Справа № 214/160/24
2/214/526/25
Іменем України
25 лютого 2025 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
при секретарі - Пугачі Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія управління активами» про визнання права власності на транспортний засіб та звільнення з-під арешту, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Горностаївський відділ державної виконавчої служби у Каховському районні Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_3 , -
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому просить суд визнати його добросовісним набувачем автомобіля марки «Audi», модель «ТТ», 2000 року випуску, номер кузову VIN: НОМЕР_1 , д.р.н. НОМЕР_2 , визнати за ним право власності на вказаний автомобіль та звільнити його з-під арешту. В обгрунтування позовних вимог зазначено, 13 серпня 2021 року позивач придбав у ОСОБА_2 транспортний засіб марки «Audi», модель «ТТ», 2000 року випуску, номер кузову VIN: НОМЕР_1 , д.р.н. НОМЕР_2 , що підтверджується належним чином оформленою довіреністю від 13.08.2021 року. Так, 13 серпня 2021 року, ОСОБА_3 , діючи від імені ОСОБА_2 , надав позивачу довіреність, ключі від вказаного автомобіля та реєстраційне посвідчення, а позивач, у свою чергу, передав йому грошові кошти у сумі 4 600 доларів США, що на дату придбання транспортного засобу було еквівалентом 123 135,56 грн. за офіційним курсом НБУ. В подальшому при зверненні позивача до ТСЦ МВС у місті Кривий Ріг, ним було отримано інформацію про наявність обтяжень рухомого майна ОСОБА_2 , яке було застосовано приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Малковою М.В. в межах виконавчого провадження №63725535 від 25.11.2020 року, що перешкодило в здійсненні перереєстрації вказаного автомобіля. 28 грудня 2021 року Горностаївським районним судом Херсонської області, по справі №655/663/21 за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Аланд» про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, було ухвалено рішення, яким було позов задоволено та в подальшому скасовано вищевказаний арешт. Однак, поки ОСОБА_2 скасовував вищевказаний арешт, на його рухоме майно було накладено ще один арешт, головним державним виконавцем Горностаївського відділу державної виконавчої служби у Каховському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Василевським В.М., в межах виконавчого провадження №68465274, відкритого 03 лютого 2022 року. ОСОБА_2 також звернувся до суду та навіть встиг отримати ухвалу суду про забезпечення позову в межах позовного провадження по справі №655/40/22, але розглянути справу суд не встиг через війну та окупацію частини Херсонської області. На даний час в Горностаївському відділі ДВС КМУЮ відкрито виконавче провадження по стягненню заборгованості та в ході проведення виконавчих дій, 30 липня 2010 року на спірний автомобіль було накладено арешт та оголошено його у розшук, а в подальшому на підставі ухвали Горностаївського районного суду Херсонської області у справі №655/40/22 виконавче провадження було зупинено. Так, зазначений автомобіль знаходиться у розпорядженні позивача, за місцем проживання та попередніми власниками його право не оскаржується. Факт володіння та користування також підтверджується оформленням страхового полісу на ім'я позивача, а також позивач неодноразово потрапляв у дорожньо-транспортні пригоди, керуючи спірним транспортним засобом, після чого його ремонтував, тобто вступив у розпорядження та забезпечує його належний стан. При цьому, коли накладався арешт на майно ОСОБА_2 , виконавцю не було відомо та не враховано той факт, що автомобіль був проданий позивачу, так як позивач придбав та вступив у розпорядження спірним транспортним засобом ще 13 серпня 2021 року, тобто до відкриття виконавчого провадження, в межах якого було накладено арешт, проте через вирішення попереднім власником проблем з іншим арештом, позивач не встиг переоформити автомобіль до накладення на нього нового арешту.
Ухвалою суду від 22.04.2024 року прийнято до розгляду дану позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами та надано відповідачам 15-денний строк з дня отримання даної ухвали суду для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачі належним чином повідомлялись про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, своїм правом не скористались - відзив на позов до суду не надали.
Інші учасники провадження також належним чином повідомлялись про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, заяв з приводу пред'явлених позовних вимог до суду не надавали.
За встановлених обставин суд уважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами, що відповідає положенням ч. 8 ст. 178 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Так, відповідно до довіреності від 13.08.2021 року, яка була видана ОСОБА_3 , який діяв від імені ОСОБА_2 на підставі довіреності від 04.11.2020 року, позивача уповноважили представляти інтереси власника в усіх необхідних установах і організаціях незалежно від їх форм власності, галузевої належності та підпорядкування в тому числі в компетентних органах державної реєстрації транспортних засобів, в органах Національної поліції, органах Державтоінспекції, територіальних сервісних центрах МВС України, регіональних сервісних центрах МВС України, органах страхування, комісійних магазинах, перед фізичними особами з усіх без винятку питань, пов'язаних з експлуатацією, в тому числі ремонтом, а також розпоряджатися (продати, обміняти, здати в оренду, укласти договір позички, заставити, зняти з обліку, поставити на облік, перереєструвати) належним ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , виданого ТСЦ 0742 від 14.05.2019 року автомобілем марки «Audi», модель «ТТ», 2000 року випуску, номер кузову VIN: НОМЕР_1 , д.р.н. НОМЕР_2 .
Відповідно до письмових пояснень громадянина ОСОБА_4 , які були відібрані 13 лютого 2023 року адвокатом позивача ОСОБА_5 , ОСОБА_3 надав позивачу довіреність та передоручення на право розпоряджатися транспортним засобом, ключі від вказаного вище автомобіля та реєстраційне посвідчення, а позивач в свою чергу, передав йому грошові кошти у сумі 4 600 доларів США.
Як убачається зі змісту позову, при зверненні позивача до ТСЦ МВС у місті Кривий Ріг, було отримано інформацію про наявність обтяжень рухомого майна ОСОБА_2 , яке було застосовано приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Малковою М.В. в межах виконавчого провадження №63725535 від 25.11.2020 року, що перешкодило в перереєстрації даного автомобіля, що підтверджується інформацією з АСВП.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Статтею 210 ЦК України передбачено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» встановлено обов'язкову державну реєстрацію, перереєстрацію, облік транспортних засобів та їх власників, що здійснюються відповідними підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Правове регулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією договорів, предметами яких є транспортні засоби, здійснюється на підставі Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі - Порядок №1388).
Пунктом 8 Порядку №1388, визначено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений між покупцем та суб'єктом господарювання, який є власником зареєстрованого за ним транспортного засобу і здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, підписаний уповноваженою особою такого суб'єкта господарювання та скріплений печаткою (у разі наявності); укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою; договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, оформлений в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; документи, що підтверджують придбання транспортного засобу для необхідності використання його під час проведення оперативно-розшукових, контррозвідувальних, розвідувальних заходів та негласних слідчих (розшукових) дій відповідно до законодавства (крім транспортних засобів, не зареєстрованих у сервісних центрах МВС); митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу або зазначений у такому договорі окремий договір купівлі-продажу (викупу) предмета лізингу, або інший договір, визначений договором фінансового лізингу; акт про проведений електронний аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем. рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року №985; акт про придбання майна на аукціоні з продажу майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність); договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, або акт про реалізацію активів на електронних торгах, виданий Національним агентством з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; акт про придбання товару на електронному аукціоні, виданий митним органом у разі продажу транспортних засобів у випадках, передбачених статтею 243 Митного кодексу України; договір купівлі-продажу, оформлений в електронній формі засобами електронного кабінету водія або Порталу Дія.
Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження (крім транспортних засобів, які перейшли у власність спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину), передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у уповноважених органах МВС, не допускається.
Отже, продаж транспортного засобу, що має ідентифікаційний номер, передбачає відповідне оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття його з обліку, отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).
Згідно з п. 12 Порядку №1388, здійснення оптової та роздрібної торгівлі засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2009 року №1200 (далі - Порядок №1200), оформлення договорів купівлі-продажу транспортних засобів може проводитися в територіальному органі з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України).
Згідно п. 17 Порядку №1200, під час продажу транспортних засобів, що перебувають (перебували) на обліку в уповноваженому органі МВС України або Держпродспоживслужбі, покупцеві територіальним органом з надання сервісних послуг МВС України видається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) або Держпродспоживслужбою - свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про зняття машин (тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів) з обліку чи акт технічного стану. У разі зняття з обліку транспортного засобу покупцеві видається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За правилами цієї статті позов про визнання права власності може бути пред'явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою; по-друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує його право власності.
Позивачем за вимогами про визнання права власності є власник - особа, яка має право власності на майно (тобто вже стала його власником, а не намагається ним стати через пред'явлення позову).
Отже, враховуючи, що відповідно до ст. 328 ЦК України набуття права власності -це певний юридичний механізм, з яким закон пов'язує виникнення в особи суб'єктивного права власності на певні об'єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен встановити, з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об'єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, визначеному ст. 392 ЦК України.
Як убачається зі змісту позову та матеріалів справи, спірний автомобіль не було знято з обліку в уповноваженому органі МВС України та станом на теперішній час зареєстровано за відповідачем ОСОБА_2 .
Таким чином, за встановлених у справі обставин, що спірний автомобіль не було знято з обліку в уповноваженому органі МВС України та зареєстровано за позивачем, асаме по собі оформлення довіреності на його ім'я, без зняття спірного автомобіля з обліку, отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорту) не свідчить про набуття позивачем права власності на спірний автомобіль у встановленому законом порядку, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання права власності на автомобіль та зняття з нього арешту, оскільки продаж транспортного засобу, що має ідентифікаційний номер, передбачає відповідне оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття його з обліку, отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).
Наведене відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах: від 27.12.2019 року у справі №607/14107/17, від 17.10.2019 року у справі №380/11122/16, від 17.04.2019 року у справі №761/18330/15-ц, від 28.11.2018 року у справі №662/397/17, від 26.09.2018 року у справі №757/488/16-ц, від 20.06.2018 року у справі №682/2009/16-ц.
Також суд зазначає, що сутність та правова природа цивільного представництва регулюються положеннями глави 17 ЦК України.
Згідно з ч. 3 ст. 244 ЦК України довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (частина перша статті 237 ЦК України).
Отже, довіреність свідчить про наявність між особою, яка її видала та особою, якій її видано, правовідносин, які є представницькими відносинами.
Договір купівлі-продажу - це угода, за якою продавець (одна сторона) зобов'язується передати майно у власність покупцеві (другій стороні), а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦК України).
Результат аналізу зазначених норм матеріального права свідчить про те, що видача довіреності на володіння, користування та розпорядження транспортним засобом без належного укладення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу не вважається укладеним відповідно до закону договором та не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала.
Оскільки вимоги позову про зняття арешту на спірний автомобіль по суті є похідними від основної вимоги визнання за позивачем права власності, підстав для скасування накладеного арешту також не має.
Беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, судові витрати по справі суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 23, 77, 78, 141, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд -
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія управління активами» про визнання права власності на транспортний засіб та звільнення з-під арешту, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Горностаївський відділ державної виконавчої служби у Каховському районні Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Попов.