14.03.2025 Справа №607/5169/25 Провадження №1-кс/607/1568/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Велика Андронівка Скадовського району Херсонської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить обрати ОСОБА_6 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22024210000000010 від 30.01.2024.
Правоохоронними органами ставиться у провину підозрюваному - громадянину України ОСОБА_6 те, що 24.02.2022, з початку окупації російською федерацією Херсонської області, у останнього, як мешканця тимчасово окупованої території Херсонської області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.
При цьому, ОСОБА_6 було відомо, що згідно з Конституцією Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях і здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України, в тому числі усі населені пункти Скадовського району Херсонської області.
З метою протидії збройній агресії російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжено у визначеному законом порядку до 9 травня 2025 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що усі населені пункти Скадовського району Херсонської області, перебувають в тимчасовій окупації російської федерації.
Після окупації зазначених територій Херсонської області, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
26.04.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданскую администрацию Херсонской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Херсонської області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
У подальшому, 17.06.2022, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, всупереч встановленого законного порядку, прийнято рішення № 095-р, яким створено незаконний орган влади - «Военно-гражданскую администрацию Скадовского административного района Херсонской области» з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області.
При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Після цього, 29.08.2022, так званим «главою Военно-гражданской администрации Херсонской области» видано «указ», яким затверджено положення про «Скадовскую военно-гражданскую администрацию». Вказаним указом визначено статус вказаного незаконного органу влади як адміністрація першого рівня, яка здійснює на території Скадовського муніципального округу Херсонської області повноваження виконавчих органів влади міської, селищної та сільської рад та інші повноваження, які визначені положенням. До складу вказаних незаконних органів влади увійшли підрозділи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом російською федерацією території.
У подальшому, провівши у вересні 2022 року незаконний референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області, представниками рф було прийнято федеральний конституційний закон від 04.10.2022 № 8-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе РФ нового субъекта - Херсонской области».
У свою чергу, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше грудня 2022 року у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на зайняття керівної посади в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, у грудні 2022 року, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області, добровільно та ініціативно надав згоду щодо призначення його на посаду так званого «начальника хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской администрации». У зв'язку з чим, 23.12.2022, представником окупаційної адміністрації держави-агресора « ОСОБА_7 » видано Наказ про прийняття на роботу № 136, згідно з яким ОСОБА_6 призначений на посаду «начальника хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской администрации» із посадовим окладом 129 820, 50 російських рублів.
При цьому ОСОБА_6 , з 23.12.2022 до 29.12.2023, протиправно займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, підтримуючи військову агресію рф, перебуваючи на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області, умисно: здійснював керівництво ввіреною йому ділянкою роботи та підпорядкованим трудовим колективом; здійснював управління майном незаконного органу влади держави-агресора; організовував функціонування незаконного органу влади; забезпечував виконання вказівок вищого керівництва окупаційної адміністрації; схиляв місцевих жителів до співпраці з окупаційною адміністрацією та допомоги військовослужбовцям зс рф.
Крім того, у липні 2023 року, ОСОБА_6 , виконуючи функціональні обов'язки начальника «хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской админситрации» проводив прийоми жителів сіл Широке Скадовського району Херсонської області, на яких надавав консультації, представляючи при цьому окупаційну адміністрацію держави-агресора.
29.12.2023, Наказом № 4 «председателя ликвидационной комиссии», ОСОБА_6 звільнено із займаної посади, у зв'язку з ліквідацією «Скадовской военно-гражданской администрации» Херсонської області.
Отже, ОСОБА_6 , у період з 23 грудня 2022 року до 29 грудня 2023 року, умисно утверджуючи окупаційний режим, добровільно зайняв посаду «начальника хозяйственно-технического отдела Скадовской военно-гражданской администрации» у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, організовував її функціонування, забезпечував виконання вказівок окупаційної адміністрації та виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на користь держави-агресора.
На даний час, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду, постійно перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області з метою ухилення від кримінальної відповідальності. З огляду на вказане просить клопотання задовольнити.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала з викладених у ньому підстав та просив задовольнити.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні щодо задоволення вказаного клопотання поклалась на думку суду.
Вказане клопотання у відповідності до ч. 6 ст.193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваного ОСОБА_6 .
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження № 22024210000000010 від 30.01.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
14.02.2025 ОСОБА_6 , в порядку ст.ст. 135, 136 та 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Так, 08.02.2025 та 06.02.2025 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 було викликано на 13 лютого 2025 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема, вручення письмового повідомлення про підозру та допиту як підозрюваного. Однак, будучи належним чином повідомленим про виклик, підозрюваний ОСОБА_6 не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив.
28.02.2025 та 14.02.2025 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та здійснено виклик останнього на 10, 11, 12 березня 2025 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема, для допиту у якості підозрюваного. Однак, будучи належним чином повідомленим про виклик, ОСОБА_6 до слідчого відділу не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Згідно із п. 4 ч. 2 цієї статті запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосовується до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Також, судом при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді.
Отже, при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук.
На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Зазначене підтверджується доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 16.10.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_8 від 16.10.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 19.10.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_9 від 19.10.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 19.10.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_10 від 19.10.2024; протоколом за результатами проведення аудіо-, відеоконтролю від 27.01.2025; протоколом за результатами проведення контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 30.01.2025.
13.03.2025 постановою слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 оголошено у розшук, в зв'язку з тим, що останній постійно перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме у с. Широке Скадовського району Херсонської області. Здійснення розшуку підозрюваного доручено оперативному підрозділу Тернопільського РВ (з дислокацією у м. Теребовля Тернопільського району) УСБУ в Тернопільській області.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території Херсонської області з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , який відповідно до ст. 12 КК України належить до тяжкого злочину, доведення старшим слідчим наявності обґрунтованої підозри, а також наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.131-132, 177, 193, 196, 197, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого - задовольнити.
Обрати щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Велика Андронівка Скадовського району Херсонської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 та прокурора Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1