Рішення від 06.03.2025 по справі 160/24075/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 рокуСправа №160/24075/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 2- Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, 3- Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області , 4- Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 2- Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22.07.2024 року № 046350006851 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 15.07.2024 р.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 1 ( підземні роботи, Постанова № 202 від 31.03.1994 року) ОСОБА_1 . період роботи з 01.05.2008 р. по 31.10.2023 р. на посаді начальника зміни, зайнятого на підземних роботах з повним робочим днем під землею та переглянути заяву на призначення пенсії за віком відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.2024р.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправно не було зараховано до пільгового стажу всіх періодів роботи позивача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/24075/24. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

01.10.2024 надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначає таке.

Необхідний пільговий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, визначений п. 3 ст. 114 Закону №1058, має становити не менше 25 років для працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах.

Обчислення стажу є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду, а тому підміна судом повноважень суб'єкта владних повноважень є втручанням в повноваження органів Пенсійного фонду.

Відповідач-2 звертає увагу на те, що позивачем неправильно вказано у позовній заяві про незарахування періоду роботи з 01.05.2008 по 31.10.2023.

В оскаржуваному рішенні №046350006851 від 22.07.2024 чітко зазначено: «До пільгового стажу роботи не зараховано період з 01.05.2008 по 02.08.2016 на посаді начальника зміни, зайнятого на підземних роботах 50% робочого часу на рік, згідно довідки №619 від 10.07.2024, оскільки не підтверджено зайнятість повного робочого дня».

В уточнюючій довідці №619 від 10.07.2024, виданій ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» після періоду роботи з 01.05.2008 по 02.08.2016 зазначено період з 01.11.2023 по теперішній час. Про період роботи позивача з 03.08.2016 по 31.10.2023 інформація у пільговій довідці відсутня.

Через систему «Електронний суд» від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення у справі.

Позивач зазначає, що з 01.05.2008 його було переведено начальником зміни виробничої служби, пов'язаний з підземними роботами;

з 01.01.2013 переведено начальником зміни, зайнятий на підземних роботах виробничої служби у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля», що підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки № 619 від 10.07.2024 ПАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Тернівське» .

В період роботи з 01.05.2008 по 02.08.2016 р. професія «начальник зміни пов'язаний з підземними роботами» відноситься до Списку №1 розділу 1 «ГІРНИЧІ РОБОТИ» підрозділ 1 п.а позиція 1.1г, затвердженого постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 р. Списком № 1 передбачена умова 50 процентів і більше робочого часу в обліковому періоді.

Посада начальника зміни, була атестована наказом № 2394 від 29.11.2014р. Строк дії атестації до 29.11.2019 року ( п'ять років). Підприємство порушило права позивача, не включивши до атестації 2019 році начальника зміни підземного, всупереч тому що нова редакція списків професій , передбачає тільки загальну назву : «Працівники які зайняті повний робочий день на підземних роботах».

На підтвердження зайнятості під землею в період з 02.08.2016 року по 31.10.2023р.- позивачем надано довідки про спуски в шахту протягом спірного періоду. Роботодавець наказом № 2569 від 27.06.2024 року проводить позачергову атестацію де п.15 атестує посаду «начальника зміни» з повним робочим днем в шахті.

За період відсутності атестації робочого місця з 29.11.2019 року по 31.10.2023р. місце роботи, умови в яких робота виконувалась (під землею) позивача не змінювались. Позивач займався обслуговуванням робітників, зайнятих на підземних роботах.

25.10.2024 отримано через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідач-1 не погоджується з поданою позовною заявою і просить звернути увагу на наступні обставини.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядало заяву позивача про призначення пенсії по суті та не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії, отже, вимога позивача про зобов'язання Головне управління вчинити певні дії протирічать обставинам справи та нормам чинного законодавства.

Відповідач погоджується з підставами незарахування пенсії, наведеними у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 у справі залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якості відповідача-3.

Розпочато спочатку розгляд адміністративної справи №160/24075/24.

На виконання ухвали суду 06.11.2024 від позивача надійшли докази направлення копії позовної заяви з додатками Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області.

07.11.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач-3 повідомив наступне.

Рішенням від 01.08.2024 №046350006851 Головним управлінням відмовлено у призначенні пенсії позивачу у зв'язку з не підтвердженням 25 річного пільгового стажу відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058.

Період роботи з 01.05.2008 по 02.08.2016 в якості начальника зміни зайнятого на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік на ВСП «Шахтоуправління Терновське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» уточнюючою пільговою довідкою від 05.08.2024 №621 пільговий характер роботи на підземних роботах підтверджено право на призначення пенсії відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058, а не ч. 3 ст. 114 цього Закону.

11.11.2024 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов ще один відзив на позовну заяву від іншого представника.

У відзиві зазначено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.08.2024 №046350006851 до пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.05.2008 року по 02.08.2016 на посаді начальника зміни зайнятого на підземних роботах 50% робочого часу на рік згідно довідки № 619 від 10.07.2024, оскільки не підтверджено зайнятість повного робочого дня.

Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками не менше 80 відсотків робочого часу. Помічники і заступники керівників всіх найменувань, крім помічників майстрів, користуються правом пільгового забезпечення тільки у випадках, якщо вони прямо передбачені в Списках № 1 і 2. Для зарахування періоду необхідно долучити накази про результати атестації робочих місць.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій в якості відповідача-4. Розпочати спочатку розгляд адміністративної справи №160/24075/24.

Відповідачем-4 у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надано.

Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, шляхом доставлення 13.01.2025 до його електронного кабінету ухвали суду, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

За правилами ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся 15.07.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою і документами про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатом розгляду заяви за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 22.07.2024 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №046350006851.

Пенсійним фондом зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим-двадцять третім пункту частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний рік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.

Пенсійним фондом встановлено, що вік заявника 47 років 05 місяців 18 днів.

Страховий стаж особи становить 40 років 09 місяців 14 днів ( в т.ч. додаткові роки за Списком №1 - 12 років).

Пільговий стаж особи становить 13 років 06 місяців 12 днів.

До пільгового стажу роботи не зараховано період з 01.05.2008 по 02.08.2016 на посаді начальника зміни зайнятого на підземних роботах 50% робочого часу на рік, згідно довідки №619 від 10.07.2024, оскільки не підтверджено зайнятість повного робочого дня.

Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Помічники і заступники керівників всіх найменувань, крім помічників майстрів, користуються правом пільгового забезпечення тільки у випадках, якщо вони прямо передбачені в Списках №1 і 2. Для зарахування періоду необхідно долучити накази про результати атестації робочих місць.

Згідно поданих документів право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутнє, проте з 28.01.2027 особа матиме право на пенсію за віком згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 вказаного закону.

Судом також встановлено, що позивач 25.07.2025 повторно звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, яка була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням цього Головного управління №046350006851 від 01.08.2024 встановлено, що страховий стаж особи становить 29 років 00 місяців 26 днів, з урахуванням додаткових років - 49 років 09 місяців 14 днів.

Пільговий стаж згідно частини 3 ст. 114 Закону №1058 становить 24 роки 11 місяців 24 дні, з них:

роботи підземні провідні професії (20) - 12 років 09 місяців 04 дні, із зарахуванням кожного повного року роботи прохідника за 1 рік роботи 3 місяці складає - 15 років 11 місяців 14 днів;

роботи підземні за постановою №202 (25) - 08 років 03 місяці 04 дні;

в тому числі навчання за фахом -09 місяців 06 днів.

До страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди роботи.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 ст. 114 Закону України у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.

Позивач із заявою про призначення пенсії і додатковими документами знову звернувся до Пенсійного фонду.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.08.2024 №046350006851 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах незалежно від віку згідно ч. 3 ст. 114 Закону України №1058, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.

Пенсійним фондом встановлено, що страховий стаж особи становить 40 років 09 місяців 14 днів, в тому числі тривалість пільгового стажу для визначення права на пенсію незалежно від віку складає 13 років 07 місяців; пільговий стаж роботи на провідних професіях становить 04 роки 05 місяців 11 днів, пільговий стаж відповідно до Постанови КМУ від 31.03.1994 №202 становить 08 років 04 місяці 20 днів, навчання за фахом становить 00 років 09 місяців 06 днів.

За доданими документами для визначення права на пенсію незалежно від віку згідно частини 3 ст. 114 Закону України №1058 до пільгового стажу не зараховано період роботи: з 01.05. 2008 по 02.08.2016.

Позивач, не погоджуючись із рішенням відповідача-2 щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернувся з позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ч 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом 1 статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом 1 пункту 1 частини 2 цієї статті.

Частиною 5 ст. 114 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Частиною 1 ст. 45 Закону України № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За визначенням у ч. 1 ст. 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058-IV.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закон України № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах (Порядок №383).

Відповідно до п.2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинними на період роботи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637.

Статтею 62 закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Спірним є незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області до пільгового стажу за Списком №1 (Постанова №202 від 31.03.1994) періоду роботи з 01.05.2008 по 31.10.2023 на посаді начальника зміни, зайнятого на підземних роботах з повним робочим днем під землею.

В подальшому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області також не було зараховано позивачу період з 01.05.2008 по 02.08.2026 на посаді начальника зміни зайнятого на підземних роботах 50% і більше робочого часу на рік.

За записами трудової книжки НОМЕР_1 від 20.06.2000 ОСОБА_1

01.05.2008 був переведений начальником зміни виробничої служби, пов'язаний з підземними роботами на шахті «Західно-Донбаська» ВАТ «Павлоградвугілля» відповідно до розпорядження №65ок від 30.04.2008 (запис №9);

01.01.2013 переведений начальником зміни виробничої служби №1, зайнятий на підземних роботах у ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» відповідно до розпорядження №1 від 01.01.2013 (запис №12);

01.11.2023 переведений прохідником 5 розряду на дільницю підготовчих робіт з повним робочим днем під землею відповідно до наказу №219/5 від 02.11.2023 (запис №14).

Позивачем були також надані довідки Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №619 від 10.07.2024 і №621 від 05.08.2024 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній.

У вказаних довідках, зокрема зазначено, що ОСОБА_1 за період з 01.05.2008 по 02.08.2016 виконував в гірничому виробництві проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за посадою начальник зміни на підземних роботах 50% та більше робочого часу на рік.

Дана професія дає право на пенсію на пільгових умовах передбачених ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Період з 01.05.2008 по 02.08.2016 складає 08 років 03 місяці 02 дні.

Робота на посаді начальника зміни, була атестована наказом № 2394 від 29.11.2014р. Строк дії атестації до 29.11.2019 року ( п'ять років).

Зайнятість позивача під землею в період з 02.08.2016 року по 31.10.2023р.- надається у вигляді довідки про спуски в шахту протягом спірного періоду.

Роботодавцем наказом № 2569 від 27.06.2024 року проводено позачергову атестацію де під п.15 вказано про проведення атестації посади «начальника зміни» з повним робочим днем в шахті.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 N 58 затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників (Інструкція №58).

Відповідно до п. 2.2. Інструкції до трудової книжки вносяться, зокрема:

відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження;

відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

За вимогами пунктів 2.3., 2.4.Інструкції №58 записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - удень звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993".

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Відповідно до п. 2.14 Інструкції якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній Порядок №637).

Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (п. 20 Порядку №637).

Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.05.2019 року у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 року у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 року у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17, від 10.12.2020 року у справі №372/403/17.

Суд наголошує, що визначальним для призначення пенсії є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Трудова книжка не містить записів щодо проведеної атестації, проте вказана обставина не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 №301 «Про трудові книжки працівників» передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Щодо зауважень відповідач-2 до наданих позивачем довідок, то суд зазначає, що вказана неправильна інформація або недостатність зазначення в них інформації , не може бути підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії.

Верховний Суду у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17 вказав, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.

Суд вважає можливим зарахувати до пільгового стажу позивача період роботи з 01.05.2008 по 31.10.2023 на посаді «начальник зміни пов'язаний з підземними роботами» відповідно до Списку №1 розділу 1 ГІРНИЧІ РОБОТИ підрозділ 1 п.а позиція 1.1г, затвердженого постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 р. Списком № 1 передбачена умова 50 процентів і більше робочого часу в обліковому періоді.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 було змінено підхід до списків, а саме до розділу 1 ГІРНИЧІ РОБОТИ підрозділ 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень віднесені: працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

Умови праці- зайнятість повний робочий день на підземних роботах.

Крім того, ці професії передбачені Постановою КМУ від 31.03.1994 року №202, якою затверджений список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах, пов'язаних з видобутком вугілля.

Відповідно до п. 1 Постанови № 202, підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Згідно п. 2 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 "Про затвердження Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

За період з 01.05.2008 року по 31.10.2023 року позивач працював повний робочий день під землею, з зайнятістю 80% робочого час, що вбачається з довідки на пенсію про відпрацьований час підрозділу «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 10.07.2024 №620.

Щодо атестації робочих місць, суд зазначає наступне.

Позивачем надані накази про атестацію №1360 від 23.11.2004, №1240 від 23.11.2009 №2395 від 29.11.2014.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 ( Порядок № 442) і розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (Методичні рекомендації).

Частиною 2 п. 4 Порядку № 442 встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Згідно п.4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці № 41 від 01.09.1992 р., періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зміст вищезазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

Таким чином, законодавцем покладений обов'язок своєчасного та якісного проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому не проведення або несвоєчасне та неякісне проведення з вини керівників підприємств атестації не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Тобто, навіть не проведення або своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

За правовою позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 року у справі №520/15025/16 не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Відповідно до наведеної у постанові від 10.07.2018 у справі №227/545/17 Верховним Судом правової позиції обов'язок проведення атестації робочих місць покладено законодавством на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

Отже, вищенаведеними документами у повній мірі підтверджено роботу позивача у період з 01.05.2008 по 31.10.2023 на пільгових умовах.

Таким чином, вищевказані рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області і Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову позивачу у призначенні пенсії є протиправними і підлягають скасуванню.

Оскільки останнє рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, то обов'язок зарахувати до пільгового стажу позивачу вказані періоди роботи, слід покласти на це Управління.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не здійснювало розгляд заяв позивача про призначення пенсії, не приймало рішення по суті, а тому не є належним відповідачем у справі.

У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначення, розрахунок, нарахування та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України, тобто, в даному випадку відповідач має виключну компетенцію щодо призначення позивачу пенсії.

На час розгляду справи пенсія позивачу ще не призначена. Призначення пенсії за законом віднесено до компетенції відповідних управлінь Пенсійного фонду України. Суд не має права перебирати на себе функції органів пенсійного фонду щодо призначення пенсії, тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком, отже, підстав для задоволення позовних вимог в цій частині немає.

Суд зазначає, що зобов'язавши відповідача-4 врахувати періоди роботи позивача до пільгового стажу, суд не може зобов'язати призначити пенсію, оскільки саме на пенсійний орган покладено обов'язок обрахування стажу роботи особи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії.

Вказані вимоги є передчасними, оскільки вказаним діям передує належний розгляд заяви про призначення пенсії.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Пунктом 10 ч. 2ст. 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи наведене, а також дискреції Пенсійного фонду в питаннях призначення та нарахування пенсії, відповідно до ч. 2ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

Обов'язок розглянути повторно заяву позивача суд покладає на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки саме ним було прийнято останнє рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу.

Відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір в розмірі 968,96 грн. згідно квитанції № 6142-5585-4532-0118 від 15.08.2024 за подачу позову до суду підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів 2, 3 і 4 у сумі 484,48 грн.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро 49094, код ЄДРПОУ 21910427), 2- Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м.Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) 3- Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, код ЄДРПОУ 20987388), 4- Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Надії Алексеєнко, 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №046350006851 від 22.07.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046350006851 від 01.08.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350006851 від 14.08.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Надії Алексеєнко, 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010) зарахувати до пільгового стажу по Списку № 1 ( підземні роботи, Постанова № 202 від 31.03.1994 року) період роботи з 01.05.2008 р. по 31.10.2023 р. ОСОБА_1 на посаді начальника зміни, зайнятого на підземних роботах з повним робочим днем під землею.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.08.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 161 (сто шістдесят одна) грн. 49 коп.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, код ЄДРПОУ 20987388) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 161 (сто шістдесят одна) грн. 49 коп.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Надії Алексеєнко, 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 161 (сто шістдесят одна) грн. 49 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона

Суддя О.В.Врона