Рішення від 14.03.2025 по справі 580/7974/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2025 року справа № 580/7974/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алли Руденко, розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АТП ОЙЛ 2020» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

12.08.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «АТП ОЙЛ 2020» (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (Форма «Н») № 0083400403 від 12.06.2024, в частині застосування до ТОВ «АТП ОЙЛ 2020» штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН у сумі 124 740 (сто двадцять чотири тисячі сімсот сорок) грн 00 коп.

Також просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АТП ОЙЛ 2020» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 422,40 грн, та витрати за надання правової допомоги в сумі 10 000 грн.

Обгрунтовуючи позовну заяву позивач зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акта «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з ПДВ в ЄРПН» від 06.05.2024 року №5370/23-00-04-03-04/43501731, яким встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №6 від 06.04.2022, №16 від 15.04.2022, №17 від 15.04.2022, №18 від 17.04.2022 більш ніж на 600 днів. Спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовані штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись із застосованими штрафними санкціями позивач зазначає, що з 01.03.2020 по 30.06.2023 (день завершення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до пункту 521 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового Кодексу України штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН не застосовуються.

Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022 року№2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

У подальшому Законом №2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, було доповнено підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України пунктами 89 та 90, якими збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач вважає, що відповідно до Закону №2876-ІХ та пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України на день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України.

Також Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №580/2405/23 за позовом ТОВ «АТП ОЙЛ 2020» до ГУ ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування індивідуальних актів, досліджувалося питання правомірності формування податкового кредиту на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, в зв'язку з несвоєчасною реєстрацією постачальниками податкових накладних, та позовні вимоги якою було задоволено. При цьому саме такі дії постачальників ТОВ «АТП ОЙЛ 2020» і були причиною несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних своїм контрагентам.

Враховуючи, що презумпція правомірності рішення платника податків застосовується у будь-якій ситуації невизначеності, стверджує, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області (Форма «Н») №0083400403 від 12.06.2024 року, в частині застосування до ТОВ «АТП ОЙЛ 2020» штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН №6 дата складання 06.04.2022, №16 дата складання 15.04.2022, №17 дата складання 15.04.2022, №18, дата складання 17.04.2022, у сумі 124 740 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечив. 09.09.2024 надав до суду відзив на позовну заяву, у якому вказав, що норма пункту 521 підрозділу 10 розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) не застосовується з 27 травня 2022 року на період дії воєнного стану.

Посилається на сформовану позицію Верховного Суду, зазначену у постановах від 12.03.2024 у справі №160/13661/23, від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, від 11.04.2024 у справі №380/14133/23, яка підтверджує правомірність податкових повідомлень-рішень, прийнятих контролюючим органом за аналогічне правопорушення.

Щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних, зумовленої діями контрагентів ПАТ «Укртатнафта» та ТОВ «ОІЛ-Трейд 2018», то відповідно до даних системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) станом на 15.07.2022 о 12:26 максимальна сума, на яку позивач мав право зареєструвати податкові накладні. складала 661 96,29 грн. Згідно даних «Архів електронної звітності» контролюючим органом встановлено, що позивачем в період червень-липень 2022 зареєстровано в ЄРПН 104 податкових накладних періодом виписки березень-травень 2022 року на загальну суму ПДВ 401 172,37 грн.

З вказаних підстав позивач просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 16.08.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

З'ясувавши доводи сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Головним управлінням ДПС України було проведено камеральну перевірку своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних товариством з обмеженою відповідальністю «АТП ОЙЛ 2020» періодом виписки квітень-травень 2022 року, за результатами якої складено акт «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з ПДВ в ЄРПН» від 06.05.2024 року №5370/23-00-04-03-04/43501731 (далі - акт перевірки).

Актом перевірки встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та/або пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, щодо16-ти податкових накладних, з яких:

№6, дата складання 06.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 76 041,00 грн.;

- №16, дата складання 15.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 76 020,00 грн.;

- №17, дата складання 15.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 19 005,00 грн.;

- №18, дата складання 17.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 78 414,00 грн.;

за якими порушено 600 календарних днів граничного терміну реєстрації податкових накладних.

Щодо решти 12-ти податкових накладних, то кількість календарних днів порушення граничного строку реєстрації становить 4 календарних дні.

На підставі акта перевірки Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 12.06.2024 №0083400403, яким позивачу на підставі пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України та /або пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України було нараховано штраф в сумі 126 383,80 грн.

Позивач не погоджується із застосуванням штрафних санкцій в сумі 124 740,00 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних:

- №6, дата складання 06.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 76 041,00 грн.;

- №16, дата складання 15.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 76 020,00 грн.;

- №17, дата складання 15.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 19 005,00 грн.;

- №18, дата складання 17.04.2022, дата реєстрації 06.03.2024, сума ПДВ 78 414,00 грн.;

за якими порушення становить 600 календарних днів граничного строку реєстрації податкових накладних та оскаржує податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 12.06.2024 №0083400403 в сумі 124 740,00 грн.

Штраф у сумі 1 643,80 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН 12-ти податкових накладних з порушенням граничного строку реєстрації 4 дні не є спірним.

Надаючи правову оцінку встановленим у справі обставинам суд зазначає наступне.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом

Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 1201.1 статті 120-1 Податкового кодексу України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Судом встановлено, що податкові накладні №6 з датою складання 06.04.2022, №16 з датою складання 15.04.2022, №17 з датою складання 15.04.2022 та №18 з датою складання 17.04.2022 були зареєстровані позивачем в ЄРПН 06.03.2024, кількість днів порушення строків реєстрації становить 600 календарних днів.

Щодо застосування штрафних санкцій під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 суд зазначає, що карантин був введений постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України та відмінений 30 червня 2023 року постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 року № 651, суд зазначає таке.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 521, яким передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Пункт 521 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення пункту 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України щодо звільнення платників податку на додану вартість від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки порушення граничних строків реєстрації податкових накладних допущено позивачем щодо податкових накладних, складених у квітні 2022 року, які позивач зобов'язаний був зареєструвати їх в ЄРПН до 15.07.2022, проте зареєстрував у березні 2024 року, позивач несе відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, передбачену пунктом 1201.1 статті1201 ПК України

Щодо застосування розміру штрафних санкцій, передбаченого пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, суд зазначає таке.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної, а тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року)».

Вказані висновки зазначені у постанові Верховного Суду від 12.03.2024 у справі №160/13661/23 та у постанові Верховного Суду від 02.04.2024 у справі №520/8349/23 і відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язковими для застосування судом.

Оскільки граничним строком реєстрації спірних податкових накладних є 15.07.2022, тобто цей строк закінчився до прийняття Закону №2876-IX, доводи позивача про те, що підлягають застосуванню розміри штрафних санкцій, передбачені пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України є безпідставними.

За вказаних обставин відповідач застосував штраф за порушення граничних строків реєстрації спірних податкових накладних у розмірі 50% від сум ПДВ, передбачений пунктом 1201.1 статті1201 ПК України, на законних підставах.

Щодо доводів позивача про те, що порушення граничних строків реєстрації податкових накладних є несвоєчасна реєстрація постачальниками податкових накладних, то Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 580/2405/23 встановлено, що 19.09.2022 № 3887/23-00-04-03-4/43501731 ГУ ДПС у Черкаській області актом камеральної перевірки ТОВ «АТП ОЙЛ 2020» щодо перевірки показників податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2022 року зафіксовано, що платником сформовано податковий кредит на загальну суму ПДВ 250 237,48 грн. за відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН від контрагентів-постачальників: ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у сумі ПДВ 153 938,42 грн. та ТОВ «ОІЛ-ТРЕЙД 2018» у сумі ПДВ 96 299,06 грн.

Разом з цим позивач не обгрунтував та не надав доказів, що саме несвоєчасна реєстрація податкових накладних в ЄРПН контрагентами-постачальниками ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у сумі ПДВ 153 938,42 грн. та ТОВ «ОІЛ-ТРЕЙД 2018» у сумі ПДВ 96 299,06 грн. спричинила неможливість реєстрації позивачем податкових накладних №6 з датою складання 06.04.2022, №16 з датою складання 15.04.2022, №17 з датою складання 15.04.2022 та №18 з датою складання 17.04.2022 були зареєстровані позивачем в ЄРПН 06.03.2024 у строк до 15.07.2022.

Суд також враховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 580/2405/23 не встановлено, чи були зареєстровані в ЄРПН податкові накладні контрагентами-постачальниками: ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» у сумі ПДВ 153 938,42 грн. та ТОВ «ОІЛ-ТРЕЙД 2018» у сумі ПДВ 96 299,06 грн, та у разі їх реєстрації дати такої реєстрації.

З огляду на зазначене вказані доводи позивача є необгрунтованими.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надавши оцінку наявним в матеріалах справи письмовим доказам суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 14 березня 2025 року.

Суддя Алла РУДЕНКО