Рішення від 16.11.2010 по справі 6/1370

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "16" листопада 2010 р.Справа № 6/1370

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Терлецької-Байдюк Н.Я.

за участю представників сторін

від позивача Філінська В.М. доручення №85 від 05.11.2010р.;

від відповідача Решетнік В.П. - в.о. директора лабораторії;

Діденко В.В. - довіреність від 11.11.2010р.;

Поліщук С.В. - довіреність б/н.

Розглянув справу за позовом Підприємства райспоживспілки "Баранівський ринок" (м.Баранівка)

до Баранівської районної державної лабораторії ветеринарної медицини (м.Баранівка)

про стягнення 5397,86 грн.

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 5397,86 грн. на відшкодування витрат за енергоносії, фактично використані лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи. Також просить стягнути з відповідача судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Вимоги мотивовані тим, що відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" позивачем було надано лабораторії ветеринарної медицини приміщення для організації проведення експертиз продукції тваринного та рослинного походження. З 29.12.06р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про ветеринарну медицину" від 16.11.06 №361-V, яким ст.16 вказаного Закону викладена в новій редакції і вона не містить приписів про обов'язок адміністрації ринку надавати у користування лабораторії пристосовані службові приміщення безоплатно. На даний час лабораторія безоплатно користується майном позивача, ринок несе значні фінансові витрати на утримання приміщення, в якому знаходиться лабораторія, тому просить задоволити позов. Крім того позивач зазначив, що постановою КМ України від 04.11.2009р. №1167 "Про затвердження Порядку формування тарифів на ветеринарні послуги, що надаються державними установами ветеринарної медицини" передбачено включення до вказаних тарифів накладних витрат що зокрема, складаються з оплати комунальних послуг та енергоносіїв (теплопостачання, водопостачання, водовідведення та інших комунальних послуг; оплата природного газу, електроенергії тощо). На виконання вимог ухвали суду надав копію довідки з ЄДРПОУ, копії витягів із законодавства та копії розрахунків суми боргу.

Представники відповідача в засіданні суду позовні вимоги не визнають з підстав, зазначених у запереченні (а.с.61-63). Зокрема зазначили, що законодавством України не передбачена компенсація витрат власнику ринку за забезпечення лабораторії приміщенням та іншим обладнанням. На виконання вимог ухвали суду надали копію Положення про Баранівську районну державну лабораторію ветеринарної медицини, копію свідоцтва про державну реєстрацію, копію свідоцтва про атестацію, та копію довідки з ЄДРПОУ.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2009р. між Підприємством райспоживспілки "Баранівський ринок" (Позивач) та Баранівською районною державною лабораторією ветеринарної медицини (Відповідач) було укладено договір безоплатного користування майном (а.с.17), за умовами якого позивач передає, а відповідач приймає в безоплатне тимчасове користування майно для розміщення лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи.

На виконання вказаного договору 02.01.2009р. між сторонами було підписано акт приймання-передачі майна: кімнати загальною площею 23 кв.м. в адмінбудинку ринку в м.Баранівка, вул. Першотравенська, 19, а також обладнання та інвентар.

Строк безоплатного користування майном складає три роки (п.7 договору від 01.01.2009р.).

17.05.2010р. Підприємство райспоживспілки "Баранівський ринок" звернулося до відповідача з претензією про сплату коштів за фактично використану електроенергію, газ, воду в загальній сумі 5207,85 грн. (а.с.20), яка залишилась без задоволення.

Позивач вважає, що оскільки він несе витрати на утримання лабораторії, просить стягнути з відповідача 5397,86 грн. витрат за електроенергію та природній газ за період з 26.01.2009р. по 18.08.2010р.

Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, господарський суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Відповідно до п. 9 ст. 62 Закону України "Про ветеринарну медицину" від 25.06.92р. лабораторії на ринках (агропродовольчих ринках) є структурними підрозділами відповідних державних установ ветеринарної медицини, що діють на підставі положень, затверджених Департаментом.

Відповідно до п.3 "Положення про міську державну лікарню ветеринарної медицини", затвердженого Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України 24.12.02р. №74 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.03р. за №28/7349) державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках є структурними підрозділами міської державної лікарні ветеринарної медицини. Відповідно до п.1. Положення міська (в тому числі у місті Севастополі) державна лікарня ветеринарної медицини (далі - Лікарня) відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" є державною установою ветеринарної медицини.

Державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринках здійснює свої повноваження відповідно до "Положення про державну лабораторію ветеринарно- санітарної експертизи на ринку", затвердженого Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України 15.04.02р. №16 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.02р. за №404/6692).

Відповідно до п. 1.1 Положення Державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи на ринку (далі - лабораторія) функціонує на ринках (зоологічних ринках), ринкових комплексах усіх типів, торгівельних майданчиках тощо незалежно від форми власності (далі - ринок), де організовано продаж тварин, продукції тваринного і рослинного походження, кормів тваринного і рослинного походження, кормових добавок та ін. (далі - продукція) і де є обов'язковим проведення ветеринарно-санітарної експертизи. Функціонування ринку, на якому не організована ветеринарно-санітарна експертиза продукції, що є об'єктом державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, за відсутності лабораторії забороняється.

У відповідності до п.п. 1.13, 1.14, 1.15 Положення адміністрація (власник) ринку відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину", Ветеринарно-санітарних правил для ринків та Правил торгівлі на ринках зобов'язана надавати у користування лабораторії службові приміщення, необхідне обладнання, засоби зв'язку.

Приміщення лабораторії повинні бути обладнані опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією. Приміщення для розміщення лабораторії приймає головний державний інспектор ветеринарної медицини району (міста). Лабораторія підлягає акредитації щодо незалежності і технічної компетентності у встановленому законодавством порядку. Лабораторія для проведення ветеринарно-санітарної експертизи забезпечується необхідним спеціальним лабораторним обладнанням, приладами, інструментами, фарбами, хімічними реактивами, мийними і дезінфекційними засобами, лабораторним посудом, спецодягом, лабораторними меблями, інвентарем та іншими допоміжними матеріалами.

Відповідно до п.5.3 Положення власники ринків (торгівельних об'єктів) повинні створювати для спеціалістів лабораторії належні умови та надавати у користування службові приміщення, що відповідають вимогам техніки безпеки та протиепідемічного режиму, а також необхідне обладнання, засоби зв'язку тощо.

Отже, даним Положенням не передбачена компенсація витрат власнику ринку за забезпечення приміщень лабораторії опаленням, освітленням, вентиляцією, водопроводом з гарячою і холодною водою, каналізацією та інше.

Баранівська районна державна лабораторія ветеринарної медицини не займається господарською діяльністю на ринку, а у відповідності до ст. 3 Закону України "Про ветеринарну медицину", ст. 19 Господарського кодексу України забезпечує реалізацію завдань держави щодо захисту прав споживачів, здійснює ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продуктів тваринного та рослинного походження на ринках.

Механізмом формування тарифів за ветеринарні роботи і послуги, затвердженого наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України №51 від 19.02.06р. не передбачено при формуванні тарифів закладання в розрахунок витрат на оплату за користування службовими приміщеннями ринку.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Посилання позивача на постанову КМ України від 04.11.2009р. №1167 "Про затвердження Порядку формування тарифів на ветеринарні послуги, що надаються державними установами ветеринарної медицини" судом не приймаються до уваги, оскільки даною постановою не передбачено в конкретному випадку при формуванні тарифів закладення в розрахунок витрат за користування службовим приміщенням ринку.

З огляду на викладене позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяТерлецька-Байдюк Н.Я.

Повне рішення складено 18 листопада 2010 року.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам