Справа № 420/36014/24
14 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому позивач просить суд:
1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області №6605-5659/6607/4 від 01.10.2024 року, виданої станом на 01.01.2023,
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 01.02.2023 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області №6605-5659/6607/4 від 01.10.2024 року, виданої станом на 01.01.2023.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головним управлінням ДСНС у Херсонській області за заявою позивача виготовлено і направлено до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку від 01.10.2024 №6605-5659/6607/4 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
07.11.2024 позивач звернувся до пенсійного органу за перерахунком своєї пенсії на підставі оновленої довідки, однак отримав відмову. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) визначено обов'язок відповідача по перерахунку пенсії на підставі нової довідки про складові грошового забезпечення.
Позивач вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45 повідомляють відповідний орган ПФУ.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Отже, отримавши оновлену довідку про розмір збільшеного грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 та заяву пенсіонера, відповідач повинен був перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023, а відтак дії відповідача щодо відмови у здійсненні такого перерахунку пенсії позивача є протиправними, у зв'язку зі чим суд має зобов'язати Головне управління провести перерахунок його пенсії зі збільшеного розміру грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2023.
Ухвалою суду від 17.12.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідачем було подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позову та посилається на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМ України №45 від 13.02.2008, приписи якого у спірному випадку дотримані не були.
Відповідач зауважує, що право на перерахунок пенсії, призначеної за Законом №2262 пов'язане з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а механізм надання довідок для перерахунку пенсій, визначено Порядком №45, згідно якої на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Втім, діючим військовослужбовцям не підвищувались посадові оклади та оклади за військовим (спеціальним) званням після 01.01.2018.
Відповідач також звертає увагу, що редакція п.4 постанови КМ України №704, яка передбачала застосування в якості розрахункової величини для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб - розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) діяла до 24.02.2018. В свою ж чергу, на момент набрання чинності цією постановою КМ України №704, пункт 4 був викладений у редакції пункту 6 постанови №103, та передбачав застосування в якості розрахункової величини для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб - розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня 2018.
За твердженнями відповідача, скасування з 29.01.2020 року пункту 6 постанови КМ України №103 відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до Головного управління оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Отже, оскільки у вказаний період Уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, як і не приймав інших рішень щодо перерахунку таких пенсій, тому сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 такою підставою бути не може. Більш того, позивачем не надано жодних доказів здійснення зміни - збільшення з 01.01.2022, та з 01.01.2023 посадових окладів або інших складових грошового забезпечення позивача за посадою, яку останній обіймав на момент звільнення з військової служби, а тому й відсутні передбачені законом підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі нових довідок станом на 01.01.2022, та 01.01.2023.
Відповідач також звертає увагу, що постановою КМ України від 12.05.2023 №481, яка надбала чинності 20.05.2023, внесено зміни до пункту 4 постанови КМ України від 30.08.2017 №704, з урахуванням яких розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 грн та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13 і 14.
Відповідач також зазначає й про централізоване фінансування пенсій після 01.04.2021
Позивач надав відповідь на відзив відповідача, у якому зазначає про хибність та безпідставність доводів пенсійного органу. На думку позивача, викладені у відзиві аргументи ГУ ПФУ в Херсонській області не спростовують доказів та обґрунтувань позову. Просить задовольнити його позовні вимоги.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).
01.10.2024 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області видано ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення №6605-5659/6607/4, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача за відповідною посадою: Головний фахівець, за нормами чинними на 01.01.2023 УСЬОГО становить 21 548,00 грн та розраховане виходячи з наступних розмірів складових:
- посадовий оклад - 4930,00 грн,
- оклад за військовим (спеціальним) званням майор- 1340,00грн.,
- надбавка за вислугу років (40%) - 2508,00 грн.
- надбавка за особливості проходження служби (50%) - 4389,00 грн.,
- премія (170%) - 8381,00 грн.
У примітках в указаній довідці зазначено, що довідку оформлено на підстави заяви ОСОБА_1 від 03.09.2024 б/н, Протокол засідання комісії щодо розгляду заяв пенсіонерів з питань підтвердження проходження служби та оформлення довідок для перерахунку пенсії №12-П/66 від 07.09.2024, з урахуванням редакції постанови КМУ №481 від 12.05.2023 Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704.
Зазначена довідка була також направлена до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.
07.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за перерахунком своєї пенсії на підставі указаної вище довідки.
За результатами розгляду звернення позивача, ГУ ПФУ в Херсонській області відмовило у проведення перерахунку пенсії позивача в тому числі й на підставі довідки №6605-5659/6607/4 від 01.10.2024.
Обґрунтовуючи свою відмову, орган ПФУ зазначив, що порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою КМ України від 13.02.2008 №45, який передбачає певну послідовність дій ПФ України і його територіальних органів та органів уповноважених на видачу довідок, направлених на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій за Законом №2262-ХІІ.
Відповідач також зазначав, що право на перерахунок пенсії, призначеної за Законом №2262, пов'язане із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій. Втім, діючим військовослужбовцям не підвищувались посадові оклади та оклади за спеціальним (військовим) званням після 01 січня 2018. Крім цього відсутнє відповідне рішення Уряду про зміну посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців.
Окремо, у своєму листі-відповіді, ГУ ПФУ в Херсонській області також послалось на прийняття Кабінетом Міністрів України 12.05.2023 постанови №481, яка надбала чинності 20.05.2023 та з урахуванням якої, п. 4 постанови КМ України від 30.08.2017 №704 передбачає застосування в якості розрахункової величини для обрахунків розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб сталої величини - 1762 грн.
Не погодившись із діями відповідача у спірних правовідносинах, які вразились у нездійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
В силу вимог ч.2 ст.51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відтак, з наведених положень вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною 4 ст. 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.
Пунктом 2 вказаної Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття), розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Проте, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 (далі-Постанова №103), якою внесено зміни до ряду постанов, в тому числі і до Постанови №704.
Так, пунктом 6 Постанови №103 пункт 4 Постанови №704 був викладений у новій редакції, якою визначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови КМ України від 21.02.2018р. №103.
Отже, з 29.01.2020р. відповідні зміни, які були внесені до п.4 Постанови КМ України №704 втратили чинність.
Таким чином, з 29 січня 2020 року не діє норма п.6 постанови КМУ №103, якою були внесені зміни до п.4 постанови КМУ №704 стосовно того, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Суд наголошує на неможливості застосування норми, визначної в судовому порядку протиправної та скованої.
Слід зазначити, що питання застосування п.4 Постанови КМ України №704 при вирішення спорів неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Відповідно до встановлених обставин справи, ГУ ДСНС України у Херсонській області було оформлено та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку №6605-5659/6607/4 від 01.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Окрім того, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області з відповідною заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, однак отримав відмову, в обґрунтування якої, як вже вказувалось вище, послався на певну послідовність дій уповноважених суб'єктів, визначену п. 2 Порядку №45, яка передує перерахунку пенсії, та якої у спірному випадку дотримано не було.
Однак, суд не погоджується з такою відмовою відповідача та з викладеними у відзиві доводами, фактично аналогічними тим, що були покладені в обґрунтування відмови у перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023, та з даного приводу звертає увагу, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.
Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.
Відтак, з моменту отримання відповідної довідки, виготовленої та поданої спеціально уповноваженим на те органом або пенсіонером у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманої довідки.
При цьому, подання пенсіонером, до відповідного ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення - є самостійною підставою для здійснення перерахунку.
Слід зазначити, що Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Суд звертає увагу, що указана вище довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 є чинною, ніким не оскаржена, не визнана недійсною, не скасована, була підготовлена та видана спеціально уповноваженим на це органом та за встановленою формою, та її видача була обумовлена зміною розміру грошового забезпечення.
З огляду на викладене, враховуючи положення ч.2 ст.51 Закону №2262-XII, відповідно до якої, перерахунок пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, після отримання належних оновлених довідок про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023.
Проте, відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, що призвело до порушення його прав.
Такі дії відповідача, з огляду на викладене вище у сукупності, не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, право на отримання якої було встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Зазначення відповідачем про централізоване фінансування пенсій після 01.04.2021 також суд оцінює критично, адже така обставина жодним чином не впливає на обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до складеної за, визначеною нормами чинного законодавства, формою та уповноваженою на те особою довідкою про розмір збільшеного грошового забезпечення позивача. Суд погоджується з зауваженням позивача з цього приводу, що законодавчі норми, які регулюють порядок виплати пенсій, не виключають можливості індивідуального перерахунку у разі надання відповідних довідок.
З урахуванням викладеного вище у сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог, у зв'язку із чим, суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст/242-246, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області №6605-5659/6607/4 від 01.10.2024 року, виданої станом на 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області №6605-5659/6607/4 від 01.10.2024 року, виданої станом на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області 968,96 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, код ЄДРПОУ 21295057, адреса: вул. Валентини Крицак, 6, м.Херсон, 73036.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА