П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/30624/24
Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В.
Дата і місце ухвалення: 10.12.2024 р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зареєструвати податкову накладну, -
У вересні 2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ» (далі - позивач, ТОВ «ГІДРОПРОМ») до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач-1, ГУДПС в Одеській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2, ДПС України), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 серпня 2024 року № 11676685/31292870;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31 липня 2024 року № 30, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ», датою її фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що ТОВ «ГІДРОПРОМ» направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на отримувача послуг - ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» від 31.07.2024 року № 30 на суму 104760 грн. (з ПДВ) (послуги з прибирання приміщення будівлі бізнес центру «ПРЕСТИЖ» за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а), однак, реєстрацію ПН зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 81.21 перевищує величину залишку, визначеного, як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивач вважає, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам, що встановлені пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також вимогам пункту 1 додатку 3 до Порядку № 1165 в частині ненадання обґрунтованого розрахунку податковим органом, який свідчив би про обґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію. Позивач посилається на те, що у квитанції від 01 серпня 2024 року не зазначено, які саме документи слід надати позивачу та чого мають стосуватися пояснення позивача для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до неї, що визначені пунктом 11 Порядку № 1165. Крім того, позивач зазначає, що в оскаржуваному рішенні від 22 серпня 2024 року № 11676685/31292870 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.07.2024 року № 30 не зазначено конкретного переліку документів, які нібито складені/оформлені з порушенням законодавства, що стало підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. Відтак, на думку позивача, невиконання ГУ ДПС в Одеській області законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним. Окрім цього, позивач посилається на те, що контролюючому органу ним був наданий вичерпний, достатній та вагомий перелік документів, доказів на підтвердження реальності і дійсності господарської операції, а також роз'яснено у письмовому вигляді, як деталі здійснення господарської операції, так і діяльність, ресурси, правомірність ведення господарської діяльності позивачем.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 серпня 2024 року № 11676685/31292870. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31 липня 2024 року № 30, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ГІДРОПРОМ» (код ЄДРПОУ: 31292870), датою її фактичного подання.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову ТОВ «ГІДРОПРОМ».
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач-1 зазначає, що ТОВ «ГІДРОПРОМ» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 30 від 31.07.2024 на загальну суму з урахуванням ПДВ 104760 грн. За отриманою квитанцією № 1 з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної від 31.07.2024 року № 30 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 81.21 перевищує величину залишку, визначеного, як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідач-1 вказує, що платник податку направив засобами електронного зв'язку повідомлення № 20 від 20.08.2024 року про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, з яким платник направив до контролюючого органу додаткові документи у загальній кількості 16. Відповідач-1 посилається на те, що разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд Комісії позивачем надана банківська виписка, що ймовірно складена з порушеннями чинного законодавства, так як у зазначеному документі відсутні обов'язкові реквізити - підпис надавача платіжних послуг та підпис особи, що здійснювала платіжну операцію, а саме платіжна інструкція № 3262 від 19.07.2024 року не завірена належним чином підписами посадових та службових осіб. Відповідач-1 зазначає, що з огляду на результат проведеного моніторингу реєстрації ПН/РК, Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС в Одеській області було прийнято оскаржуване рішення № 11676685/31292870 від 22.08.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 30 від 31.07.2024 року.
ТОВ «ГІДРОПРОМ» подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін. Позивач зазначає, що покупець здійснив оплату за надані послуги за рахунком на оплату № 446 від 31.07.2024 року у повному обсязі у відповідності з порядком розрахунків, встановленим договором, та до контролюючого органу на етапі зупинення реєстрації податкової накладної та до суду надано інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 3262 від 19.08.2024 року, тобто, позивачем були надані не банківські виписки, не платіжні інструкції, не розрахункові документи, а саме інформаційні повідомлення про зарахування грошових коштів, складені у повній відповідності з вимогами законодавства та стосовно яких чинним законодавством взагалі не передбачено наявності підпису платника.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ГІДРОПРОМ» на отримувача послуг - ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» виписано податкову накладну від 31.07.2024 року № 30 на суму 104760 грн. (з ПДВ) (послуги з прибирання приміщення будівлі бізнес центру «ПРЕСТИЖ» за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а).
Вказана податкова накладна направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, реєстрацію ПН зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 81.21 перевищує величину залишку, визначеного, як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Позивач скористався своїм правом та на адресу контролюючого органу ним було направлено повідомлення про надання пояснень та копій документів для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, реєстрацію якої зупинено, зокрема:
- договір № 01-01-24У від 01.01.2024 року про надання послуг, укладений між ТОВ «ГІДРОПРОМ» (виконавець) та ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» (замовник), згідно якого виконавець зобов'язується надати замовнику послуги з прибирання приміщень будівлі БЦ «ПРЕСТИЖ» з 1 по 10 поверхи, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а;
- акт № 421 від 31.07.2024 року надання позивачем ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» послуг з прибирання приміщень будівлі БЦ «ПРЕСТИЖ» з 1 по 10 поверхи, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а, на загальну суму 104760 грн. (з ПДВ);
- рахунок на оплату № 446 від 31.07.2024 року на оплату вказаних послуг на суму 104760 грн. (з ПДВ) та інформаційне повідомлення банку про зарахування коштів № 3262 від 19.08.2024 року.
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУДПС в Одеській області від 22.08.2024 року № 11676685/31292870 відмовлено у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 30 від 31.07.2024 року у зв'язку з:
- надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
Додаткова інформація (конкретні документи):
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податків.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з яких виходив останній вирішуючи справу, з огляду на викладене.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначається Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (набрання чинності 01.02.2020 року, далі - Порядок № 1165, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пп. 5, 7 Порядку № 1165, податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до вимог пп. 10, 11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
Додатком 3 до Порядку № 1165 установлено наступні Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема, п. 1: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
За правилами пп. 4-6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 13 грудня 2019 року за № 1245/34216, далі - Порядок № 520, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної/розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого: отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису; постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу; отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Згідно пп. 3, 9-12 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
- або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
- або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
- або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно обставин даної справи, ТОВ «ГІДРОПРОМ» на отримувача послуг - ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» виписано податкову накладну від 31.07.2024 року № 30 на суму 104760 грн. (з ПДВ) (послуги з прибирання приміщення будівлі бізнес центру «ПРЕСТИЖ» за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а).
Вказана податкова накладна направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, реєстрацію ПН зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 81.21 перевищує величину залишку, визначеного, як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Однак, відповідачем-1 не наведений обґрунтований розрахунок за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, якому відповідає операція платника податку, чого вимагає пункт 11 Порядку № 1165.
Відповідач-1 не визначив, з яких підстав подана позивачем на реєстрацію податкова накладна підлягала зупиненню у відповідності до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідач-1 у відзиві на позовну заяву та апеляційній скарзі взагалі жодним чином не обґрунтовує підстави зупинення реєстрації спірної податкової накладної.
Крім того, колегія суддів зазначає, що позивач скористався своїм правом та на адресу контролюючого органу ним було направлено повідомлення про надання пояснень та копій документів для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, реєстрацію якої зупинено, зокрема:
- договір № 01-01-24У від 01.01.2024 року про надання послуг, укладений між ТОВ «ГІДРОПРОМ» (виконавець) та ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» (замовник), згідно якого виконавець зобов'язується надати замовнику послуги з прибирання приміщень будівлі БЦ «ПРЕСТИЖ» з 1 по 10 поверхи, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а;
- акт № 421 від 31.07.2024 року надання позивачем ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» послуг з прибирання приміщень будівлі БЦ «ПРЕСТИЖ» з 1 по 10 поверхи, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 83а, на загальну суму 104760 грн. (з ПДВ);
- рахунок на оплату № 446 від 31.07.2024 року на оплату вказаних послуг на суму 104760 грн. (з ПДВ) та інформаційне повідомлення банку про зарахування коштів № 3262 від 19.08.2024 року.
Таким чином, у спірному випадку ТОВ «ГІДРОПРОМ» виписано податкову накладну згідно укладеного з ТОВ «ЮГ-ПЛАСТ» договору про надання послуг за першою подією - надання послуг згідно складеного акту, який надавався контролюючому органу разом з договором.
Дані податкової накладної, яка направлена на реєстрацію в ЄРПН, щодо отримувача послуг, суті операцій, щодо сум операцій ПН відповідають наданим позивачем контролюючому органу договору, акту, на підставі яких і виписана ПН.
Проте, оскаржуваним рішенням відмовлено у реєстрації ПН в ЄРПН з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
Водночас, в оскаржуваному рішенні не визначено, в чому полягають порушення законодавства при складенні документів, на підставі яких виписана ПН, які саме документи, складені з порушенням.
В оскаржуваному рішенні в додатковій інформації, а саме у розділі, в якому мають бути зазначені конкретні документи, які складені з порушенням, вказано наступне: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податків.
Тобто, фактично відповідачем-1 відмовлено у реєстрації ПН в ЄРПН з посиланням на те, що усі первинні документи, які надав позивач контролюючому органу, складені з порушенням, при цьому, не зазначивши, в чому полягають порушення законодавства при складені позивачем первинних документів, на підставі яких виписана ПН.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення не може бути визнано законним та обґрунтованим, оскільки при прийнятті рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, контролюючий орган має зазначити, які конкретно документи платника податків складені з порушенням (назва, вид), в чому полягає таке порушення (форма рішення передбачає зазначення такої інформації), та відповідач-1 не може обмежуватись загальним формулюванням щодо переліку документів платника податків, складених, на його думку, з порушенням.
Посилання відповідача-1 в оскаржуваному рішенні на те, що усі первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункові документи позивача складені з порушенням є необґрунтованими та безпідставними, та з огляду на підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН вбачається, що фактично відповідачем-1 взагалі не досліджені надані позивачем документи та підстави виписки ПН, яка направлена на реєстрацію в ЄРПН.
Що стосується посилань відповідача-1 в апеляційній скарзі на те, що разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної на розгляд Комісії позивачем надана банківська виписка, що ймовірно складена з порушеннями чинного законодавства, платіжна інструкція № 3262 від 19.07.2024 року, яка не завірена належним чином підписами посадових та службових осіб, колегія суддів зазначає, що у спірному випадку підставою для виписки ПН стали обставини щодо фактичного надання послуг згідно складеного акту, а не обставини оплати послуг, як першої із подій. Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачем контролюючому органу не надавалась платіжна інструкція № 3262 від 19.07.2024 року, на яку посилається відповідач-1 в апеляційній скарзі, а подавалось інформаційне повідомлення банку про зарахування коштів № 3262 від 19.08.2024 року. В свою чергу, згідно пп. 8 п. 2 р. 1 Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України 03.03.2023 року № 16, інформаційне повідомлення - фінансове повідомлення, яке містить інформацію, відмінну від платіжних інструкцій на виконання міжбанківських операцій через СЕП (квитанція, виписка, запити, статус запитів, відповіді на запити). З огляду на викладене, доводи апелянта про надання контролюючому органу банківської виписки/платіжної інструкції № 3262 від 19.07.2024 року ймовірно складеної з порушеннями чинного законодавства не відповідають дійсним обставинам справи та є безпідставними.
Що стосується посилань відповідача-1 в рішенні про відмову у реєстрації в ЄРПН ПН на те, що постачання товарів/послуг відбулось за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податків, колегія суддів зазначає, що Порядок № 520 не містить наведеної відповідачем-1 підстави для відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, не виконання відповідачем-1 обов'язку доказування, встановленого частиною другою статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийнято обґрунтовано, добросовісно, розсудливо у відповідності до вимог Порядків №№ 1165, 520), є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також, враховуючи вимоги п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, яким прямо передбачено, що реєстрація ПН/РК на підставі рішення суду здійснюється за датою зазначеною у цьому рішенні суду, а також за встановлених у справі обставин щодо протиправності рішення про відмову у реєстрації ПН, колегія суддів приходить до висновку, що зобов'язання зареєструвати ПН датою подання на реєстрацію, покладені судом, відповідають наведеним вимогам Порядку № 1246.
Таким чином, доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому, підстав для задоволення скарги та скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст. 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 11 березня 2025 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук