Справа № 715/451/25
Провадження № 3/715/255/25
13.03.2025 селище Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Цуренко В.А.
секретар судового засідання Оршевська С.М.
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про те, що він 12.02.2025 року в с. Тереблече Чернівецького району Чернівецької області на автомобільній дорозі М-19, проводив господарську діяльність з перевезення пасажирів з міста Чернівці до м. Лондон, Англія на транспортному засобі марки «Mercedes-Benz», д.н.з. НОМЕР_1 , тобто здійснював господарську діяльність без одержання ліцензії на перевезення пасажирів.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про місце та час розгляду справи, однак його адвокат - Перебиковський Віктор Іванович подав до суду клопотання про закриття провадження у справі та розгляд справи за їхньої відсутності. Свої заперечення обґрунтовував тим, що матеріали справ не містять належних та допустимих доказів вчинення правопорушення. Протокол складено з порушеннями, та зазначено обставини, які не відповідають дійсності.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про необхідність закриття справи відносно ОСОБА_1 внаслідок відсутності в його діях ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Згідно з ч.4 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 1 ст. 164 КУпАП, є провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164 КУпАП, є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Господарська діяльність будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Господарського Кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ст. 42 Господарського Кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Крім того, обов'язковою ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст.164 КУпАП, є систематичний характер таких дій, які можуть розцінюватись як господарська діяльність.
В наданих матеріалах справи відсутні відомості про надання ОСОБА_1 послуг з перевезення пасажирів на постійній основі, тобто систематичного здійснення тотожних дій, що мають ознаки господарської діяльності.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , всупереч вимогам ст. 256 КУпАП протокол не містить посилання на докази, які підтверджують обставини, викладені у ньому (пояснення свідків, відсутні докази регулярності здійснення таких перевезень, що є обов'язковою ознакою здійснення господарської діяльності, також відсутні підтвердження того, що ОСОБА_1 , отримував будь-які грошові кошти), не надано пояснень осіб, яким згідно протоколу були надані послуги з перевезення.
Посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення повинна була навести докази тих обставин, що викладені нею у протоколі і становлять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
Натомість до протоколу про адміністративне правопорушення надано направлення на рейдову (перевірку на дорозі) №006492 від 07 лютого 2025 року та щотижневий графік з проведення рейдових перевірок, фото-копії посвідчень водія ОСОБА_1 , та свідоцтва про реєстрацію вище вказаного транспортного засобу, копію протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу №01566-00208-25 від 11.02.2025 року, поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №227103372, дві фото-копії транспортного засобу, роздруківки з реєстру виданих та анульованих ліцензій, та диск з відеозаписом події, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , керував вище вказаним транспортним засобом та був зупинений представниками Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області, і в салоні автомобіля була один особа (пасажир), яка їхала до м. Лондон.
Однак вказані обставини спростовуються запереченнями наданими представником ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
З огляду на викладене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, оскільки суду не надано доказів того, що він здійснював господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкт господарювання, а також без одержання ліцензії на перевезення пасажирів та відсутні відомості про надання ОСОБА_1 послуг з перевезення пасажирів на постійній основі, тобто систематичного здійснення тотожних дій, що мають ознаки господарської діяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На пiдставi ч.1 ст.164 КУпАП, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287 КУпАП,-
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підстав п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: