Ухвала від 13.03.2025 по справі 201/3053/25

Справа № 201/3053/25

Провадження № 1-кс/201/1188/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро внесене під час досудового розслідування кримінального провадження № 22024130000000194 від 15.03.2024 клопотання слідчого СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 погодженого прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

В судовому засіданні приймав участь прокурор ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 25.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024 та № 740/2024 від 29.10.2024 та 26/2025 від 14.01.2025 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.09.2023 № 254 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та викладено нову редакцію Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Відповідно до вказаного переліку вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою РФ територією України.

Органом досудового розслідування встановлено, що 19 січня 2023 року, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Луганськ, усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, переслідуючи мету організації та проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території Луганської області, підписав т.зв. Закон «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу) № 424-III. Згідно даного нікчемного правового акту, мовою оригіналу: «Настоящий Закон с учетом положений Федерального конституционного закона от 04 октября 2022 года № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики», в соответствии с Федеральным законом «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации» от 12 июня 2002 года № 67-ФЗ (далее - Федеральный закон «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации»), Конституцией Луганской Народной Республики определяет порядок формирования, организацию деятельности и полномочия избирательных комиссий и комиссий референдума, формируемых на территории Луганской Народной Республики для подготовки и проведения выборов и референдумов различного уровня».

В подальшому, ОСОБА_5 , реалізуючи вищевказаний злочинний умисел, видав т.зв. «Указ главы Луганской Народной Республики О назначении членов Избирательной комиссии Луганской Народной Республики первого состава» (мовою оригіналу) № УТ-161/23 від 27.02.2023, яким призначив 6 членів т.зв. «Избирательной комиссии Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) з правом вирішального голосу.

Відповідно до так званого «Закону Луганської Народної Республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 «Про систему виборчих комісій, комісій з референдуму Луганської Народної Республіки», на території Луганської Народної Республіки формуються наступні виборчі комісії: 1.Виборча комісія Луганської Народної Республіки; 2. Окружні виборчі комісії; 3. Територіальні (районні, міські та інші) виборчі комісії; 4. Дільничні комісії». Статтею 9 так званого вищевказаного «Закону» передбачено, що: «Виборча комісія республіки є державним органом республіки, який організує підготовку та проведення виборів, референдумів на території Луганської Народної Республіки відповідно до компетенції, встановленої законами. Виборча комісія республіки діє на постійній основі і є юридичною особою. Строк повноважень Виборчої комісії республіки складає п'ять років».

23.09.2023 громадянин України ОСОБА_5 , за власною згодою був добровільно обраний «Главой Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), на підставі т.зв. постанови № 14-НС т.зв. «Народного Совета ЛНР», ухваленої за поданням Президента РФ.

07.12.2023 «Советом Федерации Федерального Собрания Российской Федерации» (мовою оригіналу) прийнято постанову № 678-СФ «О назначении выборов Президента Российской Федерации» (мовою оригіналу) на 17.03.2024.

08.12.2023 «Центральной избирательной комиссией Российской Федерации» (мовою оригіналу) прийнято постанову № 140/1080-8 «О проведении голосования на выборах Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года, в течении нескольких дней подряд» (мовою оригіналу), відповідно до якої голосування на виборах Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, буде проводитись протягом кількох днів поспіль - 15, 16 та 17 березня 2024 року. Також, пунктом 4 вказаної постанови передбачено, що з метою забезпечення безпеки, захисту життя та здоров'я громадян РФ при підготовці та проведенні виборів Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, у разі прийняття Центральною виборчою комісією РФ рішення про проведення виборів Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року на територіях Донецької Народної Республіки, Луганської Народної Республіки, Запорізької області та Херсонської області, голосування на вказаних територіях буде проводитись 15, 16 та 17 березня 2024 року.

В подальшому, громадянин України ОСОБА_5 , обіймаючи посаду так званого «Главы ЛНР» (мовою оригіналу), перебуваючи на території міста Луганська, усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, переслідуючи мету організації та проведення виборів Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, на тимчасово окупованій території Луганської області, 08.12.2023 направив звернення до «Центральной избирательной комиссии Российской Федерации» (мовою оригіналу) № 5/31-7041 щодо проведення на території т.зв. «ЛНР» «Выборов Президента Российской Федерации» (мовою оригіналу).

11.12.2023 Центральною виборчою комісією РФ, за результатами розгляду звернення так званого «Голови ЛНР» ОСОБА_5 № 5/31-7041 від 08.12.2023, прийнято постанову № 141/1084-8 «О проведении выборов Президента Российской Федерации на части территории Российской Федерации, на которой введено военное положение» (мовою оригіналу), згідно якої ухвалено рішення щодо проведення виборів Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року на території т.зв. «луганської народної республіки».

Після набрання «законної сили» вказаних нікчемних нормативно-правових актів, на тимчасово окупованій території Луганської області було організовано процес активної підготовки до проведення протягом 15, 16 та 17 березня 2024 року, незаконних виборів Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року.

Крім того, 14.03.2024 громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Луганської області, з метою залучення населення, що проживає на тимчасово окупованій території Луганської області до участі у незаконних так званих виборах Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, розуміючи, що з метою агітації та інформування населення відео-звернення під назвою «Обращение к жителям Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) буде поширене до невизначеного кола осіб у мережі Інтернет, у тому числі у месенджері «Telegram» на «Тelegram-каналі» під назвою: « ОСОБА_7 » (т.зв. офіційний Телеграм-канал Глави Луганской Народной Республики ОСОБА_8 ) (мовою оригіналу), виступив у відеосюжеті, в якому звернувся до невизначеного кола осіб із закликом прийти на виборчі дільниці, прийняти активну участь у виборах, віддати свій голос на так званих «президентських виборах» на тимчасово окупованій території Луганської області.

Так, 14 березня 2024 року ОСОБА_5 здійснив наступне звернення (далі - мовою оригіналу): «Дорогие друзья! С пятнадцатого по семнадцатое марта пройдут выборы Президента Российской Федерации. Для нас, жителей Луганской Народной Республики это по истине историческое событие. Мы впервые в составе большой великой страны, сможем принять участие в столь важном мероприятии. Наша республика за свою историю делала немало выборов, но мы всегда выбирали себя, выбирали сердцем, потому что верили, верили в республику, верили в то, что однажды придёт день, когда мы станем частью России. И сегодня наш долг прийти на избирательные участки, чтобы отдать свой голос за Россию, Россию будущего, Россию, которую никто никогда не сломит, Россию сильную и уверенную. Кто станет за штурвал страны в такое непростое время и будет определять дальнейший курс ее развития, решаете только вы. Я призываю всех жителей республики воспользоваться своим конституционным правом и принять участие в выборах президента России с пятнадцатого по семнадцатое марта».

Також, 15 березня 2024 року громадянин України ОСОБА_5 , з метою залучення населення, що проживає на тимчасово окупованій території Луганської області до участі у незаконних так званих виборах Президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, розуміючи, що з метою агітації та інформування населення відеосюжет під назвою «Принял участие в голосовании на выборах Президента Российской Федерации на одном из избирательных участков, которые сегодня открылись во всех муниципалитетах республики» (мовою оригіналу), буде поширений до невизначеного кола осіб у мережі Інтернет, у тому числі у месенджері «Telegram» на «Тelegram-каналі» під назвою: « ОСОБА_7 » (т.зв. офіційний Телеграм-канал Глави Луганской Народной Республики ОСОБА_8 ) (мовою оригіналу), виступив у відеосюжеті під назвою «Принял участие в голосовании на выборах Президента Российской Федерации на одном из избирательных участков, которые сегодня открылись во всех муниципалитетах республики» (мовою оригіналу), в якому звернувся до невизначеного кола осіб із закликом прийти на виборчі дільниці, прийняти активну участь у виборах, віддати свій голос на так званих «президентських виборах» на тимчасово окупованій території Луганської області.

Так, 15 березня 2024 року ОСОБА_5 здійснив наступне звернення (далі - мовою оригіналу): «Хочу поздравить всех жителей нашей республики, всех жителей нашей страны с этим таким знаменательным очень событием, очень важным для всех нас. Ну во-первых, потому что наша республика в этом году жители нашей республики, мы впервые принимаем участие в таком значимом я бы сказал даже наверное геополитическом мероприятии, мы выбираем президента нашей великой страны» та розмістив текст публікації під вказаним відеосюжетом наступного змісту: «Принял участие в голосовании на выборах Президента Российской Федерации на одном из избирательных участков, которые сегодня открылись во всех муниципалитетах республики. Отдал свой голос за достойного кандидата, за настоящего патриота нашей большой Родины. Поздравляю всех жителей Луганской Народной Республики с этим очень важным событием - впервые в нашей истории мы участвуем в выборах лидера государства. Вместе со всей Россией мы выбираем будущее страны. Призываю каждого жителя региона прийти на избирательный участок и проголосовать за ее развитие, силу и независимость!».

15-17 березня 2024 року, відповідно до законодавства РФ та т.зв. ЛНР на тимчасово окупованій території Луганської області було проведено незаконні т.зв. «Выборы Президента Российской Федерации, назначенные на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу). За результатами зазначених незаконних т.зв. «виборів» представники «ЦВК ЛНР» оголосили, що явка виборців в «ЛНР» склала 87, 12% від загальної кількості виборців. За чинного Президента РФ проголосували 94,12% виборців від загальної їх кількості.

Отже, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, діючи умисно, безпосередньо взяв участь в організації та проведенні незаконних виборів Президента РФ на тимчасово окупованій території, здійснив публічні заклики до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території, які було проведено на тимчасово окупованій території Луганської області у період з 15 по 17 березня 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 11 (7936) від 14.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 14.01.2025 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 18.01.2025, 19.01.2025, 20.01.2025 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22024130000000194 від 15.03.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини свого неприбуття не повідомив.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 22.01.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик на 26.01.2025, 27.01.2025, 28.01.2025 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 22.01.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 17 (7942) від 22.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, 22.01.2025 у кримінальному провадженні № 22024130000000194 від 15.03.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме - в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини свого неприбуття не повідомив.

Постановою слідчого від 29.01.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, а саме: тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років); вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; неприбуття на виклик до слідчого дванадцять разів, у тому числі шість у статусі підозрюваного та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування; спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме - продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить: тимчасова окупація території України, а саме м. Луганськ, на якій створений незаконний орган, до якого увійшов підозрюваний, що дає йому можливість продовжувати приймати участь у протиправній діяльності незаконного органу та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останньому у разі його засудження за цей злочин; поведінка підозрюваного ОСОБА_5 , який своїми діями публічно демонструє підтримку прийняття рішення РФ від 24.02.2022 щодо проведення на території суверенної держави України, так званої «спеціальної воєнної операції», а також підтримку дій РФ та незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», спрямованих на захоплення території України, та рішення та дії представників окупаційної адміністрації РФ щодо проведення на тимчасово окупованій території Луганської області незаконних виборів.

Крім того, вироком Дніпровського апеляційного суду від 02.10.2024 ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України. На підставі ч. 2 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом частково складання покарань, ОСОБА_5 остаточно визначено покарання у вигляді позбавлення волі строком 15 (десять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування строком 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.

Враховуючи факт переховування підозрюваного від слідства, а також те, що у кримінальному провадженні зібрані докази, які у своїй сукупності свідчать про вчинення підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення, беручи до уваги його тяжкість та специфіку, а також те, що у разі визнання підозрюваного винним у вчиненні інкримінованого злочину, йому може бути призначено покарання у вигляді реального позбавлення волі, дані про особу підозрюваного, є підстави вважати, що запобіжним заходом, який здатний забезпечити належну поведінку підозрюваного є лише тримання під вартою.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Вислухавши думку прокурора та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя, приходить до наступних висновків.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 25.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024 та № 740/2024 від 29.10.2024 та 26/2025 від 14.01.2025 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.

Таким чином, розгляд клопотання здійснюється в умовах воєнного стану з особливостями визначеними КПК України.

Відповідно до Наказу № 197 від 20 липня 2022 року визначено тимчасове місце дислокації слідчих підрозділів ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, а саме слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь, Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк, Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на території Соборного району в м. Дніпрі, на період дії воєнного стану, або до прийняття окремого рішення Головою Служби безпеки України.

Таким чином розгляд клопотання здійснюється за місцем знаходження органу досудового розслідування.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З матеріалів клопотання встановлено, що 15.03.2024 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000194, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 11 (7936) від 14.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 14.01.2025 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 18.01.2025, 19.01.2025, 20.01.2025 о 10:00 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22024130000000194 від 15.03.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини свого неприбуття не повідомив.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 22.01.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик на 26.01.2025, 27.01.2025, 28.01.2025 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 22.01.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 17 (7942) від 22.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, 22.01.2025 у кримінальному провадженні № 22024130000000194 від 15.03.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме - в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Постановою слідчого від 29.01.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: показаннями свідка який підтвердив факт участі ОСОБА_5 в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а також протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками та протоколами огляду мережі Інтернет за його участю; протоколами огляду в ході яких оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, яка підтверджує факт участі ОСОБА_5 в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території Луганської області.

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, публічних закликах до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням злочину, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрювана може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Суд встановив наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які обґрунтовують необхідність застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_5 а саме ризик ухилення від слідства та суду (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України), оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території, не з'являється на виклики, що свідчить про можливий намір уникнути відповідальності, а воєнний стан лише посилює цей ризик.

Також не виключений ризик продовження своєї злочинної діяльності(п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України), підозрюваним, так як злочин у якому він підозрюється є триваючим і з огляду на надані докази, останній не має наміру припиняти вчинення протиправних дій.

Доходячи до висновку про наявність ризиків, суд звертає увагу, що ризик не є фактом, а є ймовірністю вчинення певних дій, а тому має бути доведено в судовому засіданні саме ймовірність того, що підозрювана може їх вчинити і суд вважає, що така ймовірність є доволі високою.

Таким чином судом встановлено наявність ризику визначеного п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому відносно підозрюваного може бути обрано запобіжний захід.

Вирішуючи питання про вид запобіжного заходу суд враховує дані про особу підозрюваного, який раніше судимий, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, також суд враховує вид та ступінь встановлених ризиків, тяжкість злочину, обстановку в якій вчинено злочин, а саме, воєнний стан, який продовжується і у якому уникнути слідства легше ніж під час миру, а тому суд вважає, що недостатньо застосування більш м'яких запобіжних заходів ніж тримання під вартою відносно підозрюваної.

Разом з цим, слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, відповідно до якого, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Крім того, положеннями частини 4 ст. 197 КПК України, встановлено, що у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 погодженого прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України- задовольнити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала, щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Повний текст ухвали суду буде оголошений о 17 годині 00 хвилин 13 березня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1