Справа № 303/10105/24
Провадження № 3/303/562/25
13 березня 2025 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Іваненко О.В., за участю: захисника ОСОБА_1 - адвоката Лишенко Н.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , начальника пересувного відділення АТ ЗД «Укрпошта», паспорт громадянки України НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 246759 від 16.12.2024 року, 12 грудня 2024 року по закінченню уроку інформатики в ЗОШ № 20 ім.О.Духновича, учениця 2-Б класу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканка АДРЕСА_1 , відмовилася завершувати роботу, на спробу вчителя допомогти, накинулася на вчителя, подряпала обличчя, розкидала речі учнів і вчителя, кричала, кидалася на інших педагогів, які прийшли на допомогу вчителю.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 адвокат Лишенко Н.С. пояснила, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнає, вона не може бути присутня в судовому засіданні у зв'язку з зайнятістю на роботі. Захисник просила зарити провадження у справі згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, посилаючись на підстави, наведені у письмових запереченнях на протокол про адміністративне правопорушення. Суть правопорушення, викладена у протоколі відносно ОСОБА_1 , не відповідає диспозиції ч.1 ст. 184 КУпАП, не містить ознак об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа), відповідно до вимог ст.ст. 278, 280 КУпАП повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
За змістом ст.ст. 251, 280 КУпАП доказуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення належними та допустимими доказами підлягає подія щодо вчинення адміністративного правопорушення, вина особи у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність особи за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Суть правопорушення, зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення, не розкриває об'єктивної та суб'єктивної сторони дій ОСОБА_1 щодо вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , як матір доньки ОСОБА_2 , зверталася 01.05.2024 року, 09.05.2024 року, 02.01.2025 року, 07.01.2025 року, 27.01.2025 року до практичного психолога щодо визначення оцінки поведінкових особливостей та соціально-емоційного розвитку дитини та отримала у зв'язку з цим відповідні висновки і рекомендації, що підтверджується протоколами індивідуальної психологічної діагностики; проходила з дитиною огляди: 30.11.2023 року у сімейного лікаря; 20.09.2021 року, 05.07.2021 року, 07.05.2021 року, 08.04.2019 року, 07.05.2024 року у лікаря невролога; 18.11. розмовляла з шкільним психологом. Зазначене свідчить про те, що ОСОБА_1 піклується про здоров'я дитини, її фізичний розвиток, навчання, належні умови для розвитку дитини.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано належних і допустимих доказів ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання ОСОБА_2 ..
Частина 2 ст.251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст.1 цього Кодексу), вимог ст.62 Конституції України та ст.6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, вина особи у вчиненні правопорушення має бути доведена належними, достовірними доказами, а будь-які сумніви і протиріччя повинні трактуватися на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
На підставі зазначеного вище, суд приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, внаслідок чого провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247 п.1, 221, 283-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду О. В. Іваненко