підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частици другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", починаючи з 01 березня 2024 року, та проводити її перерахунок (індексацію) відповідно до вимог діючого законодавства.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області скласти списки на зарахування пенсійної виплати та включити до нього прізвище ОСОБА_1 , та подати його в електронній формі до Пенсійного фонду України.
- зобов'язати Пенсійний фонд України на підставі складених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області документів провести у межах виплатного періоду перерахування коштів, необхідних для виплати перерахованої з 01 березня 2024 року пенсії ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримую пенсіє за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З покликанням на свої звернення до відповідача, позивач зазначає, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», якою установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796. Тобто, вказано у позові, показник середньої заробітної плати (доходу) в України, збільшився на коефіцієнт 1,0796 та становить 7994,47 грн. При цьому згідно пункту 3 постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн. На зазначених підставах, як стверджує ОСОБА_1 , з 01.03.2024 пенсію повинно бути перераховано при страховому стажі 44 роки 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 39938,13 грн (7994,47 грн середня заробітна плата за 2016-2017 роки проіндексована х 4,99572,13 - коефіцієнт заробітної плати) та її розмір повинен становити 16990,92 грн, де розмір пенсії за віком 17805,62 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу 212,49 грн; обмеження в індексації з 01.03.2024-1027,19 грн. Оскільки після перерахунку розмір пенсії за віком підвищився на 2527,19 грн (17805,62 грн-15278,43 грн) та згідно пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку не може перевищувати 1500 грн, то обмеження в індексації 01.03.2024 повинно становити -1027,19 грн, а не 1214,36 грн як вказано в листах ГУПФУ.
Таким чином, зазначає позивач, після перерахунку пенсії 01.03.2024 року йому було недонараховано 187,17 грн щомісячно (16990,92 грн-16803,75 грн).
Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області під час вирішення питання щодо індексації 01.03.2024 його пенсії порушені норми матеріального права з урахуванням наступних джерел права.
Ухвалою судді від 09.07.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.
22.07.2024 року (вх.№29528/24) до суду надійшли матеріали пенсійної справи позивача.
23.07.2024 року (вх.№ЕС/30350/24) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління не погоджується з вимогами, викладеними у позовній заяві.
У відзиві зазначено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислену як непрацюючій особі при страховому стажі 44 роки 7 місяців (враховано по 01.08.2018), середньомісячній заробітній платі 30905,12 грн (6186,32 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована * 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеній за період з 01.07.2000 по 31.10.2009 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становив 13966,80 грн, де: розмір пенсії за віком - 13778,43 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 188,37 грн. Відповідач зазначає, що згідно з частиною 2 статті 42 Закону та постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 та від 24.02.2023 № 168 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсій, суть якого полягає в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1,197. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, збільшився на коефіцієнт 1,197, та становить 7405,03 грн (6186,31 грн * 1,197). При цьому згідно пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.
На зазначених підставах, як стверджує відповідач, з 01.03.2023 позивачу пенсію перераховано при страховому стажі 44 роки 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 36993,46 грн (7405,03 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), та її розмір становив 15466,80 грн, де: розмір пенсії за віком - 16492,79 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 188,37 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1214,36 грн). Оскільки після перерахунку розмір пенсії за віком підвищився на 2714,36 грн (16492,79 грн - 13778,43 грн) та згідно пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку не може перевищувати 1500 грн, то обмеження в індексації становить 1214,36 грн.
Також, у відзиві вказано, що згідно з частиною 2 статті 42 Закону та постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 та від 23.02.2024 № 185 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсій, суть якого полягає в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1,0796. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, збільшився на коефіцієнт 1,0796 та становить 7994,47 грн. Оскільки пункт 10 постанови № 168 не втратив чинності, підстави для скасування обмеження підвищення пенсії 1500 грн з 01.03.2024 відсутні. На зазначених підставах з 01.03.2024 позивачу пенсію проіндексовано, а також перераховано у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратила працездатність, та середньомісячній заробітній платі 39938,13 грн (7994,47 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), та її розмір становить 16803,75 грн, де: розмір пенсії за віком - 17805,62 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 212,49 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1214,36 грн). Як стверджує відповідач, перерахунок пенсії проведено згідно норм чинного законодавства.
Крім того, у відзиві вказано, що на виконання пункту 8 Постанови № 185 перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, передбачене частиною другою статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» проводиться на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеного відповідно до Закону у розмірі 1,0796 в межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, визначеної частиною першою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». На зазначених підставах з 01.03.2024 позивачу страхову виплату проіндексовано та її розмір становить 18563,50 грн. Як стверджує відповідач, перерахунок страхової виплати проведено відповідно до норм чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
30.07.2024 року (вх.№30620/24) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
У відповіді на відзив позивач, зокрема, зазначає, що у 2024 р. (з 01.03.2024 р.) розмір пенсії позивача за віком внаслідок індексації підвищився на 2527,19 грн. з 15278,43 грн. (розмір пенсії за віком у 2023 p. - з 01.03.2023 р. з урахуванням обмеження в індексації: 16492,79 грн. 1214,36 грн. 15278,43 грн.) до 17805,62 грн. (17805,65 грн. 15278,43 грн. = 2527,19 грн.). При застосуванні обмеження збільшення в результаті перерахунку пенсії 1500 грн., отримуємо розмір обмеження в індексації пенсії позивача (з 01.03.2024 р.) - 1027,19 грн. (2527,19 грн. 1500 грн. = 1027,19 грн.), а не 1214,36 грн., як рахує орган ПФУ.
07.08.2024 року (вх.№ЕС/32414/24) від представника Пенсійного фонду України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що вказаний субєкт владних повноважень не є неналежним відповідачем у справі.
У відзиві вказано, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями територіальних управлінь Фонду
Також, зазначено відповідачем, Пенсійний фонд України позбавлений можливості здійснювати фінансування пенсії окремому одержувачу, оскільки не складає список та не володіє інформацією про одержувачів, включених до нього.
Зважаючи на вказане, Пенсійний фонд України просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
19.08.2024 року (вх.№35128/24) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив Пенсійного фонду України.
У відповіді на відзив вказано, що саме ПФУ повинен буде у разі задоволення позову здійснити/забезпечити перерахування коштів у розмірах, необхідних для виконання рішення суду.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивами на позов, відповідями на відзиви, дослідивши обставини на які посилаються сторони, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислену як непрацюючій особі при страховому стажі 44 роки 7 місяців 11 днів, середньомісячній заробітній платі 30905,12 грн (6186,32 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеній за період з 01.07.2000 по 31.10.2009 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становив 13966,80 грн, де: розмір пенсії за віком - 13778,43 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 188,37 грн.
Згідно з частиною 2 статті 42 Закону та постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 та від 24.02.2023 № 168 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсій, зокрема, позивача, суть якого полягала в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1,197.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, збільшився на коефіцієнт 1,197, та становить 7405,03 грн (6186,31 грн х 1,197).
З 01.03.2023 позивачу пенсію перераховано при страховому стажі 44 роки 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 36993,46 грн (7405,03 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), та її розмір становив 15466,80 грн, де: розмір пенсії за віком - 16492,79 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 188,37 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1214,36 грн).
Як стверджує відповідач, оскільки після перерахунку розмір пенсії за віком підвищився на 2714,36 грн (16492,79 грн - 13778,43 грн) та згідно пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку не може перевищувати 1500 грн, то обмеження в індексації становить 1214,36 грн.
Також, судом встановлено, що згідно з частиною 2 статті 42 Закону та постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 та від 23.02.2024 № 185 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсій, зокрема, позивача, суть якого полягає в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1,0796.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, збільшився на коефіцієнт 1,0796 та становить 7994,47 грн.
З 01.03.2024 позивачу пенсію проіндексовано, а також перераховано у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратила працездатність, та середньомісячній заробітній платі 39938,13 грн (7994,47 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), та її розмір становить 16803,75 грн, де: розмір пенсії за віком - 17805,62 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 212,49 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1214,36 грн). Як стверджує відповідач, перерахунок пенсії проведено згідно норм чинного законодавства.
Вважаючи протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області що полягає у проведенні перерахунку (індексації) з 01 березня 2024 року пенсії призначеної ОСОБА_1 з застосуванням пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, що явно суперечить діючому законодавству, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел з 01.01.2004 року визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно ч.1 ст.8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у ст.1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року незалежно від перерв.
Статтею 42 Закону №1058-IV встановлено порядок та умови проведення індексації та перерахунок пенсій.
Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
Згідно ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Суд зазначає, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії.
З метою реалізації вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення. (далі - Порядок №1078).
Згідно пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
24.02.2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 році становив 7 405,03 грн. (6186,32 х 1,197).
Пунктом 6 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 вказаної постанови установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
З урахуванням встановленого пунктом 1 Постанови №185 коефіцієнту, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з 01.03.2023 року збільшився на коефіцієнт 1,197 та становить 7405,03 грн.
Як вже встановлено судом, ОСОБА_1 з 01.03.2023 року перераховано пенсію при страховому стажі 44 роки 7 місяців, середньомісячній заробітній платі 36993,46 грн (7405,03 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), та її розмір становив 15466,80 грн, де: розмір пенсії за віком - 16492,79 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 188,37 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1214,36 грн).
Суд погоджується з твердженнями відповідача, що оскільки після перерахунку розмір пенсії за віком підвищився на 2714,36 грн (16492,79 грн (розмір пенсії за віком з 01.03.2023 року) - 13778,43 грн (розмір пенсії за віком з 01.03.2022 року) та згідно пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку не може перевищувати 1500 грн, то обмеження в індексації становить 1214,36 грн.
23.02.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185).
Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 6 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №127, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
З урахуванням встановленого пунктом 1 Постанови №185 коефіцієнту, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з 01.03.2024 року збільшився на коефіцієнт 1,0796 та становить 7994,47 грн.
Як вже встановлено судом, з 01.03.2024 позивачу пенсію проіндексовано, а також перераховано у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратила працездатність, та середньомісячній заробітній платі 39938,13 грн (7994,47 грн - середня заробітна плата за 2016-2017 роки, проіндексована х 4,99572 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), та її розмір становить 16803,75 грн, де: розмір пенсії за віком - 17805,62 грн; доплата за 9 років понаднормативного стажу - 212,49 грн; обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1214,36 грн).
Суд вважає, що відповідачем протиправною застосовано при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року обмеження в індексації з 01.03.2023 року у розмірі «-1214,36 грн».
Так, пунктом 3 Постанови №185 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Тобто, Постанова №185, як і постанова Постанови №168 встановлює обмеження в індексації.
Однак, Постанова №185 не містить приписів, які передбачають, що при обчисленні такого обмеження повинен враховуватися розмір підвищення, яке відбулося у зв'язку із перерахунком пенсії особи з 01.03.2023 року.
Суд вважає, що зважаючи на приписи Постанови №185 при обчисленні розміру проіндексованої пенсії має враховуватися розмір підвищення пенсії саме з 01.03.2024 року та розмір проіндексованої пенсії з 01.03.2023 року. Різниця між вказаними сумами і має враховуватися при встановленні розміру обмеження в індексації з 01.03.2024 року.
Так, з урахуванням проіндексованої середньої заробітної плати за 2016-2017 роки 7994,47 грн та індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача 4,99572, середньомісячна заробітна плата ОСОБА_1 для обчислення пенсії 01.03.2024 року складає 39938,13 грн.
Коефіцієнт страхового стажу позивача складає 0,44583.
Отже, розмір проіндексованої на підставі Постанови №185 пенсії позивача становить 16803,75 грн.
Підвищення пенсії позивача склало 2527,19 грн (16803,75 грн - 15466,80 грн(розмір проіндексованої пенсії позивача з 01.03.2023 року без урахування доплат та з урахуванням обмеження).
З урахуванням приписів пунктом 3 Постанови №185 обмеження в індексації з 01.03.2024 року позивача складає «-1027,19» (2527,19 грн-1500,00 грн).
Отже, суд погоджується з розрахунками, які викладені позивачем у позовній заяві.
За встановлених судом обстави, суд висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача в частині дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області що полягає у проведенні перерахунку (індексації) з 01 березня 2024 року пенсії призначеної ОСОБА_1 з застосуванням пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та похідних вимог шляхом:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у проведенні перерахунку (індексації) з 01 березня 2024 року пенсії призначеної ОСОБА_1 з застосуванням пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок (індексацію) з 01 березня 2024 року призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 та висновків суду у даній справі.
Щодо вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області скласти списки на зарахування пенсійної виплати та включити до нього прізвище ОСОБА_1 , та подати його в електронній формі до Пенсійного фонду України та зобов'язання Пенсійного фонду України на підставі складених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області документів провести у межах виплатного періоду перерахування коштів, необхідних для виплати перерахованої з 01 березня 2024 року пенсії ОСОБА_1 , суд зазначає.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсій з 01 березня 2024 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185.
Відповідно питання щодо складення списків на зарахування пенсійної виплати позивачу та проведення у межах виплатного періоду перерахування коштів, необхідних для виплати перерахованої з 01 березня 2024 року пенсії ОСОБА_1 є похідними і повинне вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що спору щодо складення списків на зарахування пенсійної виплати позивачу та проведення у межах виплатного періоду перерахування коштів, необхідних для виплати перерахованої з 01 березня 2024 року пенсії ОСОБА_1 на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало, а тому такі вимоги є передчасними.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, тому у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного суду від 17 вересня 2021 року по справі №580/1285/20.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправною діяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у проведенні перерахунку (індексації) з 01 березня 2024 року пенсії призначеної ОСОБА_1 з застосуванням пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок (індексацію) з 01 березня 2024 року призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 та висновків суду у даній справі.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідачі: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385).
Пенсійний фонд України (вул.Бастіонна, 9, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323)
Суддя O.A. Вовченко