Рішення від 13.03.2025 по справі 280/12056/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 березня 2025 року Справа № 280/12056/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 в частині направлення 19.12.2024 для проходження військової служби під час проведення загальної мобілізації військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу військової частини НОМЕР_1 , протиправним та скасувати;

визнати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2024 в частині призначення на посаду за штатом воєнного часу та зарахування до списків особового складу частини та на всі види забезпечення рядового ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - протиправним та скасувати;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є особою, яка має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІ групи, отже має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме на підставі п.11 частини 1 статті 23 вказаного Закону. Відповідно до протоколу №29 засідання комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2024, позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Однак, 19.12.2024 невідомими особами у військовій формі позивача було знято з міського маршрутного автобусу в м.Запоріжжі та проти його волі доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 без пояснення приводу доставки. Наразі позивач призначений на посаду за штатом воєнного часу та зарахований до списків особового складу частини в/ч НОМЕР_1 та на всі види забезпечення. Позивач вважає, що його було незаконно призвано на військову службу, відовідно такий наказ підлягає скасуванню, як і похідний від нього про призначення позивача на посаду за штатом воєнного часу та зарахування його до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 26 грудня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення та виклику сторін. Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме належним чином засвідчені копії: протоколу №29 засідання комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період від 17.12.2024 про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та документи, на підставі яких було прийнято рішення; наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 про направлення для проходження військової служби під час проведення загальної мобілізації військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу військової частини НОМЕР_1 . Витребувано від Військової частини НОМЕР_1 докази по справі, а саме належним чином засвідчену копію наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2024 про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 26 грудня 2024 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задоволено. Вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони Військовій частині НОМЕР_1 та іншим компетентним особам вчиняти будь-які дії, пов'язані з переміщенням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для проходження військової служби до іншого місця служби або іншої військової частини з військової частини НОМЕР_1 , - до набрання законної сили судовим рішенням по адміністративній справі №280/12056/24.

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 у поданому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Зазначено, що визнання протиправними дій чи рішень Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , які стосуються мобілізації Позивача, не відновлять порушених прав позивача, оскільки наслідком такого способу захисту прав не може бути звільнення останнього з військової служби. Правовідносин між позивачем та ІНФОРМАЦІЯ_3 , пов'язані з мобілізацією Позивача, завершилися прийняттям наказу про призов по мобілізації та направлення позивача з 19.12.2024 у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 . Таким чином, направлення позивача у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_1 свідчить про реалізацію такого наказу та виникнення нових правовідносин між позивачем та Військовою частиною НОМЕР_1 , які стосуються не мобілізації, а проходження військової служби. Позивач дійсно проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 . Зарахування до списків особового складу військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець. Позивача наказом командира військової частини НОМЕР_1 №376 від 19.12.2024 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення. Слід зазначити, що з дня зарахування до списків особового складу військової частини військовозобов'язаний набуває статусу військовослужбовця. При цьому, оскаржуваний позивачем наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.12.2024 є виконаним з моменту його зарахування до списків особового складу військової частини. Матеріали адміністративної справи не містять доказів звернення позивача до командування військової частині НОМЕР_1 із рапортом про звільнення з військової служби. Доказів протилежного сторони суду не надали. Також позивачем не доведено перед судом обставин наявності у нього підстав для звільнення з військової служби, передбачених пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII. З аналізу вказаного вище правового регулювання слід дійти висновку, що скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.12.2024 про зарахування позивача до списків особового складу частини та приступлення до виконання обов'язків, який вичерпав свою дію фактом виконання з моменту вступу позивача на військову службу за призовом, не може мати правових наслідків у вигляді звільнення позивача з військової служби. За таких обставин, можна прийти до висновку про відсутність протиправної бездіяльності/дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо призову під час мобілізації Позивача, видання наказу про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення загальної мобілізації в частині призову позивача та направлення його для проходження військової служби за призовом під час проведення загальної мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 . Також можна дійти висновку про відсутність доказів щодо протиправності наказу командира Військової частини НОМЕР_1 про зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , а тому такий не підлягає скасуванню. Позивачем не доведено перед судом наявності законних підстав для припинення проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період у Військовій частині НОМЕР_1 . Просить суд: визнати причини пропуску строку на подання відзиву на позов поважними та (поновити) продовжити такий строк; в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

У відповіді на відзив зазначено, що станом на 19.12.2024 ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період рішенням комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно протоколу №29 засідання комісії від 17.12.2024. Зауважуємо, що позивач у зазначений законодавством строк, а саме до призову на військову службу виявив бажання отримати відстрочку та скористався своїм правом, шляхом подання відповідної заяви, однак, ІНФОРМАЦІЯ_5 безпідставно не було враховано відповідного права позивача та призвано на військову службу. Натомість, відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_5 було проігноровано право позивача на відстрочку, що в свою чергу призвело до протиправного призову позивача на військову службу. Таким чином, у разі скасування судом наказу про призов на військову службу, буде скасовано причину, за якою позивач набув статусу військовослужбовця. Також звертаємо увагу, що ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" містить таку підставу для звільнення як «Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);… під час дії воєнного стану: необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;..» Але, станом на сьогодні, дружина позивача не має документального підтвердження про наявність необхідності їй постійного догляду, однак, є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджено довідкою до акту МСЕК серія АД №020722, а відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи", і ця підстава давала ОСОБА_1 право на відстрочку, відповідно до п.11 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно позивач потрапляє в безвихідне становище, адже він не може звільнитись з військової служби, хоча, взагалі не мав бути мобілізований, але у зв'язку з невиконанням ІНФОРМАЦІЯ_5 вимог законодавства, наразі немає підстав для звільнення з військової служби.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 відзиву до суду не надходило.

06 лютого 2025 року на виконання ухвали суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшли наступні документи: копія заяви позивача на продовження дії відстрочки з додатками; витяг з протоколу №29 від 17.12.2024 засідання комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ; витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 19.12.2024 №674 «Про призов резервістів і військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації».

04 березня 2025 року до суду від представника позивача надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи, а саме: відповідь начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 вих.№ 101/646 від 04.02.2025; відповідь ТУ ДБР у м. Полтаві №Щ-137/н-25/15-02-3-198/25 від 14.01.2025.

Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має дружину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 27.06.1998.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є особою з інвалідністю ІІ групи, причина інвалідності - інвалідність з дитинства, інвалідність встановлена безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії АД №020722 від 28.03.2005.

13.12.2024 військовозобов'язаним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 подано заяву про продовження дії відстрочки.

До заяви позивачем додано: копію військового квитка, копію свідоцтва про одруження, копію паспорта дружини, копію довідки до акту огляду МСЕК серії АД №020722 від 28.03.2005, довідка про надання відстрочки.

Відповідно до витягу з протоколу №29 від 17.12.2024 засідання комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Позивач повідомив, що 19.12.2024 невідомими особами у військовій формі позивача було знято з міського маршрутного автобусу в м.Запоріжжі та проти його волі доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 без пояснення приводу доставки. Перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач повідомляв співробітникам вказаного ТЦК та СП про те, що 13.12.2024 ним було подано заяву про оформлення йому відстрочки на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

В матеріалах справи наявна довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 №ВО/15689/61, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видана довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи на строк до 07 лютого 2025 року. Довідка дійсна за пред'явленням військово-облікового документа НО №5603815 та документа, що посвідчує особу.

Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 №674 Про призов резервістів і військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період в складі команд: військова частина НОМЕР_1 , відповідно до поіменного списку.

Наразі позивач проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №376 від 19.12.2024 позивача зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення.

Позивач вважає наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 в частині направлення 19.12.2024 для проходження військової служби під час проведення загальної мобілізації до складу військової частини НОМЕР_1 , та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2024 в частині призначення на посаду за штатом воєнного часу та зарахування до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Спеціальним нормативним-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частинами першою-третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Приписами частини сьомої статті 1 Закону №2232-XII установлено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період (частина дев'ята статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до частини другої статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан.

Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон №3543-ХІІ (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною другою статті 4 Закону №3543-ХІІ установлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Статтею 23 Закону №3543-XII визначено коло осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону №3543-XII передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який серед іншого визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення (далі - Порядок №560).

Відповідно до пункту 56 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Пунктом 58 Порядку №560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Пунктом 60 Порядку №560 передбачено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Під час розгляду справи судом установлено, що позивач має дружину, яка є особою з інвалідністю ІІ групи.

13.12.2024 позивачем на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 подано заяву про продовження дії відстрочки.

Відповідно до витягу з протоколу №29 від 17.12.2024 засідання комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

В матеріалах справи наявна довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 №ВО/15689/61, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видана довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи на строк до 07 лютого 2025 року. Довідка дійсна за пред'явленням військово-облікового документа НО №5603815 та документа, що посвідчує особу.

Проте, відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 №674, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період в складі команд: військова частина НОМЕР_1 , відповідно до поіменного списку.

Отже, станом на 19.12.2024 позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період рішенням комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене протоколом №29 від 17.12.2024.

Позивачу виданадовідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку №560.

Суд зазначає, що не лише у військовозобов'язаного громадянина є обов'язок щодо повідомлення органів ТЦК про наявність права для відстрочки, а й органи ТЦК зобов'язані перевіряти та володіти інформацією щодо статусу особи з метою недопущення протиправних дій щодо особи, а тому відповідач 1 мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочу від призову за мобілізацією, ураховуючи відповідне повідомлення з боку позивача.

Перевірка наявності відстрочки в силу норм Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 є повноваженнями саме ТЦК.

Більш того, самим відповідачем 1 і було прийнято рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Натомість відповідачем 1 було проігноровано право позивача на відстрочку, що в свою чергу призвело до протиправного призову позивача на військову службу.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Абзацом другим пункту 5 статті 22 Закону №3543-XII обумовлено, що порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 2 Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Відповідно до пункту 3 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає: оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України; прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби; перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення; документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації; відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Відповідно до абзацу дванадцятого пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Згідно з абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Як зазначалось вище, пунктом 11 частини першої статті 23 Закону №3543-XII передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Відповідно до витягу з протоколу №29 від 17.12.2024 засідання комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , видана довідка від 19.12.2024 №ВО/15689/61 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи на строк до 07 лютого 2025 року. Довідка дійсна за пред'явленням військово-облікового документа НО №5603815 та документа, що посвідчує особу.

Відтак, станом на 19.10.2024 позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації.

У свою чергу, зі змісту положень Закону №3543-XII, Порядку №560, Положення №154 слідує, що обов'язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання також покладено й на районні ТЦК та СП, а тому відповідач 1 мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин суд прийшов до висновку, відповідачем 1 не доведено правомірності наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 №674 (з основної діяльності) в частині направлення 19.12.2024 для проходження військової служби під час проведення загальної мобілізації військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу військової частини НОМЕР_1 .

Таким чином, права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування такого рішення суб'єкта владних повноважень.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2024 в частині призначення на посаду за штатом воєнного часу та зарахування до списків особового складу частини та на всі види забезпечення та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини першої, частини третьої статті 24 Закону № 2232-XII початком проходження військової служби вважається: день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 №280 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за № 1407/38743), затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників (далі - особовий склад) в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (далі - військовий навчальний заклад), установах та організаціях Збройних Сил України (далі - Збройні Сили).

Відповідно до пункту 3 розділу XII Інструкції №280 військовослужбовці військової служб за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.

Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів відмобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення.

Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції № 280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини (про прийом на роботу працівника) є: для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

Відповідно до пунктів 1, 2, 8 Розділу V вказаної Інструкції військовослужбовці, які переміщуються по службі з одних військових частин до інших, під час прямування до них рахуються як поповнення. Відправлення поповнення здійснюється як у складі команд, так і поодинці. Під час відправки поповнення з одних військових частин до інших у складі команди на всіх відправлених обов'язково мають бути такі документи, зокрема, іменний список або припис (в якому вказується, коли, кому та за яким вихідним номером вислано їх особові справи) на відправлених - у старшого команди. Прийом поповнення проводиться поіменно, за іменним списком на поповнення, отриманим від старшого команди. Приймати поповнення без поіменної перевірки заборонено.

З вказаних норм у їх сукупності слідує, що організація обліку та призову громадян в особливий період, в тому числі щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу, покладена на ТЦК та СП.

Разом з тим, зарахування до штату військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від ТЦК та СП, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби - на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець.

Тобто для громадян України, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період їх правовий статус військовозобов'язаного змінюється на правовий статус військовослужбовця з дня відправлення громадянина у військову частину з відповідного районного (міського) ТЦК та СП, тобто з дня, який встановлений у наказі про їх призов на військову службу.

Визнання протиправним та скасування наказу про призов громадянина України на військову службу під час мобілізації має своїми правовими наслідками: зміну правового статусу з військовослужбовця на військовозобов'язаного; протиправність решти актів індивідуальної дії (наказів), які пов'язані з проходженням ним військової служби, оскільки вони є похідними від відповідного наказу про призов.

Зазначений підхід передбачає автоматичну оцінку наступних рішень суб'єктів по всьому ланцюгу правовідносин безпосередньо пов'язаних між собою, як похідних від первинного рішення, з якого слідують всі наступні, незважаючи навіть на правомірну поведінку учасників відносин, залучених на реалізацію такого протиправного рішення.

Юридичні наслідки порушень прав особи, допущені внаслідок протиправності рішення чи дій суб'єкта владних повноважень, породжує необхідність виправлення таких помилок як необхідний захід, який поверне сторін в правовий стан, що мав місце до моменту порушення.

Під час розгляду справи установлено та учасниками справи не заперечується, що відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані та направлені 19 грудня 2024 року згідно наказу від 19.12.2024 №674 сержант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відправлений у складі команди НОМЕР_1 , що слугувало підставою для прийняття командиром військової частини НОМЕР_1 наказу від 19.12.2024 № 376 про зарахування позивача до списків особового складу та всі види забезпечення та призначення на відповідну посаду.

Оскільки в судовому порядку встановлено, що позивача незаконно мобілізовано на військову службу, а чинним законодавством щодо проходження військової служби не передбачено, що скасування документів з оформлення процедури мобілізації має наслідком скасування наказу про зарахування особи до складу військової частини та виключення такої особи зі складу військової частини, куди її направлено відповідним районним ТЦК та СП, то наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2024 року № 376 в частині призначення на посаду за штатом воєнного часу та зарахування до списків особового складу частини та на всі види забезпечення рядового ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також є протиправним та підлягає скасуванню, незважаючи на те, що командир вказаної військової частини безпосередньо і фактично не вчиняв протиправної поведінки при прийнятті такого наказу.

Варто вказати, що після видання ІНФОРМАЦІЯ_3 наказу від 19.12.2024 №674 про призов та направлення позивача для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 , стосовно позивача виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом № 2232-XII.

Пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII визначені підстави звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Вказаним законом не передбачено звільнення з військової служби шляхом скасування наказу про зарахування особи в списки особового складу військової частини. Наказ в/ч НОМЕР_1 від 19.12.2024 № 376 вже реалізовано, а тому його скасування без прийняття відповідного рішення про звільнення з військової служби не відновить початковий стан і не призведе до захисту прав та інтересів позивача, про які він просить у позові.

За приписами частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що зважаючи на необхідність належного захисту та відновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу частини та звільнити з військової служби.

При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Судовий захист повинен бути реальним та практичним, а не ілюзорним. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Конституційний Суд України в Рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Відтак, вищевказаний спосіб захисту порушених прав позивача відповідає об'єкту порушеного права й у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним та в повній мірі забезпечить повне припинення порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Отже, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з цим позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, а також судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в сумі 908,40 грн.

Отже, на підставі частини першої статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір при поданні позовної заяви у розмір 1211,20 грн та сплачений судовий збір за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 908,40 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2024 №674 в частині направлення 19.12.2024 для проходження військової служби під час проведення загальної мобілізації військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу військової частини НОМЕР_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2024 №376 в частині призначення на посаду за штатом воєнного часу та зарахування до списків особового складу частини та на всі види забезпечення рядового ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , та звільнити з військової служби.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) та сплачений судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 908,40 грн (дев'ятсот вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанцій.

Суддя Ж.М. Чернова