Справа № 548/301/25
Провадження № 2-а/548/9/25
11.03.2025 м. Хорол
Суддя Хорольського районного суду Полтавської області Лідовець Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - Винниченко Лариса Павлівна до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
Позивач ОСОБА_1 06 лютого 2024 року звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, в якій просив: скасувати Постанову № 1351 від 14.10.2024 року, складену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, якою накладено штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, та закрити справу.
В обґрунтування своїх вимог вказав, постанова є протиправною, необґрунтованою та підлягає скасуванню з огляду на те, що при її складанні, як і при складанні протоколу, позивачу не було повідомлено яке порушення ним було вчинене; які підстави укладення постанови; його не було повідомлено про час, місце розгляду адміністративної справи, на підставі якої винесено постанову, позбавлено можливості надати пояснення; у спірній постанові відсутній його підпис та копії не було вручено. Додатково вказує, що відповідно до підпункту 10 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів), які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (набрав чинності 05.01.2023), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів служби зовнішньої розвідки. А отже, обов'язок позивача відповідно до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», чинної з 19.05.2024, уточнити свої дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим ВРУ, станом на дату прийняття спірної постанови 14.10.2024, не закінчився, що виключає наявність такого правопорушення у діях чи бездіяльність військовозобов'язаного.
Ухвалою судді Хорольського районного суду Полтавської області від 11 лютого 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) осіб.
10.03.2025 представник відповідача - начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 надав відзив на позовну заяву, за змістом якої просить суд відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що всупереч вимогам пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 не з'явився за викликом по повістці із зазначеною датою - 02.10.2024 на 10:00 годину. 14.10.2024 позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 , де було складено адміністративний протокол, в якому міститься підпис позивача, повідомленого про дату та час розгляду справи. У графі «пояснення» міститься запис причин неприбуття ОСОБА_1 - через хворобу. Тому постанова винесена у порядку і на підставах, визначених чинним законодавством.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до таких висновків.
Згідно з вимогами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Згідно з копією військового квитка, виданого на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 знятий з військового обліку згідно з Наказом МОУ № 342 від 09.06.2006 (а.с. 13-15).
За змістом постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП № 1351 від 14.10.2024, прийнятої начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності через несвоєчасне неприбуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 для звірки облікових даних та проходження військово-лікарської комісії, що є порушенням правил перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 № 560. У вказаній постанові відсутній підпис ОСОБА_1 , у зв'язку з цим був укладений акт відмови від підпису за присутності двох свідків (а.с. 16, 17).
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 20.01.2025 відкрито виконавче провадження з виконання Постанови № 1351 від 14.10.2024, винесеної ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ОСОБА_1 (а.с. 18)
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1351 від 14.10.2024, укладеного інструктором ІНФОРМАЦІЯ_4 ст.с-нт ОСОБА_4 , 14.10.2024 ОСОБА_1 після перевірки працівниками поліції по базі Інформаційного порталу Національної поліції був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_5 . При уточненні облікових та персональних даних було встановлено, що ОСОБА_1 своєчасно не прибув для звірки облікових даних та проходження військово-лікарської комісії, що є порушенням правил перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022, № 1487, частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У поясненнях до протоколу ОСОБА_1 вказує, що він не з'явився до військкомату тому, що хворів. Зі змістом протоколу ОСОБА_1 був ознайомлений, у тому числі із датою, місцем та часом розгляду справи про адміністративне правопорушення, про що засвідчує його підпис (а.с. 38).
Згідно з копією розписки, наданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , повістку № 1212 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 вручено 30.09.2024, про що свідчить підпис ОСОБА_1 (а.с. 39).
Рапортом старшого офіцеру обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 доведено до відома начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 про неявку ОСОБА_1 02.10.2024 на 10:00 годину по повістці, врученій під особистий підпис 30.09.2024 (а.с. зворот 37).
Відповідно до пунктів 1, 8 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з частинами другою, третьою статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Диспозиція частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Частиною третьою цієї ж статті передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Пункт 3 цієї ж статті передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Процедура оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів визначена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024.
Згідно з пунктом 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
З матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження є акт територіального центру комплектування (далі ТЦК) про притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення порядку уточнення даних військовозобов'язаного.
У цій справі до предмету доказування входить, зокрема, встановлення порядку оповіщення позивача про необхідність з'явитися до ТЦК (докази надсилання повідомлення, її отримання, неотримання, причини неотримання, тощо).
За встановлених судом обставин справи вбачається, що позивач не заперечував факт повідомлення його про виклик на 02.10.2024 на 10:00 годину для звірки облікових даних та проходження військо-лікарської комісії. Додатково про це свідчить також запис у графі «пояснення» у протоколі № 1351 від 14.10.2024 - «не з'явився тому, що хворів».
У матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження поважної причини неявки ОСОБА_1 на дату виклику до ІНФОРМАЦІЯ_4 - 02.10.2024.
Отже, невиконання обов'язку прибуття за викликом до відділу районного ТЦК та СП для звірки облікових даних та проходження військово-лікарської комісії є порушенням правил перебування військовозобов'язаних на військовому обліку відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022, № 1487, частини десятої статті 1 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», статті 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вказане слугувало підставою для укладення протоколу про адміністративне правопорушення № 1351 від 14.10.2024 та постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
Доводи позивача про те, що не було повідомлено про дату, час, місце розгляду адміністративної справи щодо нього суд спростовує наявними у протоколі № 1351 від 14.02.2024 підписами ОСОБА_1 про інформування його про права, передбаченими статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП; про дату, час та місце розгляду адміністративної справи; отримання другого примірника протоколу.
Суд відхиляє доводи позивача щодо обов'язку призовників, військовозобов'язаних та резервістів звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних ТЦК та СП (пункт 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів), органів СБУ, підрозділів служби зовнішньої розвідки, оскільки згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, був встановлений обов'язок громадян щодо уточнення військово-облікових даних, відповідно до якого усім військовозобов'язаним необхідно уточнити військово-облікові дані протягом 60 днів.
Відтак, позивачем не надано суду належних, достатніх та достовірних доказів, які б спростували факти, викладені в оскаржуваній постанові та факт відсутності в його діях складу правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
На підставі наведеного суд вважає, що постанова у справі про адміністративне правопорушення є правомірною та підстави для її скасування відсутні.
Отже, притягнення позивача до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення за порушення вимог частини третьої статті 210-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн відповідає вимогами чинного законодавства.
Відповідно до вимог частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, предмет та обсяг заявлених вимог, оцінюючи в сукупності наявні у справі докази, суд приходить до переконання, що підстав для задоволення позовних вимог не має, а постанова по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП № 1351 від 14.10.2024 винесена посадовою особою ОСОБА_2 відповідно до вимог чинного законодавства.
У випадку відмови у задоволенні позову, витрати понесені позивачем відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Винниченко Лариса Павлівна, до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП № 1351 від 14.10.2024 відмовити, а постанову залишити без змін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду як суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Представник позивача: Винниченко Лариса Павлівна, адреса: АДРЕСА_2 ; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №№ 590 від 24.04.2008
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , адреса: АДРЕСА_3 ; код ЄРДПО НОМЕР_3 .
Суддя Т. М. Лідовець