Справа № 359/8804/24
Провадження №2/359/585/2025
18.03.2025р. м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.,
при секретарі Кулик Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Київського обласного центру зайнятості в особі Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю
У серпні 2024 року представник Київського обласного центру зайнятості в особі Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з позовом, у якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського обласного центру зайнятості неправомірно отриману допомогу по безробіттю у сумі 2 935,48 грн. та понесені судові витрати у розмірі сплаченого судового збору в сумі 3028,00 грн.
В обгрунтування позову вказує, що 02.03.23 р. відповідачу надано статус безробітної та призначено допомогу.
Таким чином, за період з 03.03.23 р. по 31.05.23 р.. відповідачу було виплачено 2935,49 грн. допомоги. Однак, під час звірки первинних документів встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.23 р. перебувала на обліку, як одержувач державної допомоги по догляду за 80-ти річним.
Проте, відповідач не повідомила центр зайнятості про отримання соціальної допомоги, звертаючись із заявою про надання їй статусу безробітної, в результаті чого незаконно отримувала допомогу по безробіттю, яку необхідно повернути.
Ухвалою від 19.08.24 позовну заяву прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Сторони у судове засіданні не з'явились, про, день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд враховує наступне.
02 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного.
В заяві зазначила, що через відсутність роботи не має заробітку або іншого передбаченого законодавством доходу, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Не отримує відповідно до законодавства допомогу по догляду за особою, яка досягла 80 річного віку.
03 березня 2023 року ОСОБА_1 подала заяву до Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю та просила призначити їй виплату допомоги в розмірі, передбаченому Законом.
Відповідно до витягу із наказів про прийняті рішення від 12.08.2024 року, відповідачу надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю терміном 270 календарних дні з 03.03.2023 р. по 27.11 23р.
Згідно до довідки від 12ю08.2024 року №877 ОСОБА_1 за період з 03 березня 2023 року по 17 липня 2023 року отримала від Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості допомогу у загальному розмірі 2935,45 грн.
Управління соціальної політики та охорони здоров'я Бориспільської міської ради листом №4-7194 від 17.07.2023 проінформували, що ОСОБА_1 отримувала компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 з 01.06.2022 по 31.05.2023 2023 року включно. В зв'язку зі смертю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у ОСОБА_1 виникла переплата компенсації з 01.03.2023 по 31.05.2023p. Кошти до бюджету ОСОБА_1 не повернено.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
До зайнятого населення також належать непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.
Таким чином, ОСОБА_1 у спірні періоди відносилась до категорії зайнятого населення та не мала права перебувати на обліку в службі зайнятості як безробітна, оскільки отримувала державну соціальну допомогу по догляду пристарілим.
Відповідно до ч. 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Всупереч нормам чинного законодавства, відповідач не повідомила центр зайнятості про отримання вказаної вище соціальної допомоги, будучи поінформованою про свій обов'язок, визначений ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Отже, отримання особою, яка має статус безробітної, державної соціальної допомоги, впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про існування такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення на випадок безробіття.
Згідно ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума забезпечення та вартості наданих послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з неї з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абзацу 19 підпункту 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 р. № 792, центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня встановлення факту виконання зареєстрованим безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення».
Таким чином, відповідач з 03.03.23 р. по 31.05.23 р. відносилась до категорії зайнятого населення та з цього часу не мала права перебувати на обліку в службі зайнятості.
Отже, здійснюючи догляд пристарілим, особа яка має статус безробітної та отримання компенсації по догляду є обставиною, що впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про виникнення такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення у розмірі 2 935,48 грн.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З платіжної інструкції №5369 від 24 липня 2024 року вбачається, що при пред'явленні позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028 гривень. Позов задоволений. З огляду на це, з відповідача на користь позивача слід примусово стягнути витрати на оплату судового збору у розмірі 3028 гривень 00 коп.
Керуючись статтями 259, 263-265, 354, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд-
Позовні вимоги Київського обласного центру зайнятості в особі Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Київського обласного центру зайнятості p/p UA338201720355469000100706415, банк ГУ ДКСУ у Київській обл., МФО 821018, код ЄДРПОУ 03491085, неправомірно отриману допомогу по безробіттю у сумі 2 935,48 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Київського обласного центру зайнятості p/p UA338201720355469000100706415, банк ГУ ДКСУ у Київській обл., МФО 821018, код ЄДРПОУ 03491085 понесені судові витрати у розмірі сплаченого судового збору в сумі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Чирка С.С.