Справа № 369/17301/24
Провадження № 3/369/1145/25
Іменем України
14.03.2025 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Омельченко Мирослава Миколаївна, розглянувши за участі представника ОСОБА_1 справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області ДАС України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка працює економістом Комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка Боярської міської ради» та є уповноваженою особою у сфері публічних закупівель, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення України,
встановила:
Відповідно до протоколу від 25.09.2024 року № 21/0021/2024пр при здійсненні моніторингу закупівлі товару: Медичні матеріали (Лот 1 - Керамічні маси; Лот 2 - Реставраційні матеріали; Лот 3 - Ортопедичні матеріали; Лот 4 - Шовний матеріал; лот 5 - Терапевтичні матеріали), ДК 021:2015:33140000-3: Медичні матеріали (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за номером UA-2024-06-06-009129-а) Комунальним некомерційним підприємством «Стоматологічна поліклініка Боярської міської ради» виявлено порушення законодавства при закупівлі в частині невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону, а саме: при проведенні закупівлі (Медичні матеріали (Лот 1 - Керамічні маси; Лот 2 - Реставраційні матеріали; Лот 3 - Ортопедичні матеріали; Лот 4 - Шовний матеріал; лот 5 - Терапевтичні матеріали), ДК 021:2015:33140000-3: Медичні матеріали (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за номером UA-2024-06-06-009129-а) Комунальним некомерційним підприємством «Стоматологічна поліклініка Боярської міської ради» не відхилено пропозицію переможця ТОВ «КРІСТАР-ТРЕЙД» по лоту 4, як такого, що не надав у спосіб, зазначений у тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих Особливостей та уклав з переможцем договір, що є порушенням абзацу третього підпункту 3 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правого режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 року № 1178 (в редакції Особливостей № 1178 станом на 09.04.2024 року), за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_3 вказала, що вона не порушила законодавство у сфері публічних закупівель та пояснила, що згідно пункту 47 Особливостей переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлі, повинен надати замовнику шляхом оприлюдненні в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. В даному пункті не вказано, що на четвертий календарний день. Вона опублікувала повідомлення про намір укласти договір з переможцем даної закупівлі ТОВ «КРІСТАР-ТРЕЙД» 20.06.2024 року (четвер), учасник ТОВ «КРІСТАР-ТРЕЙД» змінив документ у пропозиції до тендеру 25.06.2024 року (вівторок) на третій робочий день від дня повідомлення про намір укласти договір про закупівю. Згідно до штатного розкладу постачальника субота та неділя - вихідні дні, тому вважала, що документи отримані вчасно, причин для відхилення пропозиції постачальника не було.
Натомість, представник Південного офісу Держаудитслужби Срібний А.С. наполягав, що порушення законодавства у сфері публічних закупівель відбулось, оскільки переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель (від 20.06.2024 року), повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей. Тобто переможець процедури закупівлі повинен був не пізніше 24.06.2024 року 23.59 оприлюднити в електронній системі документи, що підтверджують відсутність вищезазначених підстав.
Відповідно до п. 47 Розділу «Порядок проведення відкритих торгів» Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 року № 1178 (в редакції постанови від 12.05.2023 року № 471) замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли:
1)замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо наймання на роботу, цінна річ, послуга, тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі;
2)відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинила корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
3)керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
4)суб'єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частина другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення актиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів;
5)фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;
6)керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;
7)тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;
8)учасник процедури закупівлі визнаний в установленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;
9)у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів);
10)юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом);
11)учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції», крім випадку, коли активи такою особи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА;
12)керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дня оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною а електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.
Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.
У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критерії до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб'єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених цим пунктом.
З протоколу, доданих до нього документів та пояснень, отриманих під час розгляду, з'ясовано, що ТОВ «КРІСТАР-ТРЕЙД» протягом 4 (чотирьох) днів (з 20.06.2024 року (четвер) по 24.06.2024 року (понеділок)) повинно було надати КНП «Стоматологічна поліклініка Боярської міської ради» шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель без подання будь-яких документів.
Оскільки «Порядок проведення відкритих торгів» не визначає строк робочими чи календарними днями, ОСОБА_3 як уповноважена особа у сфері публічних закупівель повинна була виходити з того, що переможець процедури закупівель не пізніше 24.06.2024 року 23.59 повинен був оприлюднити в електронній системі документи, що підтверджують відсутність вищезазначених підстав.
За наведеного, вислухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, дослідивши надані матеріали, роблю висновок, що дії ОСОБА_3 відповідають складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, оскільки вона порушила законодавство про закупівлі.
Разом з тим, оскільки відповідно до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-06-06-009129-а (розділ 3) складення протоколу стосовно ОСОБА_3 є заходом недопущення встановлених порушень у подальшому, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_3 від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП та оголосити усне зауваження.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 22, ч. 3 ст. 164-14, ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановила:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП (протокол від 25.09.2024 року № 21/0021/2024пр) та оголосити усне зауваження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Мирослава ОМЕЛЬЧЕНКО