Справа № 156/1583/24
Провадження № 3-в/156/4/25
13 березня 2025 року Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусов А.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 у сел. Іваничі Волинської області подання провідного інспектора Володимирського районного відділу № 2 Філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області Михайловської М.А., погоджене з начальником уповноваженого органу з питань пробації Кондратюком М.Л., про заміну невідбутого адміністративного стягнення у виді громадських робіт іншим видом адміністративного стягнення,
Постановою судді Іваничівського районного суду Волинської області від 20.01.2025 у справі № 156/1583/24 ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), в редакції Закону, що була чинною станом на 25.10.2024, та застосовано відносно правопорушника адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт. Зазначена постанова судді набрала законної сили 31.01.2025 і є чинною на теперішній час.
До суду 04.3.2025 надійшло подання провідного інспектора Володимирського районного відділу № 2 Філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області Михайловської М.А., погоджене з начальником уповноваженого органу з питань пробації Кондратюком М.Л., про заміну правопорушнику ОСОБА_1 невідбутого адміністративного стягнення у виді громадських робіт іншим видом адміністративного стягнення.
Представниця персоналу пробації у поданні зазначає, що ОСОБА_1 за викликом не прибув до органу пробації, під час розмови з батьком правопорушника - ОСОБА_2 з'ясовано, що ОСОБА_1 на теперішній час виїхав з с. Будятичі Володимирського району Волинської області до м. Києва для працевлаштування, точну адресу перебування або місце роботи ОСОБА_1 не встановлено. Крім того, інспектор Михайловська М.А. у телефонній розмові з ОСОБА_1 з'ясувала, що останній дійсно перебуває у м. Києві, отримує нерегулярні доходи від випадкових заробітків, відпрацьовувати громадські роботи відмовляється, але не заперечує проти заміни йому громадських робіт на інший вид адміністративного стягнення (на штраф, який має можливість сплатити). Представниця персоналу пробації просила суд здійснити заміну невідбутої частини стягнення у виді громадських робіт на штраф.
Представниця персоналу пробації Михайловська М.А. була належним чином повідомлена про дату, час та місце здійснення розгляду суддею порушеного процесуального питання, для участі в призначеному засіданні не прибула.
Згідно з даними, наведеними у особовій справі № 03/2025, останнім відомим місцем проживання ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_1 .
На вказану адресу ОСОБА_1 була направлена судова повістка про виклик (рекомендованим поштовим відправленням), оголошення про виклик до суду ОСОБА_1 розміщене на офіційному вебсайті «Судова влада України». Правопорушник для участі в судовому засіданні не прибув, про наявність поважних причин для цього суд не повідомив, заяви (клопотання) щодо необхідності відкладення судового засідання від ОСОБА_1 не надходили.
За таких обставин суддя вважає, що ОСОБА_1 було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду питання, пов'язаного з виконанням судового рішення.
Дослідивши подання органу з питань пробації, матеріали справи про адміністративне правопорушення № 156/1583/24, особову справу персоналу пробації № 01/2025, суддя дійшов таких висновків.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Громадські роботи є одним із встановлених законом видів адміністративних стягнень (ст. 24 КУпАП).
Згідно зі ст. 30-1 КУпАП громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Відповідно до ч.1 ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не відбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Підставою для заміни одного виду адміністративного стягнення на інший в такому разі може бути лише підтверджений відповідними документами факт ухилення правопорушника від відбування громадських робіт.
Згідно з ч.2 ст. 321-4 КУпАП заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють п'ятьом неоподатковуваним мінімумам доходів громадян
Штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (ч.1 ст. 27 КУпАП).
Постановою судді від 20.01.2025 у справі № 156/1583/24 ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону, що була чинною станом на 25.10.2024) до ОСОБА_1 було застосоване адміністративне стягнення в виді 40 годин громадських робіт. Копія вказаної постанови була направлена судом 20.01.2025 на адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Згадана постанова судді набрала законної сили 31.01.2025, направлена для виконання до Володимирського районного відділу № 2 Філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області.
Як убачається зі змісту особової справи № 01/2025, ОСОБА_1 за викликом не прибув до органу пробації. Під час розмови з батьком правопорушника - ОСОБА_2 з'ясовано, що ОСОБА_1 на теперішній час виїхав з с. Будятичі Володимирського району Волинської області до м. Києва для працевлаштування, точну адресу перебування або місце роботи ОСОБА_1 не встановлено (письмові пояснення ОСОБА_2 від 27.02.2025). Крім того, інспектор Михайловська М.А. у телефонній розмові з ОСОБА_1 з'ясувала, що останній дійсно перебуває у м. Києві, отримує нерегулярні доходи від випадкових заробітків, відпрацьовувати громадські роботи відмовляється, але не заперечує проти заміни йому громадських робіт на інший вид адміністративного стягнення, на штраф, який має можливість сплатити (довідка провідного інспектора Михайловської М.А. від 27.02.2025).
Отже, ОСОБА_1 з 31.01.2025 і до теперішнього часу не приступив до відбування громадських робіт, залишок не відбутих ним громадських робіт становить 40 годин, що підтверджено даними з особової справи № 01/2025, наданої до суду органом з питань пробації.
Суддя вбачає підстави для застосування положень ч.2 ст. 321-4 КУпАП та заміни громадських робіт на штраф. З урахуванням наведених норм закону, принципів обов'язковості виконання судового рішення, котре набрало законної сили, невідворотності юридичної відповідальності, суддя приходить до висновку про необхідність задовольнити подання органу з питань пробації та замінити правопорушнику не відбуте нею адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт на штраф. Розмір такого штрафу визначається на рівні 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (з розрахунку: 4 години громадських робіт дорівнюють 5 неоподатковуваним мінімумам доходів громадян; 40 годин громадських робіт дорівнює 50 неоподатковуваним мінімумам доходів громадян).
Водночас у разі заміни громадських робіт на штраф законодавцем не встановлено граничний розмір штрафу. При цьому варто звернути увагу на верхню межу адміністративного стягнення у виді громадських робіт, яка була визначена в санкції ч.2 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону, що була чинною станом на 25.10.2024) за скоєння конкретного правопорушення (40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Зважаючи на те, що метою заміни призначеного судом стягнення у виді громадських робіт на штраф є застосування до правопорушника рівнозначного (а не більш суворого) стягнення, правопорушник дотепер не відбула жодної години з призначених йому громадських робіт, суддя вважає за необхідне замінити ОСОБА_1 стягнення у виді 40 годин громадських робіт на штраф у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому вираженні становить 680,00 грн..
Керуючись ст. 1,23, 27,30-1,ч.1 ст.51, ст. 321-4 КУпАП, суддя
Подання провідного інспектора Володимирського районного відділу № 2 Філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області Михайловської М.А., погоджене з начальником уповноваженого органу з питань пробації Кондратюком М.Л., про заміну невідбутого адміністративного стягнення у виді громадських робіт іншим видом адміністративного стягнення - задовольнити.
Замінити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) не відбуте ним адміністративне стягнення у виді громадських робіт тривалістю 40 (сорок) годин, призначене постановою судді Іваничівського районного суду Волинської області від 20.01.2025 у справі № 156/1583/24, на штраф у розмірі 40 (сорока) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) гривень 00 копійок.
Постанова судді оскарженню не підлягає (рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 № 2-рп/2015).
Суддя А. Є. Бєлоусов