Рішення від 18.03.2025 по справі 480/10247/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2025 року Справа № 480/10247/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10247/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в 55 % відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01.11.2024 пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням 5 відсотків, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто в розмірі 55 відсотка відповідних сум грошового забезпечення.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ. Звільнився в 2006 році в запас через хворобу з розрахунку 50% відповідних сум грошового забезпечення. В жовтні 2024 року звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії з розрахунку 55% від грошового забезпечення так як був звільнений з органів внутрішніх справ по ст.64 "б" через хворобу. Однак, у листопаді 2024 року відповідач в перерахунку пенсії позивачу відмовив.

Зазначає, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 13): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

За таких обставин, вважає що розмір призначеної йому пенсії повинен становити 55% суми грошового забезпечення як особі, звільненій у відставку через стан здоров'я.

Ухвалою суду від 03.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років (через хворобу) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу за вислугу років призначена з 16.12.2006 у розмірі 50% грошового забезпечення за 20 років вислуги.

24.10.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення.

Листом від 15.11.2024 відповідач відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку та повідомив, що пунктом "а" статті 13 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше, пенсії за вислугу років призначаються у розмірі: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Зважаючи на зазначене, особам, звільнених з військової служби "у запас", пенсія за вислугу 20 років призначається у розмірі 50 %, а звільненим у "відставку" - 55%. Крім того, повідомлено, що за матеріалами пенсійної справи, позивач звільнений зі служби згідно з п. "б" ст. 64 (через хворобу) у "запас", а не у "відставку", відповідно, пенсія була призначена з 16.12.2006 у розмірі 50% грошового забезпечення за 20 років вислуги (20 років - 50%). Відтак, правових підстав для проведення перерахунку пенсії в розмірі 55 % немає.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон № 2262-ХІІ.

З матеріалів адміністративної справи судом позивачу пенсія за вислугу років на умовах Закону № 2262-ХІІ призначена з грудня 2006 року.

Відповідно до положень пункту "а" статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на грудень 2006 року), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, за приписами пункту "а" статті 13 Закону №2262-ХІІ спеціальною умовою для встановлення пенсіонеру пенсії за вислугу років у 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення є те, що пенсіонер був звільнений у відставку за віком або за станом здоров'я, у всіх інших випадках пенсія призначається у розмірі 50 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, та відповідно підлягає збільшенню за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до статті 62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі Положення № 114), звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться:

а) у запас Збройних Сил СРСР (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби;

б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом СРСР "Про загальну військову повинність" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).

З урахуванням приписів статті 62 Положення № 114 звільнення осіб, які проходять службу в ОВС могло здійснюватися або у запас, або у відставку.

І ці два поняття не можна ототожнювати, оскільки підстави для звільнення в "запас" та "відставку" є різними і тягнуть за собою для особи різні правові наслідки.

При цьому, як було зазначено вище, пункт "а" статті 13 Закону № 2262-ХІІ наділяє правом на отримання пенсії у розмірі 55 відсотків сум грошового забезпечення лише тих осіб, яких було звільнено саме у відставку за віком або за станом здоров'я.

В свою чергу, в матеріалах адміністративної справи міститься витяг з протоколу за пенсійною справою N/A- 10123 (МВС) від 01.01.2007, в якому зазначено про те, що ОСОБА_1 звільнено 15.12.2006 на підставі статті 64 "б" - у запас.

Так, відповідно до пункту "б" статті 64 Положення № 114, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.

Тобто, матеріалами адміністративної справи підтверджено, що позивача було звільнено зі служби в ОВС саме в запас, а не у відставку, а тому позивач не набув права на визначення його початкового розміру пенсії за вислугу років виходячи із 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал