10 березня 2025 рокуСправа №160/34222/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови нарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 березня 2022 року в повному розмірі індексацію в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром пенсії, а також без обмеження будь-яким строком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 березня 2022 року в повному розмірі індексацію в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром пенсії, а також без обмеження будь-яким строком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України B Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 березня 2023 року в повному розмірі індексацію в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром пенсії, а також без обмеження будь-яким строком;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови нарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 березня 2024 року в повному розмірі індексацію в порядку визначеному постановою Кабінетом Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром пенсії, а також без обмеження будь-яким строком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 березня 2024 року в повному розмірі індексацію в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром пенсії, а також без обмеження будь-яким строком;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови нарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 березня 2023 року в повному розмірі індексацію в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 N? 168 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром пенсії, а також без обмеження будь-яким строком.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2024 №160/6531/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії, але з 01.03.2022, 01.03.2023 та з 01.03.2024 не здійснено нарахування та виплату індексації. Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив перерахувати та виплатити в повному розмірі індексацію з 01.03.2022, 01.03.2023 та з 01.03.2024 без обмеження максимального розміру пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.06.2022 у справі № 160/5939/22 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 90% від грошового забезпечення 19359,29 грн., яке зазначено у довідці від 18.08.2021 за № 33/24/С-4307, наданій Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2024 у справі № 160/6531/24 нараховано щомісячну доплату до пенсії з 01.07.2021 у розмірі 2000,00 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження пенсії максимальним розміром. Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.07.2021 по 31.07.2024 становить 25309,25 грн. Розмір пенсії після перерахунку з 01.07.2021 склав 19423,36 грн (19359,29 грн. х 90% + 2000,00 грн). Оскільки розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду (19423,36 грн.) перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону № 2262 (з 01.03.2022 - 19340,00 грн.), проведення індексації пенсії відповідно до Постанови № 118 не призвело до збільшення розміру пенсії. З 01.03.2023 розмір пенсії складав 20930,00 грн. Відповідно до пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та пунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. На виконання Постанов № 168 та № 185 пенсію було проіндексовано у межах максимального розміру. З 01.03.2024 розмір пенсії складає 23610,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 червня 2022 року по справі №160/5939/22, позов ОСОБА_1 задоволено, а саме вирішено:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зниження розміру пенсії у розмірі з 90 % до 70 % грошового забезпечення ОСОБА_1 при здійснені з 01.12.2019 року перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року по справі № 160/18458/21 на підставі довідки Державної установи «Територіального медичного об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» № 33/24/С-4307 від 18.08.2021 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, у розмірі 19359,29 грн.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року за вислугу років відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року по справі № 160/18458/21 на підставі довідки Державної установи «Територіального медичного об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» № 33/24/С-4307 від 18.08.2021 року грошового забезпечення 19359,29 грн., у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення набрало законної сили 28.07.2022 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року по справі №160/6531/24, позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме вирішено:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення набрало законної сили 28.06.2024 року.
27.11.2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити з 01.03.2022, 01.03.2023 та з 01.03.2024 в повному розмірі індексації в порядку визначеному постановою КМУ №118 від 16.02.2022, №168 від 24.02.2023 та №185 від 23.02.2024 та без обмеження максимального розміру пенсії.
Листом від 17.12.2024 року №67415-50784/П-01/8-0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуло заяву позивача та повідомило зокрема наступне.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.06.2022 у справі № 160/5939/22 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 90% від грошового забезпечення 19359,29 грн., яке зазначено у довідці від 18.08.2021 за № 33/24/С-4307, наданій Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 становить 120112,90 грн.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2024 у справі № 160/6531/24 нараховано щомісячну доплату до пенсії з 01.07.2021 у розмірі 2000,00 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження пенсії максимальним розміром.
Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.07.2021 по 31.07.2024 становить 25309,25 грн.
Розмір пенсії після перерахунку з 01.07.2021 склав 19423,36 грн. (19359,29 грн. х 90% + 2000,00 грн).
Оскільки розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду (19423,36 грн.) перевищує максимальний розмір, визначений статтею 43 Закону № 2262 (з 01.03.2022 - 19340,00 грн.), проведення індексації пенсії відповідно до Постанови № 118 не призвело до збільшення розміру пенсії.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 гривень.
З 01.03.2023 розмір пенсії складав 20930,00 грн.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та пунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. На виконання Постанов № 168 та № 185 пенсію було проіндексовано у межах максимального розміру.
З 01.03.2024 розмір пенсії складає 23610,00 грн.
Повідомлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2024 року по справі №160/6531/24 не зобов'язано органи ПФУ провести індексацію пенсії відповідно до постанов №118, №168 та №185 понад максимальний розмір, визначений законом.
Згідно протоколу перерахунку пенсії пенсійна справа №А27731-МВС, ОСОБА_2 станом на 01.07.2024 року нараховано пенсію в розмірі 22862,63 грн., яка складається з:
- основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення 22862,63 грн.: індексація базового ОСНП 2022 - 2439,27 грн., індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн., індексація базового ОСНП 2024 - 1500,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Як вбачається з позовної заяви, позивач оскаржує дії відповідача щодо неправомірного, на думку позивача, нездійснення з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 нарахування та виплати індексації пенсії.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків пенсії станом на 01.03.2023 та 01.07.2024, індексація пенсії, відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року, №168 від 24 лютого 2023 року та №185 від 23 лютого 2024 року, відповідачем належним чином нарахована позивачу та включена до складових пенсії.
Разом з цим, судом встановлено, що при перерахунку пенсії на виконання вказаних постанов, розмір пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 обмежено максимальним розміром.
Суд зазначає, що позивач помилково вказує на нездійснення відповідачем індексації пенсії, враховуючи, що така індексація здійснена та нарахована до виплати.
Водночас, суд зазначає, що причиною виплати пенсії не в повному обсязі стало саме обмеження її максимальним розміром.
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ст. 43 Закону №2262-XII (в редакції, чинній з 01.01.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-XII, зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, вищезазначене рішення Конституційного Суду України набрало чинності з дня ухвалення, тобто 20.12.2016.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIIІ, внесено зміни у частину сьому статті 43 Закону №2262-XII, зокрема у частині сьомій статті 43 слова і цифри у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року.
Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законом України №1774-VІІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Наведене свідчить, що Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII норми частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не відновлені, хоча й були фактично внесені зміни стосовно продовження періоду тимчасового обмеження максимального розміру пенсії.
Крім того, згідно з висновками мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 № 4-рп/2016 (пункт 7) Конституційний Суд України зауважує, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічній редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені (частина друга статті 150 Конституції України). Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Основного Закону України).
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 10.09.2021 у справі № 300/633/19, від 24.09.2021 у справі № 370/2610/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскільки упродовж 2022 року та по теперішній час стаття 43 Закону №2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії без обмеження граничним розміром.
Як вбачається з розрахунків пенсії станом на 01.03.2023 та 01.03.2024, відповідачем проведено перерахунки пенсії, проте, при цьому застосовані обмеження максимальним розміром.
Отже, дії відповідача щодо обмеження позивачу пенсії максимальним розміром визнаються судом протиправними.
Враховуючи те, що позивачу була здійснена індексація пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 у розмірі, передбаченому у постановах КМУ №118, №168 та №185, проте, обмежена виплата пенсії максимальним розміром з 01.03.2023, в тому числі 01.03.2024, то суд, з урахуванням норми ч. 2 ст. 9 КАС України, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з виходом за їх межі, у спосіб, який визначений у резолютивній частині рішення, що є більш ефективним для захисту прав позивача.
При цьому, позовні вимоги в частині здійснення перерахунку на виплати пенсії в повному обсязі без обмеження будь-яким строком задоволенню не підлягають, зважаючи на їх передчасність та те, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Таким чином, суд, з урахуванням принципу ефективності захисту прав позивача, дійшов висновку, що вони підлягають захисту шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , пенсії з 01 березня 2023 року без обмеження максимальним розміром пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 01.03.2023 та 01.03.2024, без обмеження максимальним розміром пенсії.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у здійсненні перерахунку на підставі оновленої довідки, а тому наявні правові підстави для часткового задоволення позову.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, на користь позивача сплачену ним суму судового збору у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2023 року без обмеження максимальним розміром пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 01.03.2023 та 01.03.2024, без обмеження максимальним розміром пенсії.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова