Рішення від 14.03.2025 по справі 420/32282/24

Справа № 420/32282/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови ПШ №113123 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51000 грн.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, позивачу - відповіді на відзиви.

Позов обґрунтований позивачем тим, що до нього безпідставно застосований адміністративно-господарський штраф в зв'язку з перевищенням габаритно-вагових параметрів за оскаржуваною постановою, оскільки порушення не конкретизоване, постанова винесена не уповноваженою особою, позивач та його представник не були присутні під час проведення перевірки вагових параметрів, при розгляді матеріалів, тощо.

До суду від Державної служби України з безпеки на транспорті 13.03.2025 року надійшов відзив на позовну заяву, однак враховуючи його надання з порушенням строку, суд вирішує справу за наявними матеріалами. При цьому, для повного, всебічного з'ясування всіх обставин справи судом залучено письмові пояснення від Державної служби України з безпеки на транспорті та всі документи, які стали підставою для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, п. п. 1, 3 п. 4, п. п. 2, 15, 54, 57 п. 5, п. 8 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; проводить перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, тощо.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до положень п. 2, 4, 14, 15, 16 «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.

Рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) можливе, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів.

На виконання своїх повноважень, 17.08.2024 року о 15:50 посадовою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області за місцем перевірки: а/д с. Холодна Балка, згідно направлення на перевірку від 07.08.2024 року №000033, здійснено перевірку транспортного засобу марки DAF/SCHMITZ реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 , за результатами якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №058680, яким встановлено порушення позивачем вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» під час перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень (загальна маса 38,10 т. при допустимій - 24 т. понад 30% - 58,75% загальної маси).

Крім того, посадовою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області складений акт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 17.08.2024 року №002872.

Факт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів встановлений на підставі наданої водієм товарно-транспортної накладної від 17.08.2024 року, в якій зазначено про перевезення позивачем вантажу соняшник врожаю 2024 року, маса тари 14740 кг, брутто 38100 кг, нетто 23360 кг.

На підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №058680 від 17.08.2024 року відповідно до зазначених порушень Відділом державного нагляду (контролю) у Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ113123 від 24.09.2024 року, якою до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 51000 грн. на підставі абз. 17 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивач не погодився із правомірністю постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу та звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з положеннями ст. 1, 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, вимоги до облаштування та технічного оснащення яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, мають право, зокрема, здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.

Відповідно до п. 22.5 «Правил дорожнього руху» рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують, зокрема, фактичної маси комбінованих транспортних засобів на дорогах місцевого значення у 24 т.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Згідно положень п. 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху» на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Таким чином, водій транспортного засобу у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень повинен мати при собі дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України.

Відповідно до абз. 17 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема в даному випадку дозволу у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, до осіб, які здійснюють їх перевезення, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Непред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

З матеріалів справи вбачається, що під час рейдової перевірки посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті встановлено порушення позивачем вагових параметрів під час перевезення вантажу більш як на 30% (при максимально допустимі параметри - 24 т, фактична 38 т.).

Зазначені обставини позивачем в позові не заперечуються та не спростовуються, а позовні вимоги стосуються саме неналежного проведення перевірки, неналежного її оформлення, притягнення позивача до відповідальності без його повідомлення про розгляд матеріалів рейдової перевірки.

Крім того, водієм транспортного засобу під час рейдової перевірки та складанні акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом жодних зауважень з цього приводу не висловлювалося, зазначені акти підписані без зауважень.

Відповідно до положень п. 20-24 «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови водія від підписання акта рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис.

Суд звертає увагу, що акт перевірки є носієм доказової бази щодо виявлених фактів, а притягнення перевізника до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт здійснюється на підставі матеріалів перевірки.

Оскільки позивач не заперечує допущених під час рейдової перевірки порушень щодо перевищення вагових параметрів, не надає докази на спростування цих порушень, в матеріалах справи містяться акти складені під час рейдової перевірки, які є носієм доказової бази, товарно-транспортна накладна та які підтверджують порушення позивачем вагових параметрів, водій не заперечував цих обстави та підписав акти без зауважень, суд вважає обставини вчинення позивачем порушень Закону України «Про автомобільний транспорт» доведеними, а тому правомірним є притягнення позивача до відповідальності за таке порушення.

Посилання позивача на відсутність його або його представника під час перевірки, що є порушенням при оформленні результатів перевірки є безпідставними, оскільки відповідно до положень ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується та під час складання акту перевірки був присутній водій транспортного засобу, який розписався в актах.

Посилання позивача на проведення рейдової перевірки без належним чином оформлених повноважень спростовуються наявними в справі Щотижневим графіком проведення рейдових перевірок в період з 12.08.2024 року по 18.08.2024 року та направленням на перевірку від 07.08.2024 року №000033, в якому містяться прізвища осіб, які здійснювали рейдову перевірку.

Відповідно до положень п. 25-27 «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Позивач зазначає в позові про порушення порядку оформлення постанови про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу, оскільки порушення не конкретизовано та її підписала неповноважна особа, однак суд не погоджується з такими твердженнями позивача, оскільки постанова відповідає формі згідно Додатку 5 до «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)», з неї вбачається за яке саме порушення позивач притягнутий до відповідальності та керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник є повноважними особами на підписання постанови відповідно до зазначеного Порядку.

Щодо тверджень про не повідомлення позивача про розгляд щодо нього матеріалів рейдової перевірки, вони спростовуються наданим до суду доказами направлення повідомлення «Укрпоштою» та отримання повідомлення позивачем 11.09.2024 року, яким його запрошено на розгляд справи на 24.09.2024 року.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що оскаржувана постанова відповідача ПШ №113123 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51000 грн. прийнята в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, є правомірною та не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області (пл. Бориса Дерев'янка, 1, каб. 203, м. Одеса, 65008), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Фізкультури, буд. 8, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови ПШ №113123 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 51000 грн. - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА

.