Справа №521/2430/25
Номер провадження 3/521/1959/25
11 березня 2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Поліщук І.О.,
при секретарі Коржеван В.А.,
за участю:
представника Одеської митниці
Державної митної служби України Бурчо І.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом складеним відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Республіки Молдова, м.Чадир-Лунга, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, паспорт громадянки України НОМЕР_1 , виданий органом 5101 06.11.2018 року, за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом про порушення митних правил № 1049/50000/24 складеного відносно гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 19.10.2024 року о 14 год. 25 хв. в зону митного контролю, міжнародного автомобільного пункту пропуску «Малоярославець 1 - Чадир-Лунга» відділу митного оформлення №2 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, в напрямку з України до Молдови, по смузі «зелений коридор» прибув Легковий автомобіль «FORD GALAXY» реєстраційний номер НОМЕР_2 кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації - Молдова, під керуванням громадянина Молдови ОСОБА_2 , в якому в якості пасажира слідувала з України до Молдови громадянка України ВОРОБЙОВА СОФІЯ. Під час спільного митно-прикордонного контролю та огляду ручної поклажі (валізи), у громадянки ВОРОБЙОВА СОФІЯ серед особистих речей без ознак приховування від митного контролю було виявлено лікарський препарат (порошок): «Gripex HOT ZATOKI» загальною кількістю 11 пакетів, якій містить у своєму складі Pseudoefedryny 60mg.
Доступ до виявлених медпрепаратів нічим не утруднювався. Pseudoefedryn віднесено до списку № 1 таблиці IV «Прекурсори, обсяг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 зі змінами та доповненнями.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_3 вчинила недекларування товарів лікарських препаратів: «Gripex HOT ZATOKI» загальною кількістю 11 пакетів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, а саме: недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі території та які переміщуються громадянами.
На підставі вищевказаних обставин посадовою особою митниці було складено протокол про порушення митних правил за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_3 участі не приймала, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена шляхом направлення судової повістки на адресу, яка зазначена в матеріалах справи, а також шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб сайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки:http://ml.od.court.gov.ua).
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією предметів правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, вислухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 471 МК України, з наступних підстав.
Відповідно до таблиці IV списку № 1 "Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770, речовина «псевдоефедрин» відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, тобто є обов'язковою для декларування при переміщенні через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно "Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012, №436 на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.95, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Таким чином, громадянка ОСОБА_3 не заявила митному органу точні відомості про переміщувані нею через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України.
На момент перетину митного кордону України жодних дозвільних документів на переміщення через митний кордон України вищевказаних лікарських препаратів ОСОБА_3 співробітникам митного органу не надала.
Отже, маючи серед особистих речей, зазначені лікарські препарати, громадянка ОСОБА_3 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю.
Обставини правопорушення та вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами: протоколом про порушення митних правил № 1049/50000/24, який складений уповноваженою особою, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 19.10.2024 року; описом вилучених предметів, фототаблицею до протоколу про ПМП №1049/50000/24.
У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Зокрема, санкція ч. 3 ст. 471 МК України за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, передбачає стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень, з конфіскацією товарів або без такої.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника.
Суд вважає, що дії ОСОБА_1 не були спрямовані на спричинення шкоди громадським або державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.
При обранні адміністративного стягнення суд враховує особу правопорушника, яка вперше притягується до відповідальності за порушення митних правил, тяжкі наслідки від дій ОСОБА_1 не настали, вартість медичного препарату, який переміщувався через митний кордон України становить лише 300-330 гривень за 1 упаковку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі вищевикладеного, суд враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, малозначність та невисоку суспільну небезпеку даного діяння, особу ОСОБА_1 , яка вперше притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, та те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не спричинили істотної шкоди державним чи суспільним інтересам, приходить до переконання, що вчинені дії є малозначними, а накладення на неї стягнення не відповідатиме суспільній шкідливості вчиненого.
Згідно із положеннями ст. 265 КУпАП, вилучені речі після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 197, 257, 265, 318, 365, 458, 471 МК України, ст. ст. 22, 23, 33 35, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати винною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст.471МК України та, на підставі ст. 22 КУпАП, звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого нею правопорушення та оголосити їй усне зауваження.
Предмети, вилучені за протоколом про порушення митних правил №1049/50000/24 від 19.10.2024 року, а саме: лікарський препарат (порошок) «Gripex HOT ZATOKI» загальною кількістю 11 пакетів - конфіскувати.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І.О. Поліщук