36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
28.10.2010 р. Справа №17/19-22/17
за позовом Прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми
до Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" в особі нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз", м. Полтава
третя особа яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Глинська сільська рада, с.Глинськ, Роменський район
про стягнення 25 259 грн. 00 коп.
Суддя В.Д. Георгієвський
від позивача: Панченко О.М дов. №232/03 від 08.02.2010р.
від відповідача: Теймуразян М.Р. дов. юр -882/9 від 07.12.2009р.
від третьої особи: не з"явився
від прокуратури: Батраченко В.В. посвідчення №68 від 18.03.2009р.
СУТЬ СПОРУ: розглядається позовна заява Прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Сумській області до Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" в особі нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" про стягнення 25259,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні на позовних вимогах наполягає посилаючись на недотримання вимог природоохоронного законодавства на дільницях НГВУ "Полтаванафтогаз" та стягнення шкоди за порушення природоохоронного законодавства.
Відповідач проти позовних вимог заперечує.
Представник прокуратури вимоги позивача підтримує.
Третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору заявила самостійні вимоги на предмет спору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача, відповідача та прокуратури, суд встановив:
У відповідності зі ст.121 Конституції України прокуратура становить єдину систему, на яку покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Однією із форм здійснення представництва є звернення до суду з позовами про захист прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Відповідно до Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (далі Мінприроди), затвердженого Указом Президента України від 27.12.05 №1842/2005, дане міністерство є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, геологічного вивчення надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності, є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади у зазначеній сфері.
Державна екологічна інспекція в Сумській області є органом влади, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, оскільки Мінінстерство охорони навколишнього природнього середовища здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, яким є позивач.
У вересні 2007 року інспекцією проведено перевірку дотримання природоохоронного законодавства на дільницях НГВУ "Полтаванафтогаз", які розташовані на території Роменського району в ході якої виявлено забруднення земель сільськогосподарського призначення нафтопродуктами на території Глинської сільської ради біля факельного амбару УППГ-1 Андріяшівського газоконденсатного родовища НГВУ "Полтаванафтогаз”. Харківським державним гідроекологічним відділенням “ГІДРОЕК” Інституту “УкрНДІІНТВ” станом на грудень 2007 р. було виготовлено звіт про виконання науково-дослідної роботи за темою "Виконання інженерно-екологічних вишукувань на проммайданчику УППГК-1 Андріяшівського родовища (с. Глинск Роменського району Сумської області) та обладнання свердловини для визначення об'ємів забруднення підземних вод і дослідного зниження рівня рідких вуглеводів у ґрунтових водах", у якому було визначено ступінь та об'єм забрудненості ґрунтів нафтопродуктами на спірній земельній ділянці.
На підставі акту перевірки від 26.-27.09.2007р., вищеназваного звіту та "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої в Міністерстві юстиції України № 422/13689 від 25.04.07 (далі - Методика) Державною екологічною інспекцією з охорони навколишнього природного середовища, позивачем було здійснено розрахунок відшкодування шкоди від забруднення земель сільськогосподарського призначення нафтопродуктами на території Глинської сільської ради Роменського району біля факельного амбару УППГ-1 Андріяшівського газоконденсаторного родовища НГВУ “Полтаванафтогаз” та обраховано шкоду завдану навколишньому середовищу у розмірі 25259 грн.
Згідно ч. 1 та ч. 2 преамбулі Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.
Згідно ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки. У державній власності перебувають всі землі України, за винятком земель, переданих у колективну і приватну власність. Повновладдя народу України в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів реалізується на основі Конституції України як безпосередньо, шляхом проведення референдумів, так і через республіканські органи державної влади відповідно до законодавства України. Від імені народу України право розпорядження природними ресурсами здійснює Верховна Рада України.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України. Державній охороні від негативного впливу несприятливої екологічної обстановки підлягають також здоров'я і життя людей.
Повноваження органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища встановлені розділом ІV Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", відповідно до п.п. з ч. 1 ст. 20 якої до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Пунктом «б»ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено наявність права на звернення до суду з позовами про стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону довкілля, у органів місцевого самоврядування.
В ході судового розгляду Глинські сільська рада заявила самостійні вимоги на предмет спору Вказані вимоги були прийняті судом та залучено до участі у розгляді справи Глинську сільську раду в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору.
Правила щодо третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору встановлені ст. 27 ГПК України, згідно ч. 1, ч. 2, ч. 3 якої треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або ініціативи господарського суду. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.
Статті 15, 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»до компетенції місцевих рад також віднесено здійснення контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства, координацію діяльності відповідних, спеціально уповноважених, державних органів управляння в галузі охорони навколишнього природного середовища на їх території. Місцеві ради можуть здійснювати й інші повноваження відповідно до законодавства України. Таким чином, сільська рада є уповноваженим державою органом на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.
Відповідно до п.7 ст. 47 Закону України «Про державний бюджет на 2010р.»встановлено, що 30% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності надходить до спеціального фонду державного бюджету, 70% зараховується до бюджетів місцевого самоврядування. Всі кошти надходять на один спеціальний рахунок місцевого бюджету, після чого розподіляються згідно рівнів бюджету.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету 30% (7577,7 грн.), до спеціального фонду місцевого бюджету 70% (1 7681,30 грн.) коштів за шкоду завдану порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 32-33, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд,-
1.Позовні вимоги Глинської сільської ради задовольнити.
2.Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Укртатнафта»в особі нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз»(04053, м.Київ, пров. Несторівськй ,3-5, код ЄДРПОУ 00135390, р/р 26005053100367 в ЗАТ «Приватбанк», МФО 321842) до спеціального фонду Державного бюджету 30% (7577,7 грн.) кошти за шкоду завдану порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (33118331700315 отримувач Глинська сільська рада код 0448879, код платежу 24062100, ОКПО 23635184 банк ГУДКУ у Сумській області).
3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Укртатнафта»в особі нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз»(04053, м.Київ, пров. Несторівськй ,3-5, код ЄДРПОУ 00135390, р/р 26005053100367 в ЗАТ «Приватбанк», МФО 321842) до спеціального фонду місцевого бюджету 70% (1 7681,30 грн.) кошти за шкоду завдану порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (33118331700315 отримувач Глинська сільська рада код 0448879, код платежу 24062100, ОКПО 23635184 банк ГУДКУ у Сумській області).
4. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Укртатнафта»в особі нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз»(04053, м.Київ, пров. Несторівськй ,3-5, код ЄДРПОУ 00135390, р/р 26005053100367 в ЗАТ «Приватбанк», МФО 321842) до Державного бюджету України (отримувач: УДК у м. Полтава, ЄДРПОУ: 34698804 банк: ГУДКУ у Полтавській області, МФО: 831019, р/р: 31217264700002 , КБК: 22050003, символ звітності банку: 259) 252, 59 грн. -державного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
5. Рішення надіслати сторонам по справі
Повний текст рішення складено та підписано 01.11.2010 року.
Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Суддя В.Д. Георгієвський