Справа № 585/714/25
Номер провадження 3/585/303/25
18 березня 2025 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Шульга В.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України, мешканця
АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ,
РНОКПП НОМЕР_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
25 лютого 2025 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення в якому зазначено, що 15.02.2025 року о 13 год. 49 хв. в м. Ромни, по вул. Берегова (Артема) 2 гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101 НОМЕР_3 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме виражене тремтіння пальців рук, не природня блідність, від освідування на стан сп'яніння відмовився у встановленому законом порядку. Протягом року притягувався за ч.1 та ч.2 цієї статті, чим порушив п. 2.5 ПДР - Дії, передбачені ч.1 цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку, за що відповідальність передбачена ч.3 ст.130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи.
При перегляді відеозапису, який мається в матеріалах справи, як доказ до протоколів серії ЕПР1 № 247750 від 15.02.2025 року видно, що відеозапис ведеться на нагрудну бодікамеру. На узбіччі дороги стоїть автомобіль ВАЗ 2101, біля якого перебувають водій даного автомобіля та інспектори. Працівник поліції запропонував водію надати водійське посвідчення та паспорт громадянина України для встановлення особи, на що останній повідомив, що водійського посвідчення він не має, надав паспорт громадянина України. На запитання інспектора ОСОБА_1 повідомив, що автомобіль їздить задом, тому що не виїхав, шліфує. Далі на відеозаписі видно як інспектор осторонь веде розмову з водієм, біля автомобіля ВАЗ 2101, проте їхнього спілкування на відеозаписі не чути.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 252 КУпАП, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтовано належними, допустимими та достатніми доказами, і в основу рішення можуть бути покладені лише такі докази.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а диспозицією ч. 3 цієї статті - дії передбачені ч. 1 цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Норма ч. 1 ст. 130 КУпАП є бланкетною, і передбачає відповідальність не за будь-яку відмову від проходження огляду на стан сп'яніння, а за відмову від проходження огляду відповідно до встановленого порядку.
Відповідно до п. 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно п. 7 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Ч.5 ст. 266 КУпАП передбачається, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Дослідивши матеріали справи та переглянувши відеозапис який міститься в них, суд приходить до висновку, що належних, допустимих і достатніх доказів на підтвердження відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан сп'яніння суду надано не було. На відеозаписі, долученому до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 247750 від 15.02.2025 року, відсутні дані про те, що працівники поліції пропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, вказували підстави з яких вбачають потребу, щоб водій пройшов огляд на стан сп'яніння, роз'яснювали його права, роз'яснювали наслідки відмови від проходження медичного огляду і повідомляли про можливість складення протоколу за відмову від проходження огляду. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення свідків залучено не було.
Вищенаведене свідчить про те, що працівником поліції було порушено порядок проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння, який міститься в ст. 266 КУпАП, так й п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції, а відповідно і наслідки ухилення від проведення такого огляду, є сумнівними.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 266 КУпАП та пункту 22 Розділу ІІІ Інструкції, огляд на стан сп'яніння, проведений з порушенням, зокрема пунктів 6, 7 Розділу І, ч. 2 п. 6 Розділу ІІ Інструкції, вважається недійсним.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Більш того, згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
За таких обставин, відповідно до чинного законодавства України всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 також тлумачаться на його користь.
Таким чином, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що доказів вчинення особою адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП суду надано не було, у зв'язку з чим суд вважає, що в діях ОСОБА_1 , відсутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 130 КУпАП .
За таких обставин, дослідивши докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що справа підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.247 КУпАП-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному суді Сумської області через Роменський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.О.Шульга