Справа № 188/843/25
Провадження № 2-о/188/62/2025
13 березня 2025 року с-ще Петропавлівка
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
у складі:
головуюча суддя Курочкіна О.М.
секретар судового засідання Фесик Ю.В.
справа 188/843/25
Заявник: ОСОБА_1
Заінтересована особа: Петропавлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південого міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса)
про встановлення факту смерті на окупованій території
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , заінтересована особа Петропавлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південого міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).
В обґрунтування заяви зазначено, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є батьками заявниці, у грудні 2024 року померли на тимчасово окупованій території у м. Ясинувата Донецької області, там же невістка заявниці їх поховала.
Відповідно до лікарських свідоцтв про смерть ОСОБА_3 від 12.12.2024 року №518 та ОСОБА_2 від 12.12.2024 p., №517, виданих Ясинуватським відділенням судово-медичної експертизи, батьки заявниці померли вдома за адресою: АДРЕСА_1 . День їх смерті невідомий.
Родинний зв'язок заявниці з її батьками підтверджуються копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 02.07.2019 року. У подальшому заявниця змінила прізвище на ОСОБА_4 у зв'язку з укладанням шлюбу, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 15.11.2005 р.
Факт смерті та поховання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України підтверджується фотокартками їх могил та довідками про причину смерті №517 та №518 від 12.12.2024 p., копіями свідоцтв про їх смерть, а також копіями лікарських свідоцтв про смерть №517 та №518 від 12.12.2024 p.
Листами від 11.03.2025 року за №197/31.22-86 та №196/31.22-86 Петропавлівським районним відділом Державної реєстрації актів цивільного стану в Синельниківському районі Дніпропетровської області відмовлено Заявниці у проведенні державної реєстрації смерті її батьків - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 через те, що для підтвердження факту смерті заявниця пред'явила документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Встановлення зазначеного факту необхідно заявниці для державної реєстрації смерті її батьків, що тягне за собою настання правових наслідків у вигляді отримання права на допомогу на поховання, спадщину тощо.
У судове засідання заявник надала заяву в якій зазначила про розгляд справи у її відсутність за наявними матеріалами справи.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, рішення просить прийняти на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Указом Президента України №64/2022 про «Про введення воєнного стану в Україні» та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 всій території України введено воєнний стан.
Відповідно до довідки від 20.09.2024 року №1228-7002126214 заявниця взята на облік як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Надані докази для задоволення позову не суперечать практиці Верховного Суду викладені у Постанові ВС від 20.12.2018 по справі №707/1607/16-ц (№ в ЄДРСР 78978236).
Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджених Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07 листопада 2014 року №1085-р, та відповідно до положень Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року м. Ясинувата Донецької області відноситься до тимчасово окупованої території України, а тому на зазначені правовідносини поширюються встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, передбачені ст.317 ЦПК України .
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданим повторно 02.07.2019 року, підтверджується, що ОСОБА_5 є дочкою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , актовий запис №122.
Після укладення шлюбу з ОСОБА_1 . 15.112005 року заявниця ОСОБА_5 змінила прізвище після реєстрації шлюбу на « ОСОБА_4 ».
Керуючись ст.8 ЦК України, суд розглядає справу згідно положень ст. 317 ЦПК України.
Частиною першою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Заявниця зазначила у заяві, що батьків поховала невістка заявниці та засвідчила факт поховання останніх на міському кладовищі в м.Асинувата та надала фото їх могил.
Фактично з 17.03.2015 року місто Ясинувата перебуває в окупації.
У січні 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». Статтею 2 цього Закону було встановлено, що діяльність збройних формувань РФ та окупаційної адміністрації РФ у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи. Саме це положення Закону дозволило Кабінету Міністрів України внести зміни до існуючого порядку реєстрації актів цивільного стану та передбачити адміністративну (тобто позасудову) процедуру встановлення фактів народження/смерті на окупованих територіях ОРДЛО. «Уряд в розвиток так званих «Намібійських винятків», сформульованих Міжнародним судом ООН та розвинутих у практиці Європейського суду з прав людини, запровадив механізм підтвердження автентичності медичних довідок, виданих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей відповідними закладами охорони здоров'я та судово-медичними установами. Ключовий принцип «Намібійських винятків» полягає у тому, що для захисту невід'ємних прав людини врахування окремих документів, виданих окупаційною владою, є допустимим».
Про факт смерті свідчать докази і встановлені судом обставини.
Заявниця зверталася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо реєстрації у встановленому законом порядку реєстрації смерті батьків але їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації їх смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Аналогічна позиція з цього приводу висловлена у Постанові Верховного Суду від 27.09.2021 року у справі №756/8168/21.
Відповідно до пп. ґ) п. 1 Розділу 5 "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні", затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 р., підставою для державної реєстрації смерті є також рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно з ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст.8 ЦК України суд застосовує ч. 4 ст. 317 ЦПК України, а тому ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи підлягає негайному виконанню.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню, а саме, судом встановлено, факт смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Ясинувата Донецької області.
Керуючись ст.ст. 3, 81, 315-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Петропавлівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південого міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті: м.Ясинувата Донецької області.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті: м.Ясинувата Донецької області.
Рішення про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О. М. Курочкіна