Ухвала від 10.03.2025 по справі 127/7282/25

Справа 127/7282/25

Провадження 1-кс/127/3220/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року м. Вінниця

Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів, за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованим у місті Хмельницькому ОСОБА_3 звернулася до суду з вищевказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором про тимчасовий доступ до речей та документів.

Клопотання мотивовано тим, що в провадженні слідчого знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024240040001067 від 19.12.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 426-1 КК України, у зв'язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів.

Під час судового розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що військові службові особи територіальних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_1 безпідставного виключення з військового обліку громадян України призовного віку, шляхом внесення недостовірних відомостей до АІКС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під час дії воєнного стану.

Так, т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_4 , начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковник ОСОБА_5 , начальник відділу військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 майор ОСОБА_6 , начальник відділення ІНФОРМАЦІЯ_6 майор ОСОБА_7 , внесення змін до облікових карток 14 громадян призовного віку щодо виключення їх з військового обліку, у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби за результатами медичного огляду військово-лікарської комісії в підпорядкованих районних підрозділах.

Проведеними оперативно - розшуковими заходами встановлено, що вищевказані громадяни призовного віку медичний огляд ВЛК в районних підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_1 не проходили або проходили та визнані придатними та/або обмежено придатними до військової служби.

Встановлено, що відповідно до інформаційної системи АІКС « ІНФОРМАЦІЯ_2 », такі військовозобов'язані, як:

- ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ,

- ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ,

- ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_9 ,

- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10

- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ,

- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ,

- ОСОБА_14 1993 р.н.,

- ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ,

- ОСОБА_16 2001 р.н.,

- ОСОБА_17 ІНФОРМАЦІЯ_14 ,

- ОСОБА_18 , 1983 р.н.,

- ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ,

- ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ,

- ОСОБА_21 ІНФОРМАЦІЯ_17 ,

в супереч тому, що відповідно до довідок ВЛК та записів книг протоколів постійно діючих ВЛК при ТЦК, де зазначені інформація відносно придатності військовозобов'язаних до проходження військової служби, являється придатним таабо обмежено придатним до військової служби, виключені з військового обліку, без будь яких підтверджувальних документів, щодо їх непридатності до військової служби.

Зазначені зміни щодо виключення з військового обліку, вносились під особистими ключами представниками РТЦК та СП.

АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 " - призначена для забезпечення ведення військового обліку громадян України шляхом збирання, зберігання, обробки та використання персональних та службових даних та військово-облікових ознак про військовозобов'язаних (призовників).

АІКС "Оберіг" - територіально розподілена система, що передбачає централізоване зберігання даних та керований доступ до них користувачів (визначених посадових осіб) за категоріями ведення військового обліку.

Вінницький ОТЦК є органом адміністрування АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який: організовує розгортання, підключення та контроль за функціонуванням елементів АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 " у ОТЦК та Р(М) ТЦК; забезпечує взаємодію операторів ЄДРВ щодо ведення ЄДРВ; використовує дані ЄДРВ для реалізації завдань військового обліку військовозобов'язаних (призовників), здійснює формування статистичних відомостей ЄДРВ за своїм військово-адміністративним та адміністративно-територіальним поділом відповідно до функціональних можливостей АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 "; контролює виконання рішень розпорядника ЄДРВ, повноту та відповідність інформації, наданої органами державної влади, а також, своєчасність, повноту та достовірність внесення інформації до ЄДРВ операторами

ІНФОРМАЦІЯ_18 , РТЦК є органом ведення ЄДРВ, який: розгортає та адмініструє ІНФОРМАЦІЯ_2 ; використовує дані ЄДРВ для реалізації завдань військового обліку військовозобов'язаних (призовників), здійснює формування статистичних відомостей ЄДРВ за своїм військово-адміністративним та адміністративно-територіальним поділом відповідно до функціональних можливостей АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 "; формує та підтримує у достовірному стані базу даних АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 " щодо військовозобов'язаних (призовників), які перебувають на військовому обліку; вносить відомості до електронних форм облікових карток військовозобов'язаних (призовників) для взяття (зняття) або поновлення їх на військовому обліку, а також зміни до персональних та службових даних призовників і військовозобов'язаних на підставі інформації державних органів; редагує записи ЄДРВ за заявами призовників або військовозобов'язаних, надає їм інформацію про включення (виключення) до ЄДРВ; знищує повторні записи з ЄДРВ; здійснює комплекс заходів щодо захисту персональних даних військовозобов'язаних (призовників).

При впровадженні АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 " у Вінницькому ОТЦІК відповідальні посадові особи керуються нормативними актами, які регламентують порядок ведення обліку АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 " та державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів. Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (зі змінами) ІНФОРМАЦІЯ_19 визначено Держателем ЄДРВ та здійснено перерозподіл ролей і завдань в АІКС " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

В ході досудового розслідування виникла необхідність здійснити тимчасовий доступ до особової справи військовозобов'язаних громадян, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_9 , які в супереч тому, що відповідно до довідок ВЛК та записів книг протоколів постійно діючих ВЛК при ТЦК, виключені з військового обліку, а саме: матеріалів особової справи, з усіма медичними документами, свідоцтвом про хворобу та висновком ВЛК, які в кожній із них знаходяться, а також документів щодо листування та пересилання документів із даних особових справ, записів книг протоколів постійно діючих ВЛК при ТЦК відносно зазначених громадян, з можливістю вилучення, інших документів щодо вище вказаних військовозобов'язаних громадян, з питань виключення їх з військового обліку, а також іншої інформації яка міститься у матеріалах особової справи, задля достовірного встановлення фактів та обставин можливого кримінального правопорушення, а також усієї іншої інформації, яка має значення для досудового розслідування.

Наведені факти мають важливе значення для встановлення обставин вчинення даного кримінального правопорушення та його правильної кваліфікації та можуть бути використані в якості доказів. В інший спосіб встановити наведені факти не представляється можливим.

Такі відомості містяться у особових справах військовозобов'язаних громадян, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_9 , що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_20 ) що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Наведені факти мають важливе значення для встановлення обставин вчинення даного кримінального правопорушення та його правильної кваліфікації та можуть бути використані в якості доказів. В інший спосіб встановити наведені факти не представляється можливим.

За таких обставин у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_20 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , необхідно провести тимчасовий доступ до матеріалів особової справи військовозобов'язаних громадян, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_9 , для ознайомлення з ними та з можливістю вилучення належно завірених копій документів, які містяться у цих справах.

Таким чином, без отримання зазначених документів неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Виходячи з вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду. За таких обставин, слідчий просила слідчого суддю клопотання задовольнити.

Слідчий в судове засідання не з'явилася, завчасно подала заяву про розгляд клопотання у її відсутність, клопотання підтримала у повному обсязі.

Суд вважає за необхідне розглянути клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, відповідно до вимог ст. 163 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за відсутності фіксації судового процесу технічними засобами.

Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Матеріалами кримінального провадження та клопотанням слідчого підтверджено те, що речі та документи про доступ до яких клопоче слідчий мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та проведення експертиз.

Враховуючи те, що вказані обставини є доведеними матеріалами кримінального провадження, оскільки сукупність інших заходів, застосованих слідчим підтверджує неможливість отримання вказаних відомостей іншими способами, а в подальшому відомості, що містяться в речах та документах можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, тому слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання слід задовольнити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 159, 162, 163, 164, 165 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати дозвіл слідчим слідчої групи - четвертого слідчого відділу

(з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_3 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 прокурорам групи прокурорів, на тимчасовий доступ, виїмку належним чином завірених копій документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_20 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

- матеріалів особової справи військовозобов'язаних громадян, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_9 , а саме: матеріали особової справи, з усіма медичними документами, свідоцтвом про хворобу та висновком ВЛК, які в кожній із них знаходяться, а також документів щодо листування та пересилання документів із даних особових справ, записів книг протоколів постійно діючих ВЛК при ТЦК відносно зазначених громадян, інших документів щодо вище вказаних військовозобов'язаних громадян, з питань виключення їх з військового обліку, а також іншої інформації яка міститься у матеріалах особової справи, задля достовірного встановлення фактів та обставин можливого кримінального правопорушення, а також усієї іншої інформації, яка має значення для досудового розслідування.

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя