13 березня 2025 року Справа № 280/12025/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Харківська область, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд 2, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 21.08.2024 №/ПС 083950022694 про відмову в призначенні пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП2 НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , весь період роботи згідно довідки № 81 від 19.07.2004 (з 01.03.1983 по 01.03.1990) та призначити пенсію за віком з моменту настання права, тобто з 15.08.2024 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні вказаного періоду роботи до трудового стажу, оскільки особа не може нести відповідальність за правильність заповнення трудової книжки роботодавцем. Крім того, у разі певних сумнівів у достовірності наданих документів, орган пенсійного фонду має повноваження їх перевірити у встановленому порядку.
Ухвалою суду від 26.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
06.01.2025 до суду від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №391), в якому зазначено, що оскільки позивачем не підтверджено оспорюваний період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990 року відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №637, тому відсутні підстави для зарахування даного періоду до страхового стажу. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
06.01.2025 до суду від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №408), в якому зазначено, що 13.08.2024 ОСОБА_1 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням про відмову у призначенні пенсії Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.08.2024 №/ПС 083950022694 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого п. 2 ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач 1 вважає, що рішення про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 від 21.08.2024 №/ПС 083950022694 прийняте з додержанням норм чинного законодавства, у зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з урахуванням того, що в період з 17.02.2025 по 28.02.2025 суддя Сіпака А.В. перебував у відпустці (довідка Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2025 №02-35/2524), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач звернувся органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначену заяву за принципом екстериторіальності розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке рішенням від 21 №ПС083950022694 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано: не зараховано період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990, оскільки в довідці №81 від 19.07.2004 відсутні підстави видачі та в трудовій книжці заявника НОМЕР_2 відсутні записи про період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990.
Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
У розумінні абз. 22 ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. За змістом ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 26 Закону № 1058-IV встановлені умови призначення пенсії за віком. За загальним правилом особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного стажу, визначеного у статті 26 Закону № 1058-IV. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До набрання чинності Закону №1058-IV питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII(даліЗакон №1788-XII), відповідно до статті 56 якого до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв, при цьому зараховується робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
Згідно зістаттею 62 Закону №1788-XIIосновним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п. 3 Порядку №637)
За приписами пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Зважаючи на викладене, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці, особа має право подати до органів пенсійного фонду довідку, що містить інформацію на підтвердження загального страхового стажу.
Спірним рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком та зазначено, що за доданими документами не зараховано до страхового стажу період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990, оскільки в довідці №81 від 19.07.2004 відсутні підстави видачі та в трудовій книжці заявника НОМЕР_2 відсутні записи про період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990. Період роботи у трудовій книжці відсутній.
Суд не погоджується з такими доводами відповідача, з огляду на таке.
Так, як свідчать матеріали справи, у трудовій книжці позивач відсутні записи про роботу у період з 01.03.1983 по 01.03.1990.
У зв"язку з цим, на підтвердження свого стажу у спірний період позивач надав відповідачу архівну довідку Житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» № 81 від 19.07.2004 про його роботу у період з 01.03.1983 по 01.03.1990 в ЖКК ЗАТ «Запоріжбуд» на різних посадах.
В той же час, на підтвердження свого стажу, позивачем також надано комсомольський квиток № 80724665 про сплату членських внесків, довідка відділу кадрів житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» № 42 від 12.07.2004 про підтвердження наявності трудових правовідносин у період з 01.03.1983 по 01.03.1990, грамота житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» від жовтня 1987, почесна грамота житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» від 13.03.1987.
Отже, довідкою Житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» № 81 від 19.07.2004 підтверджується, що позивач у спірний період працювала у ЖКК ЗАТ «Запоріжбуд».
Щодо доводів відповідачів про відсутність підстав видачі довідки, суд зазначає, що згідно частини 1 статті 44 цього Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до частини 3 цієї правової норми органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду У від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі Порядок №22-1).
Згідно положень пункту 4.3 цього Порядку рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Отже, саме на орган Пенсійного фонду України законодавець поклав обов'язок щодо вчинення дій по перевірці достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію.
Однак, відповідачами не надано доказів на підтвердження вчинення таких дій.
Разом з тим, суд наголошує, що трудовий стаж позивача у спірний період у ЖКК ЗАТ «Запоріжбуд» підтверджується також комсомольським квитком № 80724665 про сплату членських внесків, довідкою відділу кадрів житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» № 42 від 12.07.2004 про підтвердження наявності трудових правовідносин у період з 01.03.1983 по 01.03.1990, грамотою житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» від жовтня 1987, почесною грамотою житлово-комунальної контори ЗАТ «Запоріжбуд» від 13.03.1987.
Поряд із цим, слід наголосити, що ведення трудових книжок працівників підприємства, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), оскільки записи до трудової книжки вносяться виключно власником або уповноваженим ним органом, наявність неправильно занесених записів до трудової книжки, не може ставитись в провину власнику трудової книжки.
Також, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи щодо якої внесені такі відомості.
Отже, позивач не може нести відповідальність за відсутність записів у трудовій книжці.
Відповідачем не надано доказів того, що позивач не працювала у спірний період у ЖКК ЗАТ «Запоріжбуд», а надана довідка містить достатньої інформації для призначення пенсії, а тому суд вважає за можливе вважати її як належною інформацією, яка містить в собі доказову складову на підтвердження права позивача на пенсійне забезпечення.
Зважаючи на встановлені обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що не зарахувавши до страхового стажу позивача період його роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990 орган пенсійного фонду порушив її законні права та інтереси, що свідчить про протиправність допущеної суб'єктом владних повноважень бездіяльності.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо необхідності для повного відновлення порушеного права позивача визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській від 21.08.2024 №/ПС 083950022694, зарахувавши до страхового стажу позивача період його роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990.
При цьому суд враховує позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.02.2024 по справі № 500/1216/23, згідно з якою дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області. А відтак, у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в Запорізькій області позивачу слід відмовити.
При цьому, щодо позовних вимог у частині зобов'язання призначити позивачу пенсію за віком, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що пенсійним органом при прийнятті оскаржуваного рішення неправильно проведено розрахунок страхового стажу роботи позивача.
В свою чергу, уповноваженим органом для обрахунку та призначення пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів. Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, у спірних правовідносинах суд не вправі зобов'язати орган Пенсійного фонду призначити, нарахувати та виплатити пенсію, оскільки останнім у оскаржуваному позивачем рішенні не належним чином вирішено питання щодо врахування періодів роботи позивача до загального стажу роботи, а тому суд не має права перебирати на себе функції Пенсійного фонду щодо вирішення питання наявності стажу позивача для призначення йому пенсії на підставі ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вони є дискреційними повноваженнями пенсійних органів.
За таких обставин через неможливість втручання в дискреційні повноваження Пенсійного органу вимоги позивача в частині зобов'язання призначити пенсію за віком задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву позивача від 13.08.2024 про призначення пенсії за віком, зарахувавши до його страхового стажу період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, підсумовуючи наведене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 90, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Харківська область, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд 2, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 21.08.2024 №/ПС 083950022694 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.08.2024 про призначення пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01.03.1983 по 01.03.1990.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 13.03.2025.
Суддя А.В. Сіпака