Справа №463/10004/24
Провадження №1-кс/463/2330/25
про відсторонення від посади
11 березня 2025 року місто Львів
Слідча суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника адвоката ОСОБА_5 , розглянувши клопотанняслідчого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, ОСОБА_6 , погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 62024140120000218 від 06.03.2024 про відсторонення від посади,
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, громадянина України, українця, одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , від посади начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України
встановила:
слідчий другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_6 , за погодженням прокурора, звернувся з клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4
Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України у кримінальному провадженні № 62024140120000218 від 06.03.2024.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 01.12.2020 Солонківська сільська рада рішенням №32 затвердила Положення про відділ земельних відносин Солонківської сільської ради.
Відповідно до п. 1.1 Розділу 1 Положення про відділ земельних відносин Солонківської сільської ради, відділ земельних відносин утворюється за рішенням Солонківської сільської ради, є виконавчим органом Солонківської сільської ради та діє відповідно до Законів України та інших нормативних актів у межах покладених повноважень.
Відповідно до Розділу 2 Положення про відділ земельних відносин Солонківської сільської ради, завданням відділу є реалізація державної політики у сфері регулювання земельних відносин земель комунальної власності у межах повноважень органів місцевого самоврядування; здійснення ефективного управління землями комунальної власності та іншими землями, які перебувають у віданні Солонківської сільської ради; здійснення інвентаризації земель Солонківської ОТГ; підготовка проектів рішень Солонківської сільської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень Солонківського сільського голови з питань земельних відносин; підготовка проектів рішень сільської ради з питань передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян, надання земельних ділянок у користування фізичним та юридичним особам, зміни цільового призначення, вилучення, викупу із земель комунальної власності, зміну землекористування відповідно до Земельного кодексу України; розроблення і подання Солонківській сільській раді, виконавчому комітету, сільському голові необхідних розрахунків і обґрунтувань програм робіт з проведення земельної реформи, здійснення землеустрою, заходів щодо раціонального використання та охорони земель; здійснення реєстрації і обліку звернень громадян, юридичних та фізичних осіб з питань, що належать до компетенції відділу, забезпечення своєчасного, правильного та повного їх розгляду.
Відповідно до Розділу 3 Положення про відділ земельних відносин Солонківської сільської ради, відділ має право одержувати в установленому порядку від посадових осіб виконавчих органів Солонківської сільської ради, підприємств, установ і організацій незалежно від їх форми власності, об'єднань громадян відповідні документи та необхідну інформацію для виконання покладених на Відділ функцій та завдань; залучати спеціалістів інших виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ і організацій (за погодженням із їхніми керівниками) до розгляду питань, віднесених до компетенції Відділу; подавати в установленому порядку відповідні пропозиції, готувати рішення на засідання сільської ради та її виконавчого комітету з питань, які віднесені до компетенції Відділу; при виконанні покладених на нього завдань взаємодіяти з іншими виконавчими органами Солонківської сільської ради.
Відповідно до Розділу 3 Положення про відділ земельних відносин Солонківської сільської ради, начальник відділу або спеціаліст, який виконує його обов'язки несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань і здійснення ним своїх функціональних обов'язків відповідно до цього Положення; відповідність прийнятих ним рішень вимогам чинного законодавства; правильне оформлення проектів сільської ради, розпоряджень сільського голови по земельних питаннях; розгляд заяв і звернень громадян, фізичних та юридичних осіб у терміни встановлені чинним законодавством; за неналежне виконання законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних» та інших чинних нормативних актів.
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи начальником земельного відділу Солонківської сільської ради, є службовою особою відповідно про примітки 1 до ст. 364 КК України.
Водночас, незважаючи на обізнаність із вищевказаними вимогами законодавства, будучи зобов'язаними неухильного дотримання вищезазначених норм, будучи службовими особами Солонківської сільської ради, відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаними діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, ОСОБА_4 , будучи призначеним розпорядженням голови Солонківської сільської ради ОСОБА_8 №36-13 від 19.03.2021 начальником відділу земельних відносин Солонківської сільської ради, вчинив умисний злочин, а саме перевищення службових повноважень за наступних обставин.
В невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16.06.2021, у начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради ОСОБА_4 , котрий в силу виконання службових обов'язків був обізнаний про наявність значного масиву земельних ділянок в районі запланованої генеральним планом с. Зубра та м. Львова проектованої дороги Вернадського наявний, які є не сформовані та не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, виник злочинний умисел на передачу у власність третьої особи - мешканки с. Зубра Львівської області ОСОБА_9 однієї з вищевказаних земельних ділянок, що розташована на території с. Зубра, котре входить до Солонківської територіальної громади та на територію якого поширюється юрисдикція Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області.
Так, незважаючи на обізнаність із вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_4 перебуваючи на території Солонківської ОТГ Львівського району Львівської області, будучи обізнаними із порядком видачі земельних ділянок у власність фізичним особам, всупереч обов'язку неухильного додержання згаданого законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки у вигляді виходу з комунальної власності земельної ділянки на території запланованої генеральним планом с. Зубра та м. Львова проектованої дороги Вернадського, вчинив злочин у сфері службової діяльності, а саме, зловживання службовими повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди на користь інших фізичних осіб, всупереч інтересам служби, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам.
Так, 14.06.2021 мешканка с. Зубра Львівської обл. ОСОБА_9 звернулася до ПП «Укрземпроект» з метою виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,1499 га., що розташована в с. Зубра Львівської області.
16.06.2021, на виконання свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , будучи начальником відділу земельних відносин Солонківської сільської ради, а отже будучи, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, службовою особою органу місцевого самоврядування, злочинно використав своє службове становище, всупереч інтересам служби, з метою забезпечення незаконного виділення земельної ділянки у приватну власність, достовірно знаючи, що зазначена ділянка розташована в межах червоних ліній запроектованої дороги Вернадського, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч діючому Генеральному плану с. Зубра, який затверджений рішенням Зубрянської сільської ради № 445 від 21.05.2008 (з урахуванням змін, затверджених рішенням Зубрянської сільської ради № 660 від 01.08.2013), в порушення вимог Посадової інструкції начальника відділу від 19.03.2021, Положення про відділ від 01.12.2020, не здійснив ефективного управління землями комунальної власності, що перебувають у віданні Солонківської ОТГ, підписав складову частину проекту землеустрою - Акт погодження меж землекористування земельної ділянки ОСОБА_9 не зазначивши про наявні обмеження та невідповідність зазначеного в ньому цільового призначення об'єкта вимогам Генерального плану с. Зубра, чим підтвердив можливість та створив видимість законного виділення вказаної земельної ділянки та дотримання при цьому земельного законодавства та нормативно правових актів.
Після цього, ОСОБА_9 , котра не була обізнана з злочинними намірами ОСОБА_4 , отримала в ПП «Укрземпроект» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та 13.07.2021 скерувала його разом з заявою про затвердження до Солонківської сільської ради де вона була зареєстрований за вхідним номером «2193».
29.07.2021 депутати Солонківської сільської ради, котрі під час голосування не були обізнані з протиправними намірами ОСОБА_4 та були введені в оману наявністю його підпису в Акті погодження меж землекористування земельної ділянки ОСОБА_9 , котрий вказував про відсутність заборон до прийняття відповідного рішення під час голосування, ухвалили рішення №1476 Солонківської сільської ради щодо затвердження проекту землеустрою та передачу у власність ОСОБА_9 земельної ділянки з кадастровим номером № 4623683300:01:001:1444, внаслідок чого вчинення службового злочину направленого на незаконний вихід з комунальної власності земельної ділянки було завершено.
Про підозру у вчиненні вказаного злочину ОСОБА_4 повідомлено 10.03.2025.
Слідчий вказує, що перебування підозрюванго на вказаній вище посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним інкримінованого кримінального правопорушення, а його мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе продовжити свою злочинну діяльність, перешкоджати розслідуванню кримінального провадження або знищувати докази у кримінальному провадженні.
Окрім цього, обставини злочину дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради під час досудового розслідування кримінального провадження зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, а також протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Враховуючи наведене, а також положення ч. 1 ст. 154 КПК України та ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», подане клопотання просить задовольнити.
Прокурор подане клопотання підтримала з наведених у ньому підстав. Просила таке задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 щодо поданого клопотання заперечили просили у такому відмовити, посилаючись на необгрунтованість підозри та те, що відсторонивши його від посади, суд, позбавить його від засобів до існування.
Заслухавши думку учасників судового провадження, проаналізувавши клопотання та дослідивши матеріали, що долучені до нього, вважаю, що клопотання слід задовольнити з наступних підстав.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен громадянин має право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Статтею 156 КПК України передбачено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Як передбачено вимогами ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Слідчою суддею встановлено, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні №62024140120000218 від 06.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Останнє розпочато за фактомзловживання службовими повноваженнями з метою одержання неправомірної вигоди на користь інших фізичних осіб, всупереч інтересам служби, що завдало тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам.
Також встановлено, що 10.03.2025 ОСОБА_4 відповідно до вимог ст. 36, 40, 42, 276, 277, 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та роз'яснено процесуальні права та обов'язки підозрюваного
При розгляді даного клопотання про відсторонення від посади слідча суддя дійшла висновку, що слідчий та прокурор довели обґрунтованість підозри, висунутої ОСОБА_4 /сукупність наявних на даний час доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України /, про що свідчать, зокрема: протоколом тимчасового доступу до матеріалів кримінального провадження № 62023140120000216 від 27.04.2023 під час якого серед іншого вилучено заяву ОСОБА_9 від 13.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки з кадастровим номером 4623683300:01:001:1444 у власність, та Рішення Солонківської сільської ради 1476 від 29.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 4623683300:01:001:1444 в с. Зубра Львівської обл. та передачу даної ділянки у власність ОСОБА_9 ; проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 4623683300:01:001:1444 у власність ОСОБА_9 де присутній Акт погодження меж землекористування від 16.06.2021 підписаний ОСОБА_4 в якому останній не зазначив про наявні обмеження та невідповідність зазначеного в ньому цільового призначення об'єкта вимогам Генерального плану с. Зубра; висновком експерта за результатами проведення комплексної судової земельно - технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою №2978-Е від 12.07.2023 згідно якого земельна ділянка з кадастровим номером № 4623683300:01:001:1444 розташована частково 0,03 га в зоні житлової забудови в межах території «Територія проектованої багатоповерхової забудови. Позарозрахунковий період», частково 0,08 га в межах території «Озеленені території та сільськогосподарські угіддя» та частково 0,04 га в межах території «Дорога та її червоні лінії», а саме в межах червоних ліній вулиці Проектованої 3, не відповідає вимогам ч. 3 ст. 20, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України та містобудівній документації, а саме генеральному плану с. Зубра; висновком експерта №СЕ-19/114-25/1538-ПЧ від 22.01.2024 за результатами почеркознавчої експертизи згідно якого підпис в графі «Землевпорядник: Солонківської сільської ради» Акту погодження меж землекористування від 16.06.2021 проекту землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером № 4623683300:01:001:1444 виконаний ОСОБА_4 ; іншими матеріалами кримінального провадження.
Вирішуючи заявлене слідчим та погоджене прокурором клопотання про відсторонення підозрюваного від посади, слідча суддя на виконання вимог ч. 2 ст. 157 КПК України враховує наступне.
Так, як вбачається з матеріалів клопотання, розпорядженням голови Солонківської сільської ради ОСОБА_8 №36-13 від 19.03.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради.
Беручи до уваги наведене вище, вважаю, що є достатні підстави вважати, щоОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради, зможе незаконними засобами впливати на свідків з метою підбурювання їх до давання неправдивих показань або відмови від надання таких, а також повторно вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення. Також встановлено, що перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним кримінального правопорушення, а його мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе продовжити свою злочинну діяльність, перешкоджати розслідуванню кримінального провадження або знищувати докази у кримінальному провадженні.
Слідча суддя доходить висновку, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину (ч. 2 ст. 364 КК України), пов'язаного із корупцією, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Його дії, як і сам ОСОБА_4 як особа, представляють підвищену суспільну небезпеку, а тому є всі підстави вважати, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради під час досудового розслідування кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 ,перебуваючи у подальшому на посаді начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради,зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, а також протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Обставинами, що дають підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, є те, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , безпосередньо пов'язане з одержанням неправомірної вигоди у своїх злочинних намірах використовував службові зв?язки, набуті в Солонківській сільській раді, відтак існує обґрунтований ризик продовження вчинення ОСОБА_4 аналогічних дій. Також, з урахуванням здобутих соціальних зв'язків за час обіймання указаної посади ОСОБА_4 може впливати на ключових свідків вчиненого кримінального правопорушення, у тому числі які ще на даний час не встановлені органом досудового розслідування, що може негативно позначитись на повноті, всебічності та об'єктивності судового розгляду та порушити принцип невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення. Також, зважаючи на те, що злочинна діяльність ОСОБА_4 , пов'язана із вчиненням кримінально караного діяння під час перебування на посаді начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради, існує ризик того, що продовжуючи перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_4 знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, та у яких міститься інформація, що викриває протиправну діяльність останнього.
Разом з тим, слідча суддя не відкидає доводів сторони захисту, проте вважає їх такими, які не підтверджені належним чином у судовому засіданні.
Слідча суддя вважає за необхідне звернути увагу на тому, що відсторонення від посади не припиняє трудових відносин працівника і роботодавця, а тому не позбавляє заробітної плати в цілому, а лише надбавок та доплат до неї.
Таким чином, слідча суддя вважає, що відсторонення ОСОБА_4 від посади вплине на матеріальне забезпечення ОСОБА_4 , проте не позбавить його засобів до існування.
Враховуючи відсутність негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб, а також те, що саме перебування підозрюваного на посаді начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради і сприяло вчиненню кримінального правопорушення і в подальшому перебування на вказаній посаді може перешкоджати кримінальному провадженню, слідча суддя доходить висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради.
Керуючись вимогами статей 131, 154, 155, 156, 157, КПК України, -
постановила:
Клопотання слідчого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, ОСОБА_6 , погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 про відсторонення від посади ОСОБА_10 , задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади начальника відділу земельних відносин Солонківської сільської ради, на строк 2 (два) місяці, тобто до 10 травня 2025 року включно (в межах строку досудового розслідування).
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали направити до Солонківської сільської ради для відома і виконання.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали оголошено 12.03.2025 року о 09.30 год.
Слідча суддя ОСОБА_1