06 березня 2025 року м. Харків Справа № 905/1228/24
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Пуль О.А., суддя Білоусова Я.О., суддя Лакіза В.В.
за участі секретаря судового засідання Андерс О.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу (вх.№134Д/2) Краматорської міської ради на рішення Господарського суду Донецької області від 19.12.2024 у справі №905/1228/24 (повний текст рішення складено та підписано 26.12.2024 суддею Кротіновою О.В. у приміщенні Господарського суду Донецької області)
за позовом Краматорської міської ради, м.Краматорськ Донецької області,
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ», м.Краматорськ Донецької області,
про стягнення 1470894,27 грн,-
Краматорська міська рада, м.Краматорськ Донецької області, звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №01.01.01-26/1308 від 19.09.2024 до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ про стягнення 1470894,27 грн, з яких 1285465,91 грн заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 27.03.2014 №27/03-14 з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 за період з 01.01.2022 по 27.02.2024 та нараховані на неї на підставі ч. 2 статі 625 Цивільного кодексу України 3% річних та 134262,19 грн інфляційні втрат.
Позов обґрунтовано порушенням відповідачем зобов'язань за договором оренди землі від 27.03.2014 №27/03-14 в частині сплати орендної плати за період з 01.01.2022 по 27.02.2024, утворення внаслідок цього заборгованості у розмірі 1285465,91 грн та наявністю встановлених ч. 2 статті ч. 2 статі 625 Цивільного кодексу України підстав для нарахування на цей борг 3% річних в сумі 51166,17 грн та інфляційних втрат в сумі 134262,19 грн.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 19.12.2024 у справі №905/1228/24 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» на користь Краматорської міської ради 784850,62 грн, з яких сума боргу 691542,21 грн, інфляційні втрати у сумі 70817,41 грн, 3% річних у сумі 22491,00 грн, а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 11772,76 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В обґрунтування рішення суд послався на те, що у відповідача існував обов'язок зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 27.03.2014 №27/03-14, який ним не виконано, лише протягом частини спірного періоду, а саме, з 01.01.2022 до 28.04.2022 та з 06.05.2023 по 27.02.2024, враховуючи, що відповідач відповідно до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX у період з 29.04.2022 по 05.05.2023 був звільнений від сплати орендної плати за користування спірною земельною ділянкою, у зв'язку із її розташуванням на території Краматорської міської територіальної громади, що віднесена до районів на яких ведуться (велися) бойові дії відповідно до Переліку з територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022,затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, який набрав чинності 29.04.2022 та діяв до 27.12.2022 та Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України № 309 від 22.12.2022 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який набрав чинності 27.12.2022, в той час як 06.05.2023 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023,яким було внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, за якими відповідачем втрачено статус суб'єкта спеціального права, оскільки відповідне право передбачено лише для територій активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.
Краматорська міська рада подала на зазначене рішення до Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на нез'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність викладених в рішенні висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить це рішення скасувати в частині відмови в позові та ухвалити в цій частині нове рішення, яким, позов задовольнити.
Зокрема, скаржник вказує на те, що суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку щодо знаходження спірної земельної ділянки на території, яку у період з 29.04.2022 по 05.05.2023 законодавство відносило до території бойових дій, як визначену податковим законодавством підставу звільнення орендаря від сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, помилково пославшись на наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 року №75, який є незастосовним відносно спірних правовідносин за період з 29.04.2022 року по 05.05.2023, оскільки згаданий нормативно-правовий акт був виданий на подальший розвиток положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 року №457, яка стосувалась підтримки окремих категорій населення у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а не питань у справі справляння податків і зборів, в той час як відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ перелік територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 06.12.2022 року №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». Будь-які інші акти права є незастосовними до спірних правовідносин, адже не були прийняті на реалізацію делегованих повноважень Кабінету Міністрів України та з питання виконання учасниками суспільних відносин податкового обов'язку.
Разом з цим скаржник зазначає, що норми підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 № 3050 умовою ненарахування та несплати податків визначали розміщення об'єктів оподаткування виключно на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Податковий кодекс України передбачає особливий порядок справляння податків за об'єкти оподаткування, розташовані виключно на території активних бойових дій та на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в той час як наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 територія Краматорської міської територіальної громади з 24.02.2022 року і по теперішній час віднесена до територій проведення можливих бойових дій, а тому норми підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України до спірних правовідносин не застосовуються.
Зважаючи на наведене, скаржник наполягає на тому, що саме положенням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 № 3050 слід віддавати перевагу при вирішенні питання щодо підстав звільнення орендарів земельних ділянок державної та комунальної власності від орендної плати за 2022 рік.
При цьому скаржник наголошує, що собливий порядок справляння податків не поширюється на інші території, перелік яких затверджений наказом №309, у т. ч. на території “прирівняні» до територій, на яких ведуться бойові дії, або до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України. Якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Податкового кодексу України, для врегулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу України. Оскільки Податковим кодексом України особливий порядок справляння податків у період дії воєнного стану в Україні визначений виключно для об'єктів оподаткування, розташованих на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, затверджених наказом №309, то на території можливих бойових дій, у т.ч. по яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, не може поширюватися норма підпункту 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Скаржник при цьому зазначає, що аналогічна позиція стосовно податкових пільг з місцевих податків і зборів за об'єкти оподаткування, які розташовані в межах територій можливих бойових дій, розміщене на офіційному вебсайті Мінфіну та вебпорталі ДПС. Додатково, з приводу зазначеного питання, Краматорською міською військовою адміністрацією було зроблено запит до Міністерства фінансів, про що отримано відповідь листом від 16.02.2024 №11230-09-10/4939, яким надано роз'яснення щодо необхідності сплати плати за землю за 2022 рік за земельні ділянки комунальної форми власності на території Краматорської міської територіальної громади.
Також скаржник посилається на лист Державної податкової служби України від 22.02.2024 №2724/5/99-00-04-01-04-05, в якому зазначено, що Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 включена до підрозділу І “Території можливих бойових дій» Переліку територій, то за податковий (звітній) період 2022 рік у суб'єктів господарювання виникає податковий обов'язок з нарахування та сплати плати за землю за земельні ділянки комунальної власності, що розташовані в межах Краматорської міської територіальної громади. Також, листами ГУ ДПС у Донецькій області від 02.02.2024 №514/5/05-99-04-09 та від 31.01.2024 №481/5/05-99-24-13 щодо застосування окремих норм податкового законодавства зазначено, що суб'єкти господарювання, які мають у власності та/або користуванні земельні ділянки, розташовані на території Краматорської міської територіальної громади зобов'язані нараховувати та сплачувати плату за землю за 2022 рік на загальних підставах.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 03.02.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Краматорської міської ради та призначено її до розгляду в судове засідання з повідомленням сторін на 06.03.2025 о 12:00 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, у залі засідань №104.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційних скаргах доводи та вимоги, заслухавши представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду виходить з такого.
Рішенням Краматорської міської ради №36/VI-46 від 26.02.2014 “Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок в оренду», зокрема, затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду та вирішено передати земельні ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» на перехресті вул.Паркової та вул.Краматорського площею 1,1450 га для будівництва та обслуговування торгівельного центру (кадастровий номер 1412900000:00:002:0512) строком на 5 років.
27.03.2014 між Краматорською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “КИПАРИС НВИ» (орендар) укладено договір оренди землі №27/03-14 (із протоколом розбіжностей до проекту договору оренди землі між Краматорською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ», кадастровий номер №1412900000:00:002:0512, за адресою: м.Краматорськ, на перехресті вул.Паркової та бул.Краматорського).
Факт існування господарських відносин між сторонами на підставі договору оренди землі №27/03-14 від 27.03.2014 встановлено рішенням Господарського суду Донецької області від 03.07.2019 у справі №905/650/19.
Так, за змістом п.1 Договору, орендодавець на підставі рішення №36/VI-46 від 26.02.2014р. Краматорської міської ради “Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок в оренду» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512, що знаходиться за адресою: м.Краматорськ, на перехресті вул. Паркової та бул.Краматорського. Категорія землі за функцією використання: “землі зайняті поточним або відведені під майбутнє будівництво».
В оренду передається земельна ділянка площею 1,1450 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки управління Держземагенства у місті Краматорську Донецької області становить 1771168,62 грн (розділ “Об'єкт оренди» договору.).
Договір укладено на 5 років (з 26.02.2014 - дня прийняття рішення Краматорською міською радою) (розділ “Строк дії договору» договору).
За умовами п.9 Договору (в редакції протоколу розбіжностей) орендна плата за землю сплачується орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (на час будівництва об'єкта), що становить річна на час складання договору 53135,06 грн. Після завершення будівництва та прийняття в експлуатацію об'єкта орендна плата за землю сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 8 відсотків (відповідно до виду функціонального використання земельної ділянки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься до місцевого бюджету м.Краматорська безготівковим перерахуванням через фінансові установи або готівкою через відділення банків.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. На наступні роки обчислення орендної плати за землю здійснюється орендарем самостійно, відповідно до діючого законодавства, щорічно станом на 1 січня поточного року з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держкомземом України (п.10 договору).
Відповідно до п. 11 Договору орендна плата вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на визначений розрахунковий рахунок.
Згідно з п.12 Договору, розмір орендної плати переглядається, зокрема, щорічно, у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; затвердження міською радою інших розмірів орендної плати за землю; збільшення розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В цьому випадку орендар зобов'язаний самостійно корегувати орендну плату згідно довідки про нормативну грошову оцінки земельної ділянки.
Цільове призначення земельної ділянки: категорія за основним цільовим призначенням - “землі житлової та громадської забудови», категорія за функцією використання - “землі, зайняті поточним або відведені під майбутнє будівництво» (п.16 Договору).
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється за актом її приймання-передачі не пізніше, ніж у тижневий строк після державної реєстрації цього договору (п.20 Договору).
Після припинення дії Договору орендар повертає орендодавцеві за актом приймання - передачі земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (п.21 Договору).
Згідно з п.28 Договору Краматорська міська рада має право вимагати від ТОВ “Кипарис НВИ» своєчасного внесення орендної плати з урахуванням коефіцієнту індексації.
Відповідно до п.29 Договору Краматорська міська рада зобов'язана передати у користування земельну ділянку в стані, що відповідає умовам цього договору.
У відповідності до приписів п.31 (в редакції протоколу розбіжностей), ТОВ “Кипарис НВИ» зобов'язане своєчасно вносити орендну плату з урахуванням щорічного коефіцієнту індексації грошової оцінки землі; самостійно коригувати орендну плату за землю у разі зміни розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки, її індексації, затвердження міською радою інших розмірів орендної плати за землю.
3а невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору (п.39 Договору).
Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.41 договору).
Невід?ємними частинами договору є: план (схема) земельної ділянки; акт приймання-передачі об?єкта оренди; кадастровий план земельної ділянки; акт прийому-передачі межових знаків на зберігання; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Договір зареєстровано 15.04.2014 за номером 5408411, про що свідчать дані витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень.
Матеріали справи містять акт приймання-передачі в оренду земельної ділянки 1412900000:00:002:0512 за адресою: м.Краматорськ, на перехресті вул.Паркової та бул.Краматорського, б/н від 27.03.2014.
Відповідно до нього, Краматорською міською радою (орендодавець) передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» (орендар) земельну ділянку площею 1,1450 га за кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 для будівництва та обслуговування торгівельного центру на перехресті вул. Паркової та бул.Краматорського у м.Краматорську.
Земельна ділянка передана на термін, зазначений у п.8 договору оренди землі.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку управління Держземагенства у місті Краматорську Донецької області становить 1771168,62 грн.
Акт прийому-передачі підписаний та скріплений печатками підприємств.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 03.07.2019 у справі №950/650/19 визнано поновленим договір оренди землі №27/03-14 від 27.03.2014 з урахуванням протоколу розбіжностей від 28.03.2014, укладений між Краматорською міською радою (код ЄДРПОУ 24812116, 84313, Донецька область, м.Краматорськ, площа Миру, 2) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» (код ЄДРПОУ 34991123, 84331, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Паркова, 18) у наведеній в судовому акті редакції.
Вказане рішення залишено без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 05.12.2019 та постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.05.2020 у справі №905/650/19.
З огляду на наведене, між Краматорською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» укладено додаткову угоду №1 б/д до договору оренди землі №27/03-14 від 27.03.2014, кадастровий номер №1412900000:00:002:0512, за адресою:Донецька область, м.Краматорськ, на перехресті вул.Паркової та бул.Краматорського, відповідно до п.1 якого, перше речення пункту 8 розділу “Строк дії договору» викладено у наступній редакціх: “Договір укладено на 10 (десять) років (з 26.02.2014 - дня прийняття рішення Краматорською міською радою по 27.02.2024 року включно)».
Усі інші пункти договору оренди землі №27/03-14 від 27.03.2014 з урахуванням протоколу розбіжностей від 28.03.2014, не змінені цією додатковою угодою, залишаються без змін (п.2 додаткової угоди).
Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі №27/03-14 від 27.03.2014 року укладеного між Краматорською міською радою та ТОВ “Кипарис НВИ». Додаткова угода укладена та підписана сторонами у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця - Краматорській міській раді, другий - у орендаря, ТОВ “Кипарис НВИ» (п.3 додаткової угоди).
Згідно з п.4 додаткової уголи, ця додаткова угода набирає чинності після підписання її сторонами та державної реєстрації права оренди.
Право власності територіальної громади в особі позивача на земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 зареєстровано 15.04.2014 09:02:00, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 343228114129, номер відомостей про речове право 5407229 (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна).
Право власності відповідача на об'єкт незавершеного будівництва, будівлю, яка знаходиться на орендованій земельній ділянці з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 зареєстровано 03.12.2013 11:55:34, номер запису про речове право 3913596, власник об'єкту Товариство з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна).
Право оренди відповідача земельної ділянки за означеним вище Договором зареєстровано 15.04.2014 09:10:16, номер запису про інше речове право 5408411 (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна).
Також матеріали справи містять електронну копію витягу №НВ-1400040712024 від 16.02.2024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, згідно з яким, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером №1412900000:00:002:0512 станом на 16.02.2024 складає 22341658,38 грн.
Краматорська міська рада звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» з претензією №12/24 про відшкодування заборгованості зі сплати орендної плати, інфляційних втрат та 3% річних від простроченої суми заборгованості по сплаті орендної плати за землю за договором оренди №27/03-14 від 27.03.2014 та додаткової угоди №1 від 05.12.2019 (кадастровий номер земельної ділянки 1412900000:00:002:0512) №01.01.01-26/282 від 28.02.2024.
Вказана претензія 04.03.2024 направлена засобами поштового зв'язку на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» - 84331, вул.Паркова, 18, м.Краматорськ, на підтвердження чого до матеріалів справи додано накладну АТ “Укрпошта» №8431307022273 від 04.03.2024, фіскальний чек АТ “Укрпошта» від 04.03.2024 та опис вкладення.
Відповіді від відповідача не отримано.
Згідно з інформацією з трекінгу АТ “Укрпошта» поштове відправлення 8431307022273 не вручене та повернуто відправнику за закінченням встановленого терміну зберігання.
Краматорська міська рада листом №01.01.01-26/599 від 02.05.2024 звернулось до Головного управління ДПС у Донецькій області з проханням надати інформацію щодо фактичної сплати орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» (код ЄДРПОУ 34991123) за період 01.03.2022-01.05.2024.
Головне управління ДПС у Донецькій області в листі №1977/5/05-99-04-09 від 22.05.2024 “Щодо фактичної сплати сум орендної плати з юридичних осіб» повідомило за результатами розгляду запиту позивача №01.01.01- 26/599 від 02.05.2024 повідомлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» (код ЄДРПОУ 34991123) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області у якості платника орендної плати з юридичних осіб (код БК 18010600) у зв'язку з користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 на умовах оренди. Зазначено, що за даними інтегрованої картки платника, за період 01.03.2022 - 01.05.2024 суми орендної плати з юридичних осіб від Товариства з обмеженою відповідальністю “Кипарис НВИ» до місцевого бюджету Краматорської МТГ не надходили.
Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем орендної плати.
За твердженням позивача, за даними фінансового управління Краматорської міської ради, в червні 2024 року відповідачем здійснено оплату в сумі 14660,22 грн за користування земельною ділянкою на виконання умов договору оренди №27/03-14 від 27.03.2014 з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 без зазначення за який період здійснено платіж.
Вказану суму позивачем зараховано як часткову оплату орендної плати за січень 2022, а відтак, залишком заборгованості з плати орендної плати за землю за січень 2022 є 31551,79 грн (46212,01 - 14660,22).
Невиконання відповідачем своїх зобов'язань в частині сплати орендної плати за договором оренди землі №27/03-14 від 27.03.2014 за період 01.01.2022 - 27.02.2024 стало підставою звернення позивача до суду з розглядуваним позовом.
Одночасно, позивачем до матеріалів справи долучено листи спеціалізованих органів, відповідальних за адміністрування податків та зборів.
Так, Міністерство фінансів України у листі №11230-09-10/4939 від 16.02.2024 зазначило, що на земельні ділянки, розташовані на територіях адміністративно-територіальних одиниць, зокрема Краматорської міської територіальної громади, які не віднесені наказом №309 до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих територій, норми підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу, не застосовуються.
Головне управління ДПС у Донецькій області листом №514/5/05-99-04-09 від 02.02.2024 повідомило, що суб'єкти господарювання, які мають у власності та/або користуванні земельні ділянки, розташовані на території Краматорської міської територіальної громади, зобов'язані нараховувати та сплачувати плату за землю за 2022 рік на загальних підставах.
Головне управління ДПС у Донецькій області у листі №481/5/05-99-24-13 від 31.01.2024 зазначило, що платники плати за землю не звільняються від нарахування і сплати плати за землю за земельні ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на території Краматорської міської територіальної громади у 2022 та 2023 роках.
Відповідно до листа Державної податкової служби №2724/5/99-00-04-01-04-05 від 22.02.2024 Краматорська міська територіальна громада з 24.02.2022 включена до підрозділу І “Території можливих бойових дій» Переліку територій, то за податковий (звітній) період 2022 рік у суб'єктів господарювання виникає податковий обов'язок з нарахування та сплати плати за землю за земельні ділянки комунальної власності, що розташовані в межах Краматорської міської територіальної громади.
Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про часткове задоволення позову з наступних мотивів.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За змістом статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206 Земельного кодексу України).
Згідно з частиною 1 статі 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.
Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктом 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до вимог статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (стаття 287.3 Податкового кодексу України).
Згідно зі вимогами ст.24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Згідно з пунктом "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати оренду плату.
Згідно пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).
Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Орендна плата за землі державної та комунальної власності - це плата за землю у складі податку на майно і зараховується до місцевого бюджету (статті 10, 14, 269 ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Згідно з пп. 14.1.73. п. 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до пп. 269.1.1 і 269.1.2 п. 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються статтями 269-289 ПК України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.
За статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15 березня 2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким читном, пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було встановлено пільгу на час введення воєнного стану для землекористувачів зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у випадку, зокрема, розташування таких земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу зазначених норм убачається, що вказані норми є імперативними та такими, що звільняють позивача як від нарахування, так і від сплати відповідних податкових зобов'язань, за умови щодо місця розташування відповідного нерухомого майна та земельної ділянки на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 року №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 року №457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України», затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 року за №453/37789).
Краматорська міська територіальна громада увійшла до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.04.2022, з урахуванням змін які набрали чинності 29.04.2022.
Постановою Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 прийнято наказ від 22.12.2022 року № 309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ та визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75 “Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 року за №453/37789 (із змінами).
Вказаний наказ набрав чинності 27.12.2022
Згідно з п. 1.2 підрозділу 1 розділу І цього Переліку Краматорську міську територіальну громаду (UA14120090000098500) з 24.02.2022 року віднесено до територій можливих бойових дій. Дата припинення можливості бойових дій щодо вказаної території не визначена.
Місцем розташування спірної земельної ділянки з кадастровим номером1412900000:00:002:0512,яка у спірний період перебувала в оренді у відповідача за договором оренди землі від 27.03.2014 №27/03-14 є Краматорська міська територіальна громада Донецької області, тобто вказаний об'єкт нерухомого майна підпадав під дію положень п. 69.14 та 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України.
Разом з цим, у ч.1 постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 року зазначено, що території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:
зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження»;
надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;
цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про споживче кредитування».
Отже, згадуваний у Законі України від 15.03.2022 №2120-IX, яким був запроваджений підпункт 69.14 ПК України, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, визначається постановою КМУ від 06.12.2022 №1364, яка, серед іншого, визначала щодо розглядуваного податкового/звітного періоду 2022:
- делегування повноважень з ведення та оновлення відповідного Переліку за встановленою формою Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій;
- категорія “територія, на яких ведуться (велися) бойові дії» складається з двох видів в територій - “території можливих бойових дій» та “території активних бойових дій»;
- до переліку включаються території у форматах всієї території району і територіальної громади.
З огляду на викладене, господарський суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що територія Краматорської територіальної громади, на якій розташована спірна земельна ділянка була віднесена до території, на яких ведуться бойові дії, що п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX визначено підставою звільнення орендаря від сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
При цьому знаходження спірної земельної ділянки як об'єкта оподаткування на “територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії» у розумінні визначення таких територій, хоча і було запроваджене у правове поле лише з набранням чинності постановою КМУ від 06.12.2022 №1364, але у спосіб та порядок, які встановлені законодавцем зазначеним законом і діюче у розглядуваний період законодавство не визначало (і зараз не визначає) іншого способу визначення категорії "території, на яких ведуться (велися) бойові дії".
Разом з тим, в подальшому, 03.05.2023 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Як обґрунтовано зазначив суд першої інстанції, внаслідок зазначених змін в частині визначення територій, щодо яких запроваджуються означені законодавчі приписи стосовно спеціального права орендаря не сплачувати орендну плату, як, на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відповідачем втрачено статус суб'єкта відповідного спеціального права.
Отже, як обґрунтовано зазначив суд першої інстанції, з наведених обставин справи та їх правового регулювання слідує, що Краматорська міська рада, як орендодавець, не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, а у відповідача, як орендаря, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 29.04.2022 по 05.05.2023 таку орендну плату.
Суд першої інстанції правомірно відхилив посилання позивача на листи: №11230-09-10/4939 від 16.02.2024 Міністерства фінансів України, №514/5/05-99-04-09 від 02.02.2024 Головного управління ДПС у Донецькій області, №481/5/05-99-24-13 від 31.01.2024 Головного управління ДПС у Донецькій області, №2724/5/99-00-04-01-04-05 від 22.02.2024 Державної податкової служби, зазначивши, що ці листи не є джерелом правозастосування, а лише відображають позицію певного органу, яка не є беззаперечною.
Позивачем зазначено, що за даними фінансового управління Краматорської міської ради, в червні 2024 року відповідачем здійснено оплату в сумі 14660,22 грн за користування земельною ділянкою на виконання умов договору оренди №27/03-14 від 27.03.2014 з кадастровим номером 1412900000:00:002:0512 без зазначення за який період здійснено платіж.
Вказану суму позивачем зараховано як часткову оплату орендної плати за січень 2022 року.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то вонопідлягаєвиконанню у цей строк (термін).
З огляду на наведене, враховуючи фактичні обставини справи та відсутність будь-яких доказів, що спростовують дане, згідно норм Закону, відповідач за оренду спірної земельної ділянки повинен сплатити позивачу плату у загальній сумі 691542,21 грн за період користування: 01.01.2022 - 31.01.2022 (31551,79 грн), 01.02.2022 - 28.02.2022 (46212,01 грн), 01.03.2022 - 31.03.2022 (46212,01 грн), 01.04.2022 - 28.04.2022 (43131,21 грн за 28 днів), 06.05.2023 - 31.05.2023 (44572,23 грн за 26 днів), за червень 2023 - січень 2024 у повному обсязі у розмірі 427860,82 грн (53143,81х7+55854,15 грн), за лютий 2024 (52002,14 грн за 27 днів).
Строк виконання вказаних обов'язків є таким, що настав.
Проте доказів, що свідчать про сплату коштів за оренду земельної ділянки у період 01.01.2022 - 31.01.2022, 01.02.2022 - 28.02.2022, 01.03.2022 - 31.03.2022, 01.04.2022 - 28.04.2022, 06.05.2023 - 31.05.2023, за червень 2023 - січень 2024 у повному обсязі та за 01.02.2024 - 27.02.2024 в повному обсязі чи частково суду не представлено.
Враховуючи викладене, відсутність будь-яких доказів, що спростовують наведене господарський суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що невиконаним є грошове зобов'язання відповідача перед позивачем зі сплати орендної плати за періоди з 01.01.2022 до 28.04.2022 та з 06.05.2023 по 27.02.2024 на суму 691542,21 грн, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення вказаної суми основного боргу є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем здійснено нарахування 3% річних за зобов'язаннями:
січня 2022 - з 01.03.2022 по 31.07.2024 на суму 31551,79 грн; лютого 2022 - з 31.03.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; березня 2022 - з 03.05.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; квітня 2022 - з 31.05.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; травня 2022 - з 01.07.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; червня 2022 - з 02.08.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; липня 2022 - з 31.08.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; серпня 2022 - з 01.10.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; вересня 2022 - з 01.11.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; жовтня 2022 - з 01.12.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; листопада 2022 - з 31.12.2022 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн; грудня 2022 - з 31.01.2023 по 31.07.2024 на суму 46212,01 грн, загальний розмір 31561,77 грн;
січня 2023 - з 01.03.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн, лютого 2023 - з 31.03.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн, березня 2023 - з 02.05.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; квітня 2023 - з 31.05.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; травня 2023 - з 01.07.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; червня 2023 - з 01.08.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; липня 2023 - з 31.08.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; серпня 2023 - з 03.10.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; вересня 2023 - з 31.10.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; жовтня 2023 - з 01.12.2023 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн; листопада 2023 - з 02.01.2024 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн, грудня 2023 - з 31.01.2024 по 31.07.2024 на суму 53143,81 грн, загальний розмір 18384,85 грн;
січня 2024 - з 01.03.2024 по 31.07.2024 на суму 55854,15 грн; лютого 2024 - з 02.04.2024 по 31.07.2024 на суму 52002,14 грн, загальний розмір 1219,56 грн.
Всього визначено у розмірі 51166,17 грн.
Проте, як зазначено вище, у відповідача відсутній обов'язок сплати орендної плати за оренду землі на законних підставах у період з 29.04.2022 по 05.05.2023, а тому, як обгрунтовано зазначив суд першої інстанції, 3% річних підлягають нарахуванню за зобов'язаннями січня 2022 на суму 31551,79 грн, за зобов'язанням лютого 2022 на суму 46212,01 грн, за зобов'язанням березня 2022 на суму 46212,01 грн, за зобов'язанням квітня 2022 на суму 43131,21 грн, за зобов'язанням травня 2023 на суму 44572,23 грн, за зобов'язаннями червня 2023 - грудня 2023 на суму 53143,81 грн за кожним, за зобов'язанням січня 2024 на суму 55854,15 грн, за зобов'язанням лютого 2024 на суму 52002,14 грн, адже саме за ці періоди існує та існував на час виникнення обов'язок сплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою, а у позивача право вимоги виконання такого обов'язку.
З урахуванням наведенного 3% річних становить за зобов'язаннями:
січня 2022 - 2290,96 грн,
лютого 2022 - 3241,50 грн,
березня 2022 - 3116,15 грн;
квітня 2022 - 2809,15 грн;
травня 2023 - 1452,27 грн;
червня 2023 - 1596,14 грн;
липня 2023 - 1465,10 грн;
серпня 2023 - 1320,96 грн;
вересня 2023 - 1198,66 грн;
жовтня 2023 - 1063,25 грн;
листопада 2023 - 923,48 грн;
грудня 2023 - 797,16 грн;
січня 2024 - 700,47 грн;
лютого 2024 - 515,76 грн,
Всього - 22491,00 грн
Проте, як зазначено вище, у відповідача відсутній обов'язок сплати орендної плати за оренду землі на законних підставах у період з 29.04.2022 по 05.05.2023, а тому, як обгрунтовано зазначив суд першої інстанції, інфляційні втрати підлягають нарахуванню за наступними зобов'язаннями: січня 2022, лютого 2022, березня 2022, квітня 2022, травня 2023, червня 2023 - лютого 2024, а саме:
січня 2022 - 10970,71 грн;
лютого 2022 - 13386,22 грн;
березня 2022 - 11594,22 грн;
квітня 2022 - 9402,86 грн;
травня 2023 - 2122,42 грн;
червня 2023 - 2866,64 грн;
липня 2023 - 3661,92 грн;
серпня 2023 - 3379,30 грн;
вересня 2023 - 2930,70 грн;
жовтня 2023 - 2651,73 грн;
листопада 2023 - 2263,87 грн;
грудня 2023 - 2043,13 грн;
січня 2024 - 1973,84 грн;
лютого 2024 - 1569,85 грн
Всього - 70817,41 грн.
Ураховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не знайшли підтвердження, а оскаржуване рішення Господарського суду Донецької області ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване рішення -без змін.
Відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги залишаються за скаржниками.
Керуючись ст.129, ст.43, пунктом 4 частини 1 ст.275, ст.282-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Краматорської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Донецької області від 19.12.2024 у справі №905/1228/24 залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження до Верховного Суду передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 13.03.2025.
.
Головуючий суддя О.А. Пуль
Суддя Я.О. Білоусова
Суддя В.В. Лакіза