Постанова від 07.03.2025 по справі 399/22/25

Cправа № 399/22/25

Провадження № 3/399/22/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 березня 2025 року смт Онуфріївка

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судового засідання Бобрик І.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Приліпка Г.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Онуфріївка справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Онуфріївка Онуфріївського району Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , пенсіонера, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали справ про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 7/25 від 06.01.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 займаючи посаду старшого майстра лісу Онуфріївського лісництва , будучи відповідно до підпункту «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" (посадова особа державної лісової охорони), суб'єктом відповідальним за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, порушуючи вимоги ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до Роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 ві 13.11.2023 «Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» декларації при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно) до 31.01.2024.

Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» до 31.01.2024 (включно).

Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2022 рік ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі 29.03.2024 року о 12 год. 48 хв. тобто після кінцевої дати подачі такої декларації.

Одночасно встановлено, що згідно інформації, яка міститься в публічній частині Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав до Реєстру декларації за 2016-2020 роки, а тому має знання та ознайомлений з правилами публікації декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на зазначеному веб-ресурсі.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що не був обізнаний в обов'язковості подачі декларації при звільненні.

Прокурор Приліпко Г.А у судовому засіданні підтримав викладені у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 обставини, просив визнати останнього винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, призначити стягнення у виді штрафу у розмірі 850 гривень.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали долучені до протоколу, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яку передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.

Відповідно до Витягу з наказу № 140-К від 23.12.2021 року ОСОБА_1 прийнято на посаду старшого майстра лісу Онуфріївського лісництва з 01.01.2022 року з посадовим окладом згідно штатного розпису в порядку переведення з державного підприємства «Онуфріївське лісове господарство» та закріпити за старшим майстром лісу ОСОБА_1 майтерську дільницю № НОМЕР_1 Онуфріївського лісництва.

Наказом № 108-К від 17.05.2022 року звільнено ОСОБА_1 , старшого майстра лісу Онуфріївського лісництва за угодою сторін.

У відповідності до «Попередження» про встановлені Законами України «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на роботу, ОСОБА_1 , був обізнаний, про що свідчить його підпис від 15.12.2021 року.

Згідно з листом № 1073/22.15-2023 від 22.12.2023 року від ДП «Ліси України» до ОСОБА_1 , про обов'язок подачі декларації особи яка припинила діяльність пов'язана з виконанням функцій держави, останній був попереджений та обізнаний в подачі декларації особою, що припинила свою діяльність до 31.01.2024 року включно.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою ДП «Чорноліське лісове господарство» є - державне підприємство.

Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год 00 хв 01.01.2023 був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3, ч.2 ст. 45 Закону, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.

Законом передбачено такі декларації: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено. Види декларацій та порядок їх подання законодавством та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Як правило, така декларація подається після визначення особи переможцем конкурсу.

Згідно Закону України від 03.03.2022 «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються; а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.

Також після введення воєнного стану в країні, Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило доступ до публічної частини реєстру декларацій, щоб максимально захистити особисті дані.

Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності, 12.10.2023 відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та ряд інших зобов'язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 «Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» декларації при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно) до 31.01.2024.

Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» до 31.01.2024 (включно).

Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2022 рік ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 29.03.2024 о 12 год 48 хв тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно (https: //public, nazk.gov. ua/documents/c7b8 7e09-a459-49b8-a21 b-5324 7 7c3e79b).

Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т. ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначається, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т. ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.

Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год, 00 хв 01.02.2024) не подав, без поважних причин, декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, що є порушенням вимог частини 2 статті 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 28.03.2024 о 12 год 48 хв - несвоєчасно, чим, вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ? ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є місце проживання ОСОБА_1 , оскільки останній припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район (колишній Онуфріївський район), селище Онуфріївка, вулиця Набережна, будинок 33.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 28.03.2024 о 12 год 48 хв.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.04.2021 за № 47-09/27771/21, Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з'ясування всіх необхідних обставин.

Отже, фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання І адміністративного протоколу, тобто 06.01.2025 року.

Таким чином, вина громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.

На підставі викладеного суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, пов'язаних з корупцією. Причини у зв'язку з якими ОСОБА_1 не була подана вчасно декларація, як він зазначає, не є поважною і не позбавляло можливості її подати у встановлений законодавством строк

При накладенні стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, пом'якушуючі відповідальність обставини у вигляді щирого каяття та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.

У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі встановленому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд -

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Штраф необхідно сплатити на рахунок: отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг с-ще Онуфр/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 89999 Рахунок отримувача UA728999980313070106000011553, код класифікації доходів бюджету 21081100 Призначення платежу Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605, 60 гривень на рахунок № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена на протязі 10 днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.

Повний текст постанови складено та оголошено 10 березня 2025 року.

Суддя М.М. Лях