Справа №766/15607/24
Пров. №2/766/3567/25
10 березня 2025 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Ус О.В., секретар судового засідання Петішкін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань міського суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області помер його брат ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається із 1/4 частини у власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та 1/4 частки у праві власності на земельну ділянку за кадастровим №6520387500:03:027:0001. 09.09.2024 року він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак, йому було відмовлено з підстав пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини. Вказує, що строк на подання заяви про прийняття спадщини ним пропущений з поважних причин, оскільки на момент смерті спадкодавця і до ІНФОРМАЦІЯ_3 с.Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області перебувало в окупації, своєчасно заяву не зміг подати з огляду на постійні обстріли м. Херсона та с.Чорнобаївка, протягом 30 днів після деокупації він перебував в розгубленому стані. Зазначив, що він не є фахівцем у галузі права, не має юридичної освіти, відповідно не мав достатніх знань, щоб розібратись в принципі формування ієрархії нормативно-правових актів, що приймаються уповноваженими органами України, тобто він не знав, що постановами Кабінету Міністрів України не може бути продовжено або зупинено строки встановлені ЦК України як законодавчим актом вищої аніж постанова КМУ юридичної сили, без внесення відповідних змін саме в ЦК України та правмірно сподівався, що урядом України вжиті заходи для полегшення громадянам під час воєнного стану, які опинились в зоні бойових дій або окупації, прийняття спадщини, тому був впевнений, що строки для прийняття ним спадщини зупинені і він може звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у будь-який строк. Тобто, враховуючи, що саме Кабінетом Міністрів України допущено помилку прийнятою постановою, якою на час смерті спадкодавця були зупинені строки прийняття спадщини, але відповідні зміни не внесено в ЦК України, дало сподівання громадянам України, які мали обов'язок подати заяви на прийняття спадщини, що вони можуть подати таку заяву і понад шість місяців. З огляду на те, що спадкодавець помер на тимчасово окупованій території під час військової агресії рф проти України, перебування його в окупації, постійними обстрілами м. Херсона та с.Чорнобаївка, прийняттям незаконної постанови КМУ в частині зупинення строків на прийняття спадщини, що дало йому можливість легітимно сподіватись, що порушення зазначених строків не буде тягнути за собою втрати права на майно, яким володів його брат та на яке має право він в порядку спадкування за законом, а отже й строки прийняття спадщини вважає, що пропущено з поважних причин.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 23.09.2024 р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
26.09.2024 року представником Херсонської міської ради подано відзив на позовну заяву у якому просила відмовити у задоволенні позову у зв'язку із неналежним відповідачем у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 28.10.2024 року замінено відповідача Херсонську міську раду належним Чорнобаївською сільською радою Херсонського району Херсонської області, витребувано докази, підготовче засідання відкладено.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 02.12.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з'явився, представником подано заяву про проведення розгляду справи у відсутність.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі, відзив до суду не подавав.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд ухвалив проводити заочний розгляд справи ухваливши заочне рішення.
За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджено копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого повторно 15.09.1966 року.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджено копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого повторно 15.09.1966 року.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 17.06.2022 року.
За життя ОСОБА_2 належала 1/4 частина житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 та 1/4 частка земельної ділянки площею 2,9100 гектарів розташованої на території Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області, кадастровий номер 6520387500:03:027:0001, що підтверджено свідоцтвами про право на спадщину за законом.
Постановою приватного нотаріуса Херсонського районного нотаріального округу Херсонської області Сергеєвої Г.В. від 11.09.2024 р. №111/01-16 ОСОБА_1 відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 і заведені спадкової справи з підстав пропущення шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини.
З листа приватного нотаріуса Херсонського районного нотаріального округу Херсонської області Сергеєвої Г.В. від 23.11.2024 року №152/01-16 вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкова справа нею не заводилась. 11.09.2024 р. до неї звернувся ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_2 . У зв'язку із пропущенням шестимісячного строку для прийняття спадщини винесена постанова про відмову у прийнятті заяви про прийняття спадщини і заведення спадкової справи. Станом на 23.11.2024 р. відомості в Спадковому реєстрі про заведену спадкову справу до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відсутні.
За ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється термін у 6 місяців, який починається за приписами ст. 1220 ч.2 ЦК України з дня смерті особи.
На підставі ст. 1221 ч.1 ЦК України позивач повинен був звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 включно.
Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються книгою шостою Цивільного Кодексу України.
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною першою статті 1269, частиною першою статті 1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз'яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд має досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У постановах від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц (провадження № 61-12844св18) та від 11 листопада 2020 року у справі № 750/262/20 (провадження № 61-14038св20) Верховний Суд зробив висновки про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Водночас, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вирішуючи спори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суди мають враховувати, що прийняття спадщини є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини потрібними є волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Підставою для визначення судом додаткового строку для подання заяви є виключно наявність поважних причин, тобто таких, які безумовно унеможливлювали вчинення особою дій по прийняттю спадщини. Такі причини та обставини мають існувати об'єктивно, тобто незалежно від особистих уявлень спадкоємця чи сприйняття ним певних фактів. Встановлений законом шестимісячний строк є цілком розумним та достатнім для вчинення спадкоємцем юридично значимих дій щодо прийняття спадщини, а тому причини, які об'єктивно унеможливлювали вчинення дій щодо прийняття спадщини, мають існувати протягом усього цього строку, або принаймні його істотної частини з такими наслідками, щоб протягом решти строку спадкоємець об'єктивно не мав змоги реалізувати своє право на прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна першорядно стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об'єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач, як на поважну причину пропуску строку на прийняття спадщини посилався на те, що в Україні 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, Херсонська область перебувала під тимчасовою окупацією, тощо, внаслідок чого ним було пропущено строк на подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.
Згідно положень Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», територія Херсонської області перебувала з 01.03.2022 року по 11.11.2022 року під тимчасовою окупацією.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
За вказаних вище обставин та враховуючи вимоги чинного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо наявності поважних причин пропуску останньою строку для прийняття спадщини за законом, внаслідок чого позов підлягає задоволенню з визначенням двох місяців (з дня набрання законної сили даним судовим рішенням) для подачі заяви про прийняття спадщини.
Підстави для негайного виконання судового рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову судом не застосовувалися.
Рішення в повному обсязі складене 10.03.2025 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 4, 7, 9, 10, 76-81, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області (ЄДРПОУ 263,47342, місцезнаходження: Херсонська область, Херсонський район, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, буд. 44) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) додатковий строк - 2 (два) місяці (з дня набрання законної сили даним судовим рішенням) для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою. відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України до Херсонського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення. Якщо повне рішення не були вручено у день його складення, позивач має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
СуддяО. В. Ус