36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури
28.10.2010 року Справа № 23/52
за заявою Прокурора Полтавського району Полтавської області (36018, м. Полтава, вул. Фрунзе, 154 "А") в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Полтавському районі ( органу уповноваженого здійснювати управління фінансами пенсійного забезпечення , діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України) (м.Полтава, вул. Шевченка, 7, КОД 22532772)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАССЕ" (Полтавська область, Полтавський район, с. Кротенки, вул. Леніна, б. 24, код 31894245)
про визнання банкрутом
Суддя Ореховська О.О.
За участю представників:
від кредитора - Букко Н.В., довіреність від 12.01.2010 р. № 190/06-19
від боржника - не з"явився
від прокуратури - Бондаренко А.Г., посвідчення № 246 від 03.05.2007 р.
Суть справи: Розглядається заява Прокурора Полтавського району Полтавської області , вул. Фрунзе, м. Полтава в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Полтавському районі ( органу уповноваженого здійснювати управління фінансами пенсійного забезпечення , діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України), м. Полтава про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАССЕ", с.Кротенки Полтавського району Полтавської області в порядку визначеному ст. 52 Закону України "про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Боржник в судове засідання не з'явився. Ухвала господарського суду Полтавської області від 09.09.2010 р., що направлялася боржнику за адресою зазначеною ініціюючим кредитором в заяві про порушення справи про банкрутство і яка співпадає з місцезнаходженням боржника: с.Кротенки , Полтавського району, вул. Леніна, б. 24, згідно Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 30.07.2010 року повернулася до суду з відміткою поштового відділення про відсутність адресата за вказаною адресою.
Також, ухвала суду від 09.09.2010 р. направлялася керівнику ТОВ "МАССЕ" - ОСОБА_1 (згідно відомостей зазначених у Витязі з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 30.07.2010 року ) і була отримана останнім, що підтверджується поштовим повідомленням наявним в матеріалах справи.
В зв'язку з тим, що необхідних для подальшого розгляду справи доказів, наявних в матеріалах справи, достатньо, а неявка Боржника, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового розгляду, не перешкоджає розгляду справи, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, на підставі ст. 75 ГПК України.
На виконання вимоги суду Полтавська МДПІ з супровідним листом за вх. № 11140д від 23.09.2010 р. направила:
1) Довідку від 22.09.2010 р. № 3069/10/10-012 відповідно до якої ТОВ "МАССЕ" (код ЄДРПОУ 31894245) з моменту взяття на податковий облік рахувалося на загальній системі оподаткування та рахувалося платником податку на прибуток, комунального податку та податку на додану вартість;
2) Довідку від 22.09.2010 р. № 3072/10/10-012 відповідно до якої ТОВ "МАССЕ" (код ЄДРПОУ 31894245) останню податкову звітність, а саме податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2008 р. подано до Полтавської МДПІ 11.06.2008 р.;
3) копію останньої податкової звітності ТОВ "МАССЕ", а саме податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2008 р.
На виконання вимог п. 3 ухвали господарського суду Полтавської області від 09.09.2010р. Прокуратура Полтавського району Полтавської області з супровідним листом за вх. № 12914д від 26.10.2010 р. направила лист Інспекції державного технічного нагляду Полтавської ОДА від 06.09.2010 р. вих. № 01-29/580 відповідно до якого за ТОВ "МАССЕ" (Полтавський район) сільськогосподарська техніка на обліку в електронній базі даних інспекції держтехнагляду на даний час не виявлена.
Через канцелярію господарського суду від УПФУ в Полтавському районі надійшло клопотання за вх. № 13060д від 28.10.2010 р. про призначення ліквідатором боржника - ТОВ "МАССЕ" арбітражного керуючого Перепелиці В.В.
Також, через канцелярію господарського суду УПФУ в Полтавському районі з супровідним листом за вх. № 13059д від 28.10.2010 р. надало відомості адресно-довідкового відділу УГІРФО ГУМВС України в Полтавській області від 31.08.2010 р. щодо місця реєстрації ОСОБА_2
Вищевказані документи залучені судом до матеріалів справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши уповноваженого представника прокуратури Полтавської області та УПФУ в Полтавському районі Полтавської області, суд встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МАССЕ" (Полтавська область, Полтавський район, с. Кротенки, вул. Леніна, б. 24) (адреса боржника в редакції Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 30.07.2010 року) зареєстроване розпорядженням голови Полтавської райдержадміністрації 17 жовтня 2002 р. за № 580.
Відповідно до Довідки органу статистики №19/4042 (а.с. 26) та Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 42) Товариство з обмеженою відповідальністю "МАССЕ" включено ЄДРПОУ та ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за ідентифікаційним кодом 31894245.
Прокурор Полтавського району Полтавської області звернувся в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Полтавському районі ( органу уповноваженого здійснювати управління фінансами пенсійного забезпечення , діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України), м. Полтава з заявою від 16.08.2010 р. вих. № 925/10 (вх. № 3224 від 18.08.2010 р.) про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "МАССЕ" (Полтавська область, Полтавський район, с. Кротенки, вул. Леніна, б. 24, код 31894245) (далі по тесту - ТОВ"МАССЕ") в порядку визначеному ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як зазначено у вищевказаній заяві та встановлено господарським судом боржник - ТОВ "МАССЕ" є платником страхових внесків на загальнообов'язковее державне пенсійне страхування.
На дату звернення Прокурора Полтавського району Полтавської області з заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "МАССЕ" останнє має заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 1 554,87грн. згідно Розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період лютий-травень 2008 р. (а.с. а.с 18-25).
Зазначена заборгованість підтверджується постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2009 р. по справі № 2а - 8485/09 (а.с. 14) відповідно до якої присуджено до стягнення з ТОВ "МАССЕ" на користь УПФУ в Полтавському районі Полтавської області суми недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 554,87грн.
На примусове виконання зазначеної постанови Полтавським окружним адміністративним судом 03.08.2009 р. видано виконавчій лист по справі № 2а - 8485 2009 р. (а.с. 15) , який кредитором пред'явлено на виконання до Відділу державної виконавчої служби Полтавського РУЮ.
Постановою державного виконавця від 27.05.2010 р. виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2009 р. № 2а - 8485 2009 р. (а.с. 17) повернуто стягувачеві без виконання на підставі п. 5 ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" в зв'язку з тим, що: "...Боржник за вказаною у виконавчому документі адресою фактично не знаходиться. Місце знаходження невідоме...".
Внаслідок проведених заходів спрямованих на з"ясування майнового стану боржника, прокурором Полтавського району встановлено наступне:
Відповідно до листа КП "Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району" від 19.07.2010 р. вих. № 345 (а.с. 37) за ТОВ "МАССЕ" , с. Кротенки, вул. Леніна, 24 в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно записи щодо наявності зареєстрованих прав власності відсутні.
Лист УДАІ ГУМВС України в Полтавській області від 13.08.2010 р. за вих. № 11/6351 (а.с. 40) та Інспекції державного технічного нагляду Полтавської ОДА від 06.09.2010 р. вих. № 01-29/580 (а.с. 74) свідчать про відсутність реєстрації за ТОВ "МАССЕ" автотранспортних засобів та сільськогосподарської техніки.
Листом від 12.07.2010 р. за вих. № 010409/1348 (а.с. 38) Відділ держкомзему у Полтавському районі Полтавської області повідомив, що за ТОВ "МАССЕ" на території Кротенківської сільської ради земельні ділянки у приватній власності не числяться.
Також, як повідомив виконавчий комітет Кротенківської сільської ради Полтавського району Полтавської області ТОВ "МАССЕ" на території сільської ради підприємницької діяльності не здійснює, місцезнаходження його невідоме (лист від 30.07.2010 р. вих. № 302 -а.с. 41).
На дату винесення даної ухвали заборгованість в сумі 1 554,87грн. боржником не погашена.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту - Закон) суддя в підготовчому засіданні оцінює подані документи, заслуховує пояснення сторін, розглядає обґрунтованість заперечень боржника.
Основне завдання підготовчого засідання суду полягає у з'ясуванні неплатоспроможності боржника, наявності чи відсутності перешкод для подальшого руху справи про банкрутство.
Відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка регулює загальні, основні підстави для порушення справи про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Статтею 1 Закону передбачено, що безспірні вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Стаття 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка має назву "Особливості банкрутства відсутнього боржника", передбачає ці самі "інші випадки" та особливості порушення справи про банкрутство, про які ідеться в частини 3 статті 6 Закону, зокрема, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Виходячи з викладеного, частина 3 статті 6 Закону містить загальні норми, а стаття 52 Закону передбачає спеціальні норми, які регулюють банкрутство за спрощеною процедурою.
Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає можливості порушення справи про банкрутство, як за загальною, так і за спрощеною процедурою у відсутності безспірних вимог ініціюючого кредитора.
При розгляді питання щодо безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, можливо відмітити дві особливості, які притаманні процедурі, яка регулюється ст. 52 Закону в площині безспірності грошових вимог, а саме - справа про банкрутство відсутнього боржника може бути порушена незалежно від розміру грошових вимог кредитора, які повинні мати безспірний характер, а також незалежно від спливу трьохмісячного строку, передбаченого ч. 3 ст.6 Закону, встановленого для їх погашення, всі інші підстави для порушення провадження у справі про банкрутство, у тому числі і вимоги щодо складу грошового зобов'язання, передбаченого ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", регулюються загальними нормами Закону ( вищевказана правова позиція викладена в Постанові Вищого господарського суду України від 23.03.2010 р. по справі № 6/87-Б-09).
Суд встановив, що відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” вимоги УПФУ в полтавському районі Полтавської області в розмірі 1 554,87грн., є безспірними, а тому визнаються судом в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 с. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у випадку наявності буді-якої з підстав , передбачених часиною першою ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а не виключно за наявності всієї сукупності перелічених у цій статті підстав ( див. Постанову Пленуму Верховного суду України № 15 від 18.12.2009 р. п. 104 "Про судову практику в справах про банкрутство") .
Отже, у контексті вказаної норми при розгляді справи за правилами ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування є, зокрема, визначення місцезнаходження боржника-юридичної особи і факт відсутності керівних органів юридичної особи за її місцезнаходженням, ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби податкової звітності.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців" з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців створюється Єдиний державний реєстр, який містить, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дату та номер запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього, дату видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію; дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них (ст. 17 цього Закону).
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 3 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Вказаний Закон також визначає порядок внесення до Єдиного державного реєстру записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Виходячи з вимог ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно із ч. 8 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Отже, лише факт внесення таких відомостей до реєстру може слугувати доказом відсутності боржника (Див. Постанову ВГСУ від 15.07.2008 року № 15/701-б).
Відповідно до Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 30.07.2010 р. (а.с. 42), доданого до заяви про порушення справи про банкрутство, місцезнаходженням ТОВ "МАССЕ" є : Полтавська область, Полтавський район, с. Кротенки, вул. Леніна, б. 24., статус відомостей про юридичну особу: відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Також , як вбачається з листа Полтавської МДПІ від 08.07.2010 р. вих. № 2193/10/13 -а.с. 39 ( з урахуванням довідки Полтавської МДПІ від 22.09.2010 р. вих. № 3072/10/10-012 -а.с. 67) ТОВ "МАССЕ" (код ЄДРПОУ 31894245) останню податкову звітність, а саме податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2008 р. подано до Полтавської МДПІ 11.06.2008 р.
Приймаючи до уваги вищевикладене, а також, що матеріалами справі підтверджується відсутність боржника за його місцезнаходженням та неподання боржником протягом року до органів державної податкової служби податкової звітності суд, приймає постанову про банкрутство відсутнього боржника в порядку, визначеному статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до приписів п. 1 ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру та призначає ліквідатора.
Для виконання функцій ліквідатора ТОВ "МАССЕ" ініціюючим кредитором - УПФУ в Полтавському районі Полтавської області суду запропоновано (клопотання за вх. № 13060д від 28.10.2010 р.) кандидатуру арбітражного керуючого Перепелиці В.В.
Згідно з ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , якщо інше не передбачено цим Законом, арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути призначено фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну чи економічну освіту або володіє спеціальними знаннями, не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до статті 1 цього Закону і яка має ліцензію арбітражного керуючого, що видається в установленому законодавством порядку.
До призначення арбітражним керуючим особа має подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до жодної категорії осіб зазначених в п. 3 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до приписів ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" правом надання суду пропозиції щодо кандидатури ліквідатора наділений кредитор боржника.
З огляду на вищевказане та приймаючи до уваги, що арбітражний керуючий Перепелиця В.В. має ліцензію арбітражного керуючого серії АВ № 470289 від 16.03.2009 р., надав згоду арбітражного керуючого (а.с. 60) на участь у даній справі в якості ліквідатора у відповідності до п. 3 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , суд вважає за можливе задовольнити клопотання ініціюючого кредитора та призначити ліквідатором боржника - ТОВ "МАССЕ" арбітражного керуючого Перепелицю В.В.
З врахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 3-1, 22, 23, 24, 25, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -
1. Визнати банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАССЕ" (Полтавська область, Полтавський район, с. Кротенки, вул. Леніна, б. 24, код 31894245).
2. Відкрити ліквідаційну процедуру .
3. Ліквідатором підприємства-банкрута призначити арбітражного керуючого Перепелицю Василя Володимировича (ліцензія серії АВ № 470289 від 16.03.2010 р.).
4. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів
(обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
5. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
6. Припинити стягнення з боржника за всіма виконавчими документами.
7. Відомості про фінансове становище банкрута не є конфіденційними і не становлять комерційну таємницю.
8. Скасувати податкову заставу, арешт якщо такий накладено на майно боржника, визнаного банкрутом, чи будь-які інші обмеження щодо розпорядження майном боржника. Накладення арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
9. Ліквідатору Перепелиці В.В. в десятиденний строк з дня винесення цієї постанови з'явитися до державного реєстратора для проведення перереєстрації підприємства - банкрута (заповнення реєстраційної картки форма 6).
10. На підставі даної постанови та заяви ліквідатора внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про заміну керівника банкрута - ТОВ "МАССЕ" на ліквідатора.
11. Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
12. Зобов'язати ліквідатора до 28.10.2011 року здійснити інвентаризацію майна, яке може належати банкруту та надати суду перший звіт про хід ліквідаційної процедури банкрута.
13. Засідання суду з приводу заслуховування першого звіту ліквідатора призначити на 27.01.2011 року на 9 год. 00 хв.
14. Копії постанови направити кредитору, боржнику, ліквідатору Перепелиці В.В., державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору (Полтавська РДА ).
Суддя О.О. Ореховська