пр. № 1-кс/759/1149/25
ун. № 759/3945/25
12 березня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000168 від 24.04.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 240 КК України,
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000168 від 24.04.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 240 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що згідно норм підпункту 1.3, пункту 1.1, розділу 1, частини 1 Постанови Верховної Ради України «Про Державну програму приватизації майна державних підприємств» від 07.07.1992 та абзацу 15, пункту «г», частини 2, статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 №2163-ХІІ в редакції з 19.02.1997, суб'єкти господарювання недержавної форми власності не можуть мати у власності гідротехнічні споруди (далі - ГТС), які побудовані до початку приватизаційних процесів в державі.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», приватизації не підлягають казенні підприємства та об'єкти, необхідні для виконання державою своїх основних функцій, для забезпечення обороноздатності держави, та об'єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема гідротехнічні споруди.
Однак, наявна інформація свідчить про те, що у базу даних гідротехнічних споруд, що знаходяться під технічним наглядом Регістра судноплавства України, станом на 31.01.2022 внесено ряд ГТС, побудованих до 1991 року, які обліковуються за приватними суб'єктами господарської діяльності.
При цьому, оформлення права власності на такі ГТС суперечить не тільки вищевказаним законодавчим нормам, але фактично є нікчемними правочинами.
Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Нікчемний правочин не породжує будь-яких правових наслідків.
Касаційний господарський суд у складі ІНФОРМАЦІЯ_1 у постанові від 07.10.2020 у справі № 911/2574/18 вказав на те, що визначальним у кваліфікації правочину, що порушує публічний порядок, є його нелегітимна мета. Наміри осіб, які його вчиняють, не спрямовані на досягнення правового результату, передбаченого правочином.
Під час дослідження судами факту порушення правочином публічного порядку, суд повинен брати до уваги усі аспекти його вчинення. Формальне дотримання визначеної законом форми та змісту правочину, за умови, що укладаючи його, сторони переслідували нелегітимну мету, може свідчити про порушення правочином публічного порядку.
При кваліфікації правочину за ст. 228 ЦК України має враховуватися вина, яка виражається у намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Наявність умислу у сторін угоди означає, що вони, виходячи з обставин справи, усвідомлювали або повинні були усвідомлювати протиправність вчинення зобов'язання і суперечність його мети публічному порядку (інтересам держави та суспільства) і прагнули або свідомо допускали настання протиправних наслідків.
Крім того, гідротехнічні і портові споруди є об'єктами критичної інфраструктури і право власності на них визнається за державою у міжнародному судочинстві. Зокрема, Європейським судом з прав людини у справі «Жидов та інші проти Росії».
Незважаючи на це, у ході досудового розслідування отримано відомості про схеми привласнення державних гідротехнічних і портових споруд збудованих до початку приватизаційних процесів в державі службовими особами ряду суб'єктів господарювання на території Київської області.
Так, у базу даних гідротехнічних споруд, що знаходяться під технічним наглядом ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на 31.01.2022 внесено ГТС збудовані до 1991 року, які обліковуються за приватними суб'єктами господарської діяльності, зокрема: - «Вантажний причал» ( АДРЕСА_1 , довідка (свідоцтво) про реєстрацію НОМЕР_1 , збудована у 1964-1968 р.р.) обліковується за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 .
12.09.2024 на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва проведено огляд земельної ділянки кадастровий номер 3221810100:01:252:6011, площею 1.6827 га. під час якого встановлено, що відповідно до технічного паспорту на виробничий будинок « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_2 від 11.10.2016 наявні тільки будівлі під літерою «А» площею 17,6 кв. м., під літерою «Б», будівля ОВП, площею 53,4 кв. м. та нежитлова будівля під літерою «Д» ,яка майже зруйнована. Також на гідротехнічній споруді під номером «ІV» розташована насип піску, висотою приблизно 10 м. та шириною приблизно 20 м. та довжиною приблизно 50 м. Також на насипу піску наявний екскаватор марки «EX-355» моделі «HITACHI» жовтого кольору, який здійснює навантаження піску на грузові автомобілі.
Досудовим розслідування встановлено про те, що невідомі особи, за допомогою спеціальної техніки здійснює незаконний видобуток та вивезення корисних копалин, а саме піску на земельній ділянці з кадастровим номером 3221810100:01:252:6011, чим порушують встановлені правила охорони надр.
В подальшому, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надав копії документів, щодо походження піску на земельній ділянці кадастровий номер 3221810100:01:252:6011. Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 є власником спеціального дозвілу на користування надрами № 5500 від 26 березня 2012 року, відповідно до акту навантаження 225 від 29.11.2024 пісок річковий був видобутий на Гребенянському родовище ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відповідно до договору оренди № 26/12 КПА від 26 грудня 2023 року. Відповідно до пункту 1 договору поставки № 01/ 12/22 від 01 грудня 2022 року укладеного між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » «Постачальник» та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 . Розвантаження на земельній ділянці кадастровий номер 3221810100:01:252:6011 вказаного піску здійснює ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 краном плавучим «КПЛ-5-30», 1970 року побудови, відповідно до договору оренди № 2612КПЛ від 26.12.2023.
Враховуючи викладене, у сторони обвинувачення є підстави вважати, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 , разом із невстановленими особами з числа посадових осіб вказаних товариств, за допомогою спеціальної техніки здійснює незаконний видобуток та вивезення корисних копалин, а саме піску на земельній ділянці з кадастровим номером 3221810100:01:252:6011, чим порушують встановлені правила охорони надр.
Саме тому, з метою виконання завдань кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні в ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) інформації та документів про ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 , у звзяку із чим слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ.
В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву про слухання клопотання у його відсутність.
Особа у володінні якої знаходяться речі до суду до суду не викликалась у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим управлінням ГУ НП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000168 від 24.04.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 240 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи вищевикладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000168 від 24.04.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 240 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого управління ГУНП в Київській області капітану поліції ОСОБА_3 , т.в.о. слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_4 , старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_5 , старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_7 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_8 , слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_9 , старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_11 , старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 а також іншим слідчим із числа слідчої групи у кримінальному провадженні № 42024110000000168 на тимчасовий доступ до речей та документів (з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій в паперовому та/або електронному вигляді), які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
- інформацію щодо реєстру отриманих та виданих податкових накладних (із обов'язковим зазначенням номенклатури (найменування) товарів/послуг) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 за період 01.01.2024 по 12.03.2025 із розшифруванням контрагентів, дати та послуги за які перераховувалися грошові кошти;
- відомості про нарахування зарплати на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 з 2024 року по 01.02.2025 (щомісячно);
- відомості про доходи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 за 2014-2025 роки;
- інформацію про IP-адреси та електронні адреси, з яких надаються податкова звітність та інші документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 за період 01.01.2024 по 12.03.2025;
- відомості про банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 відкриті станом на 2025 рік;
- відомості про сплату податків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 з 01.01.2024 по 12.03.2025;
- інформацію про проведені перевірки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 за період з 01.01.2024 по 12.03.2025.
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Відповідно до частини 1 ст.166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя ОСОБА_1