Рішення від 12.03.2025 по справі 240/29524/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/29524/23

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

установив:

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернуся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними дії щодо зменшення, встановлених з 05 березня 2019 року, розмірів надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1 % (посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії з 116% до 10 % (посадового окладу), зазначених в довідці від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за нормами, чинними з 01 січня 2022 року, та зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії за нормами, чинними з 01 січня 2022 року, в якій відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, рішення Міністра оборони України, оформленого телеграмою від 18 січня 2022 року вих.№248/269 про розмір грошового забезпечення військовослужбовців з 01 січня 2022 року, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (в редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103), з урахуванням розміру врахованих раніше в довідці від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, зазначити вірні відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби - 65% (посадового окладу, окладу за військовим звання та надбавки за вислугу років) та премії - 116% (посадового окладу за належним 6 тарифним розрядом), обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт для здійснення перерахунку та виплати з 01 лютого 2022 року пенсії.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-ХІІ). Указує, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2023 року у справі № 240/2799/22 відповідачем підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року для перерахунку його пенсії. Проте, при цьому неправомірно зменшено розмір відсоткового значення таких складових, як надбавки за особливості проходження військової служби (вказано 1 %, замість 65%) та премії (вказано 10 %, замість 116%).

Ухвалами суду від 01 листопада 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та від 27 листопада 2023 року зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23.

29 листопада 2023 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що зазначення конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення у оновленій довідці є його обов'язком, при виконанні якого він ураховує положення чинного законодавства України. Звертає увагу, що телеграма Міністра оборони України не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого відповідач зобов'язаний оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення. Також наполягає на пропущенні шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом, оскільки про порушення свого права на перерахунок пенсії, зокрема й у зв'язку з наданням нової довідки, як складової в алгоритмі перерахунку пенсії, позивач мав дізнатися 01 січня відповідного року.

05 березня 2024 року Верховний Суд прийняв постанову по справі № 380/19324/23, у зв'язку з чим судом поновлено провадження у справі, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 надати відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за відповідною посадою та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.

На виконання ухвали суду відповідач повідомив, що запитувана в ухвалі інформація щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за відповідною посадою не надходила до нього, не зважаючи на те, що середній розмір додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців визначається фінансово-економічним органом Міністерства оборони України на підставі даних військових частин щодо використання коштів фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі військової частини, та доводиться до відома обласних ТЦКСП.

Ухвалою суду від 07 жовтня 2024 року поновлено провадження у справі, зобов'язано Міністерство оборони України надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою санітарний інструктор евакуаційної роти НОМЕР_1 окремого ремонтно-відновлювального полку ОК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за січень 2022 року, або посадою, прирівняною до цієї посади та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваної інформації.

У зв'язку не виконанням Міністерством оборони України ухвали від 07 жовтня 2024 року, судом 19 лютого 2025 року поновлено провадження у справі та окремою ухвалою доведено до відома Міністра оборони України про виявлені судом факт невиконання судового рішення.

Міністерство оборони України подало заяву, до якої долучило лист Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 05 березня 2025 року №502/15/2987, яким повідомлено, що посадовий оклад за посадою «санітарний інструктор» визначається відповідно до Переліку штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу та відповідних їм військових звань і тарифних розрядів посад, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 вересня 2020 року № 317, за 6 тарифним розрядом. Відповідно до підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та телеграм (окремих доручень) Міністра оборони України надбавка за особливості проходження служби станом на 01 січня 2022 року мала б складати 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 та телеграм (окремих доручень) Міністра оборони України премія станом на 01 січня 2022 року мала б складати 116% посадового окладу. У свою чергу, механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначаються Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260.

На підставі пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд установив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2023 року у справі № 240/17831/22, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року.

На виконання цього судового рішення відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2022 року для перерахунку пенсії, відповідно до якої, серед іншого указано, що надбавка за особливості проходження служби (НВОВЗ) 1%, та премія 10%.

Уважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку доводам відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, суд зауважує на таке.

Згідно висновку Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладеному у постанові від 12 грудня 2023 року у справі №380/1907/23, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не застосовується у правовідносинах щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України № 2262-ХІІ, та членам їх сімей.

Згідно положень частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач не порушив строків звернення з позовної заявою до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону України № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини 3 статті 43 названого Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1 та 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова № 103), зокрема до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), визнані рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 протиправними та нечинними у відповідній частині, з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція пункту 5 Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Зміст зазначеного пункту Порядку № 45 свідчить про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить вказувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Спірним питанням у межах розгляду цієї справи є відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, відтак необхідним для вирішення спору є оцінка правомірності зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які позивач уважає зменшеними.

Розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначається Постановою № 704, пунктом 3 якої установлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197 (далі - Порядок №260) підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Відповідно до пункту 1 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Відповідно до пункту 2 зазначеного розділу розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки (пункт 5 розділу VI Порядку № 260).

Пунктами 1, 2 розділу ХVI Порядку № 260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виходячи з наведених норм в їх сукупності, враховуючи, що конкретний розмір надбавки за особливості проходження служби за відповідними посадами (категоріями) Кабінетом Міністрів України не установлений, суд уважає, що розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховуються у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Така ж правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23, в межах якої розглянуто питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Указаним рішенням обумовлено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати у справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, з позовами до територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено Міністром оборони України на відповідний рік.

Дослідивши матеріали цієї справи, з огляду на її суб'єктний склад та підстави виникнення цього спору, враховуючи норми, якими врегульовано спірні відносини, та зважаючи на зміст заявлених позовних вимог, суд доходить висновку, що ця справа відповідає ознакам типової справи, для якої зразковим є рішення у справі № 380/19324/23.

Вирішуючи спір у цій справі суд ураховує, що Верховний Суд, ухвалюючи рішення у зразковій справі, встановив, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премія в розмірі 35 % посадового окладу, розміри яких встановлено та доведено командувачам видів (родів військ, сил) телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612 та від 19 січня 2022 року № 248/269. Висновки Верховного Суду зроблені на підставі доказів, зокрема, копій рішень Міністра оборони України щодо встановлення розмірів виплати надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям Збройних Сил України; листа Міністерства оборони України від 23 лютого 2024 року № 220/74/358, яким повідомлено, що за відповідною (прирівняною) посадою до посади начальника управління - начальника робіт Львівського територіального інженерно-будівельного управління встановлювався посадовий оклад за 30 тарифним розрядом та за відповідною (прирівняною) посадою станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби (у розмірі 65 % посадового окладу з урахування окладу за військове звання) та премія (в розмірі 35 % посадового окладу).

Отже, для правильного вирішення цієї справи та оцінки правомірності зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 відповідних відсоткових показників слід встановити розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2022 року.

Такий же підхід застосовано Верховним Судом і, зокрема, у постановах від 19, 24 та 27 червня 2024 року у справах № 340/1060/23, № 120/4142/23 та № 560/13320/22, відповідно, а також від 22 серпня 2024 року у справі № 120/5739/23.

Задля з'ясування відповідного розміру означених складових грошового забезпечення судом витребувано відповідні докази та встановлено, що для посади заступник командира окремого батальйону (дивізіону) за січень 2022 року: тарифний розряд - 24; щомісячна премія - 116% від посадового окладу; надбавка за особливості проходження військової служби у розмірі - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Виходячи з фактичних обставин цієї справи та за наведеного правового регулювання, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення у довідці від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії позивача станом на 01 січня 2022 року розміру надбавки за особливості проходження служби до 1% та премії до 10%, зобов'язавши відповідача виготовити та надати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2022 рок, в якій указати розміри надбавки за особливості проходження служби - 65% та премії 116% для обчислення та перерахунку пенсії позивача.

Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно підлягають задоволенню.

За відсутності документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.

Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці від 05 червня 2023 року за особовою справою №X374358 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року зменшених розмірів надбавки за особливості проходження військової служби - 1% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії - 10% (посадового окладу).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197, вказати надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премію у розмірі 116% посадового окладу, що фактично виплачені за січень 2022 року за відповідною посадою, для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.О. Окис

12.03.25