Постанова від 03.03.2025 по справі 335/804/25

1Справа № 335/804/25 3/335/496/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Калюжна В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 139 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 220167 від 13.01.2025 року водій ОСОБА_1 , 13.01.2025 року, о 14 годині 20 хвилин, керуючи транспортним засобом «Opel Zafira», реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вул. Перемоги, біля буд. 52, у м. Запоріжжі, при повороті ліворуч не надав перевагу в русі транспортному засобу, що рухався на зелений сигнал основного світлофору у зустрічному напрямку прямо та здійснив зіткнення з транспортним засобом «Kia Cerato», реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 . Внаслідок зіткнення автомобіль «Opel Zafira» здійснив самовільний рух та здійснив наїзд на транспортний засіб «Renault Kangoo», реєстраційний номер НОМЕР_3 , який стояв (власник ОСОБА_3 ), та здійснив пошкодження шляхо-вуличної мережі, а саме здійснив наїзд на світлофорний об'єкт. Таким чином, порушено вимоги п.п. 8.12, 16.6 Правил дорожнього руху. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, завдано матеріальної шкоди, травмованих немає.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення не визнав. Його захисником - адвокатом Рощиним В.С. подано письмове клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 139 КУпАП. В обґрунтування клопотання захисник наполягає, що ОСОБА_1 не порушував п. 8.12 ПДР, а порушення п. 16.6 ПДР охоплюється складом ст. 124 КУпАП і не потребує додаткової кваліфікації за ст. 139 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, вивчивши матеріали справи, дослідивши і проаналізувавши докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Згідно з п. 8.12 Правил дорожнього руху, забороняється самовільно встановлювати, знімати, пошкоджувати чи закривати дорожні знаки, технічні засоби організації дорожнього руху (втручатись у їх роботу), розташовувати плакати, афіші, рекламні носії та встановлювати пристрої, які можуть бути прийняті за знаки та інші пристрої регулювання дорожнього руху або можуть погіршити їх видимість чи ефективність, осліпити учасників дорожнього руху, відволікти їхню увагу і поставити під загрозу безпеку дорожнього руху.

Згідно з п. 16.6 Правил дорожнього руху, повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч. Цим правилом повинні керуватися між собою і водії трамваїв.

Частиною 1 ст. 139 КУпАП передбачено відповідальність за пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Судом досліджено наступні, долучені до матеріалів справи, докази: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 220167 від 13.01.2025 рокувідносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 139 КУпАП; схеми місця ДТП від 13.01.2025 року; фотоматеріали; письмові пояснення ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 220154 від 13.01.2025 року відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП; довідку з бази даних підсистеми «Адмінпрактика».

Крім того, в ході розгляду справи встановлено, що постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03.03.2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, яка настала внаслідок порушення правил дорожнього руху, яке мало місце за викладених у протоколі про адміністративне правопорушення у даній справі обставин.

Стаття 124 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Зі змісту постанови суду вбачається, що ОСОБА_1 13.01.2025 року було вчинено ДТП, внаслідок порушення вимог п. 16.6 ПДР.

Пошкодження зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення у даній справі дорожніх споруд є наслідком вчинення ДТП, тому відповідальність за такі дії, охоплена ст. 124 КУпАП.

Належних доказів порушення водієм ОСОБА_1 п. 8.12 Правил дорожнього руху матеріали справи не містять.

Виходячи з того, що ст. 139 КУпАП передбачена відповідальність за пошкодження дорожніх споруд не внаслідок настання події ДТП, а вчинення інших дій, суб'єктивна сторона яких виражається як у прямому умислі так і в необережності, а обставини, за яких настала зазначена у протоколі подія, були досліджені судом при розгляді справи відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, суд приходить до висновку про відсутність доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

На переконання суду, долучені до адміністративного матеріалу докази є сумнівним та не підтверджують наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 139 КУпАП, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства», «Коробов проти України»).

Стаття 62 Конституції України зазначає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таке положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

Європейський суд з прав людини у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.

Оцінивши докази, долучені до справи, суд приходить до висновку про відсутність події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП, інкримінованого ОСОБА_1 .

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи встановлені обставини недоведеності поза розумним сумнівом матеріалами справи факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 139 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 139, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.В. Калюжна