Справа: № 2а-11952/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
"23" листопада 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Горяйнова А.М., Безименної Н.В.
при секретарі: Ільницькій В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу відповідача -Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вижак»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про скасування рішення про повернення податкової декларації від 20.05.2010р. № 12744/10/10-010, -
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про скасування рішення про повернення податкової декларації від 20.05.2010р. № 12744/10/10-010.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2010 року позов задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, 26.07.2010р. ТОВ "Вижак" отримало лист №12744/10/10-010 Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва "Про повернення податкової декларації", яким відповідач повернув податкову декларацію позивачу, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 28 липня 1997 року № 799 «Про порядок оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій».
Розглядаючи апеляційну скаргу колегія суддів зважає на наступне.
Згідно п.п. 4.1.2. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Отже, як було встановлено судом першої інстанції, позивач з урахуванням вимог вказаного Закону направив на адресу відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року з додатками, однак відповідач відмовився приймати податкову декларацію у зв'язку з тим, що вона не відповідає вимогам щодо оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, що надсилаються платниками податку відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", затверджених Постановою № 799.
Так, постановою № 799 затверджено Порядок оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій. Даною Постановою визначено вимоги щодо оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, що надсилаються платниками податку відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п. 3 Постанови № 799 поштові відправлення з вкладенням звітів приймають поштамти, вузли та відділення поштового зв'язку.
Наведене свідчить про те, що позивач має право направити податкову декларацію шляхом здачі до поштамтів, вузлів та відділень поштового зв'язку поштове відправлення з вкладенням звіту. При цьому п. 6 вказаної Постанови визначені вимоги до поштового відправлення, які повинен дотримуватись відправник.
Згідно п. 8 Постанови № 799 до повноважень працівника поштового зв'язку належить перевірка правильності написання адреси одержувача і відправника на поштовому відправленні та повідомленні про вручення, наявності позначки "Звіт", оформлення опису вкладення поштового відправлення; звірення вкладення з описом тощо.
З аналізу вказаних норм вбачається, що Постанова № 799 поширюється виключно на підприємства поштового зв'язку, визначає повноваження під час прийому кореспонденції виключно вказаних підприємств. Інших правових актів, які б наділяли тотожними повноваженнями відповідача представник Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва в судовому засіданні назвати не зміг та пояснив, що при прийнятті оскаржуваного рішення державна податкова інспекція керувалась виключно зазначеною нормою Постанови № 799.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки відповідач не є підприємством поштового зв'язку у зв'язку з чим Постанова № 799, якою керувався відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення, не поширює свою дію на державні податкові інспекції під час прийому документів, а тому позовні вимоги позивача про скасування рішення «Про повернення податкової декларації», що викладене у листі №12744/10/10-010 від 20.05.2010р. є обгрунтованими.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу відповідача -Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий -суддя: Я.С. Мамчур
Судді: А.М. Горяйнов
Н.В. Безименна
Ухвалу складено у повному обсязі 26.11.2010.